Рішення
від 29.10.2019 по справі 235/2393/19
КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер справи 235/2393/19

Номер провадження 2/235/1042/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2019 року м. Покровськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді: Клікунової А. С.,

за участю секретаря судового засідання: Ліпскіс О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 до Малинівської сільської ради Покровського району Донецької області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

На розгляд суду пред`явлено вказану позовну заяву, в якій позивач ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності в порядку спадкування на земельну частку (пай) розміром 6,73 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї земельної частки в натурі (на місцевості) в КСП Ульянова Покровського району Донецької області, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 . До складу спадщини входить земельна частка (пай) розміром 6,73 гектарів, яка перебуває у колективній власності КСП ім. Ульянова, належна спадкодавцю на підставі сертифікату серія ДН № 0226115. При юридичному оформленні спадкових прав у позивача виникли певні перешкоди, а саме нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа, який посвідчує право власності спадкодавця на нерухоме майно. Оригінал Сертифікату на право на земельну частку (пай) втрачено, отримання дублікату є неможливим. За таких обставин ОСОБА_1 , з посиланням на положення ст. ст. 328, 392, 1218, 1265 ЦК України, заявлено вимоги захисту майнових прав.

Позивач ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Малькевич Н.В. у судове засідання не з`явилися, в порядку п. 3 ч. 1 ст. 43, ст. ст. 58, 60, ч. 3 ст. 211 ЦПК України, надіслано на адресу суду письмове клопотання про розгляд справи в їх відсутність, при чому позовні вимоги підтримані.

Відповідачем Малинівською сільською радою Покровського району Донецької області відзив на позов відповідно до ст. 191 ЦПК України не надано, в порядку ч. 3 ст. 211 ЦПК України, заявлено клопотання про проведення судового розгляду в відсутність представника органу місцевого самоврядування, заперечень по суті заявлених вимог не надано.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, належно з`ясувавши дійсні обставини справи, права та обов`язки сторін, оцінки їх доводів і наданих ними доказів, приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи встановлено наступні факти та відповідні правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 (підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 номер НОМЕР_2 - а.с. 7), в силу ч. 1 ст. 1220 ЦК України, після її смерті відкрилася спадщина.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті.

До складу спадщини, відкритої після смерті ОСОБА_3 входить право власності на нерухоме майно, а саме на земельну частку (пай) розміром 6,73 гектарів без визначення меж в натурі (на місцевості), яка перебуває у колективній власності КСП ім. Ульянова, - належна спадкодавцю на підставі сертифікату серія ДН № НОМЕР_3 , виданого 24.03.2000 року Красноармійською районною державною адміністрацією (копію долучено до матеріалів - а.с. 10).

Згідно статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

ОСОБА_3 за життя скористалася, наданим ст. 1234 ЦК України, правом на залишення заповіту.

Згідно заповіту, посвідченого 13.07.2003 року секретарем Улянівської сільської ради Красноармійського району Донецької області - Андрєєвою Ксенією Михайлівною на випадок своєї смерті здійснено таке розпорядження - належне їй право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП ім. Ільянова Красноармійського району Донецької області заповіла ОСОБА_1 (а.с. 8).

Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Статтями 1268, 1269 ЦК України визначено порядок прийняття спадщини.

Позивач ОСОБА_1 , з дотриманням ч. 2 ст. 1269 ЦК України, подала до Другої покровської нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 55473823 від 14.03.2019 року, Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 56201063 від 17.05.2019 року - після смерті спадкодавця ОСОБА_3 відкрито спадкову справу № 58/2019 за заявою ОСОБА_1 (а.с. 9, 26)

Згідно листа Другої покровської нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Донецькій області № 525/01-16 від 17.05.2019 року свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 не видавалося, заяву про відмову від спадщини ніхто не подавав (а.с. 25).

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 19.03.2019 року державним нотаріусом Другої покровської державної нотаріальної контори вказано на неможливість видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) розміром 6,73 гектарів, яка перебуває у колективній власності КСП ім. Ульянова, оскільки спадкоємцем не надано правоустановлюючих документів на нерухоме майно (а.с. 14).

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до ст. 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається в порядку встановленому цивільним законодавством. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду у позовному провадженні. Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Відповідно до п. 4.14 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердж. наказом МЮ № 296/5 від 22.02.2012 року для видачі свідоцтва про право на спадщину необхідно представити правовстановлюючий документ та витяг з реєстру прав власності.

Згідно з положеннями статті 181 ЦК до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

З матеріалів справи вбачається, що до складу спадкового майна після смерті ОСОБА_3 входить земельна частку (пай) розміром 6,73 гектарів без визначення меж цієї земельної частки в натурі (на місцевості) в КСП Ульянова Покровського району Донецької області.

Згідно листа № 273/115-19 від 15.03.2019 року Міськрайонного управління у Покровському районі та м. Мирнограді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області - ОСОБА_3 була внесена до списків громадян - членів КСП ім. Ульянова на отримання сертифікату на право на земельну частку (пай) під № НОМЕР_4 додатку І Додатку Державного акта на право колективної власності на землю КСП ім. Ульянова; в управлінні відсутня розроблена та затверджена у встановленому законом порядку технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, тому надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Покровського району не має можливості (а.с. 11).

Зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 вбачається, що оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ДН № 0226115, на підставі якого ОСОБА_3 належить земельна частка (пай) КСП ім. Ульянова - втрачено.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України Про інформацію документом є матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі. Другим примірником документа, що має таку саму юридичну силу, як і оригінал є дублікат. Оформити дублікат втраченого правовстановлюючого документу (у разі втрати або зіпсування) може лише суб`єкт, що видавав такий документ. При цьому, втрата чинності нормативно-правовим актом, на підставі якого відповідний суб`єкт видавав документ, не є підставою для відмови у видачі дубліката документа. Єдиною підставою, за наявності якої видача дубліката документа не може бути здійснена суб`єктом, який видав такий документ, це ліквідація (припинення діяльності) такого суб`єкта. У такому випадку видача дубліката документа здійснюється правонаступником відповідного суб`єкта.

З 1 січня 2013 року відповідно до змін у законодавстві державні акти на землю не видаються. Документом, що посвідчуватиме право власності на земельну ділянку, буде свідоцтво про право власності на нерухоме майно (ст. 18 Закону Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень ). Вказане свідчить про неможливість отримання дублікату сертифікату на право на земельну частку (пай).

Суд наголошує, що втрата документа не тягне за собою втрату права власності.

Право власності на нерухоме майно, а саме на спірну земельну частку (пай), яке належало ОСОБА_3 на момент відкриття спадщини не припинилося внаслідок її смерті. Разом з тим, отримання позивачем, яка є спадкоємцем за заповітом, свідоцтва про право на спадщину дійсно неможливо з об"єктивних причин.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 фактично, будучи титульним власником спірного спадкового майна змушена в судовому порядку захистити свої майнові права та інтереси, оскільки будь-яких інший спосіб відсутній. Таке рішення відповідає ст. ст. 316, 328 ЦК України, не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Пленум Верховного Суду України у своїй Постанові за № 5 від 07.02.2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав констатує факт того, що відповідно до ст. 41 Конституції України та п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 321 ЦК України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом. Основною метою ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних є попередження свавільного захоплення власності, конфіскації, експропріації та інших порушень безперешкодного користування своїм майном.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для ухвалення рішення про задоволення позову ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 265 ЦПК України резолютивна частина рішення суду повинна містити висновок суду про розподіл судових витрат. Розподіл судових витрат між сторонами відбувається за правилами статті 141 ЦПК України. Вимог про відшкодування витрат за рахунок відповідача не заявлено.

На підставі ст. ст. 328, 392, 1216, 1218, 1265, 1296 ЦК України, ст. ст. 13, 19, 263-265 ЦПК України , суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Малинівської сільської ради Покровського району Донецької області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 - на земельну частку (пай) розміром 6,73 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї земельної частки в натурі (на місцевості) в КСП Ульянова Покровського району Донецької області згідно Сертифікату на земельну частку (пай) серія НОМЕР_5 .

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 273 ЦПК України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 354, 355 ЦПК України та, відповідно п. п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України, - до Донецького апеляційного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Дата складання повного тексту рішення 29.10.2019 року.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

- позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ;

- відповідач: Малинівська сільська рада Донецької області, код ЄДРПОУ 04341962, адреса місцезнаходження: Донецька область, Покровський район, с. Малинівка, вул. Центральна

Суддя:

СудКрасноармійський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення29.10.2019
Оприлюднено31.10.2019
Номер документу85286016
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —235/2393/19

Рішення від 29.10.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Клікунова А. С.

Ухвала від 15.07.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Клікунова А. С.

Ухвала від 09.04.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Клікунова А. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні