Рішення
від 11.10.2019 по справі 219/4452/19
АРТЕМІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 219/4452/19

Провадження № 2/219/1772/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(З А О Ч Н Е)

11 жовтня 2019 року Артемівський міськрайонний районний суд Донецької області у складі: головуючого судді Медінцевої Н.М.,

при секретареві Волохіній Г.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Бахмуті Донецької області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Краснолуцької міської ради Луганської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

23 квітня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Краснолуцької міської ради Луганської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Хрустальний Луганської області помер її батько - ОСОБА_2 . Після укладення шлюбу вона змінила прізвище на ОСОБА_3 . Оскільки вона проживає на тимчасово окупованій території у м. Хрустальний Луганської області, вона не мала можливості виїхати з тимчасово непідконтрольної Україні території для отримання свідоцтва про смерть встановленого зразку та належного прийняття спадщини. Свідоцтво про смерть батька вона змогла отримати у Бахмутському відділі ДРАЦС тільки ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті батька залишилася спадщина у вигляді недоотриманої пенсії. Крім неї, інших спадкоємців немає. Вона звернулася до державного нотаріуса Першої бахмутської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак, їй було відмовлено у зв`язку із пропуском строку прийняття спадщини та у письмовій формі надано роз`яснення, що вона має звернутися з цього приводу до суду. Позивач зазначила, що вона не мала об`єктивної можливості виїхати з тимчасово непідконтрольної Україні території, оскільки в її місцевості періодично загострювалися бойові дії, перетин блокпостів був дуже ускладнений, проїзд тягне за собою суттєві фінансові витрати, а грошові кошти були відсутні внаслідок того, що в місцевості, де вона проживає, фактично не працює жодне підприємство. За таких підстав, нею було пропущено строк для прийняття спадщини. Просить суд визнати причини пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини поважними та визначити їй додатковий строк 3 місяці, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Радченко Л.А. від 29 квітня 2019 року відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено до розгляду в підготовчому засіданні.

19 червня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

16 серпня 2019 року цивільну справу прийнято до провадження судді Медінцевої Н.М.

Ухвалою суду від 18 вересня 2019 року замінено первісного відповідача Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області належним відповідачем - Краснолуцькою міською радою Луганської області.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася. Про дату, час і місце судового засідання була повідомлена належним чином. 18 вересня 2019 року надала суду заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.

Представник відповідача - Краснолуцької міської ради Луганської області у судове засідання не з`явився. Про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином: шляхом розміщення оголошення про її виклик до суду на офіційному веб-сайті Артемівського міськрайонного суду Донецької області: http://arm.dn.court.gov.ua від 25 вересня 2019 року. Про причини неявки суд не повідомив і на підставі частини 3 ст. 131 ЦПК України суд вважає, що представник відповідача не з`явився у судове засідання без поважних причин. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ч. 4 ст. 223 ЦПК України.

Згідно зі ст. 223 ЦПК України, їх неявка у судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 247 ч. 2 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (а.с. 4-8).

Як видно з довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 08 липня 2016 року № 1419093432, ОСОБА_2 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 1 червня 2016 року фактично проживав за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 11).

Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 02 квітня 2019 року, виданим Бахмутським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 72 років у м. Хрустальний Луганської області (а.с. 9).

Листом від 03 квітня 2019 року за № 778/01-16 державний нотаріус Першої бахмутської державної нотаріальної контори Ленченко Т.О. повідомила, що ОСОБА_1 було пропущено шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини, тому відкрити спадкову справу до поновлення судом додаткового строку неможливо (а.с. 12).

12 липня 2019 року за № 22042 до суду надійшов лист завідувача Першої бахмутської державної нотаріальної контори Шеллара В.Л., відповідно до якого згідно з даними з Реєстру спадкових справ, спадкова справа на майно ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не відкривалася, тобто ніхто не звертався до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, про що також надано інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 56755530 від 05 липня 2019 року (а.с. 36-37).

Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

У першу чергу, право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України) .

Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.ч. 1 ст. 1220 ЦК України).

Статтею 1272 ЦК України передбачено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У п. 24 Постанови від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування Пленум Верховного Суду України надав роз`яснення про те, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Судом встановлено, що позивач вчасно не звернулася до нотаріуса зі заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк, оскільки місцем смерті ОСОБА_2 є м. Хрустальний Луганської області, то з метою отримання відповідного свідоцтва про смерть позивач вимушена була спочатку зібрати письмові докази смерті особи на території проведення антитерористичної операції, отримати відмову в органах Державної реєстрації актів цивільного стану, встановити факт смерті особи в судовому порядку, в цей же час отримувати та очікувати дозволи на перетинання лінії розмежування, звертатися за правовою допомогою. Всі дії проводилися не за місцем проживання спадкоємця. Як наслідок, для проведення всіх зазначених дій було витрачено більше часу, що стало об`єктивними перешкодами для своєчасного звернення спадкоємця до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини

З огляду на викладене, оскільки позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, визначивши позивачеві - спадкоємцеві додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Оскільки ухвалою суду від 26 квітня 2019 року позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір у розмірі 1921 грн. 00 коп. підлягає стягненню з відповідача в дохід держави.

Керуючись ст.ст. 5, 10, 13, 142, 200, 206, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1220, 1223, 1270, 1272 ЦК України, з урахуванням Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування з наступними змінами, суд

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Краснолуцької міської ради Луганської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 ) додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , - три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Краснолуцької міської ради Луганської області (94500, Луганська область, м. Хрустальний, вул. Комуністична, 33; код ЄДРПОУ 26180502) в дохід держави судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Місце реєстрації позивача ОСОБА_1 : АДРЕСА_3 ;РНОКПП НОМЕР_2 .

Місцезнаходження відповідача Краснолуцької міської ради Луганської області: 94500, Луганська область, м. Хрустальний, вул. Комуністична, 33; код ЄДРПОУ 26180502.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції - Донецького апеляційного суду, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне заочне рішення суду складено 11 жовтня 2019 року.

Суддя Н.М. Медінцева

СудАртемівський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення11.10.2019
Оприлюднено18.10.2019
Номер документу84996183
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —219/4452/19

Рішення від 11.10.2019

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Медінцева Н. М.

Ухвала від 11.10.2019

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Медінцева Н. М.

Ухвала від 18.09.2019

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Медінцева Н. М.

Ухвала від 16.08.2019

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Медінцева Н. М.

Ухвала від 20.06.2019

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Радченко Л. А.

Ухвала від 27.04.2019

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Радченко Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні