Господарський суд львівської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
04.11.2019 р. Справа № 914/1856/19
м.Львів
за позовом: Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк , м.Київ
до відповідача: ОСОБА_1 , с.Зубра Пустомитівського району Львівської області
про стягнення заборгованості. Ціна позову 17244,92 грн.
Суддя Кітаєва С.Б.
При секретарі Зарицькій О.Р.
Представники сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився;
Суть спору: на розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк , м.Київ до ОСОБА_1 , с.Зубра Пустомитівського району Львівської області про стягнення 17244,92грн., з яких: 14078,80грн. заборгованості за кредитом, 625,49грн. заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 540,63грн. пені, 2000,00грн. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії.
Ухвалою суду від 16.09.2019 року відкрито провадження у справі №914/1856/19 за даним позовом, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження та судове засідання призначено на 16.10.2019 року.
23.09.2019р. за вх.№38880/19/19 в документообігу суду зареєстровано відповідь відділу обліку та моніторингу інформації ГУ ДМСУ у Львівській області про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , у якій підтверджується, що місцем проживання останньої є адреса зазначена позивачем у позовній заяві, а саме: АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 16.10.2019 постановлено перейти до розгляду справи №914/1856/19 за правилами загального позовного провадження та замінити судове засідання з розгляду справи по суті, підготовчим засіданням; підготовче засідання призначено на 04.11.2019.
04.11.2019 за вх.№45845/19 від позивача надійшло клопотання про долучення додаткових доказів.
Представник позивача в підготовче засідання 04.11.2019 не з`явився.
Відповідач явки повноважного представника в підготовче засідання 04.11.2019 не забезпечив. Направлена на адресу відповідача, вказану у позовній заяві, а саме: АДРЕСА_1 , поштова кореспонденція суду (ухвала від 16.10.2019р.) повернута установою зв`язку з відміткою інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення .
Суд, розглянувши наявні матеріали справи, установив таке.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Стаття 231 ГПК України містить вичерпний перелік підстав, з яких господарський суд закриває провадження у справі.
Закриття провадження у справі - це форма завершення справи, яке зумовлене передбаченими законом обставинами, які повністю відкидають можливість судочинства.
Відповідно до ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Предметна та суб`єкта юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена ст. 20 ГПК України.
Так, за ч. 1 цієї статті господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених ч. 2 цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів , стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем , а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Тобто, до юрисдикції господарського суду не віднесені спори, що виникають при виконанні правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.
За ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені в ст. 4 цього Кодексу, тобто, і фізичні особи, які не є підприємцями, а винятки, коли спори, стороною яких є фізична особа, що не є підприємцем, не підлягають розгляду у господарських судах, чітко визначені положеннями ст. 20 цього Кодексу.
З огляду на положення ч. 1 ст. 20 ГПК України, а також ст.ст. 4, 45 цього Кодексу для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду конкретної справи має значення суб`єктний склад саме сторін правочину та наявність спору, що виник у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності.
Окрім того, ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин, наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Відповідно до ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями.
У свою чергу, за приписами ч.ч. 1, 2 ст. 55 ГК України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є, зокрема громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно із ч. 1 ст. 128 ГК України громадянин визнається суб`єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до ст. 58 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 50 ЦК України унормовано, що фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб - підприємців є відкритою.
АТ КБ Приватбанк від 22.08.2019 про стягнення із ОСОБА_1 заборгованості 17244,92грн. поступила до Господарського суду Львівської області 10.09.2019 та зареєстрована в документообігу суду за вх.№1930.
Анкету-заяву про приєднання до умов та правил надання послуг КУБ підписано між позивачем і відповідачем 27.08.2018 року.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що 11.07.2018 року внесено запис за №24040060002028296 про припинення підприємницької діяльності Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (у редакції, чинній станом на дату припинення відповідачем підприємницької діяльності) фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Тобто як на день укладення договору (підписання Анкети-заяви про приєднання до умов та правил надання послуг КУБ - 27.08.2018), так і на день поступлення позовної заяви до суду - 10.09.2019, відповідач не мав статусу суб`єкта підприємницької діяльності.
Для вирішення питання про те, чи підлягає розгляду спір у порядку господарського судочинства, зокрема з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України, необхідно з`ясувати статус фізичної особи, у даному випадку відповідача у справі, станом на дату укладення правочину, щодо виконання якого виник спір.
Як установлено судом, на момент укладення договору відповідач діяв як фізична особа, тобто не був суб`єктом господарювання у розумінні ГК України та ЦК України, що виключає підсудність цієї справи господарському суду в силу прямої вказівки п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України.
За таких обставин, оскільки стороною (відповідачем) у справі № 914/1856/19 є фізична особа, яка не є фізичною особою - підприємцем, і на момент укладення договору ОСОБА_1 не мала статусу фізичної особи - підприємця, з огляду на п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України спір не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, що є підставою для закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Щодо зазначеної позивачем у позовній заяві позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові № 910/8729/18 від 13.02.2019 року, то фактичні обставини у справі №910/8729/18 та у справі № 914/1856/19 не є однаковими, оскільки у справі №914/1856/19 відповідач не був фізичною особою-підприємцем станом на дату укладення договору, а в справі №910/8729/18 відповідач за договором мав відповідний статус суб`єкта господарювання, однак припинив підприємницьку діяльність станом на дату звернення до суду.
На виконання вимоги ч. 2 ст. 231 ГПК України господарський суд роз`яснює позивачу, що спір між сторонами підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства, отже позивач не позбавлений можливості звернутися до суду з відповідним позовом за правилами ЦПК України.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету (ч. 4 ст. 231 ГПК України).
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).
Як убачається з матеріалів справи, АТ КБ Приватбанк сплачено судовий збір в сумі 1 921,00 грн згідно з платіжним дорученням № ZZ422B8BDH від 22.08.2019 року, повернення якого буде здійснено на підставі ухвали суду за клопотанням позивача.
Керуючись ст.ст. 20, 231, 234, 235 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Провадження у справі № 914/1856/19 закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015/ .
Суддя Кітаєва С.Б.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2019 |
Оприлюднено | 11.11.2019 |
Номер документу | 85496767 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Кітаєва С.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні