Ухвала
від 01.10.2019 по справі 328/2174/19
ТОКМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

328/2174/19

01.10.2019

2 /328/881/19

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

01 жовтня 2019 року м.Токмак

Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Коваленко П.Л., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до органу опіки та піклування Токмацької районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Токмацький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання батьківства,

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до органу опіки та піклування Токмацької районної державної адміністрації, зазначивши в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Токмацький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області в якому просить:

1) визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Кутузівки Токмацького району Запорізької області, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою; АДРЕСА_1 , батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народжена ОСОБА_4 ;

2) зобов`язати Токмацький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області внести зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за №18 від 13 лютого 20015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Токмацького району реєстраційної служби Токмацького міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області, відповідно до рішення суду, де у відомостях про батька вказати батьком дитини позивача, виключивши відомості про ОСОБА_1

3) змінити прізвище ОСОБА_3 з ОСОБА_3 на ОСОБА_3 .

Ухвалою судді Токмацького районного суду Запорізької області від 02.09.2019 позовна заява ОСОБА_1 була залишена без руху через невідповідність вимогам ст.ст.175, 177 ЦПК України та позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви упродовж десяти днів з дня отримання копії ухвали.

Позивачем у встановлений судом строк надана уточнена позовна заява з вищезазначеними вимогами.

Разом з тим, вивчивши матеріали позовної заяви, суддею встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.175,177 ЦПК України.

Відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.133 ЦПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України Про судовий збір , судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до абз.2 ч.3 ст.6 Закону України Про судовий збір у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

В позовній заяві позивачем заявлені три позовні вимоги немайнового характеру, які зазначені вище.

В той же час, в матеріалах позову міститься квитанція про сплату судового збору в сумі 768,40 грн., як за один позов немайнового характеру.

Позивач в уточненому позові посилається на те, що він звільнений від сплати судового збору на підставі п.14 ч.2 ст.3 Закону України Про судовий збір .

Відповідно до п.14 ч.2 ст.3 Закону України Про судовий збір , судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.

Відповідно до ст.59 ЦПК України права, свободи та інтереси малолітніх осіб віком до чотирнадцяти років захищають у суді відповідно їхні батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.

Як вбачається з позовної заяви, позивач не є батьком, опікуном чи іншою визначеною законом особою, уповноваженою на захист прав дитини, звернувся до суду особисто, позов про визнання батьківства не вирішує питання прав та обов`язків малолітньої дитини, а стосується лише прав та обов`язків позивача, а тому посилання позивача на п.14 ч.2 ст.3 ЗУ Про судовий збір , як на підставу звільнення його від сплати судового збору, є безпідставним та не заслуговує на увагу, у зв`язку з чим позивачу необхідно сплатити судовий збір за дві заявлені ним вимоги немайнового характеру.

В силу вимог абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону України Про судовий збір , судовий збір повинен бути сплачений за кожну вимогу немайнового характеру в розмірі визначеному п.п.2 п.1 ст.4 ч.2 Закону України Про судовий збір - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Позивачу необхідно надати документ, що підтверджує сплату судового збору в сумі 768,40 х 2 = 1536,80 гривень .

За приписами п.4 ч.3, ч.6 ст.175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Звертається увага позивача, що відповідно до ч.5 ст.177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Аналогічні за змістом вимоги містять і частини друга та восьма статті 83 ЦПК України, якими встановлено, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк,до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Що стосується клопотання позивача про виклик та допит ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (4 роки), слід зазначити, що законодавство, зокрема СК, не містить чіткої вказівки на вік, починаючи з якого думка дитини має враховуватися.

Частково це питання розкривається в ч.2 ст.160 СК, яка передбачає, що місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.

Таким чином, закон містить імперативну вказівку на те, що суд має враховувати думку дитини, яка досягла 10 років. На такі обставини звертає увагу і Велика палата ВС у справі №402/428/16-ц від 17.10.2018 року.

Однак, вказана норма не означає те, що думка дітей молодшого віку не враховується.

Основним критерієм для вирішення цього питання є можливість дитини висловити свою думку .

Вважається, що дитина під час заслуховування її в суді, в силу свого віку має бути здатна висловити свою думку, сформулювати свої погляди та мати достатній рівень розуміння ситуації.

На практиці підтвердити здатність/нездатність дитини самостійно висловлювати свою думку, можна висновком психологічного дослідження, довідкою з медичного закладу, закладу дошкільної освіти, школи, тощо.

Враховуючи викладене, на виконання вимог ст.183 ЦПК України, з метою обґрунтування зазначеного клопотання, позивачу пропонується надати відповідні докази на підтвердження здатності/нездатності дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , самостійно висловлювати свою думку, тобто наявності у неї достатнього рівня розуміння, визначення справжньої, вільної від впливу (тиску) сторонніх осіб думки.

Крім того, повторно звертається увага позивача на те, що у відповідності до ст.22 Закону України Про державну реєстрації актів цивільного стану внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Відповідно до ст.24 Закону актовий запис цивільного стану анулюється на підставі: 1) рішення суду; 2) висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених законом.

Згідно зі ст.14 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом. Обов`язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням порушуються їхні права, свободи чи інтереси.

Виходячи з наведених норм закону, рішення суду про визнання батьківства і є підставою для внесення змін до актового запису без необхідності зобов`язання відповідного органу про внесення таких відомостей.

Крім того, в поданій позовній заяві позивач просить змінити прізвище ОСОБА_3 з ОСОБА_3 на ОСОБА_3 .

Слід також звернути увагу позивача, що згідно із пунктом 1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793 (далі - Правила), відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Згідно з п. 2.13.1 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Враховуючи виявлені недоліки при оформлені позовної заяви на виконання вимог частини першої статті 185 ЦПК України, суддею постановлюється ухвала про залишення позовної заяви без руху та позивачеві встановлюється строк усунення недоліків.

Керуючись ст.ст.83, 95, 175, 177, 185 ЦПК України, суддя,

п о с т а н о в и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Орган опіки та піклування Токмацької районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Токмацький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання батьківства, - залишити без руху.

Надати позивачу строк сім днів, з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, а саме: позивачу необхідно уточнити зміст позовних вимог, надати оригінал документу, що підтверджує сплату судового збору в сумі 1536,80 гривень за дві позовні вимоги немайнового характеру на вищевказані реквізити (з засвідченими копіями для відповідача та третьої особи).

Щодо клопотання про виклик та допит ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивачу необхідно надати відповідні докази на підтвердження здатності/нездатності дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 самостійно висловлювати свою думку, тобто наявності у неї достатнього рівня розуміння, визначення справжньої, вільної від впливу (тиску) сторонніх осіб думки.

Роз`яснити позивачу, що якщо у встановлений строк він виконає вимоги, визначені в ухвалі суду, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. У разі, якщо позивач не усуне недоліки заяви у встановлений строк, позовна заява вважається неподаною та повертається позивачу.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала остаточна, оскарженню не підлягає.

Суддя:

СудТокмацький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення01.10.2019
Оприлюднено03.10.2019
Номер документу84687307
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —328/2174/19

Рішення від 27.01.2020

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Рішення від 27.01.2020

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 10.12.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 07.11.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 11.10.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 01.10.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 02.09.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні