Постанова
від 16.10.2019 по справі 922/807/19
СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" жовтня 2019 р. Справа №922/807/19

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Гетьман Р.А., суддя Россолов В.В. , суддя Сіверін В.І.,

при секретарі судового засідання Ярош В.В.,

за участю представників:

позивача - Кузьменка В.С., посвідчення №1033 від 06.10.2017, дов. б/н від 26.02.2019, свідоцтво ДП №3468 від 06.10.2017,

відповідача - не з`явився,

першої третьої особи - не з`явився,

другої третьої особи - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Слобожанський Альянс (вх.№2569Х від 16.08.2019) на рішення Господарського суду Харківської області від 03.07.2019 у справі №922/807/19 (м. Харків, суддя Жельне С.Ч., повний текст рішення складено 08.07.2019),

за позовом Приватного акціонерного товариства Племінний Завод Червоний Велетень , м. Дніпро,

до Товариства з обмеженою відповідальністю Слобожанський Альянс , с. Роздольне, Харківська обл.,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державний реєстратор сектору з питань державної реєстрації речових прав на нерухомого майна та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань Зміївської районної державної адміністрації Харківської області Штефан Олександр Анатолійович, м. Зміїв,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 , с.Першотравневе,

про скасування рішення державного реєстратора,-

ВСТАНОВИЛА:

Приватне акціонерне товариство Червоний велетень звернулось до Господарського суду Харківської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Слобожанський Альянс , в якій просить суд :

Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 42327127 від 01.08.2018, прийнятого державним реєстратором Зміївської районної державної адміністрації Харківської області Штефаном Олександром Анатолійовичем.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю СЛОБОЖАНСЬКИЙ АЛЬЯНС витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921,00 грн.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 03.07.2019 позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 42327127 від 01.08.2018, прийнятого державним реєстратором Зміївської районної державної адміністрації Харківської області Штефаном Олександром Анатолійовичем.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Слобожанський Альянс на користь Приватного акціонерного товариства Племінний Завод Червоний Велетень витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921,00 грн.

Відповідач з вказаним рішенням суду першої інстанції не погодився та звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм чинного законодавства, просить скасувати рішення Господарського суду Харківської області від 03.07.2019 у справі №922/807/19 в повному обсязі; прийняти у справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі; розгляд апеляційної скарги здійснювати за участю представника відповідача; зупинити дію оскаржуваного рішення.

В обґрунтування своєї позиції по справі апелянт зазначає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції не містить жодного обґрунтування та посилання на докази, які б підтверджували не здійснення державним реєстратором відповідних дій з метою перевірки відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями. Апелянт звертає увагу на те, що вимог про визнання недійсним договору оренди, на підставі якого державним реєстратором було зареєстроване право оренди за ТОВ Слобожанський Альянс заявлено не було, як і не було залучено державного реєстратора співвідповідачем у справі. Позивач вказує на порушення своїх прав саме державним реєстратором Штефан О.А., вважає його рішення незаконним та відповідно оскаржує таке рішення. Відтак предметом доказування в цій справі є обставини, що підтверджують законність чи незаконність саме прийнятого державним реєстратором рішення, яке за своєю юридичною природою є рішенням суб`єкта владних повноважень та повинне прийматися в порядку, на підставі та у спосіб, визначені законом. Крім того, зважаючи на вказаний аргумент, неналежним є і спосіб захисту, визначений позивачем, оскільки скасування державної реєстрації права, належного одній особі, за заявою іншої особи в даному разі не дозволило б поновити порушені (на думку позивача) права.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 19.08.2019 поновлено Товариству з обмеженою відповідальністю Слобожанський Альянс пропущений процесуальний строк на апеляційне оскарження у справі №922/807/19. Відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Слобожанський Альянс . Зупинено дію рішення Господарського суду Харківської області від 03.07.2019 у справі №922/807/19. Призначено справу до розгляду на 11.09.2019.

04.09.2019 від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу (вх.№8371), в якому він просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.

В обґрунтування своєї позиції по справі позивач зазначає, що оскільки по даній справі суд повинен, перш за все, визначити належного користувача земельної ділянки, наявність порушень в діях державного реєстратора є супутньою обставиною, а залучення його до справи як співвідповідача є виключно правом позивача, що не впливає на суть спору та результат розгляду справи. Позивач зазначає, що державним реєстратором Штефан О.А. не перевірено інформацію про вже зареєстроване право на земельну ділянку та в порушення ч.3 ст.3, п.1 та п.3 ч.3 ст. 10, п.4 ч.1 ст. 18 та п.5 ч.1 ст.24 Закону від 01.07.2004 №1952-ІV проведено державну реєстрацію іншого речового права: право оренди за ТОВ Слобожанський Альянс на земельну ділянку, яка є об`єктом оренди за договором укладеним з ПрАТ Племінний Завод Червоний Велетень , чим істотно порушено права та законні інтереси позивача, що призвело до існування подвійної державної реєстрації права оренди на вказану вище земельну ділянку. Щодо тверджень апелянта про незаявлення позивачем вимоги про визнання недійсним договору оренди, останній зазначає, що позовна вимога в даній справі про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора є самостійною вимогою та не потребує додаткового визнання недійсним договору оренди. Також позивач зазначає, що ПрАТ Племінний завод Червоний Велетень на підставі вимог Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень може звернутись до будь-якого державного реєстратора із заявою про скасування запису про державну реєстрацію права оренди за відповідачем на відповідну земельну ділянку на підставі рішення суду.

Відповідач подав відповідь на відзив (вх.№8546 від 09.09.2019), в якій заперечує проти доводів позивача, викладених у відзиві на апеляційну скаргу.

Від апелянта надійшло клопотання (вх.№8622 від 11.09.2019), в якому просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату, у зв`язку з неможливістю представника взяти участь в призначеному судовому засіданні, через відрядження до м. Дніпро.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 11.09.2019 розгляд справи відкладено. Призначено судове засідання на 16.10.2019.

Згідно Витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.10.2019, у зв`язку з відпусткою судді Хачатрян В.С. для розгляду справи №922/807/19 сформовано наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Гетьман Р.А., суддя Россолов В.В., суддя Сіверін В.І.

Від апелянта надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача (вх.№9751 від 15.10.2019), у зв`язку з неможливістю забезпечити участь представника відповідача у вказаному судовому засіданні.

В судове засіданні 16.10.2019 представники відповідача та третіх осіб не з`явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Згідно статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвала суду про призначення справи до розгляду була отримана ТОВ Слобожанський Альянс - 24.09.2019, державним реєстратором Штефан О.А. - 20.09.2019, ОСОБА_1 - 19.09.2019, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Відповідно до частини 12 статті 270 Господарського процесуального кодексу України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Враховуючи те, що судом апеляційної інстанції створено всі необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, вжито заходи для належного повідомлення сторін про час та місце розгляду справи шляхом надіслання копій ухвал про слухання справи на юридичні адреси учасників справи, враховуючи, що участь в засіданні суду є правом, а не обов`язком учасника справи, а також положення ч. 12 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якого неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, зважаючи на клопотання апелянта про розгляд справи за відсутності його представника, судова колегія дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги в даному судовому засіданні.

Представник позивача в судовому засіданні Східного апеляційного господарського суду 16.10.2019 проти вимог апеляційної скарги заперечував, просив оскаржуване рішення суду залишити без змін.

Дослідивши матеріали справи, викладені в апеляційній скарзі та відзиві на неї доводи сторін, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, перевіривши правильність застосування господарським судом норм права, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила наступне.

06.08.2012 між Публічним акціонерним товариством Племінний завод Червоний Велетень (перейменовано в Приватне акціонерне товариство Племінний завод Червоний Велетень ) та ОСОБА_2 (орендодавець) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування (оренду) земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 0,9054 га за кадастровим номером №6321780500:02:000:1259, яка знаходиться на території Бірківської сільської ради Зміївського району Харківської області.

За приписами п.2. договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,9054 га, у тому числі сіножаті - 0,9054 га.

Відповідно до п.3., п.4., п.5. договору, на земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна немає, а також інші об`єкти інфраструктури немає. Земельна ділянка передається в оренду разом з немає. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2012 становить 538 грн.

Згідно з п.8. договору, договір укладено терміном на 10 років.

Умовами п.9. договору, орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 26,90 грн. у грошовій формі.

Передача земельних ділянок орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації договору за актом її приймання-передачі (п.20 договору).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 43 договору).

Вказаний Договір оренди землі був зареєстрований в Управлінні Держкомзему у Зміївському районі Харківської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено відповідний запис (Номер запису у Державному реєстрі земель 632178054001127, дата державної реєстрації 07.09.2012).

Відповідно до акту приймання-передачі від 06.08.2012, орендодавець - в особі ОСОБА_2 передав, а орендар - в особі ПрАТ Племінний завод Червоний Велетень прийняв земельну ділянку площею 0,9054 га, кадастровий номер 6321780500:02:000:1259.

Відповідно до листа Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області від 06.02.2019 №64/111-19 станом на 29.12.2012 згідно Книги реєстрації державних актів на право власності, постійного користування, договорів оренди земельних ділянок між вищезазначеними громадянами та ПАТ Племінний завод Червоний Велетень укладено вищезазначені договори, а інші записи про зміну або припинення цих договорів відсутні.

Аналогічна інформація надана Головним Управлінням Держгеокадастру у Харківській області в листі від 06.02.2019 №32-20-11-1036/0/19-19.

01.08.2018 у період дії зазначеного договору оренди земельної ділянки державним реєстратором Зміївської районної державної адміністрації Харківської області Штефаном О.А. було прийнято рішення індексний номер №42327127 про реєстрацію за новим орендарем ТОВ Слобожанський Альянс права оренди земельної ділянки з кадастровим номером №6321780500:02:000:1259, площею 0,9054 га на підставі договору від 27.07.2018.

Обґрунтовуючи позов, Приватне акціонерне товариство Племінний Завод Червоний Велетень зазначило, що на час прийняття оскаржуваного рішення згадана земельна ділянка перебувала у користуванні позивача згідно з договором оренди земельної ділянки від 06.08.2012 укладеного на 10 років. 07.09.2012 вказаний договір оренди земельної ділянки зареєстрований в Управлінні Держкомзему у Зміївському районі Харківської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №632178054001127. Проте не зважаючи на вже зареєстровані за позивачем речові права на земельну ділянку ТОВ Слобожанський Альянс неправомірно було укладено та подано на реєстрацію відповідний договір оренди землі, а державним реєстратором при прийняті оскаржуваного рішення, не перевірено наявність/відсутність суперечностей між заявленим ТОВ Слобожанський Альянс правом на користування земельною ділянкою з кадастровим номером №6321780500:02:000:1259, площею 0,9054 га та вже зареєстрованими правами інших осіб на цю земельну ділянку, чим було допущено подвійну державну реєстрацію речового права.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду за захистом свої порушених прав.

Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд дійшов висновку, що рішення державного реєстратора від 01.08.2018 , індексний номер 42327127 про державну реєстрацію за ТОВ Слобожанський Альянс права оренди земельної ділянки є незаконним та таким, що підлягає скасуванню, у зв`язку із чим позовні вимоги ПрАТ Племінний Завод Червоний Велетень підлягають задоволенню у повному обсязі. Зокрема, суд на підставі наявних в матеріалах справи доказів встановив, що договір оренди земельної ділянки від 06.08.2012 не був припинений на час прийняття оскаржуваного рішення. Даний договір зареєстрований в установленому законодавством порядку в Управлінні Держкомзему у Зміївському районі Харківської області 07.09.2012, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №632178054001127. Наявність такої суперечності між заявленим ТОВ Слобожанський Альянс та вже зареєстрованим правом ПрАТ`Червоний Велетень у розумінні пункту 5 частини першої статті 24 Закону № 1952-IV є підставою для відмови в державній реєстрації прав. Одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну земельну ділянку суперечить засадам офіційного визнання і підтвердження державою фактів виникнення прав на нерухоме майно, є порушенням чинного законодавства та інтересів позивача, за яким право оренди земельної ділянки зареєстровано первинно та не припинялося.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно з ч.1 ст.182 Цивільного кодексу України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до статті 18 Закону України Про оренду землі (в редакції, чинній на момент укладання позивачем договору оренди 06.08.2012), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (в редакції, чинній на момент реєстрації договору оренди землі 07.09.2012) передбачено, що обов`язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право постійного користування та право оренди земельної ділянки.

За змістом статті 6 вказаного Закону, систему органів державної реєстрації прав становлять центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та структурні підрозділи територіальних органів Міністерства юстиції України, які забезпечують реалізацію його повноважень та є органами державної реєстрації прав. Держателем Державного реєстру прав є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав. Адміністратором Державного реєстру прав є державне підприємство, що належить до сфери управління Міністерства юстиції України, здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного реєстру прав та відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист даних, що містяться у Державному реєстрі прав.

При цьому, суд зазначає, що станом на момент укладення договору оренди землі та його реєстрації діяв Порядок ведення Поземельної книги та Порядок ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 №1021.

Цей Порядок визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб`єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь. Поземельна книга є власністю держави (пункт 1 Порядку ведення Поземельної книги). Цей Порядок визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі - Книга записів) - документа, який є власністю держави і складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок (пункт 1 Порядку ведення Книги записів).

У пункті 6 та 8 вказаного Порядку ведення Поземельної книги зазначено, що поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку: у паперовому вигляді - територіальними органами Держземагентства; в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства Центр державного земельного кадастру , яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру, формують з її використанням аркуші Поземельної книги та аркуші витягів з неї, перевіряють результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, дані про які містяться в файлі обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді. Автоматизована система є інформаційною системою, що містить відомості про правовий режим земель, державну реєстрацію земельних ділянок, кадастрове зонування, кадастрові зйомки, бонітування ґрунтів, економічну оцінку земель, грошову оцінку земельних ділянок, а також про кількісний облік земель та їх якість. Поземельна книга у паперовому вигляді зберігається у територіальному органі Держземагентства за місцем розташування земельної ділянки. Одночасно з внесенням відомостей до Поземельної книги робляться записи у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі - Книга записів).

Відповідно до п. 4 Порядку ведення Книги записів, остання відкривається та ведеться: у паперовому вигляді - територіальним органом держземагентства; в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства Центр державного земельного кадастру - адміністратора автоматизованої системи державного земельного кадастру.

Додатком до Порядку ведення Поземельної книги передбачено, що Поземельна книга містить, зокрема, Розділ 4 Земельна ділянка. Оренда, суборенда . У даному розділі вказуються відомості про орендодавця, орендаря, підставу виникнення права, відомості про договір оренди земельної ділянки, зокрема, номер договору та строк його дії, а також відомості про державну реєстрацію цього договору.

Згідно пункту 8 Порядку ведення Книги записів записи із зазначенням дати вносяться до розділів Книги записів у паперовому вигляді посадовою особою територіального органу Держземагентства, яка має вищу освіту за спеціальністю землевпорядкування та кадастр і уповноважена в установленому Держземагентством порядку вести державний реєстр земель на рівні району, міста обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення, мм. Києва та Севастополя

Колегія суддів враховує, що договір оренди земельної ділянки від 06.08.2012, на який посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог, містить відмітку про його реєстрацію Управлінням Держкомзему у Зміївському районі за №632178054001127 від 07.09.2012, підпис особи, яка провела реєстрацію, скріплено печаткою.

При цьому в матеріалах справи наявний лист Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в особі Відділу у Зміївському районі №04/111-19 від 06.02.2019, який був направлений позивачу, де зазначено, що договір оренди землі строком на 10 років ОСОБА_1 (спадок від ОСОБА_2 ) та ПАТ Племінний Завод Червоний Велетень (кадастровий номер 6321780500:02:000:1259, площа - 0,9054 га) зареєстровано 07.09.2012 за №632178054001127 в Книзі реєстрації державних актів на право власності, постійного користування, договорів оренди земельних ділянок.

У відповідності до п. 11 Порядку ведення Книги записів, дата внесення запису до розділу Книги записів є датою державної реєстрації документа, що посвідчує право на земельну ділянку.

Таким чином, з моменту внесення запису (запис датований 07.09.2012) про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 06.08.2012 до розділу Книги записів, останній вважається таким, що зареєстрований у порядку, визначеному законодавством. Отже відповідний договір оренди земельної ділянки від 06.08.2012 набув чинності з моменту внесення запису до розділу Книги записів - 07.09.2012.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів погоджується з позицією Господарського суду Харківської області, що договір оренди земельної ділянки від 06.08.2012 станом на день розгляду справи є діючим, оскільки строк дії договору не закінчився, договір не розірвано, не визначено недійсним, акт приймання-передачі (на повернення) земельної ділянки сторони не підписували.

Не спростовує наявність у ПрАТ Племінний Завод Червоний Велетень права користування земельною ділянкою й зміна власника земельної ділянки, у зв`язку із спадкуванням права, оскільки згідно зі статтею 141 Земельного кодексу України не вчинення відповідних дій, як і смерть власника земельної ділянки, не є підставою для припинення відповідного права особи. Додатково, відповідно до п.40 договору оренди земельної ділянки від 06.08.2012 перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Одночасно колегія суддів зазначає, що з 01.01.2013 почала діяти нова система реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, передбачена викладеним у новій редакції Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Відповідно до пункту 1, 2 частини третьої статті 10 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (в редакції, чинній на момент реєстрації договору оренди від 27.07.2018), державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Такий обов`язок узгоджується із закріпленими частиною першою статті 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень засадами державної реєстрації прав, зокрема гарантуванням державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження (пункт 1).

Статтею 18 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (в редакції, чинній на момент реєстрації договору оренди від 27.07.2018) визначено, що порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень включає, зокрема, встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Пунктом 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 встановлено, що розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на це саме майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.

Отже, до повноважень державного реєстратора входить дослідження документів на предмет їх відповідності вимогам законодавства, визначення факту виникнення в заявника речового права на нерухоме майно або ж його обтяження, а також встановлення відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно.

Державний реєстратор у силу свого правового статусу має обов`язок з виконання в повному обсязі усіх залежних від нього дій задля надання учасникам обороту нерухомості державних гарантій охорони та захисту їх прав на нерухомість. Ця обставина, у свою чергу, має позитивно впливати на весь оборот об`єктів нерухомого майна й захищеність прав його учасників, оскільки мінімізує ризики державної реєстрації прав на нерухоме майно або їх обтяжень з помилками.

Тобто, державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов`язаний перевірити, зокрема, інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав у тому числі з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації, зокрема повинен запитувати інформацію про наявність чи відсутність державної реєстрації у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013.

Відповідний обов`язок визначений у листі Державної реєстраційної служби України від 06.08.2013 №2951/05-15-13, який хоча і не є нормативно-правовим документом, проте носить роз`яснювальний характер щодо проведення реєстраційних дій державним реєстратором, деталізуючи порядок виконання дій, спрямованих на встановлення відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно. При цьому сама по собі ліквідація Державної реєстраційної служби України не виключає необхідність його застосування, оскільки в останньому містяться вказівки щодо проведення реєстраційних дій державними реєстраторами в незалежності від їх обставини їх включення саме до Державної реєстраційної служби України.

Одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну земельну ділянку суперечить засадам офіційного визнання і підтвердження державою фактів виникнення прав на нерухоме майно, є порушенням чинного законодавства та інтересів позивача, за яким право оренди земельної ділянки зареєстровано первинно та не припинялося.

Аналогічний висновок міститься і у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2018 у справі №823/378/16.

Подання для державної реєстрації права оренди на земельну ділянку документів, зокрема тих, які є невід`ємною частиною договору оренди цієї ділянки, на підставі яких заявлене право вже зареєстровано за іншою особою, є передбаченою у ст. 24 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (в редакції, чинній на момент реєстрації договору оренди від 27.07.2018) підставою для відмови у державній реєстрації зазначеного права.

Разом із тим, в порушення вимог законодавства України, державним реєстратором сектору з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майна та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань Зміївської районної державної адміністрації Харківської області Штефан О.А. при проведенні державної реєстрації речового права за договором оренди землі від 27.07.2018, укладеного між ТОВ Слобожанський Альянс та ОСОБА_1 належним чином не перевірено наявність права оренди на дану земельну ділянку за позивачем, внаслідок чого неправомірно здійснено повторну реєстрацію договору оренди одних і тих самих земельних ділянок, що є недопустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одні і ті ж земельні ділянки були передані в оренду різним орендарям.

У зв`язку з цим колегія суддів вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а висновки суду першої інстанції правомірними.

Доводи апелянта щодо скасування державної реєстрації права, належного одній особі, за заявою іншої особи в даному разі не дозволило б поновити порушені (на думку позивача) права є необґрунтованими. Відповідно до ч.2 ст. 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом а пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав. Відповідно до ч.1 ст. 31-1 Закону реєстраційні дії на підставі рішень судів проводяться виключно на підставі рішень, отриманих у результаті інформаційної взаємодії Державного реєстру прав та Єдиного державного реєстру судових рішень, без подання відповідної заяви заявником. Отже, колегія суддів зазначає, що чинним законодавством по-перше, передбачено право на скасування рішення про державну реєстрацію, по-друге, визначено порядок його виконання.

Не вбачає колегія суддів й неправильного застосування місцевим господарським судом норм матеріального права у вигляді враховання правової позиції Великої палати Верховного суду при розгляді питання підсудності даного спору господарському суду. Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постанові від 02.10.2018 у справі №911/488/18, спір про скасування рішення щодо державної реєстрації права оренди земельної ділянки має розглядатися як спір, пов`язаний із порушенням цивільних (господарських) прав позивача на земельну ділянку іншою особою, за якою зареєстровано аналогічне право щодо тієї ж земельної ділянки. Належним відповідачем у такій справі є особа, право на майно якої оспорюється та щодо якої здійснено аналогічний запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Наведене узгоджується зі змістом постанов Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі №823/2042/16, від 04.09.2018 у справі №915/127/18. Згідно до частини 4 статті 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо твердження відповідача про те, що вимог про визнання недійсним договору оренди, на підставі якого державним реєстратором було зареєстровано право оренди за ТОВ Слобожанський Альянс заявлено не було, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п.6 ч.1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Таким чином, позовна вимога в даній справі про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора є самостійною вимогою та не потребує додаткового визнання недійсним договору оренди.

Колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване рішення, повністю дослідив обставини, які мають значення для справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування або зміни вказаного рішення відсутні.

З огляду на викладене, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду дійшла висновку про відмову в задоволенні апеляційних вимог, оскільки доводи, викладені апелянтом не спростовують вищенаведених висновків.

Враховуючи, що колегія суддів дійшла висновку про відмову в задоволенні апеляційної скарги, судові витрати понесені апелянтом, у зв`язку з розглядом справи у суді апеляційної інстанції, відшкодуванню не підлягають в силу приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись статтями 129, 269, п.1, ч.1 ст.275, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Слобожанський Альянс залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Харківської області від 03.07.2019 у справі №922/807/19 залишити без змін.

Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 17.10.2019.

Головуючий суддя Р.А. Гетьман

Суддя В.В. Россолов

Суддя В.І. Сіверін

СудСхідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення16.10.2019
Оприлюднено17.10.2019
Номер документу84977588
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/807/19

Постанова від 21.01.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Ухвала від 19.12.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Ухвала від 25.11.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Постанова від 16.10.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Гетьман Руслан Анатолійович

Постанова від 16.10.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Гетьман Руслан Анатолійович

Ухвала від 11.09.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Гетьман Руслан Анатолійович

Ухвала від 19.08.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Гетьман Руслан Анатолійович

Рішення від 03.07.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 18.06.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

Ухвала від 23.05.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Жельне С.Ч.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні