Постанова
від 21.10.2019 по справі 638/16921/17
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 638/16921/17

Провадження № 22-ц/818/4432/19

21 жовтня 2019 року

м.Харків

Харківський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого - Овсяннікової А.І.

суддів - Коваленко І.П., Сащенко І.С.

учасники справи:

позивач ОСОБА_1

відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю БК Квадр

розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна компанія Квадр на заочне рішення Дзержинського районного суду міста Харкова від 08 квітня 2019 року у складі судді Хайкіна В.М. по справі № 638/16921/17 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю БК Квадр про захист прав споживачів,-

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ТОВ БК Квадр про захист прав споживачів.

В обґрунтування позову зазначає, що з 10 жовтня 2016 року по 11 жовтня 2016 року вона проживала в готелі Президент готель за адресою: АДРЕСА_1 .

Власником готелю Президент готель (рівня 4 зірки) є ТОВ БК Квадр .

11 жовтня 2016 року під час перебування у номері № 719 готелю після прийняття душу через відсутність килимка на підлозі ванної кімнати вона підсковзнулась на мокрій підлозі та впала, внаслідок чого отримала травму (забій) лівого плечового суглобу.

Всупереч Національного стандарту ДСТУ 4269:2003 Послуги туристичні класифікація готелів під час проживання у номері Президент готелю килимок на підлозі ванної кімнати був відсутній, що і спричинило її падіння на мокрій підлозі та подальшу травму.

Витрати на лікування склали 9828,75 грн.

Перебуваючи у готелі, який позиціонує себе як готель 4 зірок вона обґрунтовано розраховувала на відповідний рівень послуг до неї як споживача, натомість отримала недбале ставлення, що потягнуло отримання тілесних ушкоджень.

Вона зазнала особливих страждань, коли після падіння гола і мокра протягом півгодини лежала на холодній плитці ванної кімнати, поки спромоглась покликати на допомогу. Вона була змушена витрачати свій час на проведення медичного обстеження, лікування, яке проходить до цього часу, відчуває болі та незручності при русі, їй заборонено підіймати важкі речі і має побоювання, що попередній фізичний стан так і не відновиться. Після того, що сталося, вона має підвищене почуття тривоги коли за необхідності вимушена користуватись готелями і оскільки за родом своєї діяльності вона змушена часто зупинятися у готелях, тепер завжди возить килимок з собою.

Моральну шкоду оцінює в 10000 грн.

Просить стягнути матеріальні збитки у розмірі 9828,75 грн. та 10000 грн. моральної шкоди.

Представник відповідача ТОВ БК Квадр в судове засідання не з`явився.

Заочним рішенням Дзержинського районного суду міста Харкова від 08 квітня 2019 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Стягнуто з ТОВ Будівельна компанія Квадр на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду у розмірі 9828 грн. 75 коп. та моральну шкоду у розмірі 10000 грн.

Стягнуто з ТОВ Будівельна компанія Квадр на користь держави судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп.

Рішення мотивовано тим, що саме з вини відповідача позивач отримала травму, внаслідок чого вимушена була нести витрати на лікування, а тому відповідач має відшкодувати спричинену шкоду. Враховуючи тривалість вимушених змін у житті позивача, а саме тривале лікування та знаходження в стані стресу, наявність та тривалість вимушених змін у її життєвому укладі з врахуванням тих зусиль, які вона приклала для організації свого життя, виходячи з вимог розумності, виваженості та справедливості в рахунок відшкодування моральної шкоди підлягає стягненню 10000 грн.

В апеляційній скарзі ТОВ БК Квадр просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Свідоцтво про встановлення категорії готелю 4 зірки та Сертифікат відповідності ДСТУ та ГОСТ Державної системи сертифікації УкрСЕПРО повністю підтверджують належну якість та відповідність послуг, що надаються в готельному комплексі Президент готель , Закону України Про захист прав споживачів , національним стандартам та іншим нормативно-правовим актам, що діють на території України. В процесі отримання документів та проведення позапланової перевірки уповноваженим органом, жодних зауважень та порушень в роботі готельного комплексу виявлено не було.

Позивачем не доведено факт протиправної поведінки у вигляді дії або бездіяльності та вини відповідача, оскільки готель Президент Готель протягом багатьох років надає готельні та супутні послуги і має на меті збереження своєї ділової репутації одного з кращих готелів міста шляхом надання послуг належної якості. При цьому Позивачем не заявлялося та не надано доказів, що килимок в ванній кімнаті був відсутній та його нібито відсутність, це навмисна дія, яка здійснювалась з умислом та наміром заподіяти шкоду.

Строк видачі Листка непрацездатності ОСОБА_1 з 25 жовтня 2016 року по 28 жовтня 2016 року. При цьому копії фіскальних чеків за придбані ліки та медичні послуги надані за період з 13 жовтня 2016 року по 29 жовтня 2017 року, тобто більше ніж рік. В матеріалах справи відсутній припис лікаря на вказані ліки впродовж вищезазначеного тривалого періоду та відвідування масажу (10 сеансів) через майже півроку після отримання травми.

Колегія суддів, вислухав суддю - доповідача, дослідив матеріали справи та обговорив доводи апеляційної скарги вважає, що скарга підлягає задоволенню.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з тих обставин, що з вини відповідача позивач отримала травму та вимушена була нести витрати на лікування, їй спричинена моральна шкода, а тому позов підлягає задоволенню.

Погодитись з таким висновком суду не можна.

Відповідно до ст. 22, 23, 901 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв`язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право.

На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо).

Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає:

1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;

2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів;

3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна;

4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.

Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Збитки, завдані замовнику невиконанням або неналежним виконанням договору про надання послуг за плату, підлягають відшкодуванню виконавцем, у разі наявності його вини, у повному обсязі, якщо інше не встановлено договором. Виконавець, який порушив договір про надання послуг за плату при здійсненні ним підприємницької діяльності, відповідає за це порушення, якщо не доведе, що належне виконання виявилося неможливим внаслідок непереборної сили, якщо інше не встановлено договором або законом (частина перша статті 906 ЦК України).

Зідно п. 5.1, 5.2, 5.5 Правил користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг, затверджених наказом Державної туристичної адміністрації України від 16.03.2014 року № 19 готель зобов`язаний забезпечити якісне надання готельних послуг згідно з вимогами чинного законодавства, цих Правил та договору.

Матеріально-технічне забезпечення готелю, перелік та якість послуг, які надаються споживачу, повинні відповідати вимогам присвоєної готелю категорії.

За умови невиконання повністю або частково договірних обов`язань, пов`язаних з наданням готельних послуг, винна сторона має відшкодувати іншій стороні завдані цим збитки.

Готель відповідно до чинного законодавства України несе відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю або майну споживача, що виникла в зв`язку з недоліками при наданні послуг.

Порядок і обсяг відшкодування визначаються відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 79 Національного стандарту ДСТУ 4269:2003 Послуги туристичні класифікація готелів, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 23 грудня 2003 р. № 225 до інвентарю та предметів санітарно-гігієнічного оснащення санвузла готелю рівня 4 зірки повинний входити килимок на підлозі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначає, що під час перебування у номері № 719 Президент Готелю після прийняття душу через відсутність килимка на підлозі ванної кімнати, вона підсковзнулася на мокрій підлозі та впала, в наслідок чого отримала травму (забій) лівого плечового суглобу та вимушена нести витрати на лікування у сумі 9828 грн. 75 коп.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв`язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони. Необхідно довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, наслідком такої протиправної поведінки.

При цьому, з урахуванням визначених цивільно-процесуальним законодавством принципів змагальності і диспозитивності цивільного судочинства, законодавством не покладається на позивача обов`язок доказування вини відповідача у заподіянні шкоди. Разом з тим потерпілий має довести належними доказами факт завдання шкоди за участю відповідача, розмір завданої шкоди, а також факт того, що відповідач є заподіювачем шкоди.

Позивачкою не надано доказів щодо спричнення їй шкоди саме внаслідок неналежного надання готельних послуг відповідачем.

Довідка № 6189 Київської клінічної лікарні № 12 від 11 жовтня 2016 року, долучена ОСОБА_1 до позовної заяви, містить лише відомості щодо наявності травми- забій лівого плечового суглобу.

Між тим, беззаперечних доказів щодо отримання такої травми саме внаслідок падіння в готелі за відсутності килимка матеріали справи не містять.

Посилання позивачки, що обставини отримання травми підтверджується показами свідків- ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 -безпідставне.

Дані особи в суді першої інстанції не були допитані в якості свідків та відповідне клопотання позивачкою не заявлялось як в суді першої інстанції, так і в суді апеляційної інстанції.

Доказів щодо відсутності килима при санітарно-гігієнічному оснащенні санвузла, що свідчить про неналежне виконання зобов`язань відповідачем, ОСОБА_1 не надано, порушення правил надання готельних послуг не доведено.

Також, розмір матеріальної шкоди належним чином не обґрунтовано.

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 надано копії чеків щодо придбання ліків та проходження масажу та фізіопроцедур.

Доказів щодо необхідності здійснення цих витрат- призначення лікаря, тощо, позивачкою не надано.

За таких обставин підстав для стягнення моральної та матеріальної шкоди не вбачається.

Рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 367, 368, 374 ч.1 п.2,376, 381-384 ЦПК України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю БК Квадр задовольнити.

Заочне рішення Дзержинського районного суду міста Харкова від 08 квітня 2019 року скасувати.

Ухвалити нове.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю БК Квадр про захист прав споживачів - відмовити.

Компенсувати Товариству з обмеженою відповідальністю Будівельна компанія Квадр (м.Київ, проспект Бажана, будинок 9-Ж, квартира 1, Ідентифікаційний код юридичної особи 38999660) судовий збір у сумі 2881 грн. 50 коп.( дві тисячі вісімсот вісімдесят одна гривня пятдесят копійок) за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 21 жовтня 2019 року.

Головуючий - А.І. Овсяннікова

Судді: І.П. Коваленко

І.С. Сащенко

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення21.10.2019
Оприлюднено22.10.2019
Номер документу85068790
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —638/16921/17

Ухвала від 19.12.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 07.11.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Постанова від 21.10.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 09.08.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 09.08.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 11.07.2019

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Хайкін В. М.

Ухвала від 27.05.2019

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Хайкін В. М.

Ухвала від 08.04.2019

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Хайкін В. М.

Рішення від 08.04.2019

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Хайкін В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні