ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2019 року м. Херсон
Номер справи: 649/139/19
Номер провадження: 22-ц/819/1249/19
Херсонський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого (суддя-доповідач) Вейтас І.В.,
суддів : Базіль Л.В.,
Приходько Л.А.,
секретар Кутузова А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Великолепетиського районного суду Херсонської області від 28 травня 2019 року, у складі судді Гапоненка Р.В., повний текст рішення виготовлено 31 травня 2019 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Відокремленої садиби фермерського господарства МАКІЙ про внесення змін до договору оренди землі
ВСТАНОВИВ:
08 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Відокремленої садиби фермерського господарства МАКІЙ про внесення змін до договору землі. Позивач вказує, що є власником земельної ділянки площею 8,1955 га, кадастровий № 6521283300:08:006:0455, яка розташована в адміністративних межах Малолепетиської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області. 01 січня 2012 року щодо вказаної земельної ділянки укладено договір оренди землі з Відокремленою садибою (за межами населеного пункту) фермерського господарства МАКІЙ строком на 30 років. Пунктами 9 та 10 договору оренди землі від 01 січня 2012 року передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій, натуральній, відробітковій формах, що складає 1,5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 175706,76 грн. (пункт 5 договору оренди землі від 01 січня 2012 року). Відповідно до пункту 13 договору оренди землі від 01 січня 2012 року розмір орендної плати переглядається по письмовому зверненню однієї із сторін.
Заявою від 09 січня 2019 року позивач, шляхом направлення листа та додаткової угоди, звернувся до відповідача з пропозицією у строк до 01 лютого 2019 року внести зміни до договору оренди землі від 01 січня 2012 року, встановивши розмір річної орендної плати на рівні 9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, змінивши умови перегляду орендної плати та розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом укладення відповідної додаткової угоди. Станом на 08 лютого 2019 року відповідач не надав позивачу письмової відповіді з підписаною додатковою угодою від 09 січня 2019 року до договору оренди землі від 01 січня 2012 року.
В зв`язку з чим позивач просив суд внести зміни до договору оренди землі укладеного 01 січня 2012 року між ОСОБА_1 та Відокремленою садибою (за межами населеного пункту) фермерського господарства МАКІЙ , зареєстрованого у Великолепетиському районному реєстраційному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру Державному комітеті України по земельним ресурсах від 14 червня 2012 року № 652120004000968 щодо земельної ділянки площею 8,1955 га, кадастровий № 6521283300:08:006:0455, а саме:
- внести зміни до пункту 5, виклавши його в новій редакції наступного змісту: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 205602,39 (двісті п`ять тисяч шістсот дві гривні тридцять дев`ять копійок) грн.";
- внести зміни до пункту 9, виклавши його в новій редакції наступного змісту: "9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій, натуральній, відробітковій формах, що складає 9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки";
- внести зміни до пункту 13, виклавши його в новій редакції наступного змісту: "13. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки; в інших випадках, передбачених законом. Розмір орендної плати не може переглядатися у бік зменшення".
Обґрунтовуючи необхідність внесення таких змін до договору, позивач посилається на положення статті 652 ЦК України, та вказує, що істотно змінились обставини, якими сторони керувались при укладенні договору, саме, законодавчо збільшено орендну плату на аналогічні землі сільськогосподарського призначення державної власності, збільшено нормативно грошову оцінку вказаних земель, а виконання договору на умовах, які вказані в договорі, порушить співвідношення майнових інтересів сторін договору та позбавить позивача того на що він розраховував при укладенні договору.
Рішенням Великолепетиського районного суду Херсонської області від 28 травня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що пунктом 35 договору оренди землі від 01.01.2012 року передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку. Таким чином, зміна умов договору у судовому порядку є винятковим випадком, можливим лише у разі наявності умов встановлених договором або законом. Оскільки позивачем не надано суду жодного доказу на підтвердження істотного порушення договору орендодавцем та не надано доказів, що після укладення договору змінилися обставини які є істотними та такими, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали його на інших умовах, суд першої інстанції дійшов висновку, що підстави для внесення змін до договору оренди землі відсутні.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, ОСОБА_1 в апеляційній скарзі вказує, що суд першої інстанції не взяв до уваги те, що сторони в момент укладення договору в 2012 році з визначенням орендної плати на рік у розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки 175796,76 гривень виходили з того, що у продовж 30 років розмір орендної плати не буде змінюватися. Однак річний розмір орендної плати істотно змінився в сторону підвищення та в середньому по Херсонській області склав за 11 місяців 2018 року 15,66%, а по Великолепетиському району 9,4%. Також змінилась нормативно грошова оцінка земельної ділянки. В зв`язку з цим, наполягає на тому, що наявні всі умови, передбачені ч. 2 ст. 652 ЦК України для зміни запропонованих ним умов договору. Просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.
Заслухавши доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст.367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи слідує, що позивач є власником земельної ділянки площею 8,20 га, кадастровий номер 6521283300:08:006:0455, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малолепетиської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 089850 від 17 вересня 2004 року.
01.01.2012 року між сторонами укладено договір оренди належної позивачу земельної ділянки строком на 30 років, який зареєстровано у Великолепетиському районному реєстраційному відділі Херсонської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14 червня 2012 року № 652120004000968.
09.01.2019 року позивачем на адресу відповідача направлено заяву про збільшення розміру орендної плати на рівні 9 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки разом з проектом додаткової угоди від 09.01.2019 року до договору оренди землі укладеного 01 січня 2012 року у трьох примірниках.
30.01.2019 року ВС ФГ МАКІЙ надало відповідь ОСОБА_1 , в якій заперечує проти запропонованого розміру орендної плати в розмірі 9% від нормативно грошової оцінки землі та пропонує позивачу зустрітися та шляхом переговорів дійти згоди, як передбачено умовами діючого договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 4 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно з частиною 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Відповідно до частини 1 статті 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Стаття 3 ЦК України презюмує свободу договорів разом із рівністю учасників цивільних відносин, а також справедливість, добросовісність та розумність як загальні засади цивільного законодавства.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Частиною 1 статті 638 ЦК України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Добровільність укладення спірного договору сторони не оспорювали.
За змістом ч. 1, 2 статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Як на підставу для зміни умов договору позивач послався на зміну в розмірі орендної плати на землі сільськогосподарського призначення, зумовлені покращенням економічної ситуації в країні та підвищенням конкуренції на ринку оренди землі, що укладаючи вказаний договір оренди землі в 2012 році сторони не могли передбачити.
Відповідно до ч. 1 статті 652 ЦК у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Частиною 2 статті 652 ЦК України передбачено, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінилися, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною 4 статті 652 ЦК, змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило би співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Частиною 4 статті 652 ЦК України визначено, що зміна договору у зв`язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Зі змісту статті 652 ЦК вбачається, що укладаючи договір, сторони розраховують на його належне виконання і досягнення поставлених ним цілей, проте, в ході виконання договору можуть виникати обставини, які не могли бути враховані сторонами при укладенні договору, але істотно впливають на інтереси однієї чи обох сторін.
При укладенні договору та визначенні його умов сторони повинні розумно оцінювати ті обставини, за яких він буде виконуватися. Інтереси сторін можуть порушуватися будь-якою зміною обставин, що виникають у ході виконання договору, проте, лише істотна зміна обставин визнається підставою для пред`явлення вимоги про зміну умов договору. Зміна обставин вважається істотною тільки тоді, коли вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не укладали би договору або уклали його на інших умовах.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивачем не доведено наявність істотної зміни обставин, як це передбачено вказаними нормами цивільного законодавства, що було б підставою для зміни умов договору за рішенням суду, а не за згодою сторін.
Враховуючи підстави заявлених позовних вимог, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що зазначені у позовній заяві доводи про на наявність істотної зміни обставин після укладення договору оренди землі, як то збільшення середнього розміру орендної плати для аналогічних сільськогосподарських земель, не є достатніми підставами для зміни істотних умов договору, з чим погоджується колегія суддів апеляційної інстанції.
Доводи апеляційної скарги такі висновки суду першої інстанції не спростовують та зводяться до незгоди з судовим рішенням.
Зважаючи на наведені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог, оскільки рішення суду постановлено правильно у відповідності до вимог норм матеріального та процесуального права, в межах заявлених вимог, на підставі наданих сторонами доказів, досліджених в судовому засіданні.
За таких обставин підстав для скасування чи зміни рішення суду колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.367, п.1ч.1 ст.374, ст. 375, ст. 382 ЦПК України, Херсонський апеляційний суд у складіколегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення .
Рішення Великолепетиського районного суду Херсонської області від 28 травня 2019 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий І.В. Вейтас
Судді: Л.В. Базіль
Л.А. Приходько
Повний текст постанови складено 11 жовтня 2019 року
Суддя: І.В. Вейтас
Суд | Херсонський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2019 |
Оприлюднено | 12.10.2019 |
Номер документу | 84889762 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Херсонський апеляційний суд
Вейтас І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні