Ухвала
від 01.10.2019 по справі 918/656/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26-А


УХВАЛА

"01" жовтня 2019 р. Справа № 918/656/19

Господарський суд Рівненської області у складі судді Романюк Ю.Г. , розглянувши матеріали позовної заяви Фізичної особи-підприємця Дробота Олександра Степановича до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОТЛЕР"

про стягнення заборгованості в сумі 9 929 грн. 74 коп.

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2019 року Фізична особа-підприємець Дробот Олександр Степанович звернувся до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОТЛЕР" про стягнення заборгованості в сумі 9 929 грн. 74 коп.

При розгляді даної позовної заяви судом встановлено, що подана позовна заява не відповідає вимогам Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою суду від 19.09.2019 року позовну заяву Фізичної особи-підприємця Дробота Олександра Степановича залишено без руху. Та зобов`язано ФОП Дробот Олександра Степановича у 10-денний строк з дня отримання вказаної ухвали усунути недоліки позовної заяви, а саме: зазначення у позовній заяві місцезнаходження відповідача згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; надання доказів направлення позовної заяви від 12.09.2019 (поданої до суду) та всіх доданих до неї документів у повному обсязі на адресу місцезнаходження відповідача в порядку, визначеному ст. 172 ГПК України; договір поставки товару від 22 березня 2019 року.

01 жовтня 2019 року від ФОП Дробот О.С. на виконання вимог ухвали суду подано заяву про усунення недоліків позовної заяви з зазначенням у позовній заяві місцезнаходження відповідача згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; наданням доказів направлення позовної заяви та всіх доданих до неї документів у повному обсязі на адресу місцезнаходження відповідача в порядку, визначеному ст. 172 ГПК України.

Окрім того, оскільки договір на поставку товарів укладався в усній формі, долучено копію довіреності на отримання товару від 02.04.2019 року з вказанням місця виконання Договору (склад).

Предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості в сумі 9 929 грн. 74 коп. за поставлений товар з Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОТЛЕР" на користь ФОП Дробот Олександра Степановича .

Позовна заява подана до Господарського суду Рівненської області із посиланням на норми ч. 5 ст. 29 ГПК України та, зокрема, з тих мотивів, що договір на поставку товарів укладався в усній формі, а відповідно до рахунку-фактури № СФ-0000149 від 26.03.2019 року, вищезазначений товар на підставі видаткової накладної №РН-0000171 від 02 квітня 2019 року постачальник ФОП Дробот О.С. передав, а покупець, ТОВ "ФОТЛЕР", в особі представника покупця - начальника цеху сушки деревини Прокопчука Ю.М. отримав у власність полотно поліетиленове 45см.х50 м.кр. вагою 154,090 кг. на суму 9 739,10 грн. на підприємстві з його виробництва в c. Городок Рівненського району (дозвіл на початок роботи цеху по виготовленню поліетиленової плівки).

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі справи до іншого суду за територіальною юрисдикцією (підсудністю) з огляду на наступне.

За змістом ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Згідно з ч. 1 ст .4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням юридичної особи відповідача є: 87526, Донецька область., м . Маріуполь , вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 4.

Приписами ст. 29 ГПК України передбачено підсудність справ за вибором позивача. Так, відповідно до частини 1 вказаної статті, право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 5 ст. 29 ГПК України позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.

Отже, правила цієї статті застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.

При цьому, за загальним правилом, місце виконання зобов`язання є договірною умовою та узгоджується сторонами у договорі, та у даному випадку сторони можуть передбачити будь-яке місце виконання, яке буде зручне для сторін. Місце виконання договору, у випадку його визначення сторонами у договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов`язок виконання договору саме у погодженому сторонами місці.

Позивач при зверненні до суду із даним позовом та визначаючи територіальну підсудність справи Господарському суду Рівненської області посилається на те, що договір на поставку товарів укладався в усній формі, а відповідно до рахунку-фактури № СФ-0000149 від 26.03.2019 року, вищезазначений товар на підставі видаткової накладної №РН-0000171 від 02 квітня 2019 року постачальник ФОП Дробот О.С. передав, а покупець, ТОВ "ФОТЛЕР", в особі представника покупця - начальника цеху сушки деревини Прокопчука Ю.М. отримав у власність полотно поліетиленове 45см.х50 мкр. вагою 154,090 кг. на суму 9 739,10 грн. на підприємстві з його виробництва в c. Городок Рівненського району (дозвіл на початок роботи цеху по виготовленню поліетиленової плівки).

При цьому, предметом позову у даному спорі є вимога саме про стягнення грошових коштів (вартості поставленого але не оплаченого товару), нарахованих позивачем відповідачу у зв`язку із неналежним виконанням відповідачем умов усного договору поставки.

Правила визначення місця виконання зобов`язання передбачено ст.532 Цивільного кодексу України, відповідно до яких, місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі.

Зокрема, якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання за грошовим зобов`язанням провадиться за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов`язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов`язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов`язаних із зміною місця виконання.

Правила ст. 532 Цивільного кодексу України застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена (наприклад, п. 4 ч. 1 ст. 532) і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.

Суд вважає за необхідне звернути увагу позивача, що постачальник ФОП Дробот О.С. передав, а покупець, ТОВ "ФОТЛЕР", в особі представника покупця - начальника цеху сушки деревини Прокопчука Ю.М. отримав у власність полотно поліетиленове 45см.х50 мкр. вагою 154,090 кг. на суму 9 739,10 грн. на підприємстві з його виробництва в c. Городок Рівненського району.

Місце виконання зобов`язання за даним усним договором в частині повної та своєчасної оплати за поставлений товар умовами договору окремо не врегульовано (не визначено).

У даному випадку суд вважад, що спір про стягнення вартості поставленого але не оплаченого товару безпосередньо не пов`язаний з місцем виконання угоди, оскільки предметом спору є вимога про стягнення коштів, а не спір про поставку товару за вказаною адресою. Зобов`язання з оплати коштів за поставлений але не оплачений товар не є такими, які належить, через їх особливість, виконувати тільки в певному місці.

Крім того слід зазначити, що виконання грошового зобов`язання може бути будь-яка територія України, а фактичне надання послуг у певному місці, в розумінні ч. 5 ст. 29 ГПК України, не може бути підставою для вибору позивачем територіальної підсудності розгляду спору на власний розсуд.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування положення ч. 5 ст. 29 ГПК України та необхідність визначення підсудності за загальними правилами.

За приписами Глави 2 "Юрисдикція" Розділу І ГПК України юрисдикція справ визначається за предметними і суб`єктними ознаками та за територіальними ознаками. Виняток з цього правила становить виключна підсудність справ (ст. 30 ГПК України).

Враховуючи, що зобов`язання зі сплати вартості поставленого але не оплаченого товару не є такими, що можуть виконуватись лише в певному місці (ч. 5 ст. 29 ГПК України), а також враховуючи те, що місцезнаходженням юридичної особи відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОТЛЕР" згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: 87526, Донецька область., м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 4, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі матеріалів позовної заяви з додатками за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Господарського суду Донецької області.

Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 31 ГПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Відповідно до ч. 9 ст. 176 ГПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.

За таких обставин, матеріали даної справи підлягають направленню до Господарського суду Донецької області за територіальною підсудністю.

Керуючись ст. ст. 27, 29, п. 1 ч. 1 ст. 31, ст. ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Фізичної особи-підприємця Дробота Олександра Степановича до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОТЛЕР" про стягнення заборгованості в сумі 9 929 грн. 74 коп. з доданими до неї документами надіслати за встановленою підсудністю до Господарського суду Донецької області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Романюк Ю.Г.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення01.10.2019
Оприлюднено02.10.2019
Номер документу84633670
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/656/19

Ухвала від 13.01.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Бокова Юлія Валеріївна

Рішення від 04.12.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Бокова Юлія Валеріївна

Рішення від 04.12.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Бокова Юлія Валеріївна

Ухвала від 18.11.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Бокова Юлія Валеріївна

Ухвала від 25.10.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Бокова Юлія Валеріївна

Ухвала від 01.10.2019

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Ухвала від 19.09.2019

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні