ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
26 вересня 2019 року м. Житомир справа № 240/10565/19
категорія 108010200
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Чернова Г.В., розглядаючи позовну заяву Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аргон Медікал Україна" про стягнення коштів,
встановив:
Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Житомирській області звернулась до суду із вказаним позовом та просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Аргон Медікал Україна" кошти у сумі 8500 грн, як штрафну санкцію, згідно постанови про накладення штрафу від 15.02.2019 № 1, накладену за порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Перевіряючи матеріали позовної заяви на відповідність її вимогам ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Згідно п.7 та п.11 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються:
- відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
- власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Всупереч наведеному, у позовній заяві не зазначено: адреси електронної пошти відповідача; відомостей, передбачених п.7, п.11 ч.5 ст.160 КАС України.
Також, згідно п.4 та п.5 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
При цьому ч.5 ст.44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", суб`єкт господарювання має сплатити штраф у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Таким чином, необхідним доказом, який є підставою для стягнення у судовому порядку суми штрафу, є отримання суб`єктом господарювання постанови про його накладення.
Проте, позивачем на обгрунтування позовних вимог не надано доказів надіслання постанови про накладення штрафу в сумі 8500 грн на адресу відповідача та її отримання/причин неотримання товариством.
Також, згідно ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Позивач подав цей позов і він зареєстрований судом 19.09.2019, а постанова про накладення штрафу в розмірі 8500 грн, які просить стягнути позивач, прийнята 15.02.2019.
Згідно ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивачем на виконання вказаної норми не подано заяви про поновлення строку звернення до суду. При цьому в прохальній частині позову міститься клопотання про поновлення такого строку у зв`язку із відсутністю бюджетних асигнувань на сплату судового збору до вересня 2019 року.
З приводу вказаного суд зазначає, що частина друга статті 44 КАС України покладає на учасників справи обов`язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя від 14.05.1981№ R (81) 7: В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати (підпункт 12 пункту D).
Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду є складовою доступу до правосуддя.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі Креуз проти Польщі право на суд не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Житомирській області має однаковий обсяг процесуальних прав та обов`язків поряд з відповідачем, до того ж, є бюджетною установою, що фінансується з Державного бюджету України, а тому відсутність видатків передбачених на сплату судового збору, не повинно впливати на можливість неухильного виконання останньою покладених на неї нормами КАС України процесуальних обов`язків щодо своєчасного звернення до суду.
Отже, відсутність бюджетних асигнувань на сплату судового збору не може бути підставою для поновлення строку звернення до суду із цим позовом. До того ж, вказані обставини не підтверджені жодним доказом.
Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
За таких обставин, позивачу слід подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій вказати поважність причин пропуску строку такого звернення та доказів на їх підтвердження з урахуванням 15-денного строку, наданого відповідачу для сплати штрафу в добровільному порядку, який відраховується з дня отримання постанови про його накладення або ж з врахуванням доказів невручення постанови.
Відповідно до частин 1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:
- позовної заяви, в якій вказати: електронну пошту відповідача (якщо така інфрмація відома); відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
- доказу надіслання постанови про накладення штрафу відповідачу та її отримання/причин неотримання товариством;
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій вказати поважність причин пропуску строку такого звернення та доказів на їх підтвердження.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Житомирській області залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Г.В. Чернова
Суд | Житомирський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2019 |
Оприлюднено | 02.10.2019 |
Номер документу | 84615255 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Чернова Ганна Валеріївна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Чернова Ганна Валеріївна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Чернова Ганна Валеріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні