СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
УХВАЛА
24 вересня 2019 року Справа № 917/154/19
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Білоусова Я.О. , суддя Тарасова І.В. , суддя Фоміна В.О.
без участі учасників справи,
розглянувши заяву Скороходівської селищної ради Чутівського району Полтавської області (вх. №9065 від 24.09.2019) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №917/154/19
за позовом Фермерського господарства "Україна", смт.Скороходове, Чутівський район,
до Скороходівської селищної ради Чутівського району Полтавської області, смт.Скороходове, Чутівський район,
треті особи , які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:
1. Фізична особа - підприємець Коваль Сергій Іванович, с.Коханівка, Чутівський район,
2. Головне Управління Держгеокадастру у Полтавській області, м.Полтава,
про скасування рішень, визнання поновленим договору оренди,
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Господарського суду Полтавської області від 09.07.2019 відмовлено у позові про скасування рішення 22 позачергової сесії VIII cкликання Скороходівської селищної ради Чутівського району Полтавської області від 27.07.2018 №832 "Про розгляд заяви голови фермерського господарства "Україна" Різніченка В.М." та рішення 22 позачергової сесії VIII cкликання Скороходівської селищної ради Чутівського району Полтавської області від 27.07.2018 №833 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення" ОСОБА_1 ; визнання поновленим договору оренди земельної ділянки від 13.06.2005, укладеного між Фермерським господарством "Україна" в особі голови Різніченка Володимира Миколайовича та Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області на умовах додаткової угоди від 06.12.2017 до договору оренди земельної ділянки від 13.06.2005, укладеного між Фермерським господарством "Україна" в особі голови Різніченка Володимира Миколайовича та Скороходівською селищною радою Чутівського району Полтавської області, на умовах, запропонованих позивачем.
Фермерське господарство "Україна" з рішенням суду першої інстанції не погодилось та звернулось до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким:
-визнати недійсним та скасувати рішення Скороходівської селищної ради Чутівського району Полтавської області від 27 липня 2018 року № 832 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення ОСОБА_1 площею 5,00 га, кадастровий номер 5325455300:00:001:0258, та земельної ділянки площею 5,80 га, кадастровий номер 5325455300:00:001:0259.
-визнати поновленим договір оренди земельної ділянки від 13 червня 2005 року, укладений між Фермерським господарством "Україна" в особі голови Різніченка Володимира Миколайовича, код ЄДРПОУ: 22536557 та Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області на умовах додаткової угоди від 06 грудня 2017 року до договору оренди земельної ділянки від 13 червня 2005 року, укладеного між Фермерським господарством "Україна" в особі голови Різніченка Володимира Миколайовича, код ЄДРПОУ: 22536557 та Скороходівською селищною радою Чутівського району Полтавської області, код ЄДРПОУ: 21047276, а саме: для ведення фермерського господарства земельної ділянки площею 5,00 га, кадастровий номер 5325455300:00:001:0258, та земельної ділянки площею 5,80 га, кадастровий номер 5325455300:00:001:0259.
Додаткова угода: Предмет договору. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Скороходівської (раніше Артемівської) селищної ради Чутівського району Полтавської області. (п. 1 додаткової угоди).
1. Об`єкт оренди. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 10,8 га , з них: 10,5 га - ріллі, 0,3 га - польові шляхи, для ведення фермерського господарства земельної ділянки площею 5,00 га, кадастровий номер 5325455300:00:001:0258, та земельної ділянки площею 5,80 га, кадастровий номер 5325455300:00:001:0259, розташованих за межами с. Коханівка на території Скороходівської селищної ради Чутівського району Полтавської області.
• На земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна, а також інші об`єкти інфраструктури. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить -368628,22 грн (Триста шістдесят вісім тисяч шістсот двадцять вісім ) гривень 22 коп. ( 4020 х 3,2 х 1,756 х 1,249 х 1,2 х10,5 + 34252,50 х 1,06 х 1,2 х 0,3 га).
Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкодити її ефективному використанню. Інші особливості об`єктів оренди, які можуть вплинути на орендні відносини відсутні (п. п. 2 - 6 додаткової угоди).
• Строк дії договору. Договір укладено на 20 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 7 додаткової угоди).
• Орендна плата. Орендна плата вноситься орендарем на спеціальний рахунок Скороходівської селищної ради Чутвіського району Полтавської області у грошовій формі в розмірі 3 % за рільні землі та 3 % за інші землі від грошової оцінки в сумі -11056 (одинадцять тисяч п`ятдесят шість) гривень 94 коп. за один сільськогосподарський рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься помісячно до 5 числа кожного місяця. Кінцевий термін розрахунку 15 листопада поточного року.
Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.
Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, застосовуються штрафні санкції у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, до суми несплачених коштів за кожний день прострочення, але не більше, чим за півроку (п. п. 8 - 14 додаткової угоди).
• Умови використання земельної ділянки. Земельна ділянка передається в оренду для сільськогосподарського використання та проводити догляд за лісополосами. Цільове призначення земельної ділянки - товарне сільськогосподарське виробництво.
Умови збереження стану об`єкта оренди: використання землі здійснювати у відповідності до ст. 35 Закону України "Про охорону земель". Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання - передачі (п. п. 15 -20 додаткової угоди).
• Умови повернення земельної ділянки. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків спір розв`язується у судовому порядку.
Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.
Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних внаслідок невиконання орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором. Збитками вважаються: фактичні витрати, яких орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права; доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних (п. п. 21 - 29 додаткової угоди).
• Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки. На орендовану земельну ділянку встановлено правове обмеження: заборона зміни цільового призначення землі. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку (п. п. 30, 31 додаткової угоди).
• Інші права та обов`язки сторін.
Орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно - захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
Обов`язки орендодавця: передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди; при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки; не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою; відшкодувати орендарю капітальні витрати, пов`язані з поліпшенням стану об`єкта оренди, яке проводилося орендарем за згодою орендодавця; попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об`єкта оренди.
Орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно -побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; отримувати продукцію і доходи; здійснювати в установленому законом порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем; передавати право оренди в суборенду, шляхом укладання договору суборенди.
Орендар земельної ділянки зобов`язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно - заповідного та іншого природоохоронного призначення; у п`ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору Чутівському відділенню Карлівської ОДПІ ГУ ДФС (п. п. 32 - 35 додаткової угоди).
• Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе орендар (п. 36 додаткової угоди).
• Страхування об`єкта оренди. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору. Страхування об`єкта оренди здійснює орендар. Сторони домовилися про те, що у разі невиконання свого обов`язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об`єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і вимагати відшкодування витрат на страхування (п. п. 37 - 39 додаткової угоди).
• Зміна умов договору і припинення його дії. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи -орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; в односторонньому порядку - у зв`язку з систематичною несплатою орендної плати, використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням, грубим порушенням земельного законодавства: рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем (п. п. 40 - 47 додаткової угоди).
• Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини (п. п. 47, 48 додаткової угоди).
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 10.09.2019 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Фермерського господарства "Україна" на рішення Господарського суду Полтавської області від 09.07.2019 у справі № 917/154/19. Призначено справу до розгляду на "17" жовтня 2019 р. о 10:00 годині у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61058, місто Харків, проспект Незалежності, 13, 1-й поверх, в залі засідань № 104, про що повідомлено учасників справи.
24.09.2019 до суду від Скороходівської селищної ради Чутівського району Полтавської області надійшло клопотання (вх. №9065) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі № 917/154/19 в Октябрському районному суді м.Полтави.
Відповідно до п.7 статті 197 Господарського процесуального кодексу України у клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов`язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за п`ять днів до відповідного судового засідання.
На підставі викладено та керуючись статтями 197, 234, Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
1.Заяву Скороходівської селищної ради Чутівського району Полтавської області (вх. №9065 від 24.09.2019) про участь у судовому засіданні Східного апеляційного господарського суду з розгляду справи №917/154/19 в режимі відеоконференції, яке відбудеться 17.10.2019 о 10:00 год. у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61058, місто Харків, пр. Незалежності, 13, 1-й поверх, каб. № 131, задовольнити.
2.Доручити Октябрському районному суді м.Полтави (36002, м.Полтава, вул..Навроцького, 5) забезпечити проведення відеоконференції у справі №917/154/19, розгляд якої відбудеться 17.10.2019 о 10 год. 00 хв. в приміщенні Східного апеляційного господарського суду в залі судового засідання №131.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя Я.О. Білоусова
Суддя І.В. Тарасова
Суддя В.О. Фоміна
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2019 |
Оприлюднено | 24.09.2019 |
Номер документу | 84451335 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Білоусова Ярослава Олексіївна
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Білоусова Ярослава Олексіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні