693/1491/18
2/693/157/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.10.2019 м. Жашків
Жашківський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Шимчика Р.В.,
за участю секретаря судових засідань Коломієць С.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Шквири С.В.,
представника відповідача - адвоката Стовбуна О.А.,
представника Жашківської державної
нотаріальної контори Євич І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження у залі суду м. Жашків цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину та скасування державної реєстрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Жашківська державна нотаріальна контора,
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину та скасування державної реєстрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Жашківська державна нотаріальна контора.
В обґрунтування позовних вимог позивачка вказала, що вона та відповідач по справі ОСОБА_2 доводилися сестрою та братом, а ОСОБА_3 - матір`ю ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про смерть зареєстрований виконавчим комітетом Нагірнянської сільської ради Жашківського району Черкаської області за № 4.
На день смерті брата відкрилася спадщина, яка складалася із земельної ділянки розміром 3.4811 га згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу 10351953 від 6 жовтня 2013 року.
Згідно довідки Нагірнянської сільської ради Жашківського району Черкаської області, яка знаходиться у спадковій справі №260/2017 рік, брат ОСОБА_4 проживав одиноко.
Окремо проживали: ОСОБА_3 - мати;
ОСОБА_2 - брат;
ОСОБА_1 - сестра.
Відповідно до вимог ст. 1261 ЦК України у першу чергу права на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той-з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до вказаної статті Цивільного кодексу спадкоємцем першої черги після смерті брата ОСОБА_4 є його мати ОСОБА_3 (брат не був одружений та не мав дітей).
Мати позивачки ОСОБА_3 , не подавши заяви про прийняття спадщини та заяви про відмову від прийняття спадщини, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть зареєстрований виконавчим комітетом Нагірнянської сільської ради Жашківського району Черкаської області, за № 12.
На день смерті матері відкрилася спадщина, яка складалася із земельної ділянки, що належала їй особисто, та із земельної ділянки, яка належала її сину ОСОБА_4 .
24 лютого 2017 року мати склала заповітне розпорядження, яким заповіла позивачці все своє майно. Заповітне розпорядження зареєстроване за № 360 та посвідчене приватним нотаріусом Жашківського районного нотаріального округу Шелудько В.П.
На думку позивачки, вона являється спадкоємцем по спадковій трансмісії земельної ділянки, яка належала брату ОСОБА_4 , а так як відповідач на день смерті матері, відповідно до вимог ст. 1241 ЦК України був непрацездатний (пенсіонер по віку), він, незалежно від змісту заповіту, успадковує половину частки, яка належала б йому у разі спадкування за законом (обов`язкова частка). Тому позивачка та відповідач є спадкоємцями по спадковій трансмісії у співвідношенні: позивачка - 3\4 частки, відповідач - 1\4 частки.
Державний нотаріус Жашківської державної нотаріальної контори, не взявши до уваги вказану норму закону, 12 лютого 2018 року видав позивачці та відповідачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті брата ОСОБА_4 як спадкоємцям другої черги у співвідношенні 1\2 частка та 1 \2 частка, серія та номер: 2-235 та 2-236. Свідоцтво видане на спадщину, а саме земельну ділянку площею 3.4811, кадастровий номер 7120984600:02:001:0334.
Вказані частки зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексні номери 114152785 та 114152786.
Відповідно до вимог ст. 1300 ЦК України за згодою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, нотаріус або в сільських населених пунктах - уповноважена на це посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини може внести зміни до свідоцтва про право на спадщину.
На вимогу одного із спадкоємців за рішенням суду можуть бути внесені зміни до свідоцтва про право на спадщину.
Відповідач категорично відмовляється прибути до нотаріуса для внесення змін до свідоцтва про право на спадщину.
В зв`язку з вищевикладеним позивачка звернулася до суду.
Ухвалою Жашківського районного суду Черкаської області від 22.01.2019 року відкрито провадження у справі.
05.03.2019 року через канцелярію суду від представника відповідача - адвоката Стовбуна О.А. надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позов підтримала повністю та просила його задовольнити. Суду пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її брат ОСОБА_4 Спадкоємцем його майна була мати ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса мати не зверталася, а також не подавала заяву про відмову від прийняття спадщини. Вона останній рік свого життя проживала разом із позивачкою, але до дня смерті була прописана у власному будинку. Покійний брат жив у маминій хаті. Після смерті матері позивачка являється єдиним спадкоємцем згідно заповіту. При зверненні до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті брата, нотаріус не роз`яснила їй та не запропонувала прийняти спадщину по спадковій трансмісії.
У судовому засіданні представник позивача - адвокат Шквира С.В. позов підтримала повністю та просила його задовольнити.
У судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з`явився; представник відповідача - адвокат Стовбун О.А. просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
У судовому засіданні представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - державний нотаріус Жашківської державної нотаріальної контори Євич І.П. заперечувала проти задоволення позову, суду пояснила, що після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулися до державної нотаріальної контори два спадкоємці - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . При зверненні до нотаріуса позивачка вказала, що спадщину після смерті брата вони з братом бажають поділити по Ѕ частині. Про те, що вона бажає після смерті матері прийняти спадщину, яка належала покійній після смерті брата, ОСОБА_1 не повідомляла. Їй потрібно було звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини по спадковій трансмісії, але цього зроблено не було. Після смерті матері ОСОБА_3 також заведена спадкова справа.
Суд, вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, спадкову справу № 260/2017 року до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
У відповідності до положень ч.1 ст.2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи що, виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ розгляд яких здійснюється у порядку іншого судочинства.
Судом установлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про смерть № 4 від 11 травня 2017 року, зареєстрований Виконавчим комітетом Нагірнянської сільської ради Жашківського району Черкаської області ( а.с.6).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть № 12 від 28 серпня 2017 року,зареєстрований зареєстрований Виконавчим комітетом Нагірнянської сільської ради Жашківського району Черкаської області (а.с.8).
Згідно копії заповіту від 24 лютого 2017 року, посвідченого приватним нотаріусом Жашківського районного нотаріального округу Шелудько В.П., ОСОБА_3 зробила таке заповітне розпорядження: усе належне їй майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що їй належатиме на день смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла своїй дочці - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.7).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 15 лютого 2018 року, посвідченого державним нотаріусом Жашківської державної нотаріальної контори Євич І.П., спадкоємцями майна ОСОБА_4 , 1952 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є : його сестра - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - в розмірі 1/2 частки, його брат - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - в розмірі Ѕ частки. Спадщина, на яку в указаних частках видане це свідоцтво, складається з земельної ділянки площею 3,4811 га, кадастровий номер 7120984600:02:001:0334, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Нагірнянської сільської ради Жашківського району Черкаської області, право власності спадкодавця на земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06 жовтня 2013 року Реєстраційною службою Жашківського районного управління юстиції Черкаської області, про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме про реєстрацію права власності, індексний номер витягу : 10351953 від 06 жовтня 2013 року, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна : 172808571209, номер запису про право власності : 2743522; земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі відділом у Жашківському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області 22.08.2013 року, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-7106521382017, виданий відділом у Жашківському районі Головного управління Держгеокадастру 14.12.2017 року. (а.с.9).
У відповідності до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла(спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 2 ст.1220 ЦК України, час відкриття спадщини є днем смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У відповідності до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч.ч.1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Частинами 1,3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживає разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За змістом зазначених норм прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, або у разі відсутності наведених вище обставин поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч. 1 ст. 1270 ЦК України строк.
Таким чином, виходячи з аналізу зазначених правових норм, фактичне подання особою у передбачений законом строк заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини свідчить про прийняття нею спадщини (статті 1268, 1269 ЦК України).
Згідно ст. 1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.
Таким чином, передбачений ст. 1276 ЦК України перехід права на прийняття спадщини в порядку спадкової трансмісії поширюється на випадки, коли спадкоємець за заповітом чи за законом помер після відкриття спадщини і не встиг вчинити дій, які свідчать про прийняття ним спадщини.
Судом установлено, що позивачка не дотрималася вимог ст.1276 ЦК України, оскільки нею після смерті матері не було подано у визначений законодавством строк заяву про прийняття в порядку спадкової трансмісії належної останній частки у спадщині після смерті брата ОСОБА_4 .
Згідно із ч.ч.1,5 ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.6 ст.81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Проаналізувавши вищевикладені обставини, оцінивши наявні у матеріалах справи письмові докази та вислухавши учасників справи, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
На підставі вищевикладеного та керуючись, ст.ст.1216-1218, 1220, 1261, 1268-1270, 1276 ЦК України, ст.ст.2,4,5,19,ч. 1 ст.141, ст.ст. 258-259, ч.ч.1,2,5 ст. 263, ст.ст.265, 268, 272-273, 354 Цивільного процесуального України, суд
УХВАЛИВ :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину та скасування державної реєстрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Жашківська державна нотаріальна контора, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Черкаського апеляційного суду через Жашківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення складене 18 жовтня 2019 року.
Головуючий суддя: Роман Васильович Шимчик
Суд | Жашківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2019 |
Оприлюднено | 22.10.2019 |
Номер документу | 85063546 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жашківський районний суд Черкаської області
Шимчик Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні