Справа № 466/1474/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2019 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Свірідової В.В.
при секретарі Шаповалової Ю.О.
з участю позивача ОСОБА_1
представника позивача адвоката Яцишин А.В.
представника відповідача ГБК Сокіл -Радченко В.В.
третьої особи ОСОБА_2 В.
справа №466/1474/18, 2/466/280/19
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Гаражно-будівельного кооперативу "Сокіл", з участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 про зобов`язання надати довідку про членство в кооперативі, -
установив:
28.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Львова з позовом до Гаражно-будівельного кооперативу "Сокіл" про зобов`язання надати довідку про членство в кооперативі, в якому просить зобов`язати відповідача надати йому довідку про членство в кооперативі, необхідну для здійснення державної реєстрації права власності на гаражний бокс (гараж) № НОМЕР_1 у гаражно-будівельному кооперативі Сокіл , у порядку, встановленому чинним законодавством України.
В обґрунтування своїх позовних вимог покликається на те, що він є фактичним користувачем гаражного боксу (гаражу) № НОМЕР_1 , що знаходиться на території гаражно-будівельного кооперативу Сокіл .
Даний гараж був отриманий ще від його батька, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та який був членом кооперативу починаючи ще з січня 1984року.
Станом на даний час виникла необхідність скористатись правом на приватизацію гаражного боксу (гаражу) № НОМЕР_1 , що знаходиться на території гаражно-будівельного кооперативу Сокіл у встановлено законодавством порядку.
На неодноразові звернення до відповідача, такий не надає необхідні для реалізації права на приватизацію гаражу, документи, а тому змушений звернутись до суду з позовом.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Львова Свірідової В.В. від 20.03.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до підготовчого судового розгляду (а.с.29).
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 07.05.2018 підготовче провадження по справі закрито та призначено справу до судового розгляду (а.с.81).
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 06.03.2019 залучено до участі у праві в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору ОСОБА_3 (а.с.124).
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_4 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, покликаючись на мотиви викладені в позовній заяві, відповіді на відзив (а.с.37-38), та просять позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_5 позовні вимоги не визнав, покликаючись на мотиви викладені в відзиві на позовну заяву (а.с.33-34), доповненні до заперечення на позовну заяву (а.с.64-65).
В судовому засіданні третя особа ОСОБА_3 позовні вимоги не визнав, та просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, показання свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , з`ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Частина 3 ст. 12 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. (ч.1-4 ст. 77 ЦПК України).
Частина 1 ст.81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.6 ст.81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч.1 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 фактично користується гаражним боксом (гаражем) № НОМЕР_1 , що знаходиться на території гаражно-будівельного кооперативу Сокіл . (м. Львів, вул. Єрошенка,19).
Даний гаражний бокс (гаражем) №202 отримав, як член кооперативу, його батько - ОСОБА_11 , що підтверджується випискою з протоколу №19 засідання гаражної комісії (а.с.13). ОСОБА_11 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 30.05.2017 (а.с.15).
Відповідно до ст. 1 Закону України Про кооперацію , кооперація - система кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів.
Відповідно до положень ст. 2 Закону України Про кооперацію , пай - майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки; вступний внесок - грошовий чи інший майновий неповоротний внесок, який зобов`язана сплатити особа у разі вступу до кооперативної організації.
Статтею 6 Закону України Про кооперацію визначено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово- будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.
За змістом ст. 11 Закону України Про кооперацію , вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом. Рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.
Згідно ст. 15 Закону України Про кооперацію , вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, зокрема, затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства.
Відповідно до ст. 19-1 Закону України Про кооперацію , член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно. У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна. Право власності на таке майно у члена кооперативу виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.
Як роз`яснено у п. 8 Постанови Пленуму Верхочного суду України Про практику розгляду судами цивільних справ, пов`язаних з діяльністю гаражно-будівельних кооперативів №5 від 28.06.1991 року, у справах про право на пай і на гараж судам належить виходити з того, що член ГБК, який повністю вніс свій пай за гараж, наданий йому в користування, набуває право власності на це майно і вправі розпоряджатись ним на свій розсуд - продавати, заповідати, здавати в оренду, обміняти, вчиняти відносно нього інші угоди, що не заборонені законом (ст.15 Закону України Про власність ).
У зв`язку з необхідністю скористатись правом на приватизацію гаражного боксу (гаражу) № НОМЕР_1 , що знаходиться на території гаражно-будівельного кооперативу Сокіл у встановленому чинним законодавством порядку, ОСОБА_1 неодноразово звертався до гаражно-будівельного кооперативу Сокіл з прохання видати йому необхідні для приватизації гаража, документи, які йому не були надані.
Так, відповідно до п. 42 Порядку державної реєстрації речових прав та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2015 року № 1127, для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., подаються:
1) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна;
2) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси.
Документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов`язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.
Відповідно до п. 81 Порядку державної реєстрації речових прав та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2015 року № 1127, для державної реєстрації права власності на окремо розташоване індивідуально визначене нерухоме майно (дача, гараж тощо), будівництво яких здійснювалося у результаті діяльності дачного, гаражного чи іншого кооперативу, крім документів, передбачених пунктами 41 і 42 цього Порядку, також подається довідка відповідного кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі.
16.09.2016 ОСОБА_1 звернувся до гаражно-будівельного кооперативу Сокіл з метою ознайомлення з документами на гараж № НОМЕР_1 , в результаті чого ним було виявлено заяву від 15.10.2010 написану від його імені про вступ та вихід з членів кооперативу та передачу гаражного боксу ОСОБА_3 (син позивача).
Жодних заяв на вихід з членів кооперативу та передачу гаражного боксу ОСОБА_3 (сину), ОСОБА_1 не підписував та не подавав, у зв`язку з чим, він звернувся до правоохоронних органів (кримінальне провадження №12016140090004351 від 10.07.2017).
В рамках даного кримінального провадження проводилась почеркознавча експертиза, відповідно до висновку №6/172 від 22.03.2018, два підписи від імені ОСОБА_12 , які наявні в заяві гр. ОСОБА_13 від 15.10.2010 та заяві гр. ОСОБА_1 від 22.10.2014 виконані не ОСОБА_14 , а іншою особою (а.с.39-46, 140-147).
Згідно з вимогами ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст.263 ЦПК України, судове рішення повинно гуртуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
На підставі вищевикладеного, виходячи з принципів правової визначеності та рівності прав усіх учасників цивільно-правових відносин, закріплених в частині 1 статті 1 Цивільного кодексу України, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача грубо порушує право позивача на здійснення державної реєстрації права власності на гараж, а тому позовні вимоги слід задовольнити.
Крім того, в силу дії ст. 141 ЦПК України до стягнення з відповідача підлягає розмір судових витрат, сплачених позивачем при зверненні з заявою до суду.
У зв`язку з наведеним, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача 704,80грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 4, 11,12, 13,76-81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити повністю.
Зобов`язати Гаражно-будівельний кооператив "Сокіл" (м. Львів, вул. Єрошенка,19, КОД ЄДРПОУ 23889097) видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) довідку про членство в Гаражно-будівельному кооперативі "Сокіл" для здійснення державної реєстрації права власності на гаражний бокс № НОМЕР_1 у зазначеному ГБК "Сокіл", який знаходиться за адресою: м.Львів,вул.Єрошенка,19.
Стягнути з Гаражно-будівельного кооперативу "Сокіл" (м. Львів, вул. Єрошенка,19, КОД ЄДРПОУ 23889097) в користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 , сплачений ним судовий збір, в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення апеляційної скарги.
Повний текст рішення складено 08 листопада 2019року.
Суддя В. В. Свірідова
Суд | Шевченківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2019 |
Оприлюднено | 13.11.2019 |
Номер документу | 85579109 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд м.Львова
Свірідова В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні