Герб України

Ухвала від 04.11.2019 по справі 914/1856/19

Господарський суд львівської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

04.11.2019 р. Справа № 914/1856/19

м.Львів

за позовом: Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк , м.Київ

до відповідача: ОСОБА_1 , с.Зубра Пустомитівського району Львівської області

про стягнення заборгованості. Ціна позову 17244,92 грн.

Суддя Кітаєва С.Б.

При секретарі Зарицькій О.Р.

Представники сторін:

від позивача: не з`явився

від відповідача: не з`явився;

Суть спору: на розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк , м.Київ до ОСОБА_1 , с.Зубра Пустомитівського району Львівської області про стягнення 17244,92грн., з яких: 14078,80грн. заборгованості за кредитом, 625,49грн. заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 540,63грн. пені, 2000,00грн. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії.

Ухвалою суду від 16.09.2019 року відкрито провадження у справі №914/1856/19 за даним позовом, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження та судове засідання призначено на 16.10.2019 року.

23.09.2019р. за вх.№38880/19/19 в документообігу суду зареєстровано відповідь відділу обліку та моніторингу інформації ГУ ДМСУ у Львівській області про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , у якій підтверджується, що місцем проживання останньої є адреса зазначена позивачем у позовній заяві, а саме: АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 16.10.2019 постановлено перейти до розгляду справи №914/1856/19 за правилами загального позовного провадження та замінити судове засідання з розгляду справи по суті, підготовчим засіданням; підготовче засідання призначено на 04.11.2019.

04.11.2019 за вх.№45845/19 від позивача надійшло клопотання про долучення додаткових доказів.

Представник позивача в підготовче засідання 04.11.2019 не з`явився.

Відповідач явки повноважного представника в підготовче засідання 04.11.2019 не забезпечив. Направлена на адресу відповідача, вказану у позовній заяві, а саме: АДРЕСА_1 , поштова кореспонденція суду (ухвала від 16.10.2019р.) повернута установою зв`язку з відміткою інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення .

Суд, розглянувши наявні матеріали справи, установив таке.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Стаття 231 ГПК України містить вичерпний перелік підстав, з яких господарський суд закриває провадження у справі.

Закриття провадження у справі - це форма завершення справи, яке зумовлене передбаченими законом обставинами, які повністю відкидають можливість судочинства.

Відповідно до ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Предметна та суб`єкта юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена ст. 20 ГПК України.

Так, за ч. 1 цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених ч. 2 цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів , стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем , а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Тобто, до юрисдикції господарського суду не віднесені спори, що виникають при виконанні правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.

За ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені в ст. 4 цього Кодексу, тобто, і фізичні особи, які не є підприємцями, а винятки, коли спори, стороною яких є фізична особа, що не є підприємцем, не підлягають розгляду у господарських судах, чітко визначені положеннями ст. 20 цього Кодексу.

З огляду на положення ч. 1 ст. 20 ГПК України, а також ст.ст. 4, 45 цього Кодексу для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду конкретної справи має значення суб`єктний склад саме сторін правочину та наявність спору, що виник у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності.

Окрім того, ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин, наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Відповідно до ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями.

У свою чергу, за приписами ч.ч. 1, 2 ст. 55 ГК України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є, зокрема громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Згідно із ч. 1 ст. 128 ГК України громадянин визнається суб`єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до ст. 58 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 50 ЦК України унормовано, що фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб - підприємців є відкритою.

АТ КБ Приватбанк від 22.08.2019 про стягнення із ОСОБА_1 заборгованості 17244,92грн. поступила до Господарського суду Львівської області 10.09.2019 та зареєстрована в документообігу суду за вх.№1930.

Анкету-заяву про приєднання до умов та правил надання послуг КУБ підписано між позивачем і відповідачем 27.08.2018 року.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що 11.07.2018 року внесено запис за №24040060002028296 про припинення підприємницької діяльності Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (у редакції, чинній станом на дату припинення відповідачем підприємницької діяльності) фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Тобто як на день укладення договору (підписання Анкети-заяви про приєднання до умов та правил надання послуг КУБ - 27.08.2018), так і на день поступлення позовної заяви до суду - 10.09.2019, відповідач не мав статусу суб`єкта підприємницької діяльності.

Для вирішення питання про те, чи підлягає розгляду спір у порядку господарського судочинства, зокрема з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України, необхідно з`ясувати статус фізичної особи, у даному випадку відповідача у справі, станом на дату укладення правочину, щодо виконання якого виник спір.

Як установлено судом, на момент укладення договору відповідач діяв як фізична особа, тобто не був суб`єктом господарювання у розумінні ГК України та ЦК України, що виключає підсудність цієї справи господарському суду в силу прямої вказівки п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України.

За таких обставин, оскільки стороною (відповідачем) у справі № 914/1856/19 є фізична особа, яка не є фізичною особою - підприємцем, і на момент укладення договору ОСОБА_1 не мала статусу фізичної особи - підприємця, з огляду на п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України спір не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, що є підставою для закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.

Щодо зазначеної позивачем у позовній заяві позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові № 910/8729/18 від 13.02.2019 року, то фактичні обставини у справі №910/8729/18 та у справі № 914/1856/19 не є однаковими, оскільки у справі №914/1856/19 відповідач не був фізичною особою-підприємцем станом на дату укладення договору, а в справі №910/8729/18 відповідач за договором мав відповідний статус суб`єкта господарювання, однак припинив підприємницьку діяльність станом на дату звернення до суду.

На виконання вимоги ч. 2 ст. 231 ГПК України господарський суд роз`яснює позивачу, що спір між сторонами підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства, отже позивач не позбавлений можливості звернутися до суду з відповідним позовом за правилами ЦПК України.

Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету (ч. 4 ст. 231 ГПК України).

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).

Як убачається з матеріалів справи, АТ КБ Приватбанк сплачено судовий збір в сумі 1 921,00 грн згідно з платіжним дорученням № ZZ422B8BDH від 22.08.2019 року, повернення якого буде здійснено на підставі ухвали суду за клопотанням позивача.

Керуючись ст.ст. 20, 231, 234, 235 ГПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Провадження у справі № 914/1856/19 закрити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015/ .

Суддя Кітаєва С.Б.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення04.11.2019
Оприлюднено11.11.2019
Номер документу85496767
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/1856/19

Ухвала від 28.01.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 04.11.2019

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 16.10.2019

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 16.09.2019

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні