Справа № 379/1045/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.10.2019 року м.Тараща
Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого: судді Потеряйко С.А.,
за участю секретаря судових засідань: Іванченко Т.Б.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Тараща цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернинської сільської ради Таращанського району Київської області про визнання права на спадщину за законом на майнові права,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з даним позовом, в якому просить суд: встановити факт належності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права на земельну ділянку орієнтовано площею 2,0000 га, яка розташована в адміністративних межах Чернинської сільської ради Таращанського району Київської області, що відведена у власність громадянину ОСОБА_2 , вартістю 53062 грн; визнати за нею право власності на спадщину за законом, що залишилося після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що складається з права на земельну ділянку орієнтовано площею 2,0000 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Чернин Таращанського району Київської області в адміністративних межах Чернинської сільської ради, що відведена у власність громадянину ОСОБА_2 , вартістю 53062 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , який був зареєстрований по АДРЕСА_1 , та який за життя не склав заповіту.
На день його смерті залишилось спадкове майно, яке зокрема складається з: Ѕ частини квартири АДРЕСА_2 ; грошових вкладів, земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Чернин Таращанського району Київської області в адміністративних межах Чернинської сільської ради, що відведена у власність громадянину ОСОБА_2 , вартістю 53062 грн.
Спадкоємцем за законом першої черги є позивач, оскільки інших спадкоємців за законом та за заповітом немає.
У встановлений законом шестимісячний строк ОСОБА_1 прийняла спадщину на майно спадкодавця і 17.04.2019 приватним нотаріусом Таращанського районного нотаріального округу їй видано свідоцтво про право на спадщину за законом на Ѕ частину квартири АДРЕСА_2 та на грошові кошти.
Для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказану спадщину - земельну ділянку орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Чернин Таращанського району Київської області в адміністративних межах Чернинської сільської ради, що відведена у власність громадянину ОСОБА_2 , вартістю 53062 грн, позивачу необхідно надати до приватного нотаріуса Таращанського районного нотаріального округу Київської області правовстановлюючий документ на вказану земельну ділянку, а оскільки у ОСОБА_1 цей документ відсутній, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку.
У судове засідання позивач не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки до суду не повідомив, проте подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання відповідачем позову.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові матеріали справи, матеріали спадкової справи № 205/2018 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , 1943 року народження, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 (Свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 , видане 19.10.2018 року Таращанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київської області, запис за № 147), який до дня смерті був зареєстрований по АДРЕСА_1 .
На день смерті спадкодавця залишилося спадкове майно, яке складається з Ѕ частини квартири АДРЕСА_2 , грошові вклади.
Приватним нотаріусом Таращанського районного нотаріального округу Овраменко Л.В. позивачу було видано свідоцтво про право на спадщину за законом щодо майна спадкодавця, а саме на: Ѕ частину у праві власності на квартиру АДРЕСА_2 , що належала померлому ОСОБА_2 , на підставі договору купівлі-продажу квартири, посвідченого 06.12.2011 року ОСОБА_3 приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу, за реєстром № 3307 та зареєстрованого 22.12.2011 року в Товаристві з обмеженою відповідальністю Міське бюро технічної інвентаризації за реєстром № 50, записаного у реєстрову книгу № 18808 (реєстраційний номер: 35258472), та на грошові вклади.
Наказом ГУ Держгокадастру у Київській області від 19.07.2018 ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована на території Чернинської сільської ради Таращанського району Київської області із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Із довідки ГУ Держгокадастру у Київській області від 13.08.2018 вбачається, що земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована за межами населеного пункту с.Чернин Таращанського району Київської області в адміністративних межах Чернинської сільської ради Таращанського району Київської області, що відводиться у власність громадянину ОСОБА_2 , відноситься до земель запасу.
Постановою від 01.06.2019 року приватним нотаріусом Таращанського районного нотаріального округу Овраменко Л.В., ОСОБА_1 . було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована в межах Чернинської сільської ради Таращанського району Київської області, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Ч. 5 ст. 1268 ЦК України передбачає, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини.
За ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації .
Для підтвердження наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації та місця його знаходження, нотаріусу слід подати документ, що підтверджує право власності спадкодавця на майно з відміткою органу, що проводить реєстрацію, або реєстраційного посвідчення, яке є невід`ємною частиною правовстановлюючого документа.
Згідно зі статтею 68 Закону України Про нотаріат та підпункту 4.15 пункту 4 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусом України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за № 282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно проводиться нотаріусами після надання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві. В разі відсутності таких документів нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину, в зв`язку з чим особа, яка претендує на зазначене майно повинна встановлювати право власності в судовому порядку.
Відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає прямо із закону або не законність набуття права власності не встановлено судом.
Відповідно до статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Правовою підставою набуття права власності та права користування на землю згідно зі статтями 116, 118 ЗК України є рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 1225 ЦK України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Документами, що посвідчують право власності на земельну ділянку є :
- Державний акт на право приватної власності на землю, Державний акт на право власності на землю, Державний акт на право власності на земельну ділянку;
- цивільно-правова угода щодо відчуження земельної ділянки, укладена в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;
- свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;
- свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ;
- рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності на земельну ділянку;
- інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на земельну ділянку, відповідно до закону.
Відповідно до Цивільного процесуального кодексу суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеними у свідоцтві про народження або в паспорті; народження або смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації факту народження.
Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.
Отже, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог позивача, оскільки ним не доведено, що ОСОБА_2 при житті набув право власності на земельну ділянку в адміністративних межах Чернинської сільської ради Таращанського району Київської області у встановленому законом порядку.
За таких обставин, керуючись статтями 3, 5, 12, 76-81, 83, 89, 197, 200, 264 - 268, 273, 352, 354 ЦПК України, статтями 25, 328, 392, 1216, 1217, 1218, 1223, 1233, 1261, 1268, 1269, 1278, 1297 ЦК України, ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , суд
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 про встановлення факту належності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права на земельну ділянку орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована в адміністративних межах Чернинської сільської ради Таращанського району Київської області та визнання права власності за законом на вказану земельну ділянку орієнтовано площею 2,0000 га, яка розташована в адміністративних межах Чернинської сільської ради Таращанського району Київської області, вартістю 53062 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Таращанський районний суд Київської області.
Головуючий:С. А. Потеряйко
Суд | Таращанський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2019 |
Оприлюднено | 15.10.2019 |
Номер документу | 84912363 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Таращанський районний суд Київської області
Потеряйко С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні