ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" жовтня 2019 р. Справа № 924/859/19
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Гладій С.В., при секретарі судового засідання Маєвській Н.В., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю виробничий комплекс „Органік Стандарт» м. Київ
до фермерського господарства „Бардар Плюс» с. Женишківці, Віньковецького району, Хмельницької області
про стягнення 10685,00 грн.
Представники сторін: не викликалися
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю виробничий комплекс „Органік Стандарт» м. Київ звернулося до суду із позовом до фермерського господарства „Бардар Плюс» с. Женишківці, Віньковецького району, Хмельницької області про стягнення 10685,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань за Контрактом з проведення сертифікаційних робіт № 0693/16 від 14.09.2016р., в частині оплати наданих послуг. Матеріально-правовою підставою позову визначені статті 173, 193 Господарського кодексу України, статті 525, 526 Цивільного кодексу України.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 03.09.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).
Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Частиною 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
У встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, строк відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідач не скористався правом участі свого представника на судовому розгляді справи, відзиву на позов не подав.
Згідно ст. 176 ГПК України, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи в порядку, встановленому ст. 242 цього кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 цього кодексу.
У відповідності до п. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ч.2 ст. 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття.
Враховуючи вищевикладене, розумність строків розгляду судового спору, суд приходить до висновку про розгляд справи без участі відповідача та за наявними в матеріалах справи доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,
ВСТАНОВИВ:
14.09.2016р. між фермерським господарством „Бардар Плюс» (далі - оператор, відповідач) та товариством з обмеженою відповідальністю Органік Стандарт (далі - виконавець, позивач) було укладено Контракт з проведення сертифікаційних робіт №0693/16 (далі - Контракт), відповідно до умов якого виконавець, у відповідності до вимог та умов нормативних документів, вказаних у статті 1 цього Контракту, проводить сертифікацію оператора для всіх вироблених оператором продуктів, обіг яких здійснюється оператором і перевіряє такі продукти на їх відповідність наступним вимогам: стандарту з органічного виробництва та переробки для третіх країн, рівнозначний стандарту Європейського Союзу (Постанова Ради (ЄС) 834/2007, 889/2008)(п. 1.1 Контракту).
Відповідно до п. 5.1 Контракту, замовник здійснює замовлення і оплачує послуги сертифікації оператора. Замовник зобов`язується прийняти результати сертифікації, здійсненої виконавцем, і оплатити її на умовах, вказаних у цьому Контракті.
Пунктами 7.1, 7.2 Контракту визначено, що вартість Контракту відповідає вартості таких робіт, що необхідні виконавцю для проведення сертифікації оператора згідно вимог та умов нормативних документів, зазначених в п.п. 1.1 Контракту і узгоджується сторонами шляхом укладення Додаткової угоди до цього Контракту, а також вартості додаткових витрат (у разі їх наявності).
Вартість послуг сертифікації, в тому числі проведення додаткових інспекцій, а також витрати, пов`язані з відбором зразків, їх транспортування та проведення їх лабораторних випробувань покладаються на замовника. Вартість таких робіт визначається Додатковою угодою. Включення результатів лабораторних випробувань (аналізів) до подальших робіт з оцінювання/сертифікації відбувається після повної оплати замовником вартості таких випробувань.
Відповідно до п. 7.6. Контракту, будь-які додаткові витрати, за умови їх документального підтвердження, в тому числі передбачені п. 7.4., а також; відшкодування збитків визначених п. 7.5 контракту Замовник зобов`язується оплатити протягом 10 (десяти) банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги та/або рахунку.
Згідно з п. 8.1 Контракту, порядок розрахунків та вартість робіт за даним Контрактом визначаються шляхом укладення Додаткової угоди, яка є невід`ємною частиною Контракту.
Пунктом 8.6. Контракту передбачено, що за результатами надання послуг сторони підписують акти здачі приймання робіт (надання послуг), що містять перелік та вартість наданих послуг. замовник зобов`язаний підписати відповідний акт здачі приймання робіт (надання послуг) протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту його отримання від виконавця, або надати письмову вмотивовану відмову від підписання в той же строк.
Якщо у строк, визначений п.8.6. Контракту Замовник не підпише та не надасть Виконавцю підписаний примірник акту здачі приймання робіт (надання послуг) або вмотивовану відмову від підписання, то послуга вважається надана належним чином без заперечень.(п.8.7 Контракту).
Відповідно до п. 10.1 Контракту він вступає в силу з дня його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами своїх обов`язків за Контрактом. Контракт може бути розірваний кожною зі сторін за умови надання письмової заяви, направленої рекомендованим листом, принаймні за 3 місяці до дати розірвання контракту.
14.09.2016р. між сторонами було укладено Додаткову угоду №2 до Контракту (далі - Додаткова угода №2), відповідно до умов якої загальна вартість робіт за цією Додатковою угодою на період з 21.07.2017 по 31.03.2018 становить 10685,00 грн., включаючи ПДВ - 1780,83 грн.
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди №2, замовник зобов`язується оплатити загальну вартість робіт за цією Додатковою угодою у наступному порядку:
- 70% загальної вартості робіт цієї Додаткової угоди, зазначеної у п. 1, до початку інспекції робіт;
- 30% загальної вартості робіт цієї Додаткової угоди, зазначеної в п. 1, до початку оцінки інспекційних документів.
Згідно п. 4 додаткової угоди, за цією додатковою угодою проводяться сертифікаційні роботи наступних видів діяльності, що відносяться до Оператора (В/Р - виробництво та реалізація органічної продукції; Т-торгівля на внутрішньому ринку; Е-експорт органічної продукції): продукти рослинництва, що не піддавалися переробці. Загальна площа 43,19 га, з них під органічним виробництвом 43,19 га.
На виконання умов контракту та додаткової угоди позивач у 2017 році надав відповідачу послуги, а саме: проведенні сертифікаційні роботи за Стандартом еквівалентному Постановам ЄС 834/2007, 889/2008 на загальну суму 10685,00 грн. Даний факт підтверджується наступними документами: інспекційним звітом з виробництва продукції рослинництва №0693 від 22.07.2017р., підсумковою оцінкою відповідно до стандарту, що еквівалентний Постановам ЄС №834/2007 та 889/2008 від 11.09.2017р., сертифікаційним рішенням по ФГ „Бардар Плюс» 2017 року, сертифікатом №17-0693-02-UA-BIO-108.
31.07.2019р. на адресу відповідача направлено акти надання послуг №505 від 28.12.2017р. на суму 7479,50 грн., №504 від 28.12.2017р. на суму 3205,50 грн. та рахунки № 1567 від 21.08.2017р. 3205,50 грн. та №1337 від 21.07.2017р. на суму 7479,50 грн. Однак відповідач не повернув підписаний зі своєї сторони акти та виставлені рахунки не сплатив.
У зв`язку з невиконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань за Контрактом в частині оплати отриманих послуг, виникла заборгованість в загальній сумі 10685,00 грн., тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.
Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
В силу ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем Контракту, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договорами надання послуг.
Як визначено спеціальною нормою, яка регулює відносини з надання послуг, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ст. 901 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу у розмірі, у строки та у порядку, що встановлені договором.
З матеріалів справи вбачається, що сторонами підписано інспекційний звіт з виробництва продукції рослинництва №0693 від 22.07.2017р. без заперечень. Позивачем, за результатами інспекції та сертифікації видано Сертифікат №17-0693-02-UA-BIO-108 від 11.09.2017 року.
Оскільки на момент виконання послуг, позивачем не були складені акти надання послуг та виставлені рахунки, останнім 31.07.2019р. направлено відповідні акти надання послуг та виставлено відповідачу рахунки на оплату вказаних послуг. Разом з тим, відповідач не підписав вказані акти та не здійснив оплати по виставленим рахункам.
Згідно умов п. 8.7. Контракту №0143/16, якщо у строк визначений п. 8.6. Контракту, ФГ „Бардар Плюс» (Замовник) не підпише та не надасть ТОВ "Органік Стандарт" (Виконавцю) підписаний примірник акта здачі приймання робіт (надання послуг) або вмотивовану відмову від підписання, то послуга вважається надана належним чином без заперечень.
Відповідачем не подано суду доказів надання позивачу вмотивованої відмови від підписання актів надання послуг, зокрема №505 від 28.12.2017р. на суму 7479,50 грн., №504 від 28.12.2017р. на суму 3205,50 грн.
Враховуючи наявність в матеріалах справи підписаних обома сторонами інспекційного звіту з виробництва продукції рослинництва №0693 від 22.07.2017року, виданого Сертифікату №17-0693-02 UA-BIO-108 від 11.09.2017 року, суд приходить до висновку про встановлення факту надання послуг за Контрактами № 0693/16 на суму 10685,00 грн. належним чином без заперечень.
Пунктом 5.1. Контракту № 0693/16 сторони погодили, що Замовник здійснює замовлення і оплачує послуги сертифікації Оператора. Замовник зобов`язується прийняти результати сертифікації, здійсненої Виконавцем, і оплатити її на умовах, вказаних у цьому Контракті.
Відповідно до п. 7.6. Контракту, будь-які додаткові витрати, за умови їх документального підтвердження, в тому числі передбачені п. 7.4., а також; відшкодування збитків визначених п. 7.5 контракту Замовник зобов`язується оплатити протягом 10 (десяти) банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги та/або рахунку.
Пунктами 8.1. - 8.3. Контракту №0693/16, встановлено, порядок розрахунків та вартість робіт за даним Контрактом визначаються шляхом укладення Додаткової Угоди, яка є невід`ємною частиною Контракту. Вартість анонсованих додаткових інспекцій Замовник оплачує в порядку, визначеному п.8.1 Контракту, якщо інші умови не будуть погоджені сторонами в Додатковій угоді до Контракту. Вартість не анонсованих додаткових інспекцій Замовник оплачує в повному обсязі протягом 5 (п`яти) банківських днів з моменту проведення такої інспекції на підставі рахунку від Виконавця, якщо інші умови не будуть погоджені сторонами в Додатковій угоді. Пунктом 2 Додаткової угоди до Контракту №0693/16 також визначено порядок розрахунків за роботи.
Відповідачу виставлені рахунки на оплату вказаних послуг. Доказів оплати боргу в сумі 10685,00 грн. суду не подано.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
На спірні правовідносини сторін поширюється дія статті 530 Цивільного кодексу України де зазначено, що зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у 7-денний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Суд приходить до висновку про встановлення факту надання послуг за контрактом №0693/16 на суму 10685,00 грн.
Відповідно до статті 73 Господарського кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона, згідно із статтею 74 Господарського кодексу України, повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Приписами статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із статтями 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідачем належними засобами доказування обставин, на які посилається позивач в обґрунтування позовних вимог, щодо стягнення з відповідача суми основного боргу, не спростовано.
За таких обставин, дослідивши всі обставини справи, перевіривши їх наявними доказами, судом встановлено обґрунтованість заявленого позову, відтак до стягнення з відповідача підлягає 10685,00 грн.
Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73 - 74, 76 - 79, 86, 129, 232, 233, 237 - 238, 240 - 241, 247 - 252, 327
Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позов товариства з обмеженою відповідальністю виробничий комплекс „Органік Стандарт» м. Київ до фермерського господарства „Бардар Плюс» с. Женишківці, Віньковецького району, Хмельницької області про стягнення 10685,00 грн. задовольнити.
Стягнути з фермерського господарства „Бардар Плюс» (с. Женишківці, Віньковецького району, Хмельницької області, Садиба „Бардар Плюс» , код 38550078) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Стандарт" (03115, м. Київ, вул. Краснова Миколи, буд. 27, код 34806675) - 10685,00 (десять тисяч шістсот вісімдесят п`ять гривень 00 коп.) заборгованості, 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України та підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.
Повний текст складено 01.10.2019р.
Суддя С.В. Гладій
Відрук. 4 прим.:
1 - до справи
2,3 - позивачу (03115, м. Київ, вул. Краснова Миколи,27, та 01024, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 38-Б, офіс 20)(реком. з повід.)
4 - відповідачу (32524, с. Женишків ці, Віньковецького р-ну, Хмельницької обл., Садиба „Бардар Плюс» ) (реком. з повід.)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2019 |
Оприлюднено | 03.10.2019 |
Номер документу | 84633902 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладій С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні