ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"19" вересня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/1774/19
Господарський суд Одеської області у складі судді: Бездолі Ю.С.,
при секретарі судового засідання : Фатєєвій Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС" (04108, м. Київ, просп. Свободи, буд. 2, код ЄДРПОУ 39354279) про розподіл судових витрат
про стягнення 132293,45 грн., -
за участю представників сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Одеської області від 28.08.2019 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС" задоволено повністю; стягнуто з Приватного підприємства Виробничо-комерційної фірми "МІКРОМЕГАС на Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС" 120000 грн. основного боргу, 9936,19 грн. інфляційних втрат, 2357,26 грн.. 3% річних та 1984,40 грн. судового збору.
09.09.2019 за вх.№2-4304/19 до господарського суду Одеської області від Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС" надійшла заява про відшкодування судових витрат.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.09.2019, з урахуванням описок, виправлених ухвалою господарського суду Одеської області від 10.09.2019, судом призначено розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС" на 19.09.2019 о 12:00.
10.09.2019 за вх.№18295/19 до суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника, яке у судовому засіданні 19.09.2019 судом у протокольній формі задоволено.
У судове засідання 19.09.2019 відповідач не з`явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду заяви.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС" за вх.№2-4304/19 від 09.09.2019 про відшкодування судових витрат, господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до п.3 ч.1, ч.ч. 2, 3 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Згідно з ч.ч. 1,3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
У відповідності до ч.ч. 1,4 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Отже, приймаючи до уваги повне задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС", судові витрати по справі слід покласти на відповідача.
Разом з тим, вирішуючи питання щодо заявлених позивачем до стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
За ч.ч. 3-5 ст. 126 ГПК України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
У попередньому розрахунку судових витрат у справі, поданому в позовній заяві, позивач попередньо повідомив про намір стягнути з відповідача 10000 грн.
У поданій до суду заяві за вх.№2-4304/19 від 09.09.2019 позивач просить стягнути витрати на правничу допомогу, надаючи при цьому рахунки №8/19 та №10/19 про використаний час для надання правничої допомоги за договором №1/18 від 01.01.2018 у справі №916/1774/19 та транспортні витрати адвоката.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.01.2018 між Адвокатським бюро "Михайло Дворак і партнери" (адвокатське бюро) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС" (клієнт) укладено договір №1/18 про надання правової (правничої) допомоги, відповідно до умов якого адвокатське бюро надає клієнту правову допомогу, для цього бюро здійснює усні та письмові консультації з правових питань, представництво інтересів клієнта у відносинах із фізичними особами та юридичними особами всіх форм власності незалежно від органу підпорядкування та організаційно-правової форми та надання іншої правової допомоги згідно умов договору, на підставі звернення клієнта.
Згідно з п.2.1 ст. 2 договору бюро зобов`язане за зверненням клієнта надавати йому правову допомогу згідно умов договору та у погодженні сторонами строків та дотримуватись вимог щодо адвокатської таємниці у порядку та на умовах, що визначена ст. 3 договору.
У відповідності до п.2.2 ст. 2 договору бюро має право представляти клієнта в судах загальної юрисдикції усіх рівнів (спеціалізованих судах, адміністративного судочинства та інших судах України), у якості представника позивача, відповідача або третьої особи при розгляді цивільних, кримінальних справ, справ адміністративного провадження, від імені та в інтересах клієнта подавати позовні заяви, клопотання, заяви, клопотання, заяви та звернення, знайомитись з матеріалами справи, робити з них виписки, знімати копії, знайомитись з технічним записом та журналом судового засідання і подавати письмові зауваження до них; приймати участь у судових засіданнях, надавати докази, приймати участь у дослідженні доказів, заявляти клопотання, давати усні та письмові пояснення суду, наводити свої докази та висловлювати позицію щодо всіх питань, що виникають в ході розгляду справи; заперечувати проти клопотань та позиції інших учасників процесу, висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи; задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам; до винесення рішення по справі змінювати підставу та предмет позову, збільшувати та зменшувати розмір позовних вимог, відмовлятися від позову, визнати позов повністю або частково, подати заперечення проти позову, укладати мирову угоду, подавати заяву про перегляд рішення, ухвал чи постанов суду в апеляційному та касаційному порядку, звертатись до Верховного суду України; отримувати судові рішення та інші процесуальні документи, що направляються на адресу клієнта; сплачувати судові витрати; вчиняти інші процесуальні дії учасника процесу; здійснювати усі вказані у п.2.2 договору повноваження з правом підпису позовних заяв (у тому числі адміністративних позовів), клопотань, скарг (апеляційні, касаційні) та інших процесуальних документів без будь якого обмеження у тому числі документів передбачених Кримінальним, Кримінально-процесуальним Кодексами та Кодексом про адміністративні правопорушення; представляти клієнта перед третіми особами незалежно від форми власності та органу підпорядкування, зокрема але не обмежуючи цим в державних органах та інших офіційних державних установах та організаціях (включно, але не обмежуючи цим органах МВС, Прокуратури, СБУ, ДВС, інших правоохоронних органах усіх рівнів), для цього подавати відповідні заяви, скарги тощо, застосовуючи всіх передбачені законом засоби для захисту прав та охоронюваних законом інтересів клієнта та вчиняти всі зазначені дії з правом підпису необхідних документів, а також отримувати від відповідних органів, підприємств, установ та організацій всі документи, що направляються на ім`я клієнта з усіма правами, що передбачені законодавством, зокрема але не обмежуючи цим ЦК, ЦПК, КзПП, КК, КПК тощо.
За п.2.3 ст. 2 договору клієнт має право отримувати правову допомогу бюро згідно наданого звернення про правову допомогу; вимагати звіт про витрати бюро, у разі їх компенсації клієнтом.
Відповідно до п.2.4 ст. 2 договору клієнт зобов`язаний надати бюро вичерпну інформацію та відповідні документи, необхідні для належного здійснення бюро своїх зобов`язань за договором; проводити виплату винагороди за надану правову допомогу в порядку та строки, визначені договором; відшкодувати витрати бюро, згідно умов договору; не розголошувати інформацію про діяльність бюро, отриману впродовж виконання договору.
Як зазначено у ст. 5 договору, клієнт зобов`язується відшкодувати бюро його витрати пов`язані з виконанням умов договору, які попередньо погоджуються сторонами у договорі та/або додатках до договору. Оплата видатків бюро згідно договору здійснюється після надання бюро документів, що підтверджують такі видатки.
Відповідно до ст. 5 договору за надану правову допомогу Клієнт сплачує Бюро гонорар (винагороду) у порядку та на умовах, що визначені у договорі та його додатках. Винагорода вважається погодженою сторонами, якщо таке погодження відбулось за допомогою обміну електронними листами, як це зазначено у п.4.1 договору. Факт надання правової допомоги згідно договору підтверджується актом приймання-передавання наданої правової допомоги; рішенням суду; виготовленим згідно вимог законодавства документ відповідно до звернення клієнта; викладена письмово та підписана бюро юридична довідка; розроблений проект договору, додаток до договору, додатковий договір про внесення змін та доповнень до відповідного договору; будь яким іншим документом, котрий надає можливість визначити, що бюро надало правову допомогу клієнту згідно звернення клієнта.
Як зазначено у ст. 7 договору він набуває чинності з дати його підписання сторонами і діє протягом одного року від дати його підписання, але у будь якому випадку до моменту повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором.
Приймаючи до уваги положення ст. 5 договору, розмір гонорару за надання правової (правничої) допомоги з урахуванням витрат адвоката, пов`язаних з наданням правової допомоги, становить 7386 грн., про що свідчать рахунки №8/19 від 12.07.2019 та №10/19 від 29.08.2019, сплачені позивачем в повному обсязі за платіжними дорученнями №83 від 15.07.2019 та №3112 від 03.09.2019, а також акти приймання наданих послуг №8 від 31.07.2019 та №10-1 від 04.09.2019, складені та підписані сторонами, які засвідчили надання відповідних послуг - підготовка та участь у судових засіданнях, підготовка та надсилання відповіді на відзив, транспортні, добові та проживання адвоката.
За змістом статей 632, 903 ЦК України ціна договору (плата за договором) - форма грошового визначення вартості наданих послуг. Оплата виконавцю послуги здійснюється за виконання ним договірного обов`язку з її надання.
Згідно з положеннями п.4 ст. 1, ч.3 ст. 27 Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Відповідно до положень ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення глави 63 "Послуги. Загальні положення" цього Кодексу можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
З огляду на предмет договору про надання юридичної допомоги, об`єктом оплати за договором є надані адвокатом юридичні послуги, зокрема, у зв`язку із вирішенням спору в суді.
У відповідності до ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Судом враховується, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений за їх взаємною домовленістю.
Водночас, суд відзначає, що для включення всієї суми гонору у відшкодування за рахунок відповідача відповідно до положень ст. 126 ГПК України має бути встановлено, що за цих обставин справи такі витрати позивача були необхідними, а розмір цих витрат є розумним та виправданим. Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.
Згідно з ч.8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Під час розгляду справи №916/1774/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС" до Приватного підприємства Виробничо-комерційної фірми "МІКРОМЕГАС" у відповіді на відзив за вх.№16731/19 від 20.08.2019 представником позивача було повідомлено про намір подання доказів, які підтверджують судові витрати позивача на професійну правову допомогу.
Вирішуючи питання щодо розміру витрат позивача на правничу допомогу, які підлягають відшкодуванню, суд враховує, що позовну заяву та відповідь на відзив адвокатом складено якісно, так само як і представництво в судових засіданнях.
Враховуючи вищевикладене, виходячи із загальних засад справедливості, добросовісності та розумності, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем до стягнення витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають задоволенні в повному обсязі.
З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про підставність та необхідність задоволення поданої заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС" про відшкодуванні судових витрат в повному обсязі на суму 7386 грн.
Керуючись ст.ст. 123, 129, 241, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ДОДАТКОВО ВИРІШИВ:
1.Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС" за вх.№2-4304/19 від 09.09.2019 про розподіл судових витрат задовольнити повністю.
2.Стягнути з Приватного підприємства Виробничо-комерційної фірми "МІКРОМЕГАС" (65058, м. Одеса, вул. Армійська, буд. 8-Б, оф. 9, код ЄДРПОУ 30199632) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТІС-ЛІФТСЕРВІС" (04108, м. Київ, просп. Свободи, буд. 2, код ЄДРПОУ 39354279) 7386 /сім тисяч триста вісімдесят шість/ грн. судових витрат на професійну правничу допомогу.
Додаткове рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складення повного додаткового судового рішення.
Повне додаткове рішення складено 30 вересня 2019 р.
Суддя Ю.С. Бездоля
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2019 |
Оприлюднено | 03.10.2019 |
Номер документу | 84664999 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бездоля Ю.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні