Справа № 171/1874/19
1-кс/171/890/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2019 року м. Апостолове
Слідчий суддя Апостолівського районного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , заявника ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу ОСОБА_3 на дії начальника слідчого відділення Апостолівського ВП Нікопольського ВП в Дніпропетровській області та прокурора, щодо перекручування даних при внесенні заяви від 09.09.2019 року до ЄРДР,
В С Т А Н О В И В:
04 жовтня 2019 рокузаявник ОСОБА_3 звернувся до суду зі скаргою на дії начальника слідчого відділення Апостолівського ВП Нікопольського ВП в Дніпропетровській області та прокурора, щодо перекручування даних при внесенні заяви від 09.09.2019 року до ЄРДР, в якій просив скасувати реєстрацію заяви про злочин в кримінальному провадженню №12019040410000857 та зобов`язати уповноваженого прокурора або особу слідчого відділення Апостолівського ВП Нікопольського ВП в Дніпропетровській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальні правопорушення згідност.191 , 355, 364, 365 КК України. Скарга мотивована тим, що 09.09.2019 року скаржник звернувся до Апостолівського ВП Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області з заявою про вчинення кримінальних правопорушень передбачених ст.ст. 191, 355, 364, 365 КК України, а саме: привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем; самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи; зловживання владою або службовим становищем; службове підроблення. Впродовж встановленого законодавством строку відомості до ЄРДР внесені не були. 18 вересня 2019 року Апостолівський районний суд Дніпропетровської області задовольнив скаргу подану скаржником ОСОБА_3 , та зобов`язав уповноважених осіб Апостолівського ВП Нікопольського ВП внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідні дані про вчинення кримінального правопорушення викладені в заяві депутата Апостолівської районної ради Дніпропетровської області ОСОБА_3 від 09.09.2019 року. Але як зазначає скаржник, внесені відомості на підставі яких кримінальне провадження №12019040410000857 від 01.10.2019 року відповідно до витягу з ЄРДР не відповідають дійсності, оскільки в заяві чітко зазначена попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення, на думку заявника, за ст.ст. 191, 355, 364, 365 КК України що, свідчить про порушення слідчим вимог КПК України. На підставі викладеного, просить скаргу задовольнити.
У судовому засіданні, заявник ОСОБА_3 скаргу підтримав у повному обсязі та просив задовольнити з підстав, викладених у скарзі.
Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення скарги у зв`язку з її безпідставністю, просив відмовити у повному обсязі.
Заслухавши пояснення заявника, прокурора, дослідивши матеріали справи в їх сукупності та взаємозв`язку, суд вважає відмовити у задоволенні скарги з таких підстав.
Відповідно до положеньст.19 Конституції Україниправовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 68 Конституції Українипередбачено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно дост.2 КПК Українизавданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура
Положеннями ч.1ст.24 КПК Україникожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений ч.1ст.303 КПК України. Зокрема, у відповідності до п.1 ч.1ст.303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Згідно з ч.1ст.214КПК Українибездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
При цьому, виходячи зі змісту ст.214 КПК України, повноваженнями щодо оцінки відомостей, наведених у заяві чи повідомлених потерпілим, чи виявлених з іншого джерела, як таких, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення наділені слідчий, прокурор.
Як вбачається з матеріалів скарги, та встановлено в судовому засіданні, заявник ОСОБА_3 звертався до Апостолівського ВП Нікопольського ВП в Дніпропетровській області про внесення відомостей до ЄРДР.
Відповідно до змісту вказаної заяви зазначено, що, на думку заявника, будівлю аптеки, яка належить Апостолівській районній раді Дніпропетровської області - Центральну районну аптеку №90 було продано приватній особі за ініціативою голови Апостолівської районної ради ОСОБА_5 та начальника державної виконавчою служби Апостолівського районного відділу юстиції ОСОБА_6 , при цьому жодної копійки на рахунок власника будівлі Апостолівської районної ради не надійшло. Відомості, викладені у заяві, не були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Ухвалою Апостолівського районного суду від 18 вересня 2019 року скаргу ОСОБА_3 щодо невнесення відомостей до ЄРДР задоволено, зобов`язано уповноважених осіб Апостолівського ВП Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідні дані про вчинені кримінальні правопорушення викладені в заяві депутата Апостолівської районної ради Дніпропетровської області ОСОБА_3 від 09.09.2019 року. 01.10.2019 року відомості за заявою ОСОБА_3 , щодо перевірки законності продажу приватній особі будівлі за адресою: АДРЕСА_1 внесені до ЄРДР за №12019040410000857. Скаржник вважає, що відомості викладені у витязі щодо внесення до ЄРДР не відповідають дійсності.
Згідно з ч.5ст.214 КПК Українидо ЄРДР має бути внесено короткий виклад обставин про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Підставами вважати заяву такою, що містить відомості про злочин, є наявність в ній об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Якщо у заяві чи повідомленні таких даних немає, то обставини викладені в них не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язковими для внесення до ЄРДР.
Системний аналіз положень ст.ст.214,303 КПК України, свідчить про те, що предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто саме заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення є передумовою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні, і вказана заява чи повідомлення повинна містити достатні дані про наявність ознак кримінально-караного діяння.
Пунктом 1.2 розділу ІІ Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України №69 від 17.08.2012 року, встановлено, що відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела повинні відповідати вимогам пункту 4 частини 5статті 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. До Реєстру підлягають внесенню відомості, які характеризують кримінальне правопорушення (п.2.2 розділу ІІ положення).
Положення ст.214КПК України перебувають у взаємозв`язку з ч.1ст.2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину - кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 214 КПК Українислідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту несення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Однак, процесуальний закон не вимагає внесення до ЄРДР всіх обставин, наведених потерпілим чи заявником у заяві про кримінальне правопорушення, а визначення попередньої правої кваліфікації кримінального правопорушення є виключною компетенцією слідчого та/або прокурора.
Відповідно до вимог ч. 3ст. 26 КПК Українислідчий суддя у кримінальному провадження вирішує лише ті питання, які винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень цим Кодексом.
Внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та виключення відомостей з вказаного реєстру регулюється Положенням про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженим Наказом Генерального прокурора № 139 від 06.04.2016, при цьому в порядкуст.303 КПК Україниоскарженню підлягає бездіяльність слідчого чи прокурора, що полягає невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
В даному випадку щодо заявлених вимог про скасування реєстрації заяви з Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості у кримінальному провадженні № 12019040410000857 про зобов`язання уповноваженого прокурора або особу слідчого відділення Апостолівського ВП Нікопольського ВП в Дніпропетровській області внести до ЄРДР зміни про реєстрацію кримінального правопорушення № 12019040410000857 викладені у заяві депутата Апостолівської районної ради Дніпропетровської області ОСОБА_3 від 09.09.2019 року, то суд відмовляє в їх задоволенні, оскільки дані вимоги не входять до повноважень слідчого судді та не ґрунтуються на вимогах чинногоКПК України.
Керуючись ст. ст.3,9,26,214,280,281,303,309 КПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_3 на дії СВ Апостолівського ВП Нікопольського ВП в Дніпропетровській області та прокурора, що виразились в перекручуванні даних при внесенні заяви від 09.09.2019 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Апостолівського районного суду
Дніпропетровської областіОСОБА_1
Суд | Апостолівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2019 |
Оприлюднено | 21.02.2023 |
Номер документу | 84868849 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування інші скарги |
Кримінальне
Апостолівський районний суд Дніпропетровської області
Семенова Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні