ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001370
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2019 року
зал судових засідань № 12
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Козак О.М.,
за участю:
представника позивача Романця А.Б.,
представника відповідача Гавриляка Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЛУГИ-2 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю ЛУГИ-2 (місцезнаходження: 81228, Львівська область, Перемишлянський район, с.Волощина, код ЄДРПОУ 30568554) (далі - позивач, ТзОВ ЛУГИ-2 ) звернулося до суду з позовом до Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: 04053, площа Львівська, м.Київ, код ЄДРПОУ 39292197) (далі - відповідач - 1), Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, вул.Стрийська, 35, м.Львів, код ЄДРПОУ 39462700) (далі - відповідач -2, ГУ ДФС у Львівській області), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації при ГУ ДФС у Львівській області №927700/30568554 від 25.09.2018;
- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну ТзОВ ЛУГИ-2 №15 від 24.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання 24.10.2017 і вважати її прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано 24.10.2017.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що оскаржуваним рішенням Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС України), №927700/30568554 від 25.09.2018 відмовлено у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) поданої ТзОВ ЛУГИ-2 податкової накладної №15 від 24.10.2017. Підставою, що слугувала для прийняття такого рішення, зазначено лише загальну фразу, ненадання платником податків документів, а саме: розрахункових документів, банківські виписки з особових рахунків. Проте, позивач не погоджується з цим рішенням, вважає його незаконним та необґрунтованим, оскільки подані платником пояснення та первинні документи, на переконання представника позивача, повністю підтверджують факт здійснення господарської операції, за якою було складено податкову накладну №15 від 24.10.2017. При цьому вказав, що не погоджуючись рішенням Комісії ДФС України №927700/30568554 від 25.09.2018 позивач подав до ДФС України скаргу на таке рішення. Однак, станом на момент подання даного позову, ТзОВ ЛУГИ-2 не отримало рішення ДФС України про результати розгляду скарги, що є грубим порушенням Порядку розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117. Вважаючи у зв`язку з цим свої права порушеними, позивач звернувся до суду за судовим захистом.
Ухвалою судді від 30.03.2019 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 10.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Відповідач 24.04.2019 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних повідомлено про причину зупинення реєстрації: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПК/РК в ЄРПН зупинена. Податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріям ризиковості платника податків та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для реєстрації податкової накладної. А тому, покликаючись на правомірність спірного рішення та наявність підстав для його прийняття, вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними.
Ухвалою судді від 18.06.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач - ТзОВ ЛУГИ- 2 зареєстроване як юридична особа код ЄДРПОУ 30568554. Місцезнаходження: 81228, Львівська область, Перемишлянський район, с.Волощина.
Основним видом економічної діяльності вказаного підприємства є змішане сільське господарство (Код КВЕД 01.50), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Суд встановив, що між ТзОВ ЛУГИ-2 та ТзОВ Суффле Агро Україна укладено договір поставки №1300016799 від 27.04.2017, згідно з п.1.1.1 якого продавець (ТзОВ Суффле Агро Україна ) зобов`язується поставляти, а покупець (ТзОВ ЛУГИ-2 ) приймати та оплачувати вартість наступних сільськогосподарських товарів: насіння: ячменю, кукурудзи, ріпаку, соняшника, пшениці, сої, гороху, сорго, люцерни та жита; засоби захисту рослин, мінеральні добрива, добрива для позакореневого підживлення.
За результатом здійснених на виконання умов договору поставки №1300016799 від 27.04.2017 господарських операцій, позивачем складено податкову накладну №15 від 24.10.2017 та направлено її для реєстрації в ЄРПН.
Згідно з отриманою квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31.10.2017, податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Також, зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1201. Запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту в підпункту підп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п.4 цього наказу.
Суд встановив, що 21.09.2018 позивач надіслав на адресу ДФС України повідомлення №4 від 13.09.2018 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній, реєстрація якої зупинена, а також копії документів, пов`язаних із здійсненою господарською операцією.
Зокрема, скеровано копії документів по операції із товарами, зазначеними у податковій накладній №15 від 24.10, реєстрація якої зупинена, а саме: договір №9/КП-ЗБ купівлі-продажу насіння сої в ПП Західний Буг від 20.02.2017; ТТН на доставку насіння сої №00000006571 від 25.04.2017; рахунок на насіння сої №48793 від 08.03.2017; банківські виписки на оплату за насіння сої від 31.10.2017, 25.10.2017, 06.10.2017, 27.04.2017, 25.04.2017, 13.12.2017, 02.02.2017; лист на зміну призначення платежу №02/02/18; видаткова накладна ПП Західний Буг №363 від 28.04.2017; видаткова накладна ПП Західний Буг №347 від 25.04.2017; банківські виписки ГІП Західний Буг від: 27.04.2017, 25.04.2017, 31.10.2017, 06.10.2017, 25.10.2017, 02.02.2018; договір купівлі-продажу ТзОВ Суффле Агро Україна від 17.10.2017; рахунок на сою №39 від 24.10.2017; видаткова накладна на сою №5810015705 від 24.10.2017; договір про надання транспортних послуг з ФОП ОСОБА_1 В ОСОБА_2 М. №01/09/2017 від 01.09.2017; ТТН ФОП ОСОБА_3 на перевезення; договір на транспортних послуг з ФОП Білоус ГМ. №1 від 01.08.2017; ТТН ФОП ОСОБА_4 на перевезення; акт на надання транспортних послуг ФОП ОСОБА_4 від 23.10.2017; рахунки на оплату транспортних послуг ФОП Білоус ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_1 В.М.; банківська виписка про оплату транспортних послуг ФОП Білоус ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_3 ; договір на надання транспортних послуг ФОП Апостол ОСОБА_6 А. №01-08 від 03.03.2017; ТТН ФОП ОСОБА_7 на перевезення від: 11.10.2017, 12.10.2017; акт на транспортні послуги ФОП ОСОБА_7 б/н від 29.10.2017; договір складського зберігання сої з ТзОВ Гніздичів №Г/0056/1 від 11.01.2017; реєстр ТТН ТзОВ Гніздичів №128 від 11.10.2017, №138 від 12.10.2017; №147 від 14.10.2017, №151 від 16.10.2017; рахунки на оплату ТзОВ Гніздичів №175 від 25.10.2017, №172 від 23.10.2017, №270 від 31.10.2017; банківські виписки оплати ТзОВ Гніздичів від 23.10.2017, 26.10.2017; банківська виписка оплата від ТзОВ Суффле Агро Україна від 28.10.2017; договір поставки ТзОВ Суффле Агро Україна № НОМЕР_1 від 27.04.2017; картка бух.рах. 63.1-36.1- відображення в бух обліку зарахування зустрічної вимоги, аналітичний облік основних засобів рах.105 за серпень 2017, аналітичний облік основних засобів рах.104 за вересень 2017, статистичний Звіт про збір врожаю 37СГ на 01.11.2017; податкову декларацію платника єдиного податку 4 група за 2017 рік від 12.02.2017.
25.09.2018 Комісією ДФС України прийнято рішення №927700/30568554 про відмову у реєстрації податкової накладної ТзОВ ЛУГИ- 2 №15 від 24.10.2017 в ЄРПН з підстави: ненадання платником податків документів, а саме: розрахункових документів, банківські виписки з особових рахунків.
04.10.2018 ТзОВ ЛУГИ-2 звернулось до ДФС України із скаргою на рішення комісії від 25.09.2018 №927700/30568554 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 24.10.2017.
При поданні скарги від 04.10.2018 позивач отримав квитанцію №1, якою ДФС України повідомило про збереження документа на центральному рівні.
Рішення за результатами розгляду скарги позивач від ДФС України не отримав.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що, на переконання позивача, вищезгадане рішення від 25.09.2018 №927700/30568554 прийнято за формальних підстав, без належної оцінки наданим ТзОВ ЛУГИ- 2 поясненням та документам, які у своїй сукупності є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. А тому, вважає, що є всі підстави для зобов`язання ДФС України зареєструвати у день надходження в ЄРПН податкову накладну №15 від 24.10.2017, виписану на ТзОВ Суффле Агро Україна . Вважаючи у зв`язку із цим свої права порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (тут і далі - в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Згідно з п.74.2 ст.74 Податкового кодексу України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок ведення ЄРПН; тут і далі - в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), згідно з п.1 якого податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п.12 Порядку ведення ЄРПН, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Відповідно до п.п.13, 14 цього ж Порядку, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Згідно з підп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.74.2 ст.74, підп.201.16.1 пу.201.16 ст.201 Податкового кодексу України та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №375, наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Критерії оцінки; тут і далі - в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) та Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, згідно з п.6 вказаних Критеріїв, моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями, зокрема:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60 % - від 0,02 до 0,03; більше 50 % - від 0,015 до 0,02; більше 40 % - від 0,01 до 0,015, більше 30 % - від 0,005 до 0,01, більше 20 % - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Суд звертає увагу, що визначення фіскальним органом у квитанціях конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у наказі Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567.
Так, відповідно до п.1 Вичерпного переліку документів у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, для критерію, зазначеного у підп.1 п.6 Критеріїв, такими документами є: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підп.2 п.6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Зі змісту квитанції від 31.10.2017 про зупинення реєстрації податкової накладної №15 від 24.10.2017 слідує, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної відповідно до пункту в підп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п.4 цього наказу.
Згідно з підп.підп.201.16.2, 201.16.3 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті в підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підп.201.16.3 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України затверджено постанову від 29.03.2017 №190 Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації (далі - Постанова №190; тут і далі - в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), згідно абз.2 якої підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту в підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), а також права та обов`язки її членів, визначені Порядком роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №566.
Комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації (п.п.1, 2 вищевказаного Порядку).
Згідно з п.п.16, 19 цього ж Порядку, Комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України (далі - Кодекс), а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.
Розгляд питання на засіданні Комісії включає такі етапи: 1) доповідь секретаря Комісії; 2) доповідь члена Комісії, співдоповіді (у разі потреби); 3) внесення пропозицій членами Комісії, їх обговорення; 4) оголошення головою Комісії рішення про припинення обговорення питання; 5) голосування; 6) оголошення головою Комісії результатів голосування; 7) оформлення протоколу, який підписується учасниками засідання.
Протокол засідання Комісії повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядались на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті Комісією рішення.
Суд встановив, що у порядку, визначеному підп.201.16.2 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, ТзОВ Луги - 2 21.09.2018 в електронному вигляді подало відповідачу копії документів та пояснення щодо здійснення господарських операцій по податковій накладній №15 від 24.10.2017. Як на підставу прийняття оскаржуваного рішення, відповідач посилався на те, що ТзОВ Луги - 2 не надано розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.
Проте, з аналізу матеріалів справи судом встановлено, що ТзОВ Луги - 2 на підтвердження здійснення господарських операцій по податковій накладній №15 від 24.10.2017 надано відповідачу: банківські виписки на оплату за насіння сої від 31.10.2017, 25.10.2017, 06.10.2017, 27.04.2017, 25.04.2017, 13.12.2017, 02.02.2017, лист на зміну призначення платежу №02/02/18, банківські виписки ПП Західний Буг від: 27.04.2017, 25.04.2017, 31.10.2017, 06.10.2017, 25.10.2017, 02.02.2018; банківську виписку про оплату транспортних послуг ФОП Білоус ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_3 , банківські виписки оплати ТзОВ Гніздичів від 23.10.2017, 26.10.2017, банківську виписку оплати від ТзОВ Суффле Агро Україна від 28.10.2017.
Оцінюючи згадані документи в сукупності та кожен зокрема, суд вважає, що такі не дають підстав для сумніву щодо реальності здійснення оплати за здійснення господарських операцій по податковій накладній №15 від 24.10.2017.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Поряд з цим, суд враховує позицію, викладену у п.53 рішення Європейського суду з прав людини у справі Федорченко та Лозенко проти України , відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення поза розумними сумнівом .
На думку суду, відповідач не довів правомірності рішення №927700/30568554 від 25.09.2018 про відмову в реєстрації податкової №15 від 24.10.2017 в ЄРПН, адже таке формально містить підставу для його прийняття, що зазначена у Постанові №190, а саме: ненадання платником податків документів, а саме: розрахункових документів, банківські виписки з особових рахунків. Будь-яких доказів на підтвердження нереальності господарських операцій ТзОВ ЛУГИ-2 , на підставі яких було складено податкову накладну №15 від 24.10.2017, відповідачем ні до відзиву на позовну заяву, ні у судових засіданнях, надано не було, як і не доведено факт порушення позивачем вимог чинного законодавства, в тому числі Податкового кодексу України.
Разом з тим, у зазначеному рішенні взагалі не вказано, які саме надані платником податків копії документів не засвідчують факт реальності здійснення господарської операції та факт здійснення розрахунків між контрагентами.
При цьому, в матеріалах справи відсутні висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН або про відмову в такій реєстрації, а також протокол засідання Комісії ДФС України, під час якого було прийнято оспорюване рішення №927700/30568554 від 25.09.2018.
У квитанції від 31.10.2017 про зупинення реєстрації податкової накладної фіскальним органом в порушення підп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України також не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику (з тим визначенням, яке наведене у п.6 Критеріїв оцінки), ані конкретного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, у такому виді, який би унеможливив неоднозначне розуміння цієї пропозиції платником податків.
Таким чином, враховуючи наявність у позивача передбачених чинним законодавством України документів, які свідчать про реальність проведення господарської операції між позивачем та ТзОВ Суффле Агро Україна , та беручи до уваги те, що такі документи були надані позивачем, Комісія ДФС України не мала правових підстав для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладної.
На підставі досліджених в судовому засіданні доказів та встановлених на їх підставі обставин, що передували прийняттю оскаржуваного рішення №927700/30568554 від 25.09.2018 щодо відмови у реєстрації податкової накладної позивача №15 від 24.10.2017, суд приходить висновку, що таке прийнято з порушенням вимог зазначених вище нормативно-правових актів, без зазначення у ньому мотивів їх прийняття, тобто, є необґрунтованим. В той же час, позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними, допустимими та достатніми доказами. Виходячи з положень п.2 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що позовні вимоги про визнання його протиправним та скасування є підставними та такими, що підлягають задоволенню.
Водночас згідно з ч.3 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до п.п.201.1, 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.
Натомість, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим, оскільки відповідні повноваження законодавчо покладені на комісію ДФС України.
Згідно підп.201.16.4 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Аналогічний механізм визначено у п.п.19, 20 Порядку ведення ЄРПН.
Водночас суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язання ДФС України зареєструвати податкову накладну ТзОВ ЛУГИ-2 №15 від 24.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання 24.10.2017 і вважати її прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано 24.10.2017.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з кожного відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі по 1921,00 грн., сплачений згідно з платіжними дорученнями №808 від 22.11.2018 та №1139 від 03.04.2019.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов Товариства з обмеженою відповідальністю ЛУГИ-2 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №927700/30568554 від 25.09.2018.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю ЛУГИ-2 №15 від 24.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання 24.10.2017 і вважати її прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано 24.10.2017.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ39292197 місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЛУГИ-2 (місцезнаходження: 81228, Львівська область, Перемишлянський район, с.Волощина, код ЄДРПОУ 30568554) судовий збір в сумі 1921(одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЛУГИ-2 (місцезнаходження: 81228, Львівська область, Перемишлянський район, с.Волощина, код ЄДРПОУ 30568554) судовий збір в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене та підписане 10.10.2019.
Суддя Р.І. Кузан
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2019 |
Оприлюднено | 15.10.2019 |
Номер документу | 84895172 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Кузан Ростислав Ігорович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Кузан Ростислав Ігорович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Кузан Ростислав Ігорович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Кузан Ростислав Ігорович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Кузан Ростислав Ігорович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Кузан Ростислав Ігорович