ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2019 року м. ОдесаСправа № 916/944/19 Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєляновського В.В., суддів: Лавриненко Л.В., Філінюка І.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВНІЧНИЙ РИНОК ЛТД"
на рішення господарського суду Одеської області від 03.06.2019, суддя в І інстанції Цісельський О.В., повний текст якого складено 10.06.2019 в м. Одесі
у справі № 916/944/19
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОКС" в особі філії "Інфоксводоканал"
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВНІЧНИЙ РИНОК ЛТД"
про стягнення 57 208,64 грн,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2019 року ТОВ "Інфокс в особі філії "Інфоксводоканал" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до ТОВ "ПІВНІЧНИЙ РИНОК ЛТД" про стягнення 57 208,64 грн. заборгованості за понадлімітний скид стічних вод з жовтня 2017р. по лютий 2019р.
Рішенням господарського суду Одеської області від 03.06.2019 позов задоволено повістю. Стягнуто з ТОВ "Північний ринок ЛТД" на користь ТОВ "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" заборгованість за понадлімітні обсяги скидів стічних вод з жовтня 2017р. по січень 2019р (включно) в сумі 57 208 грн. 64 коп. та витрати на оплату судового збору в сумі 1921 грн.
Судове рішення мотивовано тим, що факт перевищення щомісячних лімітів приймання стічних вод до системи водовідведення підтверджується звітами про водокористування за період з жовтня 2017 по лютий 2019, у зв`язку з чим позивачем за понадлімітні договірні об`єми стічних вод правомірно здійснено нарахування у п`ятикратному розмірі встановленого тарифу відповідно до умов договору № 01731/3 від 02.08.2017, укладеного між сторонами, положень Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджених рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007 року № 632, діючих тарифів, затверджених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, ТОВ "ПІВНІЧНИЙ РИНОК ЛТД" звернулося до Південно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Апеляційна скарга з урахуванням її змісту обґрунтована неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, невідповідністю викладених у рішенні висновків суду обставинам справи та неправильним застосуванням норм матеріального та порушенням норм процесуального права.
Скаржник зазначає, що він щомісяця отримував рахунки з переліком та вартістю послуг, що були надані, та своєчасно вносив оплату згідно виставлених рахунків, про що в кінці кожного місяця сторонами було складено акти наданих послуг, будь-яких претензій/заперечень/зауважень щодо об`єму, ціни, розрахунків та якості наданих послуг сторони не висловлювали. А відтак, можна дійти висновку, що обидві сторони спірних правовідносин діяли у порядку визначеному законодавством та умовами договору у рамках своїх повноважень.
Оскільки договором не визначено саме верхню межу (границю) обсягу послуг, що можуть постачатись, то і відповідно об`єми відведених на об`єкті відповідача стічних вод не перевищують об`ємів обсягів споживаної (наданої) води і відповідно не перевищують об`ємів узгоджених договором.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач заперечує проти її задоволення посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів і просить оскаржуване рішення місцевого суду залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши наведені в апеляційній скарзі доводи, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 269 ГПК України унормовано, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим судом, 02.08.2017 року між ТОВ "Інфокс в особі філії "Інфоксводоканал" (водоканал) та ТОВ "ПІВНІЧНИЙ РИНОК ЛТД" (споживач) було укладено договір про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення № 01731/3, за умовами якого водоканал зобов`язався надавати споживачу відповідної якості послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення на об`єкти споживача за адресою: м. Одеса, вул. Генерала Бочарова, 37 (торгівельні павільйони), а споживач зобов`язався оплачувати послуги в порядку і на умовах, визначених договором та діючим законодавством( п.1.1).
Згідно з преамбулою даного договору сторони зобов`язались керуватись нормами Закону України Про питну воду та питне водопостачання від 10.01.2002р. №2918-ІІІ, Законом України Про житлово-комунальні Послуги №1875-ІV від 24.06.2004р.,Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р.№869 Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги , Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 5 липня 1995 року №30 із змінами та доповненнями (далі - Правила №30), Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року №190 із змінами та доповненнями (далі - Правила №190), ДсанПін 2.2.4-171-10 Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною , ТУ, ДСТУ, Правилами приймання стічних вод підприємств, установ, організацій м. Одеси, затверджених рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007р. №632 (далі - Правила №632), іншими актами, прийнятими у встановленому законом порядку і чинними на момент укладення цього Договору.
Згідно з п. 1.4 договору послуги надаються водоканалом споживачеві в таких обсягах і межах:
за кодом 36.00.2 (оброблення та розподілення води трубопроводами - ДК 016-20101): в обсягах, згідно розрахованих водогосподарських балансів 5,1 куб.м/місяць;
- в межах нормативів якості за ДСанПін 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною";
за кодом 37.00.1 (послуги каналізаційні - ДК 016-20101): - в обсягах, згідно розрахованих водогосподарських балансів 5,1 куб.м./місяць.
- у межах розрахункових додаткових об`ємів дощових і талих стічних вод, визначених у пунктах 4.10, 4.11., 4.12. Правил №190, по ДСТУ 3013-95 "Правила контролю за відведення дощових і снігових стічних вод з територій міст промислових підприємств", ДБН В.2.5.-75:2013 "Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування", а також в залежності від кількості опадів по даним Гідрометцентру.
За умовами п.п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.7 споживач зобов`язався обладнати всі водопровідні вводи засобами обліку, що перебуватимуть на балансі та обслуговуванні споживача; здійснювати оплату наданих водоканалом послуг та інших витрат, передбачених умовами цього договору своєчасно та у повному обсязі, у строки та у порядку згідно з цим договором; утримувати в належному технічно справному стані свої водопровідно - каналізаційні мережі і споруди, засоби та обладнання, що перебувають на балансі; щомісячно, з 10 по 25 число поточного місяця, в письмовій встановленій формі надавати відомості про водоспоживання на своїх об`єктах.
Згідно з п. 3.1 договору кількість холодної води, що передається водоканалом на об`єкти споживача, визначається за показниками засобів обліку, встановлених на мережі споживача, опломбованих і прийнятих з експлуатацію водоканалом.
Пункт 3.3. договору встановлює, що показники засобів обліку передаються для розрахунків до водоканалу у формі звіту щомісячно з 19-го числа до передостаннього робочого дня поточного місяця (можлива передача звіту за допомогою факсу, послуги особового кабінету на сайті через мережу Інтернет).
За умовами п. 3.10. договору кількість стічних вод, що надходить до каналізаційних мереж, визначається за обсягом води, використаної споживачем з водопроводу та інших джерел водопостачання, згідно показників водолічильників або згідно показників засобів обліку стічних вод (якщо такі встановлені), опломбованих і зареєстрованих водоканалом.
Відповідно до п. 4.1. договору сторони погодили, що суму цього договору складають вартість послуг водоканалу з водопостачання та водовідведення, що встановлюється згідно із затвердженими тарифами, які на момент укладення цього Договору складають: на послуга з централізованого водопостачання - 9,348 грн за 1куб.м.; на послуги з централізованого водовідведення - 6,81 б грн за 1куб.м; на послуги з централізованого водопостачання (з використанням внутрішньобудинкових систем) - 10,20 грн за 1куб.м з ПДВ; на послуги з централізованого водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) - 7,44 грн за 1куб.м з ПДВ.
У випадку зміни тарифів, оплата здійснюється за новими цінами, без зміни умов цього договору. При цьому водоканал повідомляє споживача про зміну тарифів через засоби масової інформації (п.4.2. договору).
Споживач сплачує суму цього договору, за надані йому водоканалом послуга, в розмірі, встановленому згідно із показаннями лічильників або згідно із рахунком, виставленим водоканалом. Оплата проводиться щомісячно до 30-го числа поточного місяця. Оплата спожитих послуг здійснюється споживачем на поточний рахунок водоканалу (п.4.3. договору).
Умовами п.8.1. договору сторони погодили, що договір набуває чинності з дати прийняття в експлуатацію засобу обліку води та підписання обома сторонами відповідного акту технічного обстеження водомірного вузлу та діє з 05.08.2017 р. до 30.11.2017р., але в будь-якому випадку, в частині розрахунків за отримані послуги з водопостачання та водовідведення цей договір діє до повного погашення заборгованості за ним.
Разом із договором сторонами було підписано додаток №2 до договору - Дислокація об`єктів, в якому зазначено найменування об`єкту відповідача - торгівельні павільйони; адреса: м. Одеса, вул. генерала Бочарова, 37, об`єм води - 5,1 м. куб/міс; об`єм стоків - 5,1 куб/міс.
Додатковою угодою №7930 від 11.03.2019 до даного договору сторони визначили, що договір діє з 02.08.2017р. до 31.05.2019р.
На виконання умов договору позивачем надано, а відповідачем прийнято послуги з водопостачання та водовідведення за жовтень 2017 року (34 куб. м), за листопад 2017 року (14 куб. м), за грудень 2017 року (17 куб. м), за січень 2018 року (64 куб. м), за лютий 2018 року (82 куб. м), за березень 2018 року (121 куб. м), за квітень 2018 року (117 куб. м), за травень 2018 року (125 куб. м), за червень 2018 року (156 куб. м), за липень 2018 року (261 куб. м), за серпень 2018 року (157 куб. м), за вересень 2018 року (156 куб. м), за жовтень 2018 року (155 куб. м), за листопад 2018 року (126 куб. м), за грудень 2018 року (99 куб. м), за січень 2019 року (119 куб. м), що підтверджується складеними звітом про водокористування та звітом показників об`ємів отриманих послуг з водопостачання та водовідведення за вказаний період.
За надані послуги з водопостачання та водовідведення відповідач сплачував вартість послуг в однократному розмірі встановленого у договорі тарифу за скид стічних вод, що підтверджується розрахунком понадлімітного скиду.
Разом з тим, листом № 200ВК11 від 09.01.2019 позивач повідомив відповідача про необхідність сплати 52 594,33 грн. за скид об`ємів стічних вод, які перевищують вказані у п. 1.4 договору ліміти приймання стоків холодного водовідведення. Доказом направлення відповідачеві зазначеного листа є копія фіскального чеку та реєстру відправлень.
Не отримання відповіді та задоволення на зазначений лист стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості за понадлімітний скид стічних вод, розрахованої у п`ятикратному розмірі встановленого тарифу, а, отже, до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та інших законодавчих актів, які регулюють спірні правовідносини.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підстави виникнення господарських зобов`язань визначені в ст. 174 Господарського кодексу України, зокрема, господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, які кореспондуються з положеннями ст. 193 Господарського кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання, настають наслідки, передбачені договором або законом (ст. 611 Цивільного кодексу України).
За умовами договору сторони зобов`язались керуватись, зокрема, Правилами приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затвердженими рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007 року № 632.
Відповідно до п. 4.2 Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси у разі повної відповідності якості та режиму скиду стічних вод місцевим Правилам приймання та умовам укладеного договору, підприємства сплачують за послуги водовідведення за тарифом, установленим згідно з чинним законодавством для відповідної категорії абонентів.
Обсяги стічних вод підприємств, які підлягають оплаті, визначають згідно з Правилами водокористування.
Понадлімітні обсяги стічних вод підприємств (не враховані договором), що надходять до міської каналізації, потребують додаткових витрат матеріальних та енергетичних ресурсів на їх транспортування та очищення. Порядком передбачена сплата збору за понадлімітні обсяги скидів забруднюючих речовин у водойми у п`ятикратному розмірі.
Підприємства сплачують Водоканалу за скид об`ємів стічних вод, які перевищують указані в договорі, у п`ятикратному розмірі встановленого тарифу, відповідно до умов договору.
Підприємства, що здійснюють скид та не мають договору (або при закінченні строку його дії), сплачують Водоканалу в п`ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод, відповідно до місцевих Правил приймання.
29.12.2018 року введені в дію нові Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Одеси, затверджені рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради №561 від 26.12.2018 р. (далі - Правила № 561).
Відповідно до п. 14.3, пп.15.1,15.2 п.15 Виробник повинен контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод Споживачами. Споживачі повинні:
- дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Споживачів;
- здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення.
Згідно з п.29 Правил №561 Споживачі є відповідальними за дотримання вимог скиду стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідно до чинного законодавства України та умов договорів.
Пунктами 37, 38 Правил № 561 встановлено, що розмір плати, що справляється за скид стічних вод до системи централізованого водовідведення, визначається згідно з Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316.
Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання вноситься Споживачем на рахунок Виробника у порядку та в строки, передбачені договором.
Абзацом 3 п.1 розділу II Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017р. №316, чинного як на момент виникнення спірних правовідносин так і зараз, встановлено, що додаткові обсяги стічних вод споживачів (не враховані договором), що надходять до систем централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробників, оплачуються споживачами у п`ятикратному розмірі встановленого тарифу на послугу водовідведення.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" споживачі питної води зобов`язані своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Нарахування заборгованості за скид понадлімітних об`ємів стічних вод у розрахунковий період позивачем здійснено відповідно до постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення філії "Інфоксводоканал" ТОВ "Інфокс", якими встановлювалися тарифи на централізоване водовідведення, а саме:
- постановою на №907 від 11.07.2017 р., встановлений тариф у розмірі 5,68грн. без ПДВ (6,816грн. з ПДВ);
- постановою №1343 від 02.11.2017р., встановлений тариф на централізоване водовідведення у розмірі 5,67грн. без ПДВ (6,804грн. з ПДВ).
- постановою №597 від 26.06.2018р. встановлений тариф на централізоване водовідведення у розмірі 7,43грн. без ПДВ (8,916грн. з ПДВ).
- постановою №1250 від 23.10.2018р. встановлений тариф на централізоване водовідведення у розмірі 8,44грн. без ПДВ (10,128грн. з ПДВ), що за період з жовтня 2017р. по січень 2019р. включно становить 57 208,64 грн.
Таким чином, колегія суддів вважає, що господарський суд попередньої інстанції встановивши факт перевищення договірних лімітів приймання стічних вод до системи водовідведення позивача, з урахуванням вищенаведених нормативних положень, дійшов правомірних висновків щодо наявності правових підстав для стягнення 57208,64 грн. заборгованості за понадлімітний скид стічних вод.
Викладені в апеляційній скарзі доводи відповідача колегія суддів не бере до уваги з огляду на те, що рахунок на підставі розрахунку понадлімітного скиду здійснюється та формується за допомогою програмного забезпечення окремо від рахунків та актів виконаних робіт на оплату послуг з водопостачання та водовідведення, зливових стоків, оскільки кожний з цих платежів має свій алгоритм обчислення. А тому заборгованість за скид об`ємів стічних вод, які перевищують об`єми встановлені в договорі, не відображається у рахунках на оплату послуг з водопостачання та водовідведення та актах виконаних робіт з водопостачання та водовідведення, а надається (надсилається) окремим рахунком з відповідним розрахунком, що не заборонено чинним законодавством України. Рахунок на оплату понадлімітного скиду стічних вод з розрахунком було надіслано на адресу відповідача листом від 09.01.2019р. №200 ВК11 засобами поштового зв`язку, що підтверджується фіскальним чеком від 15.01.2019р. та реєстром відправлень, копія якого з доказами його направлення містяться в матеріалах справи.
Твердження скаржника про те, що договором не визначено верхню межу (границю) обсягу послуг, що можуть постачатись, то і відповідно об`єми відведених на об`єкті відповідача стічних вод не перевищують об`ємів обсягів споживаної (наданої) води і відповідно не перевищують об`ємів узгоджених договором, спростовується умовами п. 4.1 договору, що було досліджено судом.
З огляду на наведене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права чи порушення норм процесуального права при вирішенні даного спору по суті, судом апеляційної інстанції не встановлено, а тому доводи скаржника в цій частині не приймаються до уваги.
Інші доводи скаржника, що викладені в апеляційній скарзі, не заслуговують на увагу, оскільки з урахуванням всіх обставин даної справи, встановлених судом, не впливають на правильність вирішення спору по суті.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин даної справи, колегія суддів вважає доводи викладені скаржником в апеляційній скарзі необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами та не відповідають вимогам закону, що регулює спірні правовідносини. За таких обставин колегія суддів не знаходить законних підстав для повного чи часткового задоволення вимог апеляційної скарги.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було повно та всебічно з`ясовано обставини, що мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та винесено рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що дає підстави для залишення його без змін.
З огляду на те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає то в порядку ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору за подання та розгляд апеляційної скарги в сумі 2881,50 грн. покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст. 253, 269, 270, 275, 276, 281-284 ГПК України, Південно-західний апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Одеської області від 03 червня 2019 року справі № 916/944/19 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВНІЧНИЙ РИНОК ЛТД" - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя: Бєляновський В.В.
Судді: Лавриненко Л.В.
Філінюк І.Г.
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2019 |
Оприлюднено | 09.10.2019 |
Номер документу | 84785835 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Бєляновський В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні