Ухвала
від 28.10.2019 по справі 904/4487/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

про повернення позовної заяви

"28" жовтня 2019 р.Справа № 904/4487/19

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Сальнікової Г.І.

розглянувши матеріали

позовної заявиНікопольської міської ради Дніпропетровської області (53200, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, буд. 3) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Лайн" (61103, м. Харків, вул. Алчевських, буд. 24) про стягнення 652193,50 грн.

ВСТАНОВИВ:

Нікопольська міська рада звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області із позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Орендарь" (Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Лайн", далі - відповідач) безпідставно збережені кошти орендної плати у загальному розмірі 652193,50 грн. за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 20.06.2019 № 171071654 власником будівлі промислової бази, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вулиця Кооперативна, будинок 34А, загальною площею 15 137 кв.м. є Товариство з обмеженою відповідальністю "Орендарь". Так, відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Орендарь", фактично користується земельною ділянкою площею 1,5137 га, розташованою під вказаним нерухомим майном, без правовстановлюючих документів на землю, не сплачує орендну плату та ухиляється від своїх обов`язків щодо укладання з позивачем договору оренди земельної ділянки. При цьому, документи на право користування вказаною земельною ділянкою площею 1,5137 га, для фактичного розміщення будівлі, на момент обстеження не було оформлено, у зв`язку з чим, керуючись Постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993 № 284, позивачем здійснено розрахунок недоотриманої орендної плати за користування земельною ділянкою в період з 01.10.2016 по 30.09.2019, які складають 652 193 грн. 50 коп.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 07.10.2019 матеріали позовної заяви Нікопольської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Лайн" про стягнення 652193,50 грн. направлено за територіальною підсудністю до Господарського суду Харківської області.

25.10.2019 матеріали позовної заяви Нікопольської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Лайн" про стягнення 652193,50 грн. надійшли до господарського суду Харківської області.

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку про повернення позовної заяви з наступних підстав.

За змістом п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Відповідно до ч. 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України визначено, що позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Згідно з ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника.

Юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", яким внесено зміни до Конституції України, та доповнено Основний Закон окремими статтями.

Статтею 59 Конституції України (в редакції цього Закону) визначено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Також, Конституцію України було доповнено статтею 131-2, за частинами першою, третьою та четвертою якої для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура та виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення; законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV Перехідні положення Конституції України визначено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.

Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.

Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.

Частинами 1, 2 статті 58 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник. При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлений перелік документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, якими можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (ч. 2 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Згідно з ч. 4 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Частиною 1 та 2 статті 61 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері.

Отже, в господарському судочинстві згідно з вимогами статті 60 ГПК України допустимим доказом повноважень адвоката, як особи, що підписала, зокрема, позовну заяву, є виключно довіреність або ордер.

Як встановлено судом, позовна заява вих. № 24 від 01.10.2019 від імені Нікопольської міської ради підписана представником Демченко М.Л. , яка діє на підставі довіреності №2766 від 06.06.2019 року.

В свою чергу, з 01.01.2019 представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції у судах першої інстанції здійснюється виключно адвокатами, які діють на підставі довіреності або ордеру.

В постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 914/2414/17 викладено правову позицію, що за відсутності ордера, довіреність повинна містити інформацію, що повноваження на представництво в суді надано саме адвокату, а не громадянину.

Відтак, оскільки позовна заява підписана представником Нікопольської міської ради М.Л. Демченко, який діє на підставі довіреності № 2766 від 06.06.2019, виданої головному спеціалісту відділу претензійної діяльності управління правової політики на представництво інтересів Нікопольської міської ради, як представнику, а не адвокату, оскільки матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на підтвердження наявності у Демченко Марини Леонтіївни права на представництво інтересів Нікопольської міської ради як адвоката, з огляду на те, що дана справа не є малозначною з огляду на ціну позову та правові підстави звернення з позовом, позовна заява від імені Нікопольської міської ради підписана особою, яка не має право її підписувати.

Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

За наведених обставин, позовна заява Нікопольської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Лайн" про стягнення 652193,50 грн. підлягає поверненню на підставі п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

В той же час, суд наголошує, що відповідно до ч. 8 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.

Керуючись статтями 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Повернути позовну заяву Нікопольської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Лайн" про стягнення 652193,50 грн.

Довести до відома позивача, що відповідно до частини 8 статті 174 ГПК України, повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.

Додаток: позовні заява за доданими до неї документами на 47 арк., в тому числі платіжне доручення № 918 від 26.09.2019 про сплату 9782,90 грн. судового збору.

Ухвала набрала законної сили 28.10.2019 р. та може бути оскаржена в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Г.І. Сальнікова

Примітка: Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків (ст.174 ГПК України).

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення28.10.2019
Оприлюднено28.10.2019
Номер документу85211190
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/4487/19

Ухвала від 20.01.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Сальнікова Г.І.

Ухвала від 28.10.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Сальнікова Г.І.

Ухвала від 07.10.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Фещенко Юлія Віталіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні