Справа № 344/6701/19
Провадження № 2/344/2926/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2019 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
в складі: головуючої - судді: Домбровської Г.В.
при секретарі c/з: Стефанець Г.Я.,
за участі Позивача ОСОБА_1 , представників Позивача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , представників Відповідача ОСОБА_4, Солоп В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Дімекс про визнання незаконним та скасування наказу директора ТОВ Дімекс №32 від 03.04.2019 року та стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (надалі - Позивач ) звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Дімекс (надалі - Відповідач ), в якому просила визнати незаконним та скасувати наказ директора Товариства з обмеженою відповідальністю Дімекс №32 від 03 квітня 2019 року та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Дімекс на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 5 000,00 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що наказ директора Товариства з обмеженою відповідальністю Дімекс №32 від 03 квітня 2019 року, яким директора ТОВ Дімекс ОСОБА_4 та комерційного директора ОСОБА_1 було забов`язано розробити посадову інструкцію комерційного директора ТОВ Дімекс в термін до 19 квітня 2019 року, є незаконним, прийнятим директором з перевищенням наданих йому чинним законодавством та статутом товариства повноважень та з порушенням прав ОСОБА_1 .
На думку Позивача, питання щодо розробки будь-яких посадових інструкцій працівників, в том у числі комерційного директора, на основі попередньо розробленої та затвердженої структури товариства, є виключною компетенцією загальних зборів учасників ТОВ Дімекс та не може вирішуватись директором одноособово.
Крім того, Позивач покликалася на те, що внаслідок видання директором незаконного, на її думку наказу, ОСОБА_1 було завдано моральної шкоди, що проявилась у порушенні її права на приватне життя.
Позивач та її представники в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники Відповідача ТОВ Дімекс в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили з підстав їх необґрунтованості та безпідставності, надали відзив на позов.
Зокрема, заперечуючи проти позову, представник Відповідача у відзиві посилається на те, що статутом ТОВ Дімекс не передбачено, що спільне розроблення директором товариства і комерційним директором товариства посадової інструкції комерційного директора ТОВ Дімекс є виключною компетенцією Загальних зборів учасників ТОВ Дімекс , а тому директор ТОВ Дімекс має право у тому числі, зокрема, видавати наказ про спільне розроблення директором і комерційним директором товариства посадової інструкції комерційного директора ТОВ Дімекс .
Заслухавши пояснення представників Позивача, представників Відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, Судом встановлено наступне.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.91) Товариство з обмеженою відповідальністю Дімекс , ідентифікаційний код юридичної особи 30475486; засновники ОСОБА_4 та ОСОБА_1 . Органи управління юридичної особи: Загальні збори; керівник - ОСОБА_4 .
Станом на даний час ОСОБА_4 обіймає посаду директора ТОВ Дімекс , ОСОБА_1 - комерційного директора ТОВ Дімекс .
Відповідно до статті 139 Кодексу законів про працю України працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.
Наказом директора ТОВ Дімекс №32 від 03 квітня 2019 року (а.с.11) директору ТОВ Дімекс ОСОБА_4 та комерційному директору ОСОБА_1 доручено спільно розробити посадову інструкцію комерційного директора ТОВ Дімекс в термін до 19 квітня 2019 року.
Вищевказаний наказ директора ТОВ Дімекс ОСОБА_1 вважає незаконним, таким, що прийнято з перевищенням наданих директором повноважень, а тому просить його скасувати та стягнути на її користь моральну шкоду в розмірі 5000,00 грн., яку їй було завдано внаслідок прийняття даного наказу.
Так, оскаржуваним наказом директора ТОВ Дімекс №32 від 03 квітня 2019 року директору ТОВ Дімекс ОСОБА_4 та комерційному директору ОСОБА_1 доручено спільно розробити посадову інструкцію комерційного директора ТОВ Дімекс в термін до 19 квітня 2019 року.
Оскаржуючи даний наказ, ОСОБА_1 покликається на те, що до компетенції директора ТОВ Дімекс не входить повноваження на видання такого роду наказу, оскільки це є виключна компетенція загальних зборів товариства.
Відповідно до статті 28 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю органами товариства є загальні збори учасників, наглядова рада (у разі утворення) та виконавчий орган.
Загальні збори учасників є вищим органом товариства. Кожен учасник товариства має право бути присутнім на загальних зборах учасників, брати участь в обговоренні питань порядку денного і голосувати з питань порядку денного загальних зборів учасників. Кожен учасник товариства на загальних зборах учасників має кількість голосів, пропорційну до розміру його частки у статутному капіталі товариства, якщо інше не передбачено статутом (стаття 29 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю ).
Статтею 30 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю визначено компетенцію загальних зборів учасників.
Так, загальні збори учасників можуть вирішувати будь-які питання діяльності товариства.
До компетенції загальних зборів учасників належать:
1) визначення основних напрямів діяльності товариства;
2) внесення змін до статуту товариства, прийняття рішення про здійснення діяльності товариством на підставі модельного статуту;
3) зміна розміру статутного капіталу товариства;
4) затвердження грошової оцінки негрошового вкладу учасника;
5) перерозподіл часток між учасниками товариства у випадках, передбачених цим Законом;
6) обрання та припинення повноважень наглядової ради товариства або окремих членів наглядової ради, встановлення розміру винагороди членам наглядової ради товариства;
7) обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу (всіх чи окремо одного або декількох з них), встановлення розміру винагороди членам виконавчого органу товариства;
8) визначення форм контролю та нагляду за діяльністю виконавчого органу товариства;
9) створення інших органів товариства, визначення порядку їх діяльності;
10) прийняття рішення про придбання товариством частки (частини частки) учасника;
11) затвердження результатів діяльності товариства за рік або інший період;
12) розподіл чистого прибутку товариства, прийняття рішення про виплату дивідендів;
13) прийняття рішень про виділ, злиття, поділ, приєднання, ліквідацію та перетворення товариства, обрання комісії з припинення (ліквідаційної комісії), затвердження порядку припинення товариства, порядку розподілу між учасниками товариства у разі його ліквідації майна, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, затвердження ліквідаційного балансу товариства;
14) прийняття інших рішень, віднесених цим Законом до компетенції загальних зборів учасників.
Питання, передбачені частиною другою цієї статті, та інші питання, віднесені законом до компетенції вищого органу товариства, не можуть бути віднесені до компетенції інших органів товариства, якщо інше не випливає з цього Закону.
До виключної компетенції загальних зборів учасників статутом товариства також може бути віднесено вирішення інших питань.
Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 39 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю виконавчий орган товариства здійснює управління поточною діяльністю товариства.
Виконавчий орган товариства підзвітний загальним зборам учасників і наглядовій раді товариства (у разі утворення) та організовує виконання їхніх рішень.
Виконавчий орган товариства є одноосібним. Назвою одноосібного виконавчого органу є директор , якщо статутом не передбачена інша назва.
Частиною 2 статті 39 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю визначено, що до компетенції виконавчого органу товариства належить вирішення всіх питань, пов`язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників та наглядової ради товариства (у разі утворення).
18 лютого 2015 року проведено державну реєстрацію змін до установчих документів та затверджено нову редакцію Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Дімекс (надалі - також Статут ТОВ Дімекс ) (а.с.12-20).
Відповідно до пункту 7.1 Статуту ТОВ Дімекс вищим органом Товариства є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників Товариства або призначених ними представників.
Пунктом 7.2 Статуту ТОВ Дімекс визначено перелік питань, які відносяться до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства.
Так, до виключної компетенції загальних зборів учасників Товариства відноситься вирішення таких питань:
а) визначення основних напрямків діяльності товариства, затвердження його планів та звітів про їх виконання;
б) внесення змін та доповнень до статуту Товариства, зміна розміру його статутного капіталу.
в) утворення, реорганізація і ліквідація дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження Статутів та положень про них;
г) прийняття рішень про припинення діяльності Товариства, призначення ліквідаційної комісії та затвердження ліквідаційного балансу;
д) затвердження річних звітів, результатів діяльності Товариства, його філій та представництв, затвердження звітів ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку, визначення порядку покриття збитків;
е) винесення рішення про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб Товариства;
є) встановлення розміру, форми, порядку внесення учасниками додаткових вкладів;
ж) виключення зі складу учасників Товариства;
з) затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів Товариства, визначення його структури;
и) вирішення питання про придбання Товариством частки Учасника;
і) визначення умов оплати праці посадових осіб Товариства, його філій та представництв;
ї) призначення та відкликання директора;
й) інші питання передбачені чинним законодавством.
Згідно з пунктом 7.13 Статуту ТОВ Дімекс дирекція (директор) вирішує усі питання діяльності Товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції зборів учасників. Загальні збори учасників Товариства можуть винести рішення про передачу частини повноважень, що належать їм, до компетенції дирекції (директора).
Дирекція (директор) не вправі приймати рішення, обов`язкові для учасників Товариства.
Системний аналіз змісту вищенаведених положень статуту ТОВ Дімекс свідчить про те, що до компетенції директора ТОВ Дімекс відноситься вирішення усіх питань діяльності Товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції зборів учасників (передбачені Пунктом 7.2 Статуту ТОВ Дімекс ).
Як вже було зазначено Судом, оскаржуваним наказом директора ТОВ Дімекс №32 від 03 квітня 2019 року директору ТОВ Дімекс ОСОБА_4 та комерційному директору ОСОБА_1 доручено спільно розробити посадову інструкцію комерційного директора ТОВ Дімекс в термін до 19 квітня 2019 року.
В контексті наведеного, Суд акцентує увагу на формулюванні змісту наказу спільно розробити посадову інструкцію .
Підпункт з пункту 7.2 Статуту ТОВ Дімекс (на положення якого, як на правову підставу позовних вимог, посилалася Позивач) до виключної компетенції загальних зборів учасників Товариства відносить вирішення питання затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів Товариства, визначення його структури.
В даному випадку мова йде про затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів Товариства, визначення його структури.
Суд звертає увагу на те, що оскаржуваним наказом директора ТОВ Дімекс не затверджувалася посадова інструкція комерційного директора ТОВ Дімекс , чи будь-які інші внутрішні документи товариства, а лише було доручено відповідним посадовим особам товариства спільно розробити таку посадову інструкцію у встановлений в наказі строк.
Відтак, посилання Позивача на підпункт з пункту 7.2 Статуту ТОВ Дімекс , як на норму, яка обмежує директора товариства на видання оскаржуваного наказу, є необґрунтованим.
Необґрунтованим є також посилання Позивача, як на підставу заявлених позовних вимог, на положення пункту 7.13 Статуту ТОВ Дімекс ( Дирекція (директор) не вправі приймати рішення, обов`язкові для учасників Товариства ), оскільки оскаржуваним наказом відповідне доручення було надано, зокрема, ОСОБА_1 , як комерційному директору (посадовій особі), а не учаснику (засновнику) ТОВ Дімекс .
Інших належних доказів на підтвердження незаконності наказу директора ТОВ Дімекс №32 від 03 квітня 2019 року Позивачем не надано, а Судом таких обставин не наведено.
За таких обставин, за висновком Суду, видаючи оскаржуваний наказ, директор ТОВ Дімекс діяв на підставі та в межах наданих йому чинним законодавством та Статутом ТОВ Дімекс повноважень, у спосіб, встановлений законом, а тому підстави для визнання такого наказу незаконним - відсутні, у зв`язку з чим позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Оскільки позовна вимога про відшкодування моральної шкоди у розмірі 5000,00 грн. є похідною від позовної вимоги про визнання незаконним та скасування наказу, вона не підлягає до задоволення.
На підставі наведеного, відповідно до ст.ст. 43 Конституції України, ст.ст. 139 Кодексу законів про працю України, ст. ст. 28, 30, 39 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю , Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Дімекс , зареєстрованого 18 лютого 2015 року, керуючись ст.ст. 89, 263-265, 273, 354-355 Цивільного процесуального кодексу України, Суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Дімекс про визнання незаконним та скасування наказу директора ТОВ Дімекс №32 від 03.04.2019 року та стягнення моральної шкоди, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 27 вересня 2019 року.
Суддя Домбровська Г.В.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2019 |
Оприлюднено | 29.09.2019 |
Номер документу | 84564880 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Домбровська Г. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Домбровська Г. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Домбровська Г. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Домбровська Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні