Ухвала
від 26.09.2019 по справі 522/7975/18
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 522/7975/18

Провадження № 1-«кс»/522/15752/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2019 року м. Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши клопотання адвоката ОСОБА_3 в інтересах ТОВ «Формат СВ» про скасування арешту майна, в рамках кримінального провадження № 32018160000000096 від 20.11.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 204 ч. 2, 212 ч. 3 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат ОСОБА_3 в інтересах ТОВ «Формат СВ» звернувся до слідчого судді з клопотанням про скасування арешту майна, накладеного ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 15.08.2019 року, в рамках кримінального провадження № 32018160000000096 від 20.11.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 204 ч. 2, 212 ч. 3 КК України, згідно якого просить скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 15.08.2019 року, в рамках зазначеного кримінального провадження, на майно, вилучене в ході обшуку за адресою: вул. Восточна, 200-а, с. Прилиманське, Овідіопольського району, Одеської області, та повернути майно ТОВ «Формат СВ».

На думку заявника арешт підлягає скасуванню, оскільки про підозру будь-комуз посадовихосіб ТОВ «Формат СВ» не повідомлено. Вилучення у ТОФ «Формат СВ» паливно-мастильних матеріалів, документів щодо фінансово-господарської діяльності, електронних носіїв та накладення судом заборон їх використання, стало підставою для зупинення нормальної роботи підприємства та призведе до спричинення матеріальних збитків.

В судове засідання заявник не з`явився, надавши заяву, згідно якої просить розглянути клопотання у його відсутності.

Прокурор в судове засідання не з`явився, причину суду не сповістив.

Дослідивши матеріали, надані в обґрунтування клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно дост. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

З наданих матеріалів вбачається, що в провадженні СУ ГУ ДФС в Одеській області перебувають матеріали досудового розслідування № 32018160000000096 від 20.11.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 204 ч. 2, 212 ч. 3 КК України.

15.08.2019 року, задоволено клопотання слідчого та накладено арешт, між іншим, на майно виявлене та вилучене під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно зазначеної ухвали слідчого судді, є достатньо підстав вважати, що зазначене в клопотанні слідчого майно, вилучене під час проведення обшуку може містити відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення.

Згідност. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно дост.9КПК України,під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані неухильно додержуватися вимогКонституції України,КПК, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Кримінальне процесуальне законодавство України повинно застосовуватися з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

У силуст.16КПК України,позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченомуКПК.

Сукупність наведених норм кримінального провадження, їх внутрішній, змістовний зв`язок між собою свідчить, що будь-яка процесуальна дія слідчого судді, прокурора, керівника органу досудового розслідування, слідчого, вчинена під час досудового розслідування, має відповідати вищевказаним засадам, як за своєю суттю, так і за формою реалізації, тобто процедурою застосування.

Процесуальним законом визначено, що обов`язок здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні покладається на слідчого суддю.

Таким чином, саме слідчий суддяшляхом застосуваннясвоїх повноважень має забезпечити дотримання закону усіма учасниками кримінального провадження, а також зобов`язаний вживати передбачені законом заходи для поновлення порушених під час досудового розслідуванняправ та інтересів осіб.

Особливої актуальності та гостроти це питання набуває у відношенні здійснення судового контролю за діяльністю сторони обвинувачення, представники якої наділені значними можливостями застосування заходів примусового характеру.

Отже, слідчий суддя, виконуючи покладені на нього обов`язки, має запобігти зловживанню стороною обвинувачення її повноваженнями з метою збереження рівності сторінкримінального провадження та збалансованості їх прав.

Відповідно до ст. 22 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом. Під час кримінального провадження функції державного обвинувачення, захисту та судового розгляду не можуть покладатися на один і той самий орган чи службову особу. Захист здійснюється підозрюваним або обвинуваченим, його захисником або законним представником. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 р. № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», зазначено: «оскільки Конституція України, як зазначено в її статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватися на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.

Статтею 41 Конституції Українивстановлено, що право власності є непорушним, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Наведена конституційна норма гарантує, що позбавлення права власності, невід`ємними складовими частинами якого є володіння, користування та розпорядження об`єктом власності, можливе виключно у випадках та у спосіб, які передбачені відповідними правовими нормами.

Отже, накладення арешту на об`єкт права власності є позбавленням його власника можливості на власний розсуд користуватися та розпоряджатися таким майном, що є тотожним позбавленню права власності.

Відповідно дост. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно дост. 317 ЦК України,власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Практичне застосування встановленоїКонституцією Українигарантії охорони власності, доводить, що обмеження права будь-якої особи (фізичної або юридичної) розпорядження належним їй майном без достатніх підстав є протиправним.

Підстави та порядок встановлення тимчасового обмеження прав особи щодо реалізації нею усієї сукупності або ж окремих складових частин права власності під час досудового розслідування визначені кримінальним процесуальним законодавством.

Відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладеної ним в п. 2 р. 2.6 «Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження» 2014 рік, правильною є практика, коли слідчі судді визнають клопотання про накладення арешту на майно передчасними та відмовляють у їх задоволенні, оскільки на момент їх розгляду, особам, про майно яких йдеться в клопотанні, не повідомлено про підозру.

Пунктом 6 р. 2.6 «Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження» 2014 рік, метою застосування арешту майна є забезпечення можливості конфіскації майна або цивільного позову. При цьому слід пам`ятати, що сторона кримінального провадження, яка подає клопотання про арешт майна зобов`язана навести підстави, у зв`язку з якими потрібно здійснити арешт майна (правову кваліфікацію правопорушення, яке передбачає покарання у вигляді конфіскації майна, докази факту завдання шкоди і розміру цієї шкоди). У свою чергу, слідчий суддя, задовольняючи клопотання про накладення арешту на майно, зобов`язаний навести ці підстави у рішенні.

Відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладеної ним в п. 2 р. 2.6 «Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження» 2014 рік, навіть якщо у слідчого судді є достатні підстави вважати, що певною особою було вчинено кримінальне правопорушення, він не має повноважень накладати арешт на майно особи, яка не є підозрюваним.

Статтею 321 ЦК Українивизначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

З огляду на приписи п. 18 ч. 1ст. 3 КПК України, згідно з якими до повноважень слідчого судді належить здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, слід зазначити, що подальший арешт майна за відсутністю передбачених для цього підстав може порушити право заявника на вільне використання належного йому майна, що буде суперечити загальним засадам володіння особою майном, приписам національного законодавства та вимогам ст.1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свободта прецедентної практики Європейського суду з прав людини (зокрема, справа «Баландіна проти України, «Батрак проти України», «Панов проти України»).

Відповідно до ч. 2ст. 8 КПК України, принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. Відповідно до ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, кожна фізична чи юридична особа має право на повагу до своєї власності. Жоден не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом та загальними принципами міжнародного права. У рішенні Європейського суду по справі «Мороко проти Російської Федерації» від 12.06.2008, Судом зазначається: «Попередні положення не зменшують права держави забезпечувати виконання таких законів, які їй видаються необхідними для здійснення контролю за використанням власності відповідно до загальних інтересів чи для забезпечення сплати податків чи інших зборів та штрафів».

Відповідно до Постанови Європейського Суду від 09.06.2005 по справі «Бакланов проти Російської Федерації», Постанови Європейського Суду від 24 березня 2005 року по справі «Фрізен проти Російської Федерації», Судом наголошується на тому, що перша та найбільш важлива вимога статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції полягає у тому, що будь-яке втручання публічної влади у право на повагу до власності має бути законним, держави уповноважені здійснювати контроль за використанням власності шляхом виконання законів. Більше того, верховенство права, одна з засад демократичної держави, втілюється у статтях Конвенції. Питання у тому, чи було досягнуто справедливої рівноваги між вимогами загального інтересу та захисту фундаментальних прав особи, має значення для справи лише за умови, що спірне втручання відповідало вимогам законності і не було свавільним.

При цьому, відповідно до практики ЄСПЛ володіння майном повинно бути законним (рішення у справі «Іатрідіс проти Греції», заява № 31107/96, п. 58, ECHR 1999-ІІ). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (рішення у справі «Антріш проти Франції», від 22 вересня 1994 року, Series А N 296-А, п. 42, та «Кушоглу проти Болгарії», заява N 48191/99, пп. 49 - 62, від 10 травня 2007 року). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (рішення від 23 вересня 1982 року у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції», пп. 69 і 73, Series А N 52). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (рішення від 21 лютого 1986 року у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства», п. 50, Series А N 98).

В силу положень кримінального процесуального законодавства України на учасників судового процесу покладається обов`язок щодо доведення правомірності своїх дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Як вбачається з матеріалів клопотання, на теперішній час посадові особи ТОВ «Формат СВ» не є підозрюваними за кримінальним провадженням № 32018160000000096 від 20.11.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 204 ч. 2, 212 ч. 3 КК України, в рамках якого прийнято рішення про арешт майна, тобто не належить до кола осіб, наведених у ст. 170 КПК України.

Враховуючи викладене,вважаю,що натеперішній часвідсутні підставидля збереженнязаходу забезпеченняу виглядіарешту майна,потреба узастосуванні заходузабезпечення,у виглядіарешту на:

- копії свідоцтва про перевірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки №4691, №4690 та копії Формуляру ТОВ «Інтер -Нафта» .

- х - звіт ТОВ «Формат СВ» станом на 06.08.2019 на І арк.;

- х - звіт ТОВ «Формат СВ» станом на 05.08.2019 на І арк.;

- х - звіт ТОВ «Формат СВ» станом на 22.05.2019 на І арк.;

-розрахункові квитанції без записів з відтиском печатки ТОВ «Формат СВ»;

-копія виписки з ЄДРПОУ ТОВ «Формат СВ» на 1 арк.;

-розрахункові квитанції без записів з відтиском печатки ТОВ « ФОРМАТ СВ»(ЄДРПОУ 41839615);

- х - звіт ТОВ «Оптимум СВ» станом на 06.08.2019 на 1 арк.;

- товарно-транспортні накладні не заповнені з відтиском печатки ТОВ «АГРОЗАКК»(ЄДРПОУ 42164524) на 4 арк.;

- розрахункові квитанції без записів з відтиском печатки ТОВ «Декс Ойл»;

- копія договору оренди №1/1ЕККА від 19.12.2018 на 1 арк.;

- копія договору оренди №1 від 19.12.2018 на 1 арк.;

- копія сертифікату якості на 1 арк.;

- сменные отчеты АЗС без номера та дати з розрахунковим остатком на початок зміни на 1 арк;

- зошит в клітинку з чорновими записами - 1 шт;

- фотокопії талонів PETROMOLHa 18 арк.;

-копія протоколу випробувань №166/05-2018 на 1 арк.;

-копія договору №206 сервісного обслуговування розрахункових операцій від 20.12.2018 на 2 арк.;

-копія декларації про відповідність на 1 арк.;

-копія сертифіката відповідності на 3 арк.;

-копія акту ідентифікації 166/05-2018 на 1 арк.;

-копії сертифікатів на відповідність на 2 арк.;

-копія декларації на відповідність на 1 арк.;

-копії сертифікатів на відповідність на 3 арк.;

-

-копії протоколу випробувань №165/18КР;

-сменные отчеты АЗС за адресою: вул. Восточна 200А, с.

-зошит в клітинку з чорновими записами на 9 арк.;-

-копії сертифікатів на відповідність на 3 арк.;

-копія декларації на відповідність на 5 арк.;

-копії протоколу випробувань на 5 арк.;

-копії актів ідентифікації на 1 арк.;

-копії сертифікатів (Certeficet of Quality) на 3 арк.;

-відео реєстратор фірми NETWORK DVR model: Р\ З

-графіки АЗС на 5 арк.;

-смена отчета АЗС на І арк.;

-чорнові записи на 7 арк.;

-грошові кошти у сумі 41 150 гривень;

-рідина жовтого кольору з характерним запахом паливо мастильних матеріалів (ДП) - 12299 л.;

-рідина жовтого кольору з характерним запахом паливо мастильних матеріалів А92 - 7178 л.;

-рідина жовтого кольору з характерним запахом паливо мастильних матеріалів А95- 6969 л.;

-рідина жовтого кольору з характерним запахом паливо мастильних матеріалів А95+ 2200л. - відпала та арешт накладений ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 15.08.2019 року, в цій частині підлягає скасуванню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 174 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання адвоката ОСОБА_3 в інтересах ТОВ «Формат СВ» про скасування арешту майна, в рамках кримінального провадження № 32018160000000096 від 20.11.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 204 ч. 2, 212 ч. 3 КК України - задовольнити частково.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 15.08.2019 року, в рамках кримінального провадження №32018160000000096 від 20.11.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 204 ч. 2, 212 ч. 3 КК України, на майно, вилучене в ході обшуку за адресою: вул. Восточна, 200-а, с. Прилиманське, Овідіопольського району, Одеської області, в частині арешту майна:

- копії свідоцтва про перевірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки №4691, №4690 та копії Формуляру ТОВ «Інтер -Нафта» .

- х - звіт ТОВ «Формат СВ» станом на 06.08.2019 на І арк.;

- х - звіт ТОВ «Формат СВ» станом на 05.08.2019 на І арк.;

- х - звіт ТОВ «Формат СВ» станом на 22.05.2019 на І арк.;

-розрахункові квитанції без записів з відтиском печатки ТОВ «Формат СВ»;

-копія виписки з ЄДРПОУ ТОВ «Формат СВ» на 1 арк.;

-розрахункові квитанції без записів з відтиском печатки ТОВ « ФОРМАТ СВ»(ЄДРПОУ 41839615);

- х - звіт ТОВ «Оптимум СВ» станом на 06.08.2019 на 1 арк.;

- товарно-транспортні накладні не заповнені з відтиском печатки ТОВ «АГРОЗАКК»(ЄДРПОУ 42164524) на 4 арк.;

- розрахункові квитанції без записів з відтиском печатки ТОВ «Декс Ойл»;

- копія договору оренди №1/1ЕККА від 19.12.2018 на 1 арк.;

- копія договору оренди №1 від 19.12.2018 на 1 арк.;

- копія сертифікату якості на 1 арк.;

- сменные отчеты АЗС без номера та дати з розрахунковим остатком на початок зміни на 1 арк;

- зошит в клітинку з чорновими записами - 1 шт;

- фотокопії талонів PETROMOLHa 18 арк.;

-копія протоколу випробувань №166/05-2018 на 1 арк.;

-копія договору №206 сервісного обслуговування розрахункових операцій від 20.12.2018 на 2 арк.;

-копія декларації про відповідність на 1 арк.;

-копія сертифіката відповідності на 3 арк.;

-копія акту ідентифікації 166/05-2018 на 1 арк.;

-копії сертифікатів на відповідність на 2 арк.;

-копія декларації на відповідність на 1 арк.;

-копії сертифікатів на відповідність на 3 арк.;

-

-копії протоколу випробувань №165/18КР;

-сменные отчеты АЗС за адресою: вул. Восточна 200А, с.

-зошит в клітинку з чорновими записами на 9 арк.;-

-копії сертифікатів на відповідність на 3 арк.;

-копія декларації на відповідність на 5 арк.;

-копії протоколу випробувань на 5 арк.;

-копії актів ідентифікації на 1 арк.;

-копії сертифікатів (Certeficet of Quality) на 3 арк.;

-відео реєстратор фірми NETWORK DVR model: Р\ З

-графіки АЗС на 5 арк.;

-смена отчета АЗС на І арк.;

-чорнові записи на 7 арк.;

-грошові кошти у сумі 41 150 гривень;

-рідина жовтого кольору з характерним запахом паливо мастильних матеріалів (ДП) - 12299 л.;

-рідина жовтого кольору з характерним запахом паливо мастильних матеріалів А92 - 7178 л.;

-рідина жовтого кольору з характерним запахом паливо мастильних матеріалів А95- 6969 л.;

рідина жовтогокольору зхарактерним запахомпаливо мастильнихматеріалів А95+2200л - скасувати.

Зобов`язати слідчого, в провадженні якого перебувають матеріали кримінального провадження №32018160000000096 від 20.11.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 204 ч. 2, 212 ч. 3 КК України, повернути вищезазначене майно - ТОВ «Формат СВ».

В іншій частині клопотанні відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя

26.09.2019

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення26.09.2019
Оприлюднено21.02.2023
Номер документу84547475
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна

Судовий реєстр по справі —522/7975/18

Ухвала від 03.09.2019

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.09.2019

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.09.2019

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.09.2019

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.09.2019

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.09.2019

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.09.2019

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.09.2019

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.09.2019

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

Ухвала від 03.09.2019

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Осіік Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні