ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 688/2898/18
Провадження № 22-ц/4820/1846/19
УХВАЛА
26 вересня 2019 року м. Хмельницький
Хмельницький апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Купельського А.В., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 серпня 2019 року (суддя Босюк В.А.) у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю ЛОТІВКА ЕЛІТ про визнання недійсним договору оренди землі,
в с т а н о в и в:
Не погоджуючись з вказаним рішенням, ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 оскаржила його в апеляційному порядку. Однак, апеляційна скарга не відповідає вимогам законодавства, у зв`язку з чим підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 356 ЦПК України апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи.
Згідно п. 1 ч. 4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо апеляційна скарга подана представником і ці документи раніше не подавалися.
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 26 вказаного Закону повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.
Відповідно до п. 4, 5, 14, 15 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2012 року № 36, ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням. В Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України.
Ордер встановленої цим Положенням форми є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта. Про обмеження правомочності адвоката, встановлені угодою про надання правової допомоги, останній або керівник адвокатського об`єднання (бюро) зобов`язані вказати на звороті ордера.
Відповідно до ст. 62 ЦПК України , повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність . Відповідність копії документа, що підтверджує повноваження представника, оригіналу може бути засвідчена підписом судді. Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.
За вимогами ст. 62 ЦПК України ордер, який посвідчує повноваження адвоката як представника, подається в оригіналі. Можливості посвідчення відповідності оригіналу копії ордеру самостійно адвокатом положеннями ЦПК України і Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність не передбачено.
Вказане відповідає правовій позицій Верховного Суду, викладеній в ухвалі від 29.03.2018 року у справі №333/2778/17.
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що, по-перше, повноваження представника, яким є адвокат, повинні бути підтверджені оригіналом ордеру, виданого на ведення справи в суді або довіреністю; по-друге, ордер на відміну від довіреності не вказує обсяг повноважень, наданих адвокату.
Повноваження адвоката, зокрема, в даному випадку щодо підписання апеляційної скарги, повинно підтверджуватись домовленістю сторін у договорі про надання правової допомоги, який засвідчує існування між клієнтом та адвокатом домовленості стосовно об`єму наданих йому повноважень, шляхом окремого визначення такої дії у договорі.
Такий висновок міститься і у постанові Верховного Суду від 18 жовтня 2018 року (справа №811/1507/18).
В матеріалах даної справи наявний договір-довіреність про надання правової допомоги від 26 березня 2018 року, укладений між ОСОБА_1 (позивачем) та адвокатом Сахнюком О.В. (а. с. 14). На підставі цього ж договору адвокатом видано ордер серії АА №113275 від 26.03.2018 року про надання правової допомоги ОСОБА_1 у всіх органах та установах України (а. с. 15).
Відповідно до п. 2.1. вказаного договору повне самостійне представництво інтересів у всіх органах та установах України - з приводу розірвання орендних відносин із ТОВ ЛОТІВКА ЕЛІТ , щодо земельної ділянки площею 3,4918 га, державний акт Серії ЯЛ №397466 від 20.10.2010 року, кадастровий номер 6825587500:02:001:0019.
Заключними положеннями договору-довіреності встановлено строк його дії - до закінчення судового розгляду справи в суді першої інстанції.
До Хмельницького апеляційного суду разом з апеляційною скаргою адвокатом надано копію ордеру серії АА №113445 від 04.09.2019 року про надання правової допомоги ОСОБА_1 у Хмельницькому апеляційному суді.
Проте, докази щодо наявності у адвоката повноважень на подання апеляційної скарги після закінчення строку дії вищевказаного договору в матеріалах справи відсутні.
Крім того, в порушення п. 2 ч. 2 ст. 356 ЦПК України в апеляційній скарзі не зазначено повне ім`я особи, яка подає апеляційну скаргу ( ОСОБА_1 ), зокрема, РНОКПП або номер і серія паспорта, номери засобів зв`язку та електронної пошти, офіційна електронна адреса, за наявності.
Згідно з ч. 2 ст. 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 356 цього Кодексу, застосовуються положення ст. 185 цього Кодексу.
За таких обставин адвокату потрібно надати апеляційному суду оригінал документа, що підтверджує його повноваження здійснювати представництво інтересів ОСОБА_1 у Хмельницькому апеляційному суді та подавати апеляційну скаргу (оригінал ордеру разом з довіреністю, договором або витягом з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката або обмеження його прав на вчинення окремих дій як захисника, засвідченим підписами сторін), а також подати апеляційному суду виправлену апеляційну скаргу, оформлену відповідно до вимог ст. 356 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 185, 356, 357, 389 ЦПК України, апеляційний суд
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 серпня 2019 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю ЛОТІВКА ЕЛІТ про визнання недійсним договору оренди землі, залишити без руху та надати строк 10 днів з дня вручення копії ухвали для усунення зазначених недоліків, а саме:
- надати апеляційному суду оригінал документа, що підтверджує його повноваження здійснювати представництво інтересів ОСОБА_1 у Хмельницькому апеляційному суді та подавати апеляційну скаргу (оригінал ордеру разом з довіреністю, договором або витягом з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката або обмеження його прав на вчинення окремих дій як захисника, засвідченим підписами сторін);
- подати апеляційному суду виправлену апеляційну скаргу, оформлену відповідно до вимог ст. 356 ЦПК України, та надати копії виправленої апеляційної скарги для направлення іншим учасникам справи.
У разі невиправлення зазначених недоліків до вказаного строку, апеляційна скарга буде вважатись неподаною та повернута.
Копію ухвали надіслати апелянту та його представнику.
Ухвала набирає законної сили після її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Хмельницького апеляційного суду А.В. Купельський
Суд | Хмельницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2019 |
Оприлюднено | 27.09.2019 |
Номер документу | 84544031 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хмельницький апеляційний суд
Купельський А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні