Рішення
від 22.10.2019 по справі 617/210/19
ВОВЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 617/210/19

Провадження № 2/617/269/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2019 року Вовчанський районний суд Харківської області в складі:

головуючого - судді Глоби М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Борщ Л.В.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

відповідача - ОСОБА_2 ,

представника відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 ,

представника відповідача Старицької сільської ради Вовчанського району Харківської області - Морозової Н.І.,

розглянувши у загальному порядку у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вовчанську Харківської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , Старицької сільської ради Вовчанського району Харківської області про визнання заповіту нікчемним,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 у лютому 2019 року звернулася до суду із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_5 Вона, як спадкоємиця за законом першої черги, подала до Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області заяву про прийняття спадщини, яка зареєстрована в Книзі обліку і реєстрації спадкових справ 20 листопада 2018 року за № 1705, була заведена спадкова справа № 528/2018. Вона є єдина спадкоємиця за законом першої черги після смерті ОСОБА_5

Встановлено, що спадкодавець залишив заповіт на ім`я ОСОБА_2 , який було посвідчено Старицькою сільською радою Вовчанського району Харківської області (далі - Рада) 31 липня 2018 року (запис в реєстрі нотаріальних дій № 43). Вказаний заповіт від імені ОСОБА_5 було посвідчено секретарем виконавчого комітету Ради Молебською В.М. на підставі розпорядження Старицького сільського голови від 16 листопада 2015 року за № 28, затвердженого рішенням 3 позачергової сесії (п. 4) Ради від 26 листопада 2015 року за № 3/22. При цьому, виконавчим комітетом Ради питання про уповноваження секретаря виконавчого комітету Ради Молебську В.М. на вчинення нотаріальних дій не розглядалося та рішення з цього приводу не приймалося. Крім того, згідно з Посадовою інструкцією секретаря виконавчого комітету Старицької сільської ради , затвердженої Старицьким сільським головою, з якою 13 листопада 2015 року ознайомлена ОСОБА_6 до повноважень секретаря виконавчого комітету Ради не віднесено право на вчинення нотаріальних дій.

Просила визнати нікчемним заповіт, складений від імені ОСОБА_5 , посвідчений 31 липня 2018 року секретарем виконавчого комітету Ради та зареєстрований в реєстрі за № 43; вирішити питання про судові витрати.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 178 ЦПК України, відповідач ОСОБА_2 надала суду відзив на позов, в якому зазначила, що 16 листопада 2015 року Старицькою сільською головою винесено розпорядження № 28 Про призначення відповідальної особи за вчинення нотаріальних дій в Старицькій сільській раді Молебську В.М. 26 листопада 2015 року рішенням Ради затверджено вказане розпорядження сільської голови. 31 липня 2018 року ОСОБА_5 зроблено заповіт на її ім`я. Заповіт був посвідчений Молебською В.М. - секретарем виконавчого комітету Ради та зареєстрований в реєстрі за № 43. Вказала, що Старицький сільський голова діяв в межах своєї компетенції та відповідно до законів України щодо призначення по посаду секретаря виконавчого комітету Ради Молебської В . М . , а тому заповіт, укладений 31 липня 2018 року ОСОБА_5 на користь ОСОБА_2 є законним та дійсним, таким, що відповідає вимогам закону, оскільки посвідчений секретарем виконавчого комітету Ради, яка відповідним рішенням Ради була уповноважена на здійснення нотаріальних дій, а волевиявлення заповідача ОСОБА_5 під час складання заповіту було вільним і відповідало його волі. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача Ради, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 178 ЦПК України, надала суду відзив, в якому виклала заперечення проти позову, зазначивши, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на законодавстві України. Твердження ОСОБА_4 в позові, що складання та посвідчення заповіту 31 липня 2018 року за № 43 секретарем сільської Ради Молебською В.М. проведено з порушенням вимог, що вона нібито не мала на це права, не відповідає дійсності. Рішенням Ради від 26 листопада 2015 року було затверджено розпорядження сільського голови від 16 листопада 2015 року Про призначення відповідальної особи за вчинення нотаріальних дій у Старицькій сільській раді , а саме секретаря виконавчого комітету Ради Молебську В.М. Тобто, вказаний секретар виконавчого комітету мала законні повноваження вчиняти нотаріальні дії та посвідчувати спірний заповіт. Заповіт складено із дотриманням всіх передбачених законом вимог, так, нею ведеться книга реєстрації нотаріальних дій, в яку внесені всі дані про заповідача. Заповідач на час складення заповіту міг розмовляти, адекватно спілкувався та вказав, що він бажає. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Позивач в судове засідання не з`явилась, сповіщалась судом про час та місце судового розгляду завчасно та належним чином, про поважність причин неявки суд не повідомила.

Представник позивача заявлені вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2 та її представник позовні вимоги не визнали, просили відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у відзиві.

Представник відповідача Ради під час судового розгляду позовні вимоги не визнала, просила відмовити у їх задоволенні, посилаючись на обставини, викладені у відзиві. Зазначила, що голова виконавчого комітету, уповноважена діяти в інтересах виконавчого комітету.

Суд, вислухавши представника позивача, відповідача ОСОБА_2 та представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Згідно ст. ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Як встановлено під час судового розгляду, ОСОБА_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого повторно 09 жовтня 2018 року Вовчанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (а.с. 7).

Відповідно до копії заповіту, посвідченого 31 липня 2018 року секретарем виконавчого комітету Ради Молебською В.М., ОСОБА_5 на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження - все своє майно де б таке не було та з чого б воно не складалось і взагалі все те, що буде належати на день його смерті, і на що він за законом буде мати право, він заповідає ОСОБА_2 (а.с. 16).

Згідно даних свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , батьком ОСОБА_8 є ОСОБА_5 (а.с. 8).

Як зазначено у свідоцтві про одруження серії НОМЕР_2 , ОСОБА_5 зареєструвала шлюб з ОСОБА_1 та змінила прізвище на ОСОБА_9 (а.с. 9).

Відповідно до довідки № 386 від 30 жовтня 2018 року, виданої Радою, ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На момент смерті проживав один (а.с. 13).

В матеріалах спадкової справи № 528/2018 до майна померлого ОСОБА_5 , мається заява ОСОБА_4 від 20 листопада 2018 року про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_5 (а.с. 81) та заява ОСОБА_2 від 19 грудня 2018 року про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_5 (а.с. 89).

Згідно із ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Відповідно до ст. 1247 ЦК України заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення. Заповіт має бути особисто підписаний нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у ст. ст. 1251-1252 цього Кодексу.

За змістом ст. 1251 ЦК України (в редакції на час виникнення спірних відносин) якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою, службовою особою відповідного органу місцевого самоврядування.

Частиною 8 ст. 1252 ЦК України встановлено, що до заповітів, посвідчених посадовими, службовими особами, застосовуються положення ст. 1247 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 209 ЦК України нотаріальне посвідчення правочинів здійснюється нотаріусом або іншою посадовою особою, яка відповідно до закону має право на вчинення такої нотаріальної дії, шляхом вчинення на документі, якому викладено текст правочину, посвідчувального напису.

Статтею 5 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено систему місцевого самоврядування, яка включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту, районі та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

За ч. 1 ст. 11, ч. ч. 1, 3 ст. 12 Закону Про місцеве самоврядування в Україні виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданні.

Підпунктом 5 п. б ч. 1 ст. 38 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо вчинення нотаріальних дій з питань, віднесених законом до їх відання.

Згідно ч. 6 ст. 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) виконавчий комітет сільської, селищних, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 37 Закону України Про нотаріат у населених пунктах, де немає нотаріусів, уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії: вживають заходів щодо охорони спадкового майна; посвідчують заповіти (крім секретних).

Разом з тим, як встановлено судом, секретаря виконавчого комітету Ради ОСОБА_6 призначено відповідальною особою за вчинення нотаріальних дій в Раді саме розпорядженням сільського голови від 16 листопада 2015 року, а не відповідним рішенням виконавчого комітету.

Посилання відповідачів, що вказане розпорядження було затверджено рішенням сесії Ради від 26 листопада 2015 року, а тому секретар виконавчого комітету мала повноваження вчиняти нотаріальні дії, суд вважає безпідставним.

При цьому суд враховує, що рішенням Ради від 13 листопада 2015 року був утворений виконавчий комітет Ради (а.с. 59).

Таким чином, суд приходить до висновку, що оспорюваний заповіт складений із недотриманням вимог щодо його посвідчення, оскільки з рішення Ради від 26 листопада 2015 року вбачається, що воно прийняте на сесії сільської ради, тобто не виконавчим комітетом сільської ради, а самою сільською радою, яка має право своїм рішенням призначити секретаря виконавчого комітету відповідної ради, але не має права делегувати такому секретарю здійснення нотаріальних дій, оскільки на здійснення цих дій має бути саме рішення виконавчого комітету сільської ради.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 23 січня 2019 року (справа № 495/87/15-ц).

Відповідно до ч. 1 ст. 1257 ЦК України заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.

Як вказав Пленум Верховного Суду України у п. 17 постанови № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування заповіт, складений із порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, згідно із ч. 1 ст. 1257 ЦК України є нікчемним.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, які передбачають рівність прав сторін щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості та обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи викладене, заповіт, складений від імені ОСОБА_5 на користь ОСОБА_2 , посвідчений 31 липня 2018 року секретарем виконавчого комітету Ради Молебською В.М., що зареєстрований в реєстрі за № 43, є нікчемним, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Окрім цього, згідно з ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідачів підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 384 грн. 20 коп. з кожного, які сплачені позивачем при подачі позовної заяви (а.с. 1).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 12, 81, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Позовну заяву ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , Старицької сільської ради Вовчанського району Харківської області про визнання заповіту нікчемним - задовольнити.

Визнати нікчемним заповіт, складений від імені ОСОБА_5 на користь ОСОБА_2 , посвідчений 31 липня 2018 року секретарем виконавчого комітету Старицької сільської ради Вовчанського району Харківської області Молебською Вірою Миколаївною, що зареєстрований в реєстрі за № 43.

Стягнути з ОСОБА_2 та Старицької сільської ради Вовчанського району Харківської області на користь ОСОБА_4 витрати по сплаті судового збору у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. з кожного.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частин рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Вовчанський районний суд Харківської області до Харківського апеляційного суду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , іден. номер. НОМЕР_3 .

Представник позивача - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_3 , іден. номер НОМЕР_4 .

Відповідач - ОСОБА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 , іден. номер НОМЕР_5 .

Представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_5 .

Відповідач - Старицька сільська рада Вовчанського району Харківської області, адреса місця знаходження: 62530, Харківська обл., Вовчанський район, с. Стариця, вул. Спартака, 440, ід. Код - 04399051.

Представник відповідача Старицької сільської ради Вовчанського району Харківської області - Морозова Наталя Іванівна , адреса: 62530, Харківська обл., Вовчанський район, с. Стариця, вул. Спартака, 440.

Суддя -

СудВовчанський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення22.10.2019
Оприлюднено23.10.2019
Номер документу85095097
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —617/210/19

Постанова від 26.03.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Постанова від 26.03.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Ухвала від 10.03.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Ухвала від 17.02.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Коваленко І. П.

Рішення від 13.01.2020

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Ухвала від 25.10.2019

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Рішення від 22.10.2019

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Ухвала від 22.04.2019

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

Ухвала від 14.02.2019

Цивільне

Вовчанський районний суд Харківської області

Глоба М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні