ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
Іменем України
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"26" вересня 2019 р. Справа № 924/821/19
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В., при секретарі судового засідання Маєвській Н.В., розглянувши матеріали справи
за позовом державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" м. Київ
до приватного підприємства "Нафтостиль Летичів» смт. Летичів, Летичівського району, Хмельницької області
про стягнення 85755,39 грн.
за участю представників сторін: не викликалися
ВСТАНОВИВ:
Державне публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" м. Київ звернулося до господарського суду з позовною заявою в якій просить стягнути з відповідача 85755,39 грн., з яких 83506,44 грн. основного боргу відповідно до договору прямого лізингу №22-13-6пл-стз/88 від 14.02.2013р., 2070,50 грн. пені, 178,45 грн. 3% річних.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 09.09.2019р. позов державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" м. Київ до приватного підприємства "Нафтостиль Летичів" смт. Летичів, Хмельницької області про стягнення 85755,39 грн. задоволено та вирішено стягнути з приватного підприємства "Нафтостиль Летичів" на користь державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" - 83506,44 грн. основного боргу, 2070,50 грн. пені, 178,45 грн. 3% річних, 1921,00 грн. судового збору.
Представником позивача в судовому засіданні 09.09.2019р. до закінчення судових дебатів в судовому засіданні заявлено усне клопотання про те, що ним буде подано протягом п`яти днів після ухвалення рішення заяву про відшкодування судових витрат на оплату професійної правничої допомоги.
13.09.2019р. позивачем на адресу суду було подано клопотання про прийняття додаткового рішення про відшкодування судових витрат від 13.09.2019р., в якій просить здійснити розподіл судових витрат у відповідності до вимог ст. ст. 129,244, Господарського процесуального кодексу України та просить стягнути з відповідача на користь позивача 1100,00 грн. судових витрат на оплату професійної правничої допомоги та додає докази на підтвердження понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч.8 ст. 129 ГПК України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Згідно ст. 221 Господарського процесуального кодексу України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Відповідно до с т 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
Ухвалою від 16.09.2019р. господарський суд Хмельницької області призначив судове засідання для вирішення питання про судові витрати на 26.09.2019р. Явка представників сторін судом обов`язковою не визнавалась.
Представник позивача на адресу суду надіслав клопотання в якому повідомив, що клопотання про відшкодування судових витрат на оплату професійної правничої допомоги підтримує в повному обсязі та просить дане клопотання задовольнити.
Відповідно до ч.4 ст. 244 ГПК України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Розглядаючи питання щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 1100,00 грн., суд дійшов наступних висновків.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч. 1 ст. 16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 16 ГПК України).
Згідно ч. 3 ст. 123 ГПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Так, у матеріалах справи міститься копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, виданого 31.10.2018р. ОСОБА_1 , серія НОМЕР_1 000193 та копія ордеру на надання правової допомоги серія ХМ №002566 від 06.08.2019р.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч.1 ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до частин 1-4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
На обґрунтування заявленого розміру витрат на правову допомогу, представником позивача подано, укладений 03.05.2019р. між державним публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" (клієнт, позивач) та ОСОБА_2 Жанною Анатоліївною (адвокат) договір про надання правової (правничої) допомоги (послуг) №148 .
Відповідно до п. 1.1. договору, адвокат зобов`язується за дорученням Клієнта на умовах та в порядку, передбаченому Договором надати правову (правничу) допомогу Клієнту, як його представник в Господарському суді Хмельницької області, Північно - Західному апеляційному господарському суді, Верховному Суді у справі за заявою (позовом) державного публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Украгролізинг до приватного підприємства Нафтостиль Летичів про стягнення заборгованості, а Клієнт зобов`язується сплатити Адвокату гонорар за надані послуги, а також у випадку необхідності фактичні витрати, пов`язані з виконанням Договору.
Згідно п. 1.2 договору, клієнт доручає Адвокату вивчити матеріали, сформувати позицію по відношенню до наданих матеріалів, подавати, підписувати всі необхідні для виконання наданих за цим договором повноважень документи, включаючи позовні та інші заяви, повідомлення, розрахунки, клопотання, скарги, претензії, вимоги, запити, пояснення, отримувати процесуальні документи та здійснити представництво Клієнта у судах господарської спеціалізації.
Адвокат не надає Клієнту запевнення і гарантії стосовно реального результату виконання доручення, Адвокат не впливає на результати доручення іншими засобами, окрім сумлінного виконання своїх професійних обов`язків.( п. 1.3 договору).
Пунктом 1.4 договору, передбачено, що клієнт надає Адвокату повноваження представника в судах господарської спеціалізації, передбачені ст.ст. 42, 46, 61 Господарського процесуального кодексу України та іншими нормами даного кодексу, з правом подавати, підписувати та отримувати процесуальні документи (заяви, позов, відповіді на відзив, заперечення, клопотання, тощо), за виключенням права повністю або частково відмовлятися від позову, примирення, передавати повноваження представника іншій особі (передоручення).
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 договору, гонорар - винагорода адвоката за здійснення захисту, представництва інтересів Клієнта та надання йому інших видів правової (правничої) допомоги на умовах і в порядку, що визначені Договором. Гонорар складається з суми вартості послуг, тарифи яких узгоджені Сторонами та зазначені в Додатку №1 до цього Договору, який є невід`ємною частиною цього Договору.
Згідно п.п. 3.4., 3.5 договору, розмір гонорару не залежить від досягнення чи недосягнення адвокатом позитивного результату, якого бажає Клієнт. Клієнт сплачує гонорар, в розмірах узгоджених між Сторонами тарифів, протягом 3-х днів після підписання акту наданих послуг, який є підтвердженням виконання Адвокатом певного виду правової роботи.
Договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами та діє до прийняття остаточного рішення у справі.(п.6.1 договору.).
Між сторонами підписано додаток №1 до договору про надання правової (правничої) допомоги (послуг) №148 від 03.05.2019р.
11.09.2019р. сторонами підписано акт наданих послуг за договором про надання правової (правничої) допомоги (послуг) №148 від 03.05.2019р., відповідно до якого адвокат передав, а клієнт прийняв послуги, а саме: підготовка (складання) позовної заяви про стягнення з ПП „Нафтостиль Летичів» 85755,39 грн. за договором прямого лізингу №22-13-6-пл-стз/88 від 14.02.2013р., на суму 300,00 грн., формування матеріалів справи (оформлення додатків до позовної заяви та копії позовної заяви з додатками для відповідача) на суму 300,00 грн., прийняття участі у судовому засіданні господарського суду Хмельницької області від 09.09.2019р. в справі №924/821/19 на суму 500,00 грн., а всього на суму 1100,00 грн.
Факт наданих послуг підтверджується наявними в матеріалах справи документами, а їх оплата випискою банку ПАТ „Райффайзен Банк Аваль» по картковому рахунку з 12.09.2019р. по 13.09.2019р. на суму 1100,00 грн.
Вирішуючи питання про розподіл витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги адвокатом, суд враховує, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Суд не має право втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Водночас, для включення всієї суми гонорару та фактичних витрат у відшкодування за рахунок відповідача має бути встановлено, що такі витрати позивача були необхідними, а розмір є розумний, виправданий, що передбачено у ст.126 ГПК України та у ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.
Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Згідно ст.15 ГПК України, суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Таким чином, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.
Отже, оцінивши заявлені до стягнення витрати, суд встановив, що встановлена сума гонорару в розмірі 1100,00 грн. є співмірною із предметом позову, наданими адвокатом послугами, часом, витраченим адвокатом на надання послуг, обсягом таких послуг.
Також судом взято до уваги, що заявлена сума на професійну правничу допомогу визначена за погодженням сторін Договору про надання професійної правничої допомоги, як гонорар адвоката, без будь-яких застережень, зокрема, як щодо об`єму виконаних робіт, так і щодо результату вирішення спору.
Відповідач заперечень щодо суми витрат на професійну правничу допомогу не подав.
За вказаного, відповідно до ст.126, ч.9 ст. 129 ГПК України, витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1100,00 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Клопотання державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" про відшкодування судових витрат на оплату професійної правничої допомоги задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Нафтостиль Летичів" (смт. Летичів, Хмельницької області, вул. Кармелюка, 83, кв. 3, код 34978668) на користь державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" (м. Київ, вул. Мечникова, 16-А, код 30401456) - 1100,00 грн. (одна тисяча сто гривень 00 коп.) витрат на професійну правничу допомогу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північно - західного апеляційного господарського суду через господарський суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного тексту.
Додаткове рішення підписано 26.09.2019р.
Суддя С.В. Гладій
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,(м. Київ, вул. Мечникова,16-а) (реком. з повід.)
3 - відповідачу.( смт. Летичів, АДРЕСА_1 , кв.3)(реком. з повід.)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2019 |
Оприлюднено | 26.09.2019 |
Номер документу | 84515892 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладій С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні