Постанова
Іменем України
31жовтня 2019 року
м. Київ
справа № 234/838/18
провадження № 61-1535 св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку КОСМОС-14 ,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Донецького апеляційного суду у складі колегії суддів: Санікової О. С., Будулуци М. С., Космачевської Т. В., від 27 грудня 2018 року,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Космос-14 (далі - ОСББ Космос-14 ) про визнання недійсним рішення загальних зборів.
Позовна заява мотивована тим, що рішенням загальних зборів ОСББ Космос-14 , яке оформлене протоколом № 16/12 від 16 грудня 2017 року, у порушення Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та Статуту ОСББ Космос-14 його не було повідомлено як співвласника про проведення загальних зборів. Вважає дії ініціативної групи щодо процедури скликання та проведення загальних зборів членів ОСББ Космос-14 та складення протоколу загальних зборів в порушення процедури їх проведення неправомірними.
Посилаючись на зазначені обставини, ОСОБА_1 просив суд визнати недійсним рішення загальних зборів ОСББ Космос-14 , яке затверджено протоколом № 16/12 від 16 грудня 2017 року.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Краматорського міського суду Донецької області у складі судді Кравченко О. Ю. від 18 вересня 2018 року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано недійсним рішення загальних зборів ОСББ Космос-14 , оформлене протоколом №16/12 від 16 грудня 2017 року. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Рішення суду мотивовано тим, що оспорюване рішення було прийняте з порушенням порядку скликання та проведення загальних зборів, передбаченого Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та Статутом ОСББ Космос-14 , що свідчить про порушення прав, свобод та законних інтересів ОСОБА_1 .
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Донецького апеляційного суду від 27 грудня 2018 року рішення Краматорського міського суду Донецької області від 18 вересня 2018 року скасовано та ухвалено нове, яким у задоволенні позову відмовлено.
Постанову апеляційного суду мотивовано тим, що відповідачем дотримано процедуру скликання та проведення загальних зборів членів ОСББ Космос-14 , рішення загальних зборів від 16 грудня 2017 року №16/12 прийнято з дотриманням норм законодавства та Статуту ОСББ Космос-14 .
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи
У касаційній скарзі, поданій у січні 2019 року, ОСОБА_1 , просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції помилково вважає дотриманою ОСББ Космос-14 процедуру скликання та проведення загальних зборів членів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Космос-14 та прийняте рішення від 16 грудня 2017 року з дотриманням норм законодавства та статуту ОСББ Космос-14 .
Відзив на касаційну скаргу
У березні 2019 року від ОСББ Космос-14 надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він посилається на необґрунтованість доводів скарги та законність ухваленого у справі рішення суду апеляційної інстанції.
Рух касаційної скарги в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 29 січня 2019 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ОСОБА_2 є дружиною позивача та власником квартири АДРЕСА_1 , в якій зареєстрований позивач ОСОБА_1
У будинку АДРЕСА_2 02 березня 2009 року створено ОСББ Космос-14 .
Рішенням загальних зборів ОСББ Космос-14 , яке оформлено протоколом №16/12 від 16 грудня 2017 року вирішено визнати роботу правління ОСББ Космос-14 та його голови не задовільною, відкликати правління ОСББ Космос-14 у повному складі; обрати нове правління ОСББ Космос-14 ; внести зміни до Статуту ОСББ Космос-14 згідно з типовим статутом.
Встановлено, що загальні збори співвласників багатоквартирного будинку 16 грудня 2018 року були скликані ініціативною групою у складі 4 осіб: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ; на обговорення пропонувалось винести наступні питання: звіт ревізора про фінансово-господарську діяльність ОСББ Космос-14 , вибори членів правління та ревізійної комісії ОСМД Космос-14 ; обговорення проекту утеплення фасаду будинку.
Про проведення 16 грудня 2017 року загальних зборів була розміщена об`ява на дверях під`їзду будинку АДРЕСА_2 .
Згідно з даними Єдиного державного реєстру про проведення державної реєстрації юридичної особи, керівником ОСББ Космос-14 з 2009 року є ОСОБА_7 .
Позиція Верховного Суду
Касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до вимог частини першої статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Отже, указана норма визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.
Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у статті 16 ЦК України.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом (частина третя статті 16 ЦК України).
Встановивши, що ОСОБА_1 не є власником квартири в якій зареєстровано його місце проживання, не є членом чи головою правління ОСББ Космос-14 , суди дійшли вірного висновку, що права ОСОБА_1 внаслідок проведення загальних зборів не порушені.
Щодо порядку скликання та проведення загальних зборів.
Відповідно до статті 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків (далі - Закон) органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку та частини десятої статті 14 Закону реалізація або здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 6 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку співвласники мають право брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника.
Відповідно до частини третьої та частини четвертої статті 6 Закону скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Статуту ОСББ Космос-14 затвердженого протоколом №15/05 від 17 травня 2016 року, загальні збори скликаються і проводяться правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Правління (ініціативна група) - не менше ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів оприлюднює повідомлення про проведення загальних зборів шляхом розміщення в місцях загального користування оголошень. У повідомленні про проведення загальних зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення загальних зборів обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.
Відповідно до пункту 6 Статуту ОСББ Космос-14 у загальних зборах мають право брати участь усі співвласники. Інтереси співвласника, який особисто не бере участь в зборах, може на підставі договору або закону представляти його представник, який у такому разі має право голосувати від імені такого співвласника.
Встановивши, що ОСОБА_1 не надав докази, на підставі якого документа чи закону він може представляти інтереси ОСОБА_2 як співвласника ОСББ Космос-14 та голосувати від її імені, також не надав докази щодо порушення положень статті 6 Закону, а саме неналежного повідомлення співвласників багатоквартирного будинку про час та місце проведення загальних зборів, апеляційний суд дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову про визнання недійсним рішення загальних зборів.
Відповідно до частини 9 статті 6 Закону рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Відповідно до частини десятої статті 6 Закону якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Відповідно до пункту 7 та пункту 8 розділу ІІІ Статуту ОСББ Космос-14 кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у будинку. Рішення на загальних зборах приймаються шляхом відкритого поіменного голосування. Рішення вважається прийнятим, якщо з нього проголосували співвласники (їхні представники), які разом мають більше половини від загальної кількості голосів співвласників. Рішення загальних зборів викладається письмово та засвідчується особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату його голосування ( за чи проти ).
Відповідно до пункту 9 та пункту 10 розділу ІІІ Статуту ОСББ Космос-14 якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів за або проти , встановленої пунктом 8 розділу ІІІ цього Статуту, ініціатором зборів (правлінням або ініціативною групою) проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів за не набрано, відповідні рішення вважаються неприйнятими. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів і голоси, подані під час письмового опитування.
Встановлено, що у зв`язку з відсутністю на зборах достатньої для прийняття рішення кількості співвласників будинку, ОСББ Космос-14 провело письмове поіменне опитування, де всі співвласники у листах опитуваннях (а. с.100-183) голосували за чи проти , а підсумки голосування і прийняті рішення засвідчили голова та секретар зборів (а. с.184), як того і вимагають Закон України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , Закон України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку та Статут ОСББ Космос-14 .
За таких обставин, прийняття загальними зборами відповідних рішень відбулося за наявності кворуму як для проведення таких зборів, так і для вирішення питань порядку денного цих зборів.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частини перша, третя статті 12, частина перша статті 81 ЦПК України).
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (частина шоста статті 81 ЦПК України).
Апеляційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення, повно та всебічно дослідивши наявні у справі докази і надавши їм належну оцінку в силу вимог статей 12, 81 ЦПК України, враховуючи те, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б підтвердили порушення його прав щодо повідомлення про проведення загальних зборів, дійшов правильного та обґрунтованого висновку, що заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Доводи касаційної скарги, які є аналогічними доводам апеляційної скарги, мотивована відповідь на які надана судом апеляційної інстанції, не спростовують правильних по суті висновків суду попередньої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів, що відповідно до приписів статті 400 ЦПК України виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.
Відповідно до частини третьої статті 401 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін, оскільки доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись статтями 400, 401, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного суду від 27 грудня 2018 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: О. В. Білоконь
О. М. Осіян
Н. Ю. Сакара
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2019 |
Оприлюднено | 15.11.2019 |
Номер документу | 85646631 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Білоконь Олена Валеріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні