ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
м.Чернівці
21 жовтня 2019 року Справа № 926/41/15
Суддя Господарського суду Чернівецької області Гушилик С.М., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Депт Фінанс" про заміну сторони її правонаступником по справі № 926/41/15
За позовом Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" м. Київ
До відповідачів:
1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ" м. Чернівці
2. Приватної компанії з обмеженою відповідальністю "Леінарт Трейдінг Лімітед" (LEINART TRADING LIMITED) Лондон, Англія
Про солідарне стягнення заборгованості в сумі 492771491,69 грн. за договором № В-090813/16 врахування простих векселів від 09.08.2013р.
Представники сторін не з`явились
СУТЬ СПОРУ: Рішенням господарського суду Чернівецької області від 25.05.2015 року у справі №926/41/15 задоволено позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці - СПБТ" - 440233000 грн заборгованості за векселями, 52538491,69 грн заборгованості по процентам та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці - СПБТ" в дохід державного бюджету судовий збір в розмірі 73080 грн. В частині стягнення боргу із відповідача - 2 - приватної компанії з обмеженою відповідальністю «Леінарт трейдінг лімітед» Лондон провадження у справі припинено.
08.06.2015 року на виконання рішення Господарського суду Чернівецької області від 25.05.2015 року, яке набрало законної сили, видано відповідні накази.
11.10.2019 року від Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Депт Фінанс" до суду надійшла письмова заява за вх.№2301 про заміну сторони її правонаступником стягувача ПАТ "Брокбізнесбанк" його правонаступником ТОВ "Фінансова компанія "Депт Фінанс". Також заявник просить суд розгляд даної заяви провести без його участі та за відсутності його уповноваженого представника.
В обґрунтування поданої заяви, ТОВ "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС" посилається на те, що 15.04.2019 року між АТ "Брокбізнесбанк" та ТОВ "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС" був укладений Договір №308 про відступлення (купівлі - продажу) прав вимоги за кредитним портфелем у кількості 725 кредитних договорів, відповідно до п. 2.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, банк відступає шляхом продажу новому кредитору належні банку, а новий кредитор набуває у обсязі та на умовах, визначених цим договором, права вимоги банку до позичальників, заставодавців, поручителів, зазначених у додатках №1 до цього договору, включаючи права вимоги до правонаступників боржників, спадкоємців боржників, страховиків або інших осіб, до яких перейшли обов`язки.
Витягом з протоколу повторного автоматичного розподілу судової справи від 11.10.2019 року між суддями позовну заяву передано судді Гушилик С.М.
Ухвалою суду від 15.10.2019 року прийнято та призначено до розгляду заяву про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником на 21.10.2019 року.
Уповноважені представники сторін в судове засідання, 21.10.2019 року не з`явились, що відповідно до статті 334 ГПК України не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником.
За таких обставин, враховуючи що неявка представників позивача, відповідача та заявника не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду заяви, суд дійшов висновку розглянути заяву про заміну сторони її правонаступником за відсутності представників Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк", Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС"
Розглянувши матеріали справи та зазначену заяву, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд встановив наступне.
15.04.2019 року між Публічним акціонерним товариством "Брокбізнесбанк" (Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС" (Новий кредитор) укладено договір про відступлення (купівлі - продажу) прав вимоги №308 (далі - договір).
Відповідно до п.п. 1.1. - 1.3. договору, сторони цим погоджуються, що за своєю правовою природою даний договір є правочином з передання банком шляхом продажу прав вимоги, визначених у даному договорі, новому кредитору (відступлення права вимоги). Сторони цим визнають, що жодне з положень цього договору, а також будь-які платежі, які здійснюватимуться на виконання цього договору, не вважаються та не можуть вважатися фінансуванням банку новим кредитором. Сторони цим безвідклично відмовляються від будь-яких своїх претензій, які можуть виникнути у майбутньому, стосовно правової природи цього договору.
Пунктами 2.1 та 2.2. договору сторони передбачили, що за цим договором в порядку та на умовах, визначених цим договором, банк відступає шляхом продажу новому кредитору належні банку, а новий кредитор набуває у обсязі та на умовах, визначених цим договором, права вимоги банку до позичальників, заставодавців (іпотекодавців), поручителів, зазначених у додатку №1 до цього договору, надалі за текстом - боржники, включаючи права вимоги до правонаступників боржників, спадкоємців боржників, страховиків або інших осіб, до яких перейшли обов`язки боржників або які зобов`язані виконати обов`язки боржників, за кредитними договорами, договорами про надання кредиту (овердрафту), договорами поруки, договорами іпотеки (іпотечними договорами), договорами застави, з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, згідно реєстру у додатку №1 до цього договору, надалі за текстом - "основні договори", надалі за текстом - права вимоги. Новий кредитор сплачує банку за права вимоги грошові кошти у сумі та у порядку, визначених цим договором. Сторони домовились, що відступлення банком новому кредитору прав вимоги за договорами іпотеки (застави), що були укладені в забезпечення виконання зобов`язань боржників за основними договорами та були посвідчені нотаріально, відбувається за окремими договорами, які укладаються між сторонами в строк до 17.05.2019 року та підлягають нотаріальному посвідченню. За цим договором новий кредитор в день укладення цього договору, але в будь-якому випадку не раніше моменту отримання банком у повному обсязі коштів, відповідно до пункту 4.1. цього договору, набуває усі права кредитора за основними договорами, включаючи, проте не обмежуючись: право вимагати належного виконання боржниками зобов`язань за основними договорами, сплати боржниками грошових коштів, сплати процентів, сплати штрафних санкцій, неустойок у розмірах, вказаних у додатку №1 до цього договору, передачі предметів забезпечення в рахунок виконання зобов`язань, право вимагати та отримувати платежів за гарантією (якщо така видавалась), відшкодування за договором страхування, тощо. Розмір прав вимоги, які переходять до нового кредитора, вказаний у додатку №1 до цього договору. Права кредитора за основними договорами переходять до нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення права вимоги, за виключенням права на здійснення договірного списання коштів з рахунку/рахунків боржників, що надане банку відповідно до умов основних договорів.
Згідно з п. 4.1. договору сторони домовились, шо за відступления прав вимоги за основними договорами, відповідно до цього договору новий кредитор сплачує банку грошові кошти у сумі 14481737,45 гри (чотирнадцять мільйонів чотириста вісімдесят одна тисяча сімсот тридцять сім гривень 45 копійок), надалі за текстом - ціна договору. Ціна договору сплачується новим кредитором банку у повному обсязі до моменту набуття чинності цим договором, відповідно до пункту 6.5. цього договору, на підставі протоколу, складеного за результатами відкритих торгів (аукціону), переможцем яких став новий кредитор.
Цей договір набуває чинності з дати його підписання сторонами і скріплення відтисками печаток сторін. Будь-які зміни та доповнення до цього договору є чинними за умови підписання їх сторонами і скріплення відтисками печаток сторін (п. 6.5. договору).
Вказаний договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплено відбитками печаток останніх.
Отже, на момент подання заяви про заміну сторони правонаступником, право вимоги за основними договорами перейшло від Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" на Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС".
Частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, визначені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 5 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Доказів того, що виконавчий документ перебував або перебуває на виконанні державної виконавчої служби або приватного виконавця Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС" не надано.
Статтею 512 Цивільного кодексу України передбачені підстави заміни кредитора у зобов`язанні, зокрема, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Відповідно до ст. 514 Цивільного кодексу України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 516 Цивільного кодексу України заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов`язку первісному кредиторові є належним виконанням.
Відповідно до ст. 517 Цивільного кодексу України первісний кредитор у зобов`язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення. Боржник має право не виконувати свого обов`язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов`язанні.
Відповідно до статті 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Згідно з договором про відступлення прав вимоги №308 від 15.04.2019 року правонаступником є Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС".
До договору про відступлення прав вимоги №308 від 15.04.2019 року ПАТ "Брокбізнесбанк" та ТзОВ "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС" складено та підписано додаток №1 "Реєстр договорів, права вимоги за якими відступаються, та боржників за такими договорами", згідно якого до нового кредитора перейшло право вимоги за договорами №В - 090813/16 - 6 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 13 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 1 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 9 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 8 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 18 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 17 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 4 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 12 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 11 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 10 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 5 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 15 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 3 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 16 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 14 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 2 від 09.08.2013 року, №В - 090813/16 - 7 від 09.08.2013 року.
На виконання протоколу електронного аукціону №UA-EA-2019-02-27-000125-b від 22.03.2019 року, договору про відступлення права вимоги №308 від 15.04.2019 року ТзОВ "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС" сплатило на користь ПАТ "Брокбізнесбанк" 15682450,00 грн. згідно платіжного доручення №603 від 10.04.2019 року.
Як вбачається із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності ТзОВ "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС" є надання фінансових послуг.
Судом встановлено, що заявник просить замінити стягувача з Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" на Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС", яке на підставі договору про відступлення (купівлі - продажу) прав вимоги стало новим кредитором у зобов`язанні, що виникло з кредитного договору.
Слід відмітити, що зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівці-СПБТ» щодо стягнення заборгованості в сумі 492771491,69 грн. виникло за договором №В-090813/16 врахування простих векселів від 09.08.2013 року, який не міститься в переліку договорів, права вимоги за якими відступаються.
З урахуванням вищевикладеного, для встановлення факту відступлення права вимоги заявнику, суду слід встановити факт відступлення права вимоги по договору № В-090813/16 врахування простих векселів від 09.08.2013 року
Відповідно до статті 79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Доказами, відповідно до статті 73 ГПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
В підтвердження своїх вимог заявник надав до матеріалів справи копії наступних документів, зокрема: договір №308 від 15.04.2019 року про відступлення (купівлі - продажу) прав вимоги, протокол електронного аукціону №UA-EA-2019-02-27-000125-b від 22.03.2019 року, платіжне доручення №608 від 10.04.2019 року, реєстр договорів, права вимоги за якими відступаються, та боржників за такими договорами, при цьому слід зазначити, що реєстр надано лише по частині договорів, а саме надано стр.1, стр.12, стр.17 свідоцтво про реєстрацію фінансової установи ТзОВ "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС", наказ №15 від 20.03.2019 року та докази направлення заяви про заміну сторони виконавчого провадження з додатками сторонам по справі.
Жодних інших документів, які б достеменно підтверджували права грошової вимоги за якими відступлені (передані) ТзОВ "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС", із зазначенням суми боргу в розмірі 440233000,00 грн.по договору № В-090813/16 врахування простих векселів від 09.08.2013 року на дату відступлення прав вимог в обґрунтування заяви про заміну стягувача не надані та у справі відсутні.
Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Розглянувши заяву ТзОВ "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС" про заміну сторони виконавчого провадження та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що заявник всупереч приписів статті 74 ГПК України не довів суду безспірний факт переходу права вимоги від Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" до Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС" по договору №В-090813/16 врахування простих векселів від 09.08.2013 року, а відтак не довів наявність підстав для заміни стягувача у даній справі правонаступником.
За таких обставин, у задоволенні заяви ТзОВ "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС" слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ДЕПТ ФІНАНС" про заміну сторони виконавчого провадження у справі №926/41/15.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення у відповідності до статті 235 ГПК України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строк, передбачений статті 256 ГПК України, та порядку, визначеному п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Суддя С.М. Гушилик
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2019 |
Оприлюднено | 28.10.2019 |
Номер документу | 85153786 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні