Рішення
від 17.09.2019 по справі 212/7553/18
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 212/7553/18

2/212/236/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 вересня 2019 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Чорного І.Я.,

секретарі судового засідання Поперечної А.С.,

представник позивача Петрушкевича О.В.

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі, цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Лисяка 22 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по внескам і платежам з утримання будинку та прибудинкової території, -

В С Т А Н О В И В:

02 жовтня 2018 року позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Лисяка 22 звернулось до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області із позовною заявою, яку в процесі розгляду справи було уточнено до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по внескам і платежам з утримання будинку та прибудинкової території.

Ухвалою судді від 15 листопада 2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до уточнених позовних вимог позивач ОСББ Лисяка 22 просить суд стягнути на користь ОСББ Лисяка 22 (ЄДРПОУ 40347013) з ОСОБА_2 заборгованість за несплачені внески і платежі по утриманню будинку та прибудинкової території у розмірі 3570 гривень 26 копійок, з яких 2842 гривні 37 копійок основна заборгованість по сплаті внесків і платежів за утримання будинку та прибудинкової території, інфляційні втрати у розмірі 574 гривні 52 копійки, 3% річних у розмірі 153 гривні 37 копійок, та стягнути понесені судові витрати у розмірі 1762 гривні 00 копійок.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що ОСББ Лисяка 22 з березня 2016 року здійснювалося утримання будинку та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідач ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 та зобов`язана сплачувати житлово-комунальні послуги на утримання належно їй житла. Відповідачем не сплачено обов`язкові внески і платежі за утримання будинку та прибудинкової території, внаслідок чого за нею утворилася заборгованість в розмірі 2842 гривень 27 копійок за період з 01 листопада 2016 року по 30 квітня 2019 року включно. Відповідачка в добровільному порядку заборгованість не сплачує, претензійні вимоги щодо погашення заборгованості повністю ігноруються.

Представник позивача Петрушкевич О. В . в судовому засіданні підтримав уточнені позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на зазначені в позові та запереченні проти відзиву на позов обставини.

Відповідач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позову заперечили з підстав, що вказані у відзиві на позов та письмових запереченнях долучених до матеріалів справи. Відповідач ОСОБА_2 додатково зазначила, що дійсно вона є власником квартири АДРЕСА_1 . Вона сплачує комунальні послуги регулярно, однак їй не незрозуміла структура нарахувань за такі послуги. На її неодноразові звернення до керівництва ОСББ про надання інформації по нарахуваннях та про поточну діяльність ОСББ, їй було відмовлено без пояснення причин такої відмови. Директором ОСББ Колесником О.Г. здійснюються протиправні дії, які полягають у забороні їй користуватися горищем для проведення комунікацій в її квартиру та підвалом, який знаходиться в будинку. Крім цього домофоном, що встановлений в під`їзді будинку АДРЕСА_1 вона не користується, оскільки в її квартирі відсутнє обладнання для його користування - слухавка домофону, від якої вона відмовилась. Відповідно є незрозумілим включення в нарахування за жотлово-комунальні послуги по її рахунку, вартості обслуговування даного домофону. Просила відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд уважає за необхідне задовольнити пред`явлені позовні вимоги у повному обсязі за наступних підстав.

Із матеріалів справи встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Лисяка 22 створено зареєстровано в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи 16 березня 2016 року номер запису: 1 227 102 0000 016894, дана обставина не заперечувалась сторонами.

Відповідно до ст.1 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Відповідно до ст. 3 ЗУ Про ОСББ , діяльність об`єднань і асоціацій регулюється цим Законом, Цивільним, Житловим та Земельним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами та статутом об`єднання, асоціації. Чинним законодавством України про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не передбачено укладання договорів між ОСББ та співвласниками багатоквартирного будинку, а внески по утриманню будинку та прибудинкової території та внески до ремонтного фонд (послуги по утриманню будинку та прибудинкової території та ремонту багатоквартирного будинку відносяться до житлових послуг, які надаються ОСББ самостійно (власними силами) встановлюються рішенням загальних зборів ОСББ.

Відповідно до частин 3, 4 ст. 22 Закону Про ОСББ , для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішення загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення. Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Відповідно до ст. 12 Закону Про ОСББ , управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. Відповідно до ст. 16 Закону Про ОСББ , Об`єднання має право відповідно до законодавства та статут об`єднання: виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у том числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

ОСББ Лисяка 22 визначено виконавцем послуг з утримання будинку, споруд або групи будинків та прибудинкової території у Покровському районі міста Кривого Рогу, та діє на підставі статуту затвердженого об`єднанням співвласників багатоповерхового будинку (а.с. 21-30). До складу ОСББ Лисяка 22 входить будинок АДРЕСА_1 .

Відповідачка ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 , відповідно до договору купівлі-продажу від 03 вересня 2016 року засвідченого приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області (а.с. 10-13), що також підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 128204308 від 19 червня 2018 року (а.с. 7-9). Зазначений вище будинок знаходиться на балансі позивача та обслуговується Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку Лисяка 22 .

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги". Відповідно до вимог ст. 20 цього Закону, оплата житло-комунальних послуг проводиться споживачем у строки встановлені договором або законом.

Як встановлено в судовому засіданні, та не оспорювалось сторонами, протоколом зборів від 16 квітня 2016 року співвласників квартир третього під`їзду об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Лисяка 22 за адресою: АДРЕСА_1 було вирішено зібрати грошові кошти з власників усіх квартир третього під`їзду будинку у сумарному розмірі 5600 гривень, на встановлення нових металевих дверей з домофоном, по 700 гривень з кожної окремої квартири. Відповідачкою були сплачені зазначені грошові кошти, однак остання відмовилась від встановлення слухавки домофона в її квартирі.

Протоколом № 11 загальних зборів ОСББ Лисяка 22 від 27 січня 2017 року прийнято рішення співвласниками щодо додаткового збору грошових коштів з 01 лютого 2018 року з власників усіх без винятку квартир третього під`їзду будинку ОСББ Лисяка 22 у сумарному розмірі 30 гривень в місяць, на технічне обслуговування домофонної системи КС-2006 ТМ по 3 гривні 75 копійок, з кожної окремої квартири додатково щомісячно.

Згідно з п.1.1. Договору № 22/03-1 від 30 серпня 2016 року Замовник (ОСББ Лисяка 22 ) доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання по технічному обслуговуванню і регламентному ремонту багатоквартирної під`їзної домофоної системи КС-2006 ТМ .

У відповідності до п.1.3. Договору №22/03-1 від 30.08.2016 в склад ПДС входить: Пульт управління, мікропроцесорний блок, електромагнітний замок, двірний гідравлічний доводчик, кнопка виходу, світовий діод, переговорний пристрій, електронні ключі, витратні матеріали.

Таким чином на думку суду є доведеним той факт, що відповідачка ОСОБА_2 , проживаючи в будинку АДРЕСА_1 , систематично використовує вхідні двері під`їзду із застосування електромагнітного замку шляхом відмикання електронним ключем зазначеного замку та відповідно дверей під`їзду, із задіянням мікропроцесорного блоку, світового діоду, двірного гідравлічного доводчика, кнопки виходу. Ця обставина не заперечувалася відповідачем ОСОБА_2 в судовому засіданні, яка зазначила, що у неї є магнітний ключ для відкриття вхідних дверей в третьому під`їзді будинку.

Крім цього в судовому засіданні встановлено, що позивачем ОСББ Лисяка 22 , відповідно до статутних завдань та цілей, здійснюється утримання будинку та прибудинкової території будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до Протоколу № 2 загальних зборів ОСББ Лисяка 22 від 20 березня 2016 року прийнято рішення співвласниками щодо затвердження внесків співвласників по утриманню будинку та прибудинкової території, що стосується будинку АДРЕСА_1 в розмірі 2,50 грн. за кв.м. загальної площі квартири.

Крім цього, відповідно до Протоколу № 8 загальних зборів ОСББ Лисяка 22 від 26 березня 2017 року прийнято рішення співвласниками щодо разового донарахування суми у розмірі 1000 грн. для капітального ремонту даху будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст.17 Закону Про ОСББ для забезпечення виконання власниками приміщень свої обов`язків об`єднання мас право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласник; відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного т; ремонтного фондів.

Як встановлено судом відповідач ОСОБА_2 є споживачем житлово-комунальних послуг, які надаються позивачем ОСББ Лисяка 22 за адресою: будинок АДРЕСА_1 , добровільно свої обов`язки по сплаті житлово-комунальних послуг не виконує.

В зв`язку з утворенням боргу, на адресу відповідача ОСОБА_2 позивачем ОСББ Лисяка 22 скеровувалися письмові вимоги про сплату заборгованості, попередження від 01 червня 2017 року вих. № 38, від 20 липня 2017 року вих. № 36, попередженням про відключення від внутрішньо будинкових мереж від 19 вересня 2018 року на підставі протоколу загальних зборів від 21 квітня 2018 року (а.с. 5, 17-18).

Крім цього, 27 липня 2018 року ОСББ Лисяка 22 звернулося до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу із заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості з відповідачки ОСОБА_2 06 серпня 2018 року заяву ОСББ Лисяка 22 було задоволено (справа №212/5491/18), однак 22 серпня 2018 року відповідачка звернулась із заявою до суду про скасування вищезазначеного судового наказу, який ухвалою від 27 серпня 2018 року було скасовано (провадження 2-с/212/31/18).

Відтак, в зв`язку з не належним виконанням обов`язку відповідача ОСОБА_2 по сплаті житлово-комунальних послуг, за період з 01 листопада 2016 року по 30 квітня 2019 року включно у неї виникла заборгованість за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а також по сплаті за послугу користування та обслуговування домофону відповідно до тарифів затверджених протоколами зборів ОСББ Лисяка 22 , та договору з обслуговування в сумі 2842 гривні 37 копійок, що підтверджується розрахунком заборгованості який свідчить про те, що ОСОБА_2 періодично сплачувала суми нарахувань за користування домофоном та утримання прибудинкової території, однак зазначені платежі сплачені нею не у повному обсязі, в зв`язку з чим утворилась заборгованість (а.с. 176-178).

Відповідно до вимог ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання цього обов`язку.

Згідно з вимогами ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до ст.ст. 7, 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Крім цього відповідно до Правил користування приміщенням житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою КМУ від 08 жовтня 1992 року № 572 (з наступними змінами), власники квартир зобов`язані вносити на відповідний рахунок власника будинку плату за обслуговування будинку і прибудинкової території а також за отримання комунальних та інших послуг.

Тобто, оплату послуг з утримання житла зобов`язані здійснювати як квартиронаймачі так і власники викуплених та приватизованих квартир.

Статтею 66 ЖК України закріплено, плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється виходячи із загальної площі квартири.

Статтями 20, 21 Закону визначені обов`язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов`язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов`язком виконавця є надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Відповідно до вимог ст. ст. 11, 526 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагентів та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту вимог розумності та справедливості.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг, у письмовій формі, сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Вказане відповідає, правовій позиції Верховного Суду України у спорі про стягнення заборгованості за оплату послуг з утримання будинку та прибудинкової території, викладеній у постанові № 6-59цс13 від 30 жовтня 2013 року.

Отже, незважаючи на відсутність письмового договору між сторонами про надання житлово-комунальних послуг, із фактичних стосунків, що склалися між сторонами, вбачається, що такі договірні відносини між ними існували та існують, оскільки ОСББ Лисяка 22 у встановленому законом порядку надаються послуги з обслуговування будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та його прибудинкової території, що не суперечить положенням Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та узгоджується з положеннями ч. 2 ст. 639 ЦК України.

Розмір нарахувань позивачем за надані послуги відповідачці за період з 01 листопада 2016 року по 30 квітня 2019 року включно становить 2842 гривні 37 копійок основна заборгованість по сплаті внесків і платежів за утримання будинку та прибудинкової території, який розрахований згідно нормативних документів, та підтверджується наданим до матеріалів справи позивачем розрахунком який є на думку суду належним та допустимим доказом, при цьому відповідачем, у порушення ст. 15, 81 ЦПК України, вказаний розрахунок заборгованості у суді не спростовано.

Згідно статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно з розрахунком позивача індексу інфляції та три проценти річних, з яким суд погоджується та який узгоджується з матеріалами справи, індекс інфляції за весь час прострочення зобов`язання становить 574 гривні 52 копійки, та 3% річних від простроченої суми становлять 153 гривні 37 копійок.

Суд погоджується з письмовими доводами позивача, оскільки вони підтверджуються документально матеріалами справи.

Відповідно до вимог ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За правилами ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно вимог ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Дослідивши та перевіривши матеріали справи, надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем надано достатньо доказів для задоволення вимог, а саме стягнення з ОСОБА_2 заборгованості у сумі 3570 гривень 26 копійок з яких 2842 гривні 37 копійок основна заборгованість по сплаті внесків і платежів за утримання будинку та прибудинкової території, інфляційні втрати у розмірі 574 гривні 52 копійки, 3% річних у розмірі 153 гривні 37 копійок.

Що стосується обставин, які зазначені відповідачкою ОСОБА_2 у її відзиві та поясненнях на позов а саме, що керівником Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Лисяка 22 Колісником О. Г. порушено її права як співвласника багатоквартирного будинку, щодо вільного користування горищем та підвалом будинку, не має змогу підключити послугу Інтернет, а також те, що останнім викрадено її особисті речі на думку суду є не доведеними, оскільки відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів в підтвердження зазначених обставин.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат по справі, суд керується вимогами ст.141 ЦПК України та задовольняючи вимоги позивача, стягує з відповідачки ОСОБА_2 документально підтверджені та сплачені судові витрати по справі.

Керуючись ст. ст. 10, 76, 83, 95, 133, 141, 259, 265 - 268 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Лисяка 22 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по внескам і платежам з утримання будинку та прибудинкової території - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Лисяка 22 (ЄДРПОУ 40347013) заборгованість за не сплаченні внески і платежі з утримання будинку та прибудинкової території в сумі 3570 (три тисячі п`ятсот сімдесят) грн. 26 коп., що включає: 2842,37 грн. - основна заборгованість, 574,52 грн. - інфляційні втрати та 153,37 грн. - три відсотки річних.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Лисяка 22 (ЄДРПОУ 40347013) судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Лисяка 22 (ЄДРПОУ 40347013), адреса: 50053 м. Кривий Ріг, вул. Лисяка, 22.

Відповідач: ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 ), АДРЕСА_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено 23 вересня 2019 року.

Суддя: І. Я. Чорний

СудЖовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення17.09.2019
Оприлюднено03.10.2019
Номер документу84668064
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —212/7553/18

Рішення від 17.09.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чорний І. Я.

Рішення від 17.09.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чорний І. Я.

Ухвала від 24.06.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чорний І. Я.

Ухвала від 28.05.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чорний І. Я.

Ухвала від 02.04.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чорний І. Я.

Ухвала від 20.02.2019

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чорний І. Я.

Ухвала від 15.11.2018

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Чорний І. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні