Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2019 р. № 520/6884/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чудних С.О., розглянувши в порядку письмового провадження в загальному позовному провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, Московського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Московського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (ідентифікаційний код 33292155) щодо невнесення змін до актового запису про народження №7749 від 16 серпня 1972 року, складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на ОСОБА_2 ;
- зобов`язати Московський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (Ідентифікаційний код 33292155) внести зміни до актового запису про народження №7749 від 16 серпня 1972 року, складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на ОСОБА_2 , а саме: у графі "дата народження" вказати " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (ІНФОРМАЦІЯ_1), замість вказаного "ІНФОРМАЦІЯ_2".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в актовому записі про народження №7749 від 16.08.1972, складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Харківській області, допущено описку, а саме не вірно зазначено дату народження, вказано " ІНФОРМАЦІЯ_2", хоча вірною є "ІНФОРМАЦІЯ_1". У зв`язку із чим, позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив внести зміни у відповідний актовий запис, проте отримав відмову у внесенні змін, у зв`язку з чим, просить суд зобов`язати відповідача внести відповідні зміни у вказаний актовий запис про народження.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 29.08.2019 залучено як другого відповідача Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області до участі у розгляді даної адміністративної справи та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 26.09.2019 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
У судове засідання позивач не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду заяву про розгляд даної справи за його відсутності.
Представник відповідача, Московського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, у судове засідання не прибув, надав до суду відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що відповідно до п.2.12 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ ДРАЦС складає обґрунтований висновок про внесення змін або про відмову в цьому за формою, передбаченою даними Правилами. Висновок про відмову складається у разі відсутності достатніх підстав для внесення змін. Враховуючи те, що доказів дати народження позивача не виявлено, відповідачем складено висновок про відмову у внесенні змін. Складення даного висновку не є "протиправною бездіяльністю". Даний висновок був складений у повній відповідності до чинного законодавства України. Просив у позові відмовити.
Представник відповідача, Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду заяву, відповідно до якої просив проводити розгляд справи за відсутності уповноваженого представника. Крім того, при вирішенні спору поклався на розсуд суду.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи неявку сторін та заяви позивача та представника відповідача, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до актового запису про народження №7749, складеного 16.08.1972 Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, ОСОБА_1 (в подальшому після одруження - ОСОБА_1) ОСОБА_1 дата народження є " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", що вбачається з витягу з Державного реєстру цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00023293914 від 04.07.2019.
Поряд із тим, у свідоцтві про народження ОСОБА_2 зазначено, що вона народилася " ІНФОРМАЦІЯ_1 ." (українською " ІНФОРМАЦІЯ_1 "), що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданий Палацом Новонароджених 16.08.1972 на ОСОБА_2 .
У пам`ятному значку, що видавався при народженні ОСОБА_1 , також зазначена дата народження - " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".
Дослідивши свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 (повторне), в графі дата народження ОСОБА_2 значиться "16 липня 1972 г.".
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_2 присвоєно прізвище ОСОБА_1 .
Також, в паспорті громадянина України серії НОМЕР_3 , виданому Московським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 02.03.1996 на ім`я ОСОБА_1 , де також значиться дата народження як " ІНФОРМАЦІЯ_1".
Поряд із цим, в записі про народження дитини позивача, ОСОБА_7 в відомостях про матір зазначено, що матір`ю дитини є ОСОБА_1 , дата народження якої: " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00023294108 від 04.07.2019.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Московського районного у м. Харкові ВДРАЦС ГТУЮ у Харківській області із проханням змінити у вказаному актовому записі дату народження з "ІНФОРМАЦІЯ_2" на "ІНФОРМАЦІЯ_1".
12 березня 2019 року відповідачем складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, яким позивачу відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження №7749 від 16.08.1072 року, складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на ОСОБА_2 .
Досліджуючи спірні правовідносини судом встановлено наступне.
Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI від 01.07.2010 визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частиною 3 та 4 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за № 55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом п. 1.5 Правил визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).
Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Відповідно до пунктів 2.6, 2.7, 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Згідно підпункту 2.13.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
На підставі викладеного, з метою недопущення порушення прав позивача та вірного викладення його дати народження, суд вважає, що належним способом захисту є зобов`язання Московського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (ідентифікаційний код 33292155) внести зміни до актового запису про народження №7749 від 16 серпня 1972 року, складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на ОСОБА_2 , а саме: у графі "дата народження" вказати " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (ІНФОРМАЦІЯ_1), замість вказаного "ІНФОРМАЦІЯ_2".
Поряд із тим, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Московського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (ідентифікаційний код 33292155) щодо невнесення змін до актового запису про народження №7749 від 16 серпня 1972 року, складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на ОСОБА_2 не підлягають задоволенню, оскільки приймаючи висновок про відмову у внесені змін до актового запису, який в подальшому слугував підставою для невнесення змін до актового запису про народження №7749 від 16 серпня 1972 року, Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області діяв у межах приписів п.2.12 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, та у спосіб визначений діючим законодавством України.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Згідно із частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_4 ) до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (61022, Харківська обл., місто Харків, вулиця Сумська, будинок 61, код 23320813), Московського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код 33292155) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Московський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (Ідентифікаційний код 33292155) внести зміни до актового запису про народження №7749 від 16 серпня 1972 року, складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на ОСОБА_2 , а саме: у графі "дата народження" вказати " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (ІНФОРМАЦІЯ_1), замість вказаного "ІНФОРМАЦІЯ_2".
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_4 ) судові витрати в розмірі 384 (сімсот шістдесят вісім) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Московського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код 33292155).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О.Чудних
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2019 |
Оприлюднено | 23.10.2019 |
Номер документу | 85085070 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Чудних С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні