Рішення
від 04.10.2019 по справі 756/13439/16-ц
ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

04.10.2019 Справа № 756/13439/16-ц

Справа № 756/13439/16-ц

Провадження № 2/756/244/19

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 вересня 2019 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Яценко Н.О.,

за участі секретаря - Березинця О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь , третя особа ОСОБА_2 про визнання загальних зборів такими, що не відбулися, та визнання недійсними рішення загальних зборів, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 в жовтні 2016 року звернувся до суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування позову вказує, що він є членом Обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь та належить до складу засновників кооперативу.

15.10.2016 року загальними зборами ОК Чорнобилець-Оболонь були прийняті рішення, оформлені протоколом № 1 відкритих загальних зборів обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь . Вказані рішення вважає незаконними, а збори такими, що не відбулися у зв`язку з відсутністю необхідної кількості членів кооперативу виходячи з наступного.

ОК Чорнобилець-Оболонь створено шляхом виділу з Кооперативного дачного товариства Чорнобилець шляхом виділу з нього Кооперативу Чорнобилець-Оболонь згідно з протоколом загальних зборів членів КДТ Чорнобилець від 17.10.2015.

Згідно з п.V По першому питанню порядку денного Протоколу КДТ Чорнобилець від 17.10.2015 перед загальними зборами членів КДТ Чорнобилець поставлено на голосування питання про реорганізацію КДТ Чорнобилець шляхом виділу з нього нової юридичної особи. За результатами голосування було вирішено: скористатися передбаченим чинним законодавством та Статутом КДТ Чорнобилець правом на реорганізацію КДТ Чорнобилець шляхом виділу з нього Кооперативу Чорнобилець-Оболонь .

26.04.2016 на виконання вказаного рішення загальних зборів КДТ Чорнобилець було проведено установчі збори засновників Обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь , на яких було прийнято рішення створити Обслуговуючий кооператив Чорнобилець-Оболонь шляхом його заснування та виділу з Кооперативного дачного товариства Чорнобилець .

Також установчими зборами засновників ОК Чорнобилець-Оболонь було визначено місцезнаходження кооперативу, затверджено статут кооперативу, затверджено список засновників, обрано Голову та склад Правління, Голову та склад Ревізійної комісії, затверджено розмір вступного та членського внеску, затверджено кошторис витрат на 2016 рік та Правила внутрішнього розпорядку, створено неподільний фонд Кооперативу.

Прийняття зазначених рішень установчими зборами підтверджується протоколом № 1 установчих зборів засновників обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь від 26.04.2016., невід`ємною частиною якого є реєстр присутніх на установчих зборах Кооперативу Чорнобилець-Оболонь від 26.04.2016.

27.04.2016 на підставі вищевказаного рішення установчих зборів засновників ОК Чорнобилець-Оболонь було проведено державну реєстрацію ОК Чорнобилець-Оболонь та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 40451634, що підтверджується відомостями з ЄДР.

24.07.2016 було проведені загальні збори членів ОК Чорнобилець-Оболонь , на яких були прийняті рішення про затвердження змін та доповнень до Статуту, Правил внутрішнього розпорядку, обрання нового Голови правління та змін у складі Правління ОК Чорнобилець-Оболонь та з інших питань, що підтверджується протоколом № 2 загальних зборів членів ОК Чорнобилець-Оболонь від 24.07.2016.

Зазначає, що його обрано головою правління ОК Чорнобилець-Оболонь , що зафіксовано в п.4 розділу ІУ протоколу № 2 від 24.07.2016.

07.09.2016 на підставі протоколу № 2 від 24.07.2016 було проведено державну реєстрацію відомостей на юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах, що підтверджується відомостями з ЄДР.

18.10.2016 стало відомо про те, що 17.10.2016 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кондратенко М.І. було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів та змін до відомостей, що не пов`язані із змінами в установчих документах ОК Чорнобилець-Оболонь , в тому числі внесено зміни про керівника ОК Чорнобилець-Оболонь , що підтверджується витягом № 1001549263 від 17.10.2016 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Згідно з вказаним витягом до ЄДР внесено зміни про керівника ОК Чорнобилець-Оболонь , зазначено, про те, що з 15.10.2016 керівником кооперативу є ОСОБА_2 .

Зазначає, що наскільки йому відомо, проведення реєстраційних дій було здійснено на підставі рішення загальних зборів від 15.10.2016, оформленого протоколом № 1 відкритих загальних зборів обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь від 15.10.2016 року.

Згідно з порядком денного протоколу № 1 від 15.10.2016 на вирішення відкритих загальних зборів були винесені питання:

1.Про колективний вихід зі складу КДТ Чорнобилець за загальним списком (320 осіб).

2. Про колективний вступ за загальним списком (320 осіб) колишніх членів кооперативного дачного товариства Чорнобилець до складу заснованого 26.04.2016 року на урочищі Оболонь Оболонського району у м.Києві Обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь .

3. Про скасування всіх прийнятих у незаконний та неконституційний спосіб з 26.04.2016 по теперішній час самопроголошеними Головами, виконуючими їх обов`язки, членами правління та членами президії зборів обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь , за винятком рішення щодо заснування кооперативу та його місцезнаходження.

4. Про затвердження Статуту кооперативу та надання повноважень конкретним особам щодо виконання реєстраційних дій.

5. Про вибори голови кооперативу.

6. Про вибори складу правління Кооперативу.

7. Про вибори складу Ревізійної Комісії.

8. Про затвердження розміру вступного внеску для новоприйнятих членів Кооперативу, які не були у складі КДТ Чорнобилець .

9. Про затвердження кошторису витрат на 2016/2017 р.р.

10. Про затвердження розміру членського внеску.

11. Про електричні мережі Кооперативу та їх подальше обслуговування.

12. Про проведення суцільної інвентаризації рухомого та нерухомого майна, яке належало КДТ Чорнобилець та взяття його на баланс Обслуговуючим Кооперативом.

13. Про організацію подальшої ділової взаємодії Обслуговуючого кооперативу з Громадською організацією ДЖТ Чорнобилець-Урочище Оболонь .

Згідно з протоколом № 1 від 15.10.2016 по всіх вказаних питаннях порядку денного були прийняті рішення.

Наведені рішення загальних зборів, прийняті 15.10.2016 вважає незаконними та такими, що підлягають скасуванню , оскільки під час проведення зборів, не було дотримано вимог Закону України Про кооперацію та положень Статуту кооперативу, рішення були прийняті без наявності належного кворуму членів кооперативу, а тому просить суд визнати відкриті загальні збори Обслуговуючого кооперативу Чорнобилець -Оболонь від 15.10.2016, оформлені протоколом такими, що не відбулися та визнати недійсними всі рішення, прийняті на відкритих загальних зборах Обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь від 15 жовтня 2016 року.

Ухвалою Оболонського районного суду міста Києва від 18 листопада 2016 року по справі було відкрито провадження.

Розпорядженням Оболонського районного суду міста Києва від 13.05.2019 року за №52 справу було передано до провадження судді Яценко Н.О. у зв`язку з тим, що суддя Тітов М.Ю. 11.05.2019 відрахований зі штату суддів Оболонського районного суду міста Києва у зв`язку з призначенням на посаду судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду.

В судове засідання призначене на 26.09.2019 року на 15 год. учасники справи не з`явилися, про розгляд справи були повідомлені належним чином та своєчасно, матеріали справи містять заяву представника ОСОБА_1 адвоката Порхун С.В. в якій просять суд провести розгляд справи за відсутності позивача та його представника. Позовні вимоги підтримують та просять задовольнити. Суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності учасників справи.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.

Важливість визначення юрисдикції підтверджується як закріпленням у Конституції України побудови судоустрою в Україні за принципами територіальності та спеціалізації (ст.125), так і прецедентною практикою Європейського суду з прав людини.

Відповідно до п.1 ст.6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Висловлювання судом, встановленим законом зводиться не лише до правової основи самого існування суду , але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Правила визначення компетенції судів щодо розгляду цивільних справ передбачені ст.19 ЦПК України, згідно з якою суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Разом з тим ст.20 Господарського процесуального кодексу України визначає коло справ, які підлягають розгляду в господарському суді, до якого віднесено справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

При визначенні підвідомчості (предметної та суб`єктної юрисдикції) справ, що виникають з корпоративних відносин, слід виходити з таких міркувань.

За змістом положень ст.167 ГПК України корпоративні відносини - це відносини, які виникають, змінюються та припиняються щодо права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Стаття 55 ГК України визначає господарські організації як юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Господарською діяльністю у ГК України вважається діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Цей Кодекс розрізняє господарську діяльність, яка має на меті отримання прибутку (підприємництво) і некомерційну господарську діяльність, яка здійснюється без такої мети (стаття 3).

За способом утворення (заснування) та формування статутного капіталу ст.63 ГК України відносить кооперативні підприємства до корпоративних, а за формою власності - до підприємств колективної власності.

Корпоративне підприємство характеризується тим, що утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об`єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства.

Підприємством колективної власності визнається корпоративне або унітарне підприємство, що діє на основі колективної власності засновника (засновників) (ст.93 ГК України).

Кооперативи як добровільні об`єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом. Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог цього Кодексу, інших законодавчих актів (ст.94 ГК України).

Зазначені норми кореспондуються із нормами ст.ст.83,85,86 ЦК України, згідно з положеннями яких юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Товариством є організація, створена шляхом об`єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом. Непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Непідприємницькі товариства (кооперативи, крім виробничих, об`єднання громадян тощо) та установи можуть поряд зі своєю основною діяльністю здійснювати підприємницьку діяльність, якщо інше не встановлено законом і якщо ця діяльність відповідає меті, для якої вони були створені, та сприяє її досягненню.

Особливості створення кооперативів та ведення господарської діяльності обслуговуючими кооперативами визначається Законом України Про кооперацію .

За змістом положень ст.ст.2, 6, 9 цього Закону кооператив є юридичною особою, державна реєстрація якого проводиться в порядку, передбаченому законом. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу. Обслуговуючий кооператив надає послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку (ст.ст.2,23 Закону України Про кооперацію ).

Таким чином, обслуговуючий кооператив незалежно від напряму його діяльності є господарською організацією - юридичною особою, яка здійснює некомерційну господарську діяльність з моменту державної реєстрації на підставі закону та свого статуту.

Судом встановлено, що на даний час кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахункові рахунки. Кооператив вправі від свого імені укладати будь-які угоди, набувати майнові і немайнові права.

Тобто, кооператив є господарською організацією - юридичною особою, яка здійснює некомерційну господарську діяльність.

За змістом наведених вище норм корпоративні права характеризуються тим, що особа, яка є учасником (засновником, акціонером, членом) юридичної особи має право на участь в управлінні господарською організацією та інші правомочності передбачені законом і статутними документами.

Згідно з положеннями ст.12 Закону України Про кооперацію основними правами члена кооперативу є, зокрема, участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.

З урахуванням наведеного, члени обслуговуючого кооперативу незалежно від напряму його діяльності є носіями корпоративних прав, а відносини між його членами та кооперативом, які пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, є корпоративними.

З огляду на оскарження позивачем ОСОБА_1 , як членом кооперативу, засновником ОК Чорнобилець-Оболонь , рішення загальних зборів кооперативу від 15.10.2016 року на яких вирішувалося питання про обрання голови, складу правління кооперативу, вибори ревізійної комісії, скасування рішення загальних зборів від 24.07.2016 про незаконне обрання на посаду голови обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь ОСОБА_1 тощо (а.с.23-27), що у свою чергу свідчить про наявність корпоративного спору, тобто спору щодо участі позивача в управлінні кооперативом, то такий спір має розглядатися за правилами господарського судочинства.

Такий правовий висновок Великої Палати Верховного Суду міститься у постанові від 03 квітня 2019 року у справі № 759/11487/16-цза позовом фізичної особи до кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів про визнання недійсними рішень кооперативу, де Велика Палата вказала, що правовідносини, які виникли між сторонами у справі, щодо участі в органах управління юридичної особи у вигляді гаражного кооперативу є господарсько-правовими, а суди першої й апеляційної інстанції розглянули справу у порядку цивільного судочинства помилково і неправильно визначили юрисдикційність спору, який виник між сторонами у справі.

Аналогічні правові висновки щодо підвідомчості господарським судам спорів між кооперативом та його учасником щодо оспорення останнім рішень викладені у цілому ряді постанов Великої Палати Верховного Суду, зокрема: від 27 лютого 2019 року у справі № 738/1772/17, від 24 квітня 2019 року № 509/577/18, від 09 квітня 2019 року № 916/1295/18 та від 29 травня 2019 року № 592/2083/15-ц.

Отже, дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. За положеннями п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

З викладених вище підстав суд вважає, що провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь про визнання загальних зборів Обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь від 15.10.2016, оформлені протоколом такими, що не відбулися та про визнання недійсними всі рішення, прийняті на відкритих загальних зборах Обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь від 15.10.2016 слід закрити, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Закрити провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Обслуговуючого кооперативу Чорнобилець-Оболонь (код ЄДРПОУ 40451634, місцезнаходження м.Київ, вул. Богатирська, 30-а), третя особа ОСОБА_2 (місце проживання АДРЕСА_2 ) про визнання загальних зборів такими, що не відбулися, та визнання недійсними рішення загальних зборів.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що даний спір має розглядатися в порядку господарського судочинства.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу було подано протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено 04 жовтня 2019 року.

Суддя: Н.О. Яценко

СудОболонський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення04.10.2019
Оприлюднено08.10.2019
Номер документу84765637
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —756/13439/16-ц

Рішення від 04.10.2019

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Яценко Н. О.

Рішення від 26.09.2019

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Яценко Н. О.

Рішення від 05.09.2018

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Тітов М. Ю.

Рішення від 18.11.2016

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Шумейко О. І.

Рішення від 26.10.2016

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Шумейко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні