ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" жовтня 2019 р.
м. Київ
Справа № 911/1893/19
Господарський суд Київської області у складі судді Черногуза А.Ф., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) представників сторін
позов Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 127, код ЄДРПОУ 00032112)
про стягнення боргу, штрафу, пені, 3% річних та втрат від інфляції за договором про відкриття рахунку в цінних паперах №544-д від 23.07.2008,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява №010-0/304 від 22.07.2019 Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" до Приватного підприємства "Кримінвестсервіс" про стягнення боргу, штрафу, пені, 3% річних та втрат від інфляції за договором про відкриття рахунку в цінних паперах №544-д від 23.07.2008.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 05.08.2019 вказану позовну заяву залишено без руху.
16.08.2019 через канцелярію Господарського суду Київської області надійшла заява позивача № 010-0/346 від 13.08.2019 про усунення недоліків позовної заяви. Суд, перевіривши подані документи, встановив, що позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою від 22.08.2019 відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) представників сторін, встановлено строки для подання: відповідачу - відзиву на позов - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали; позивачу - відповіді на відзив - до 15.09.2019; відповідачу - заперечення з доказами в обґрунтування його доводів та доказами направлення копій позивачу - до 21.09.2019.
Позов обґрунтований наступним:
- 23.07.2008 між позивачем (зберігач) та відповідачем (депонент) укладено договір про відкриття рахунку в цінних паперах № 544-Д, за умовами якого зберігач зобов`язаний відкрити депоненту рахунок у цінних паперах протягом 3 робочих днів після подання депонентом документів, яких вимагає чинне законодавство України, а депонент оплачує послуги зберігача згідно діючими тарифами зберігача;
- відповідач припинив оплату банківських послуг за цим договором з жовтня 2014 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість у сумі 4965,09 грн.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав, про причини неподання суд не повідомив.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що відповідач у справі знаходиться на території Автономної Республіки Крим, а остання, з огляду на положення ч.1. ст. 3 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України від 15.04.2014 №1207-VII визначається тимчасово окупованою, суд був позбавлений можливості здійснювати відправлення поштової кореспонденції на адресу відповідача.
Відповідно до положень п. 21 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень, учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України та Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції .
Відповідно до положень ст. 12(1) Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України , якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. Учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.
Судом було здійснено всі дії з повідомлення відповідача у повній відповідності з вимогами ст. 12(1) Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України та п. 21 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, оголошення про розгляд справи було розміщено на офіційному веб-порталі судової влади.
Відтак, відповідач вважається належним чином повідомленим про розгляд справи в суді.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Реалізація норми ст. 81 Господарського процесуального кодексу України щодо витребування господарським судом документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору, безпосередньо залежить від суб`єктивної реалізації сторонами їх диспозитивного права витребовувати через суд докази.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
23.07.2008 між Відкритим акціонерним товариством "Державний експортно-імпортний банк України", що в подальшому перейменовано на Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України" (зберігач), та Приватним підприємством "Кримінвестсервіс" (депонент) укладено договір про відкриття рахунку в цінних паперах № 544-Д, за умовами якого депонент доручає, а зберігач зобов`язується надавати депоненту послуги щодо відкриття та ведення рахунку в цінних паперах, зберігання належних депоненту цінних паперів, обслуговування операцій за цим рахунком, отримання доходів за цінними паперами (банківські послуги) на викладених нижче умовах відповідно до Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 № 999, внутрішніх нормативних документів зберігача, чинного законодавства України та підставі письмових розпоряджень депонента.
Відповідно до п.п. 1.1.1., 1.1.2., 1.1.3 договору зберігач зобов`язаний відкрити депоненту рахунок у цінних паперах протягом 3 робочих днів після подання депонентом документів, яких вимагає чинне законодавство України. Здійснювати зберігання та облік цінних паперів депонента, що зберігаються у зберігача. Здійснювати ведення рахунку в цінних паперах шляхом виконання операцій згідно з порядком, у термін, обумовлений внутрішніми нормативними документами зберігача, якщо порядок виконання операцій не суперечить чинному законодавству України. Згідно п. 1.2.6. договору зберігач має право вносити зміни у внутрішні документи зберігача та тарифи комісійної винагороди на банківські послуги відкритого акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" з наступним повідомленням депонента.
Депонент оплачує послуги зберігача згідно діючими тарифами зберігача, що надаються депоненту у вигляді витягу з тарифів та тарифами, передбаченими цим договором. Плата вноситься депонентом щомісяця, по 19 число (включно) місяця, наступного за звітним місяцем, на підставі акту-рахунку, в якому зазначаються перелік і вартість послуг зберігача, наданих депоненту у звітному місяці, та реквізити для здійснення платежу по їх оплаті згідно з договором. Акт-рахунок надається зберігачем депоненту особисто або надсилається рекомендованим листом до 10 числа місяця, наступного за звітним місяцем (п.п. 2.1., 2.2. договору).
Крім того, сторонами погоджено витяг із Тарифів комісійної винагороди на банківські послуги із змінами, затвердженими наказом від 18.04.20018 № 243. В подальшому тарифи комісійної винагороди неодноразово змінювались.
Приписами ст.ст. 175, 173 Господарського кодексу України встановлено, що майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні , що був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, договір про відкриття рахунку в цінних паперах - договір між власником цінних паперів та обраним ним зберігачем про передачу власником належних йому цінних паперів зберігачу для здійснення депозитарної діяльності.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Приписами статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ст.ст. 251, 252 Цивільного кодексу України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами.
Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
З довідки № 151-3/521 від 10.06.2019 вбачається, що на рахунку позивача в період з 01.10.2014 по 31.05.2019 обліковуються інвестиційні сертифікати, іменні у кількості 45 штук, загальною вартістю 450000,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач припинив оплату банківських послуг за цим договором з жовтня 2014 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість за період з 01.10.2014 по 30.04.2019 у сумі 4965,09 грн, що підтверджується, зокрема, меморіальними ордерами про сплату банківських послуг, що надані позивачем.
Позивачем надсилались акти-рахунки приймання-передаванння наданих послуг відповідачу (докази надсилання містяться в матеріалах справи), проте останні залишені відповідачем без оплати.
Отже, судом встановлено, що заборгованість відповідача перед позивачем в частині оплати банківських послуг складає 4965,09 грн.
Суд наголошує на тому, що відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався, контррозрахунку суми боргу або доказів погашення заборгованості суду не надав.
Виходячи з того, що факт наявності заборгованості відповідача перед позивачем підтверджено належними та допустимими доказами, суд вважає вимогу про стягнення 4965,09 грн боргу з відповідача обґрунтованою, документально підтвердженою та такою, що підлягає задоволенню.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 2432,55 грн штрафу, 847,96 грн пені, 331,91 грн 3% річних, 1502,36 грн втрат від інфляції.
Відповідно до ст.ст. 610, 612 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Приписами ст. 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно з ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
За порушення строків оплати банківських послуг за цим договором депонент сплачує зберігачу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочки. Прострочення оплати депонентом банківських послуг більше як на 30 днів вважається відмовою від виконання умов договору, у зв`язку з чим депонент, крім пені, повинен сплатити зберігачу штраф у розмірі 50% від суми несплачених депонентом банківських послуг наданих зберігачем (п.п. 5.4., 5.5. договору).
Суд, перевіривши розрахунки пені, втрат від інфляції, встановив, що вони є арифметично вірними, складеними відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства, отже вимоги про їх стягнення підлягають задоволенню повністю.
Щодо розрахунку штрафу, то він є арифметично невірним, а його розмір є більшим ніж заявлено позивачем (4965,09 грн х 50% = 2482,55 грн), водночас, суд не може з власної ініціативи виходити за межі позовних виог, тож вимога позивача про стягнення з відповідача штрафу підлягає задоволенню повністю у заявленій сумі - 2432,55грн.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Відтак, сторони, звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд. Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 81 Господарського процесуального кодексу України сторонами доказів.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Кримінвестсервіс" (95001, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, просп. Кірова, буд. 29/1, код ЄДРПОУ 32681123) на користь Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 127, код ЄДРПОУ 00032112) 4965,09 грн боргу, 2432,55 грн штрафу, 847,96 грн пені, 331,91 грн 3% річних, 1502,36 грн втрат від інфляції, а також 1921,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду підлягає оскарженню в порядку та строки, визначені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 25.10.2019.
Суддя А.Ф. Черногуз
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2019 |
Оприлюднено | 28.10.2019 |
Номер документу | 85206073 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Черногуз А.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні