Рішення
від 12.09.2019 по справі 627/1182/18
КРАСНОКУТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 627/1182/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2019 року смт. Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді - Каліберди В.А.,

з участю секретаря - В`юнник В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в смт. Краснокутську Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Любівської сільської ради Краснокутського району Харківської області про визнання права на спадок та зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Любівської сільської ради Краснокутського району Харківської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ :

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовною заявом про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачі в позовній заяві зазначили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх чоловік, батько - ОСОБА_4 .

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

На даний час позивачі являються спадкоємцями за законом першої черги майна ОСОБА_4 .

В ході підготовки документів для оформлення спадщини було встановлено, що відсутній правовстановлюючий документ на домоволодіння, а тому прийняти спадщину в нотаріальному порядку позивачі не мають можливості.

Позивачі мають намір успадкувати належне їм майно, оскільки являються спадкоємцями першої черги за законом, в зв`язку з чим за захистом та визнанням своїх законних прав та інтересів звернулися до суду з позовом та прохають визнати за ними право спільної часткової власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

20.06.2019 року до суду надійшла зустрічна позовна заява ОСОБА_3 (третя особа, що заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору) до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Любівської сільської ради Краснокутського району Харківської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування.

Позивач за зустрічним позовом ОСОБА_3 в обґрунтування своїх позовних вимог в позовній заяві вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_4 .

За життя, 27 жовтня 2016 року батьком ОСОБА_4 було складено заповіт, згідно якого він заповів ОСОБА_3 належну йому на праві приватної власності земельну ділянку, яку остання успадкувала в нотаріальному порядку.

Однак, окрім земельної ділянки, що спадщини увійшов й житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

На даний час позивач за зустрічним позовом ОСОБА_3 являється спадкоємцем за законом першої черги.

В ході підготовки документів для оформлення спадщини було встановлено, що відсутній правовстановлюючий документ на домоволодіння, а тому прийняти спадщину в нотаріальному порядку позивач за зустрічним позовом не має можливості.

Позивач за зустрічним позовом має намір успадкувати належне їй майно, оскільки являється спадкоємцем першої черги за законом, в зв`язку з чим за захистом та визнанням своїх законних прав та інтересів звернулася до суду з зустрічним позовом та прохає визнати за нею право приватної власності на 1/3 частку житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

В судове засідання позивачі за первісним позовом та відповідачі по зустрічному ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не з`явилися, однак надали заяви про підтримання позовних вимог та не заперечували проти задоволення позовних вимог позивача по зустрічному позову ОСОБА_3

Відповідач по первісному позову та позивач по зустрічному ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, однак надала заяву про підтримання позовних вимог та не заперечувала проти задоволення позовних вимог позивачів по первісному позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Представник відповідача по первісному та зустрічному позову - Любівської сільської ради Краснокутського району Харківської області в судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву про розгляд справи у відсутність представника, проти задоволення позовних вимог не заперечував.

Суд, дослідивши письмові докази, повно та всебічно з`ясувавши обставини справи, прийшов до наступного.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_4 був зареєстрований та постійно проживав по АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка виконавчого комітету Любівської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 07 грудня 2018 року №404/02-30.

Даний житловий будинок з господарськими будівлями числиться за ОСОБА_4 , про що свідчить довідка виконавчого комітету Любівської сільської ради Краснокутського району Харківської області від 10 січня 2019 року №13/02-30 та договір купівлі - продажу житлового будинку від 08 червня 1990 року.

Матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 08 червня 2017 року виконавчим комітетом Любівської сільської ради Краснокутського району Харківської області.

Після його смерті відкрилася спадщина на майно, що складається з житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до вимог ст.ст.1217, 1223 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування одержують особи, зазначені у статтях 1261-1265 ЦК України.

Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом має то й з подружжя, який його пережив та діти спадкодавця.

Факт, що позивач по первісному позову ОСОБА_7 являється дружиною померлого ОСОБА_4 підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , копія якого знаходиться в матеріалах справи.

Факт, що позивач по первісному позову ОСОБА_2 являється донькою померлого ОСОБА_4 підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_3 та свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_4 , копії яких знаходяяться в матеріалах справи.

Факт, що позивач по зустрічному позову ОСОБА_3 являється донькою померлого ОСОБА_4 підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_5 та свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 , копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Відповідно до п.1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Відповідно до ст. 25 та 346 ЦК України право власності на нерухоме майно не може бути зареєстровано за особою, яка померла, оскільки зі смертю особи її право та дієздатність припиняється.

Відповідно до роз`яснення Міністерства Юстиції України від 21 лютого 2005 року №19-32/319 в разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку.

За ст.6 Європейської конвенції з прав людини визнається право людини на доступ до правосуддя, а за ст.13 - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.

Ст. 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної творчої діяльності. Право власності набувається у порядку, визначеному законом.

Відповідно до Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Спадкоємець має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст. 1269 ЦК, та набути право на спадщину відповідно до ч. 5 ст. 1268, статей 1296 - 1299 ЦК. Вирішення судом спору щодо визнання права власності в порядку спадкування може відбуватися лише після прийняття спадщини.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є спадкоємцями за законом після померлого чоловіка, батька ОСОБА_4 .

Згідно із ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплені в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950р., зокрема, в ст.1 Першого протоколу до неї (ратифіковано законом України від 17.07.1997р. №475/97-ВР), яка є складовою правової системи відповідно до ст.9 Конституції України, а також у вітчизняному законодавстві.

Окрім цього, відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, враховуючи ті обставини, що позивачі по первісному та зустрічному позовах надали достатньо суду доказів, які підтверджують позов, суд вважає, що позивачі по первісному позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та позивач по зустрічному позову ОСОБА_3 , як спадкоємці після смерті спадкодавця - чоловіка, батька ОСОБА_4 мають законне право на 1/3 частку житлового будинку з господарськими будівлями кожен в порядку спадкування за законом.

Керуючись ст. ст.1216, 1223, 1261,1267 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 209, 212-215 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Любівської сільської ради Краснокутського району Харківської області про визнання права на спадок - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на 1/3 частку житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_2 право приватної власності на 1/3 частку житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зустрічний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Любівської сільської ради Краснокутського району Харківської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_3 право приватної власності на 1/3 частку житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_7 ).

ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_8 ).

ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_9 ).

Любівська сільська рада Краснокутського району Харківської області ( місцезнаходження: вул. Слобожанська № 120, с. Любівка, Краснокутського району, Харківської області, код ЄДРПОУ: 04397431).

Суддя Каліберда В. А.

СудКраснокутський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення12.09.2019
Оприлюднено24.09.2019
Номер документу84446492
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —627/1182/18

Рішення від 12.09.2019

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Каліберда В. А.

Ухвала від 24.06.2019

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Каліберда В. А.

Ухвала від 15.04.2019

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Каліберда В. А.

Ухвала від 11.12.2018

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Каліберда В. А.

Ухвала від 12.10.2018

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Каліберда В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні