Рішення
від 11.11.2019 по справі 926/2075/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

11 листопада 2019 року Справа № 926/2075/19

Суддя Т.І. Ковальчук, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 926/2075/19

за позовом Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк", м. Київ,

до 1) Малого приватного підприємства "Данко", смт. Берегомет Вижницького району Чернівецької області,

2) ОСОБА_1, смт. Берегомет Вижницького району Чернівецької області,

про стягнення заборгованості у сумі 39248,76 грн.,

за участю секретаря судового засідання Гаврилюк І.С.,

представників сторін:

позивача - Зюлковська Л.В., дов. № 6363-К-О від 17.05.2017 р.,

відповідачів: 1) не з`явився,

2) не з`явився,

В С Т А Н О В И В:

Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернулося з позовом до Малого приватного підприємства "Данко" (відповідач-1) та ОСОБА_1 (відповідач-2) про стягнення солідарно заборгованості за кредитом у сумі 39248,76 грн., у тому числі 36271,74 грн. основного боргу, 670,45 грн. відсотків, нарахованих на прострочену заборгованість, 1800,00 грн. відсотків у вигляді щомісячної комісії та 506,57 грн. пені.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач-1 не виконав своїх зобов`язань за кредитним договором № б/н від 08.10.2018 р. зі своєчасного повернення коштів кредиту та сплати відсотків і комісії, а відповідач-2, як поручитель за договором поруки № РОR1538564733513 від 08.10.2018 р. і солідарний боржник з відповідачем-1, також не сплатив борг за останнього, що дає підстави позивачеві вимагати стягнення боргу за кредитом, відсотками, комісією і пенею солідарно з обох відповідачів.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.09.2019 р. справу № 926/2075/19 передано до провадження судді Ковальчук Т.І.

Ухвалою від 10.09.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, ухвалено здійснювати розгляд справи за участю представників сторін та призначено судове засідання на 01.10.2019 р.

Цією ж ухвалою зобов`язано позивача до дати першого судового засідання надіслати до суду докази розміщення на сайті Приватбанку розділу 3.2.8 Умов та правил надання кредиту "КУБ", докази надіслання відповідачу-2 вимоги про повернення боргу за кредитним договором б/н від 08.10.2018 р., відповідь на відзиви на позов та докази надіслання цих документів відповідачеві.

Відповідачів зобов`язано протягом 15-ти днів з дня вручення цієї ухвали надіслати до суду відзиви на позовну заяву, докази на їх підтвердження та докази надіслання відзивів позивачеві, надати заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, якщо такі заперечення наявні.

Ухвалою від 01.10.2019 р. розгляд справи в судовому засіданні відкладено на 11.11.2019 р. у зв`язку з неявкою представників сторін та невиконанням сторонами вимог ухвали від 10.09.2019 р.

08.11.2019 р. від позивача надійшли документи на виконання вимог ухвали суду від 10.09.2019 р.

У судове засідання 11.11.2019 р. представники відповідачів не з`явилися без повідомлення причин неявки, відзиви на позов відповідачі до суду не подали.

У матеріалах справи в наявності поштові повідомлення про вручення ухвали від 01.10.2019 р. відповідачам МПП "Данко" і ОСОБА_1 за їх місцем знаходження, отже, відповідачі належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання 11.11.2019 р.

У відповідності до частини 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Підстав для відкладення розгляду справи, передбачених частиною 2 цієї статті Кодексу суд, не вбачає, поважних причин неявки представників у судове засідання відповідачі не повідомили.

Частиною 9 статті 165 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відтак, у відповідності до положень пункту 1 частини 3 статті 201, частини 9 статті 165 ГПК України суд розглядає справу за відсутності представників відповідачів за наявними матеріалами.

Представник позивача в судовому засіданні 11.11.2019 р. позовні вимоги підтримав, просив стягнути з відповідачів солідарно заборгованість по тілу кредиту, з комісії, процентів і пені в заявлених у позовній заяві сумах.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив наступне.

08 жовтня 2018 року Мале приватне підприємство "Данко" ("Клієнт", відповідач-1) через систему інтернет-клієнт-банкінгу підписав з використанням електронного цифрового підпису Заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ", згідно якої підприємство приєднується до розділу 3.2.8 Умов та правил надання послуги "КУБ" (далі - Умови), що розміщені на сайті ПриватБанку pb.ua (далі - Заява, а.с. 18). Ця Заява та Умови разом складають кредитний договір між Банком та Клієнтом (далі - Кредитний договір від 08.10.2018 р.).

Відповідно до статті 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис" (в редакції станом на момент підписання Заяви), електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки) у разі, якщо: електронний цифровий підпис підтверджено з використанням посиленого сертифіката ключа за допомогою надійних засобів цифрового підпису; під час перевірки використовувався посилений сертифікат ключа, чинний на момент накладення електронного цифрового підпису; особистий ключ підписанта відповідає відкритому ключу, зазначеному у сертифікаті.

Електронний підпис відповідача-1 на вказаній Заяві ідентифікований АЦСК ПАТ КБ "Приватбанк", якому видано відповідні сертифікати згідно вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги" (а.с. 19).

За змістом статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 628 Цивільного Кодексу України унормовано, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства, а статтею 638 ЦК встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно з частиною 2 статті 639 Цивільного кодексу якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Частиною 1 статті 634 Цивільного кодексу України унормовано, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (стаття 1054 ЦК України).

Відповідно до статті 1055 ЦК України кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Аналізуючи укладений 08.10.2018 року Кредитний договір № б/н між позивачем і відповідачем-1, суд доходить висновку що за своєю природою цей договір є договором приєднання, який укладений письмовій формі та складається з вищевказаних Заяви і Умов та правил надання послуги "КУБ".

Частинами 1-2 статті 180 Господарського кодексу України передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

За змістом частини 2 статті 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

Як видно, в Заяві сторони погодили істотні умови кредитного договору, а саме:

1.1. Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності Клієнта в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та ін. винагород в обумовлені цим Договором терміни.

1.2. Розмір кредиту: 100000,00 грн.

1.3. Строк кредиту: 12 місяців з дати видачі коштів Клієнту.

1.4. Проценти (комісія) за користування кредитом: 1,8% в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту).

1.5. Порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами, починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів Клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит включно із цим числом; погашення процентів щомісяця починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів Клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит включно із цим числом.

Сторони узгодили, що графік погашення кредиту надається в Додатку 1 до цієї Заяви та доступний Клієнту у системі Приват24 для бізнесу.

1.6. У випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом, що зазначений в п. 1.5 цієї Заяви, Клієнт зобов`язаний додатково до процентів, вказаних в п. 1.4, сплатити Банку проценти у розмірі 4% в місяць від суми простроченої заборгованості та неустойку в розмірі згідно розділу 3.2.8 Умов та Правил надання банківських послуг.

Згідно узгодженого сторонами Графіку погашення основної суми боргу та процентів за кредитом відповідач-1 зобов`язаний щомісячно упродовж 12 місяців з дня видачі кредиту повертати кошти кредиту в розмірі по 8333,34 грн. та сплачувати проценти (комісію) в сумі 1800,00 грн. (а.с. 18 на звороті).

Проаналізувавши порядок укладення і зміст Кредитного договору від 08.10.2018 р., суд доходить висновку, що Договір укладений у відповідності до чинного законодавства і містить усі істотні умови, необхідні для договорів даного виду.

Пунктом 3.2.8.1 Умов та правил надання кредиту "Кредит "КУБ" (далі - Умови), до яких приєднався відповідач-1, визначено, що Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту строковий "Кредит "КУБ" для фінансування поточної діяльності Клієнта в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим Договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються у Заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ", а також в системі Приват24.

Відповідно до пункту 3.2.8.3 Умов надання кредитів у рамках послуги "КУБ" здійснюється на умовах:

- повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення Клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків зазначених у Заяві (п. 3.2.8.3.1);

- за користування послугою Клієнт сплачує щомісяця на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом у розмірі та згідно Графіку, визначених у Заяві та Тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений Графіком, вони вважаються простроченими (п. 3.2.8.3.2);

- при порушенні Клієнтом будь-якого грошового зобов`язання Клієнт сплачує Банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому у Заяві. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права Банку, передбаченого п. 3.2.8.3.1, Клієнт сплачує Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення (п. 3.2.8.3.3).

Пунктом 3.2.8.6.2 Умов, серед іншого, передбачено, що у випадку порушення Клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених умовами видачі та погашення кредиту, банк на свій розсуд має право вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування, виконання інших зобов`язань за кредитом у повному обсязі шляхом надсилання повідомлення. При цьому, згідно зі ст.ст. 212, 611, 651 ЦКУ за зобов`язаннями, терміни виконання яких не настали, терміни вважаються такими, що настали в зазначену в повідомленні дату. В цю дату клієнт зобов`язується повернути банку суму кредиту в повному обсязі проценти за фактичний термін користування ним, повністю виконати інші зобов`язання за кредитом.

За змістом пунктів 3.2.8.9.1, 3.2.8.9.2, 3.2.8.9.3 Умов за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту Клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2 (згідно Заяви), нарахування прострочених процентів здійснюється щодня, при цьому, проценти розраховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами виходячи з 360 днів у році, сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені у Заяві.

Термін дії Кредитного договору від 08.10.2018 р. сторони визначили з моменту підписання Клієнтом Заяви про приєднання та перерахування Банком кредитних коштів на рахунок Клієнта до повного виконання сторонами зобов`язань за договором (п. 3.2.8.11 Умов).

Також судом установлено, що 03.10.2018 року між ОСОБА_1 (Поручитель) і Акціонерним товариством комерційний банк "Приватбанк" (Кредитор) було укладено договір поруки № РОR1538564733513 (далі - Договір поруки, а.с. 30).

Указаний Договір поруки підписаний відповідачем-2 08.10.2018 року одночасно з укладенням МПП "Данко" Кредитного договору від 08.10.2018 року з використанням електронного цифрового підпису, справжність якого підтверджена АЦСК ПАТ КБ "Приватбанк" в установленому порядку (а.с. 31) .

Згідно Договору поруки ОСОБА_1 (відповідач-2) поручився перед АТ КБ "Приватбанк" за виконання МПП "Данко" (Боржник) зобов`язань за угодами-приєднання до розділу 3.2.8 "Кредит "КУБ" Умов та правил надання банківських послуг, далі - Угода 1, по сплаті:

а) по процентної ставки за користування кредитом:

- за період користування кредитом згідно Угоди 1 - 1,8% від суми кредиту щомісяця;

- за період користування кредитом згідно з пп. 3.2.8.5.3 Угоди - 4,0% від суми кредиту щомісяця;

б) кредиту в розмірі, що вказаний в Угоді 1 (пункт 1.1.1 Договору поруки).

У пункті 1.2 Договору поруки передбачено, що Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання зобов`язань за Угодою 1 в тому ж розмірі, що і Боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків усіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.

У випадку невиконання Боржником зобов`язань за Угодою 1 Боржник та Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники (п. 1.5 Договору поруки).

Пунктом 2.1.2 Договору поруки обумовлено, що у випадку невиконання Боржником якого-небудь зобов`язання, передбаченого пунктом 1.1 цього Договору, Кредитор має право направити Поручителю вимогу із зазначенням невиконаних зобов`язань. Не направлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє його права звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе Поручителем зобов`язання або вимагати від Поручителя виконання взятих на себе зобов`язань іншими способами.

Згідно з пунктом 4.1 Договору поруки сторони домовились, що порука припиняється через 15 років після його укладення, у випадку виконання Боржником та/або Поручителем всіх зобов`язань за Угодою 1 цей Договір припиняє свою дію.

Матеріалами справи підтверджується, що на виконання Кредитного договору від 08.10.2018 р. позивач 08.10.2018 року надав відповідачеві-1 кошти кредиту у сумі 100000,00 грн. (виписка банку, а.с. 28).

За умовами пункту 1.5 Заяви погашення заборгованості за кредитом має здійснюватися позичальником щомісяця рівними частинами, починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів Клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит включно із цим числом; погашення процентів щомісяця починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів Клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит включно із цим числом.

З наявної у справі виписки банку та розрахунку заборгованості за договором № б/н від 08.10.2018 р. видно, що відповідач-1 повертав кредит і сплачував проценти (комісію) відповідно до Графіку погашення основної суми боргу та процентів за кредитом, однак починаючи з 09.06.2019 року допустив прострочення сплати чергового платежу з повернення коштів кредиту та перестав повертати кредит взагалі.

Загалом відповідач-1 повернув позивачеві 63728,26 грн. кредиту.

Сума відсотків (комісії) у розмірі 1,8% щомісячно від початкової суми кредиту згідно з пунктом 1.4 Заяви складає 1800,00 грн. у місяць (100000,00 х 1,8 % = 1800,00 грн.)

Як видно з розрахунку заборгованості та виписки по рахунку, такі відсотки (комісію) відповідач-1 сплачував 08.11.2018 р., 08.12.2018 р., 08.01.2019 р., 08.02.2019 р., 08.03.2019 р., 15.04.2019 р., 08.05.2019 р., 31.05.2019 р., 08.06.2019 р., 18.07.2019 р. на загальну суму 16200,00 грн.

Проценти в розмірі 1800,00 грн. за липень 2019 року зі строком сплати 08.08.2019 року відповідач-1 позивачеві не сплатив.

У зв`язку з порушенням з 09.06.2019 р. строку повернення кредиту позивач нарахував відповідачеві-1 проценти за ставкою 4% на місяць (48 % річних) згідно з пунктом 1.6 Заяви на загальну суму 670,45 грн. за період з 09.06.2019 р. по 21.08.2019 р. включно.

Як зазначалося, статтею 1054 Цивільного кодексу України (параграф 2 глави 71 ЦК) встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 ЦК України, які регулюють відносини позики (ст.ст. 1046-1052 Цивільного кодексу).

Згідно з частиною 1 статті 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості, а частиною 1 статті 1048 ЦК встановлено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Частиною 1 статті 1049 ЦК України встановлено обов`язок позичальника повернути позику в строк та в порядку, що встановлені договором.

За приписами статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 193 Господарського кодексу України також передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Частиною 1 статтею 175 Господарського кодексу України встановлено, що майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності до статей 173-174 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ст. 509 ЦК України)

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (частина 1 статті 530 Цивільного кодексу України).

Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим до виконання сторонами. Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За приписом статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У судовому засіданні на підставі наявних у справі доказів встановлено невиконання відповідачем-1 зобов`язання з повернення коштів кредиту у визначені Кредитним договором від 08.10.2018 р. строки та у встановленому порядку, а саме: щомісяця шляхом забезпечення позитивного сальдо на поточному рахунку відповідача в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у Заяві.

В результаті такого невиконання позивач у відповідності до пункту 3.2.8.6.2 Умов набув права вимагати від відповідача-1 дострокового повернення кредиту, сплати комісії і процентів за користування кредитом у повному обсязі шляхом надсилання повідомлення.

19.08.2019 року позивач надіслав відповідні вимоги обом відповідачам (а.с. 42-44).

Судом установлено, що залишок тіла кредиту, дострокового повернення якого має право вимагати позивач, складає 36271,74 грн. (100000,00 грн. - 63728,26 грн.).

В частині позовних вимог стосовно процентів суд зазначає наступне.

Згідно пункту 1.4 Заяви проценти (комісія) за користування кредитом встановлені в розмірі 1,8% в місяць від початкового розміру кредиту, а у випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом проценти за користування кредитом становлять розмір 4% на місяць від суми заборгованості.

Пунктом 3.2.8.3.2 Умов визначено, що за користування послугою (кредитом "КУБ") Клієнт сплачує протягом всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно Графіку, визначених в Заяві та Тарифах (1,8% на місяць від початкового розміру кредиту - п. 1.4 Заяви). А згідно з пунктом 3.2.8.3.3 Умов при порушенні Клієнтом будь-якого грошового зобов`язання Клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому в Заяві (4% на місяць від суми заборгованості - п. 1.6 Заяви).

З`ясовуючи зміст зазначених домовленостей сторін, суд доходить висновку, що Кредитним договором від 08.10.2018 р. встановлено два види платежів за користування кредитом:

- щомісячна комісія у розмірі 1,8% в місяць від початкової суми кредиту, яка нараховується у твердій сумі - 1800,00 грн., і сплачується кожного місяця протягом всього терміну кредиту до дат погашення кредиту (п. 3.2.8.9.1 Умов), та

- проценти за користування кредитом у розмірі 4% в місяць від суми заборгованості у разі порушення строків виконання грошових зобов`язань, які нараховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами виходячи з 360 днів у році за виключенням дня повернення кредиту (пункт 3.2.8.9.2 Умов).

Згідно з розрахунком позивача відповідачеві-1 нараховано 1800,00 грн. процентів (комісії) на дату сплати 08.08.2019 р., яку відповідач-1 не сплатив.

Також, починаючи з 09.06.2019 р. позивачем винесено на прострочку послідовно частини тіла кредиту в розмірі по 8333,33 грн. щомісячно наростаючим підсумком у дати, наступні за датою платежу: 09.06.2019 р., 09.07.2019 р. та 09.08.2019 р., а також нараховано проценти за ставкою 4% щомісячно (48% річних) на прострочену суму заборгованості за період з 09.06.2019 р. по 21.08.2019 р. р. включно на загальну суму 1203,79 грн.

Із вказаної суми процентів відповідачем-1 погашено 533,34 грн., залишок боргу за процентами складає 670,45 грн.

Перевіривши розрахунок позивача у цій частині, суд встановив, що заявлені до стягнення передбачені пунктом 1.6 Заяви проценти за період прострочення повернення тіла кредиту нараховані правильно.

За приписами статей 546 та 548 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, якщо це встановлено договором або законом.

Частиною 1 статті 216 Господарського кодексу України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до частини 6 статті 231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Пунктом 1.6 Заяви обумовлено, що у випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом Клієнт зобов`язаний сплатити неустойку в розмірі і згідно розділу 3.2.8 Умов та правил надання банківських послуг.

Пунктом 3.2.8.10.1 Умов передбачено, що у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов`язань щодо сплати процентів за користування кредитом та термінів повернення кредиту Клієнт сплачує Банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня (у % річних), від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Перевіривши розрахунок позивача щодо пені, суд встановив, що пеня нарахована на заборгованість за тілом кредиту в розмірі щомісячних платежів, що винесені на прострочку в дати сплати згідно з пунктом 1.5 Заяви, починаючи з 09.06.2019 р. по 21.08.2019 р. включно в сумі 987,48 грн., з яких відповідачем-1 погашено 480,91 грн.

З урахуванням зазначеного розмір обґрунтованої пені становить 506,57 грн., як заявлено до стягнення позивачем.

Статтею 553 Цивільного кодексу України визначено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку.

Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

За змістом частин 1, 2 статті 554 ЦК у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Позивач стверджує, що відповідач-2 як поручитель не виконав за відповідача-1 зобов`язання по сплаті заявленої до стягнення заборгованості за Кредитним договором від 08.10.2018 р. Дані доводи позивача узгоджуються з матеріалами справи та не спростовані відповідачами.

Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами частин 1 і 3 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 76 ГПК України унормовано, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У судовому засіданні на підставі належних, допустимих і достатніх доказів, які оцінені судом за правилами статті 86 ГПК України, доведено невиконання відповідачами солідарного зобов`язання з повернення позивачеві в установлений Кредитним договором від 08.10.2018 р. строк коштів кредиту у сумі 36271,74 грн. основного боргу, 670,45 грн. відсотків, нарахованих на прострочену заборгованість, 1800,00 грн. відсотків у вигляді щомісячної комісії та 506,57 грн. пені.

За таких обставин суд доходить висновку, що позов є обгрунтованим і підлягає задоволенню.

В зв`язку із задоволенням позову судовий збір належить стягнути на користь позивача з відповідачів у рівних частках - по 50% з кожного.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 20, 129, 237, 238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов Акціонерного товариства Комерційного банку "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1-Д, код ЄДРПОУ 14360570, адреса для листування м. Дніпро, а/с 1800) до Малого приватного підприємства "Данко" (вул. Зелена, буд. 22, смт. Берегомет Вижницького району Чернівецької області, 59233, код ЄДРПОУ 14264725) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості у сумі 39248,76 грн. задовольнити.

2. Стягнути солідарно з Малого приватного підприємства "Данко" (вул. Зелена, буд. 22, смт. Берегомет Вижницького району Чернівецької області, 59233, код ЄДРПОУ 14264725) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1-Д, код ЄДРПОУ 14360570, адреса для листування м. Дніпро, а/с 1800) заборгованість за кредитним договором № б/н від 08.10.2018 р. у сумі 36271,74 грн. коштів кредиту, 670,45 грн. відсотків, нарахованих на прострочену заборгованість за кредитом, 1800,00 грн. відсотків у вигляді щомісячної комісії та 506,57 грн. пені.

3. Стягнути з Малого приватного підприємства "Данко" (вул. Зелена, буд. 22, смт. Берегомет Вижницького району Чернівецької області, 59233, код ЄДРПОУ 14264725) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1-Д, код ЄДРПОУ 14360570, адреса для листування м. Дніпро, а/с 1800) 960,50 грн. судового збору.

4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1-Д, код ЄДРПОУ 14360570, адреса для листування м. Дніпро, а/с 1800) 960,50 грн. судового збору.

З набранням судовим рішенням законної сили видати накази.

Порядок набрання рішенням законної сили та його апеляційного оскарження

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).

Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 257 ГПК України).

У судовому засіданні 11.11.2019 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст підписано 14 листопада 2019 року.

Суддя Т.І. Ковальчук

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення11.11.2019
Оприлюднено14.11.2019
Номер документу85617375
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/2075/19

Судовий наказ від 06.12.2019

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Судовий наказ від 06.12.2019

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Судовий наказ від 06.12.2019

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Рішення від 11.11.2019

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Ухвала від 01.10.2019

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Ухвала від 10.09.2019

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні