Справа № 237/3775/19
Провадження № 2/237/1164/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
20.09.19 року м. Курахове
Мар`їнський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Ліпчанського С. М.,
при секретарі Бахтіяровій Н. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовом про встановлення факту виділення в рахунок майнових паїв членам колишнього КСП ім. Тімірязєва ОСОБА_3 , ОСОБА_1 індивідуально-визначеного майна та визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його рідний брат ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4 ), які мешкали за адресою: АДРЕСА_1 .
Після їх смерті відкрилася спадщина у вигляді майнового паю членів КСП ім.Тімірязєва ОСОБА_3 та ОСОБА_4
В зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на майно, що входить до складу спадщини, позивач не може оформити спадкові права в нотаріальному порядку.
До початку судового розгляду позивач уточнив свої позовні вимоги та просить їх задовольнити.
Позивач у судове засідання не з`явивсь, але надав суду заяву в якій просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явилась, однак надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності. Проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Частиною 1 статті 1220 ЦК України передбачено відкриття спадщини внаслідок смерті особи та часом відкриття спадщини є день смерті особи. Останнє місце проживання спадкодавця є місцем відкриття спадщини, що передбачено ч. 1 ст. 1221 ЦК України.
Факт смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтверджується свідоцтвами про смерть.
Факт перебування спадкодавців з позивачем у родинних стосунках підтверджується свідоцтвом про народження.
Судом встановлено, що в 2001 р. було розпайоване майно колективного сільськогосподарського підприємства ім.Тімірязєва Мар`їнського району Донецької області (далі - КСП), що розташовувалось в с.Новомихайлівка Мар`їнського району Донецької області, між членами КСП відповідно до їх трудового вкладу в створення майнового комплексу даного господарства.
ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є колишніми членами КСП ім.Тімірязєва та мають право власності на майновий пай члена КСП ім. Тімірязєва відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай в КСП ім. Тімірязєва, затвердженого загальними зборами колишніх членів реорганізованого КСП ім. Тімірязєва (співвласників майна), що підтверджується протоколом № 2 від 08.06.2001 р.
Станом на 01.04.2000 р. частка ОСОБА_3 з пайового фонду підприємства була визначена в розмірі 25 520,00 грн., або 0,5131 відсотків, а частка ОСОБА_4 з пайового фонду підприємства визначена в розмірі 4.502,00 грн., або 0,0905 відсотків.
На даний час КСП ім.Тімірязєва припинило свою діяльність внаслідок ліквідації.
Частка ОСОБА_3 і ОСОБА_4 - майнові паї є не витребуваними.
Частина майна пайового фонду КСП ім.Тімірязєва, зокрема комплекс сільськогосподарських будівель та споруд (А-2 - будівля санпропускника; Ан-1 - дезбар`єр; Б-1 - будівля цеху по виробництву гранул; В-1 - закрита трансформаторна підстанція; Г-1 - будівля моноблоку; № 1 - огорожа; № 2 - підпірна стіна; І - майданчик з твердим покриттям), розташованого по АДРЕСА_2 , не виділявся з пайового фонду майна колишнього КСП ім.Тімірязєва в рахунок майнових паїв членам КСП і до тепер не використовується, за рахунок якого ОСОБА_3 та ОСОБА_4 мали б реалізувати своє право на отримання індивідуально-визначеного майна в рахунок майнового паю, як колишні члени КСП.
Комплекс сільськогосподарських будівель та споруд у вартісному вираженні є нижчим за дійсний розмір майнового паю, на який має право ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , внаслідок його часткової руйнації, в тому числі із-за ураження бойовими снарядами в період АТО/ООС на території Мар`їнського району Донецької області.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство членство в підприємстві ґрунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство об`єктами права колективної власності підприємства є земля, інші основні та оборотні засоби виробництва, грошові та майнові внески його членів, вироблена ними продукція, одержані доходи, майно, придбане на законних підставах. Об`єктами права власності підприємства є також частки у майні та прибутках міжгосподарських підприємств та об`єднань, учасником яких є підприємство.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство суб`єктом права власності у підприємстві є підприємство як юридична особа, а його члени - в частині майна, яку вони одержують при виході з підприємства.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство у разі виходу з підприємства його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або в іншій, за згодою сторін, формі.
Виходячи з положень вищенаведених норм, суд дійшов висновку що оскільки КСП, членом якого були ОСОБА_3 і ОСОБА_4 , припинило свою діяльність, визначивши, до припинення своєї діяльності, розмір майнового паю, який належить ОСОБА_3 і ОСОБА_4 , як колишнім членам КСП, враховуючи те, що інші пайщики, які б заявляли аналогічну вимогу - відсутні, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 належить право на індивідуально-визначене майно - комплекс сільськогосподарських будівель та споруд (А-2 - будівля санпропускника; Ан-1 - дезбар`єр; Б-1 - будівля цеху по виробництву гранул; В-1 - закрита трансформаторна підстанція; Г-1 - будівля моноблоку; № 1 - огорожа; №2 - підпірна стіна; І - майданчик з твердим покриттям), розташованого по АДРЕСА_2 ( АДРЕСА_2 ) АДРЕСА_2 Мар`їнського АДРЕСА_2 .
Відповідно до п. а ст. 1 Указу Президента Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки від 03.12.1999 р. його метою є створення на базі реформованих КСП приватних сільськогосподарських формувань. Тому одночасно передбачається як збереження, по можливості, цілісності господарського використання приватними формуваннями землі та майна колишніх КСП на основі оренди земельних і майнових паїв, так і забезпечення реалізації права членів таких підприємств, які виходять із них, на створення приватних формувань шляхом передачі (у рахунок погашення належних їм майнових паїв) окремих будівель, споруд, техніки, робочої і продуктивної худоби, птиці, знарядь праці тощо.
Відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство суб`єктом права власності у підприємстві є підприємство як юридична особа, а його члени - в частині майна, яку вони одержують при виході з підприємства.
У разі виходу з підприємства його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду, або в іншій, за згодою сторін, формі. Спори, що виникають при здійсненні цього права, розглядаються судом.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , а ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_3 , внаслідок чого, відповідно до ст. 1220 ЦК України, відкрилась спадщина до складу якої входили всі права та обов`язки, що належали спадкодавцям, на момент відкриття спадщини.
Отже, в спадщину входить право власності на частку в пайовому фонді КСП ім.Тімірязєва, зокрема - комплекс сільськогосподарських будівель та споруд (А-2 - будівля санпропускника; Ан-1 - дезбар`єр; Б-1 - будівля цеху по виробництву гранул; В-1 - закрита трансформаторна підстанція; Г-1 - будівля моноблоку; № 1 - огорожа; №2 - підпірна стіна; І - майданчик з твердим покриттям), розташованого по АДРЕСА_2 .
Відповідно до ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту має місце спадкування за законом. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Померлими ОСОБА_3 та ОСОБА_5 заповіт щодо розпорядження правом на майнові паї, складений не був, у зв`язку з цим має місце спадкування за законом.
Позивач відповідно до ст. ст. 1261, 1262 ЦК України, належить до спадкоємців першої та другої черги.
У визначений законом строк позивач до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертався у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на майновий пай (нерухоме майно), що входить до складу спадщини, однак після відкриття спадщини у шестимісячний строк фактично вступив у володіння спадковим майном, проживав разом з померлими до дня їх смерті, вів з ними спільне господарство.
До спадкоємців також належить відповідач ОСОБА_2 , однак остання відмовилась від спадщини на користь позивача.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
З урахуванням встановлених під час судового розгляду фактів суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими і документально підтвердженими, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного і керуючисьст.ст. 4, 6, 10, 12, 19, 76-81, 247, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, ст. 41 Конституції України , ст. ст. 15 , 16 , 182 , 321 , 328 , 331 , 1217 , 1220 , 1223, 1258, 1261, 1262, 1297, 1298 ЦК України , суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом - задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт виділення в рахунок майнових паїв членам колишнього колективного сільськогосподарського підприємства ім. Тімірязєва Мар`їнського району Донецької області - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , комплексу сільськогосподарських будівель та споруд з пайового фонду майна колишнього колективного сільськогосподарського підприємства ім.Тімірязєва Мар`їнського району Донецької області (А-2 - будівля санпропускника; Ан-1 - дезбар`єр; Б-1 - будівля цеху по виробництву гранул; В-1 - закрита трансформаторна підстанція; Г-1 - будівля моноблоку; № 1 - огорожа; №2 - підпірна стіна; І - майданчик з твердим покриттям), розташованого за адресою: АДРЕСА_2 ), АДРЕСА_3 \н.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), спадщини, яка складається з комплексу сільськогосподарських будівель та споруд (А-2 - будівля санпропускника; Ан-1 - дезбар`єр; Б-1 - будівля цеху по виробництву гранул; В-1 - закрита трансформаторна підстанція; Г-1 - будівля моноблоку; № 1 - огорожа; №2 - підпірна стіна; І - майданчик з твердим покриттям), розташованого за адресою: АДРЕСА_2 ), АДРЕСА_4 , після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), право власності на комплекс сільськогосподарських будівель та споруд (А-2 - будівля санпропускника; Ан-1 - дезбар`єр; Б-1 - будівля цеху по виробництву гранул; В-1 - закрита трансформаторна підстанція; Г-1 - будівля моноблоку; № 1 - огорожа; №2 - підпірна стіна; І - майданчик з твердим покриттям), розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в судову палату по цивільним справам Донецького апеляційного суду через Мар`їнський районний суд протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя С. М. Ліпчанський
Дата документу 20.09.19 року
Суд | Мар`їнський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2019 |
Оприлюднено | 24.10.2019 |
Номер документу | 85127881 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мар`їнський районний суд Донецької області
Ліпчанський С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні