17.10.2019
Справа №489/4053/19
Провадження №2/489/1971/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2019 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі: головуючого - судді Рум`янцевої Н.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін матеріали цивільної справи за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Чайка до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2019 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Чайка звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги у розмірі 5364 грн. 36 коп., інфляцію у розмірі 527 грн. 32 коп., та 3% річних у розмірі 455 грн. 02 коп., а також судовий збір в розмірі 1921 грн. 00 коп.. Свої вимоги мотивували тим, що відповідачка зареєстрована та проживає у квартирі АДРЕСА_1 . Власником вказаної квартири була мати відповідачки - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зазначеній квартирі зареєстровано дві особи: донька померлої ОСОБА_1 та онук померлої ОСОБА_3 , який фактично не проживає у квартирі з 01.09.2008 року у зв`язку із виїздом на навчання. Однак після смерті матері, саме відповідачка фактично проживає в квартирі та отримує за вказаною адресою житлово-комунальні послуги, однак протягом тривалого часу не оплачує ці послуги.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь - якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Від сторін клопотання про проведення розгляду справи з їх викликом в судове засідання не надійшло, тому суд провів розгляд справи за наявними у ній матеріалами.
Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
З`ясувавши обставини та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.
Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків Чайка є господарською некомерційною організацією, що діє на підставі Статуту.
З матеріалів справи вбачається, що власником особового рахунку, закріпленого за квартирою АДРЕСА_1 була ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла, свідченням чого є свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Також згідно копії по квартирної карточки відповідачка ОСОБА_4 ОСОБА_5 та ОСОБА_3 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до Акту про не проживання від 20.05.2019 р. вбачається, що ОСОБА_3 за вищевказаною адресою не проживає з 01.09.2008 року.
Починаючи з 1981 року в квартирі АДРЕСА_1 зареєстрована та проживає відповідачка - ОСОБА_1 , яка є споживачем житлово-комунальних послуг, що постачаються за вказаною адресою.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем неодноразово було попереджено відповідачку про необхідність сплатити борг за житлово-комунальні послуги, що постачаються до квартири, в якій вона проживає. Проте відповідачка вимоги позивача не виконувала, жодних дій з погашення заборгованості не вчиняла.
14 червня 2017 року рішенням Ленінського районного суду м.Миколаєва позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Чайка до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Чайка (Код ЄДРПОУ 23038465) заборгованість в розмірі 9 314 грн. 48 коп., інфляцію в розмірі - 8 257 грн. 59 коп., 3 % річних в розмірі - 745 грн. 67 коп., а всього - 18 317 грн. 74 коп. Стягнуто з ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Чайка (Код ЄДРПОУ 23038465) витрати по сплаті судового збору - 609 грн. 00 коп. Стягнуто з ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір в розмірі 769 грн. 00 коп.
Рішенням Апеляційного суду Миколаївської області від 08.09.2019 року, апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Повторне заочне рішення Ленінського районного суду м. Миколаєва від 14 червня 2017 року в частині розподілу судових витрат скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави 1 378 грн. судових витрат. В іншій частині зазначене рішення залишити без змін.
За приписами ч. 4 ст. 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Частиною 1 ст. 16 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначено, що порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
Відповідно до вимог ст. ст.67, 68 ЖК України, наймачі (власники) квартир зобов`язані своєчасно вносити плату за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інше) за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Відповідно до ст. 19 Закону України Про житлово-комунальні послуги учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до Правил користування приміщенням житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою КМУ від 08 жовтня 1992 року № 572(з послідуючими змінами), власники квартир зобов`язані вносити на відповідний рахунок власника будинку плату за обслуговування будинку і прибудинкової території а також за отримання комунальних та інших послуг.
Тобто, оплату послуг з утримання житла зобов`язані здійснювати як квартиронаймачі так і власники викуплених та приватизованих квартир.
Статтею 66 ЖК України закріплено, плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється виходячи із загальної площі квартири.
Статтями 20, 21 Закону визначені обов`язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов`язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов`язком виконавця є надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до вимог ст. ст.11,526 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагентів та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту вимог розумності та справедливості.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг, у письмовій формі, сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Вказане відповідає, правовій позиції Верховного Суду України у спорі про стягнення заборгованості за оплату послуг з утримання будинку та прибудинкової території, викладеної у постанові № 6-59цс13 від 30 жовтня 2013 року.
Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України Про житлово-комунальні послуги плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Таким чином, правовідносини між сторонами за своїм змістом є зобов`язальними, позивач повинен надавати відповідачу житлово-комунальні послуги, а відповідач повинен вчасно оплачувати їх вартість.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме розрахунку заборгованості від 01.08.2016 по 31.07.2019 року, відповідач перед позивачем має заборгованість за комунальні послуги у розмірі 5364,36 грн.
Крім того позивачем зазначено, що внаслідок несплати відповідачкою комунальних послуг протягом тривалого часу, вона має сплатити позивачу також інфляцію в розмірі - 527 грн. 32 коп., та 3 % річних в розмірі - 455 грн. 02 коп.
Згідно із положеннями статей 526, 530 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та актів цивільного законодавства, з дотриманням строку (терміну) його виконання, якщо такий встановлено зобов`язанням.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України).
Враховуючи наведене та оцінивши в сукупності наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення в повному обсязі.
Згідно із ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Чайка до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Чайка (Код ЄДРПОУ 23038465) заборгованість в розмірі 5364 грн. 36 коп., інфляцію в розмірі - 527 грн. 32 коп., 3 % річних в розмірі - 455 грн. 02 коп., а всього - 6346 грн. 70 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Чайка (Код ЄДРПОУ 23038465) судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено скорочене судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Ленінський районний суд міста Миколаєва або в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Чайка , місце знаходження: м.Миколаїв, вул.Чайковського, 8, ЄДРПОУ 23038465.
Відповідач: ОСОБА_1: АДРЕСА_2 .
Суддя Ленінського районного
суду міста Миколаєва Н.О. Рум`янцева
Повний текст судового рішення складено 17 жовтня 2019 року.
Суд | Ленінський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2019 |
Оприлюднено | 21.10.2019 |
Номер документу | 85050589 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Миколаєва
Рум’янцева Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні