ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
08.11.2019Справа № 910/10891/19
Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н. І., розглянувши у спрощеному провадженні без виклику сторін господарську справу
за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (вул.Грушевського, буд. 1д, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570)
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧІП І ЗІП" (вул.Академіка Білецького, буд. 9-В, м. Київ, 03126, код ЄДРПОУ 38354640)
2) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
про стягнення 129 008,33 грн.
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом про солідарне стягнення 129 008,33 грн з 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧІП І ЗІП та 2) ОСОБА_1 заборгованості за кредитом по договору б/н від 03.04.2014.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем - 1 його зобов`язань за договором банківського обслуговування б/н від 03.04.2046 та наявністю підстав для солідарного стягнення з відповідачів заборгованості.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від13.08.2019 відкрито провадження у справі №910/10891/19 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін, визначено відповідачу строк, зокрема, на подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення вказаної ухвали.
Враховуючи, що відповідачем-2 у справі №910/10891/19 за вказаним вище позовом є фізична особа (не підприємець) ОСОБА_1 , судом ухвалою про відкриття провадження у справі зроблено запит щодо доступу до персональних даних даної фізичної особи та зобов`язано надати інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) цієї фізичної особи.
Зі Святопетрівської (колишньої - Петрівської) сільської ради, Києво-Святошинского р-ну, Київська обл., надійшла відповідь на запит, з якої вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Проте, Позивачем не вказано дану адресу у позові та не надано доказів направлення відповідачеві 2 - ОСОБА_1 , копії позовної заяви і доданих до неї документів за адресою, за якою він зареєстрований.
Натомість надано докази направлення на іншу адресу, але відсутні докази достовірності цієї адреси, як поштової адреси відповідача на даний час (наприклад, нещодавній лист відповідача або будь-який інший нещодавно підписаний ним документ з проханням слати всю кореспонденцію за цією адресою), у зв`язку з чим ухвалою суду від 07.10.2019 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали.
28.10.2019 від позивача надійшла заява про усунення недоліків позову разом з доказами направлення на адресу відповідача 2 позовної заяви з додатками, судом зазначена заява з додатками прийнята, як належний доказ, у зв`язку з чим ухвалою суду від 04.11.2019 розгляд справи продовжений.
Ухвали суду від 13.08.2019, 07.10.2019 та від 04.11.2019 були надіслана відповідачу 1 16.08.2019, 11.10.2019 та 05.11.2019 відповідно рекомендованим листом, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці ухвали, на адресу місцезнаходження відповідача, вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 03126, м.Київ , вул. Академіка Білецького, буд. 9-в.
Сторони належним чином повідомлений про розгляд справи відповідно до ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 13.08.2019 отримана позивачем - 22.08.2019, а ухвала суду від 07.10.2019 отримана позивачем - 18.10.2019. Відповідач 1 ухвалу суду від 13.08.2019 отримав 19.08.2019, а ухвалу суду від 07.10.2019 отримав - 16.10.2019 про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідачі своїм правом на подання відзиву на позов у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк не скористалися.
Отже, сторони, належним чином повідомлені про розгляд справи відповідно до ст. 120 ГПК України.
У відповідності до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами.
Згідно із частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю "ЧІП І ЗІП" (далі - відповідач-1) було підписано заяву про відкриття поточного рахунку (далі - Заява). Згідно цієї заяви відповідач-1 приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг" (надалі -Умови), Тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua , які разом із заявою складають договір банківського обслуговування № б/н від 04.03.2014 (далі - Договір) та взяв на себе зобов`язання виконувати умови договору.
Таким чином, відповідно до Договору відповідачу-1 було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок № НОМЕР_2 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв`язку Банка і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших), що визначено і врегульовано Умовами та правилами надання банківських послуг.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що він свої зобов`язання виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредитний ліміт. Проте у зв`язку з непогашенням кредиту, у відповідача - 1 виникла заборгованість перед Акціонерним товариством Комерційний банк Приватбанк в розмірі 129 008,33 грн. Таким чином, позивач просить суд стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧІП І ЗІП" та ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 129 008,33 грн.
Відповідно до 3.18.1.1.16. Умов - при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі). Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно - цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
У відповідності з ч. 2. ст. 639 Цивільного кодексу України - якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Відповідно до п. 3.18.1.1. Умов - кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банка та Клієнта.
Відповідно до п. 3.18.1.3 Умов - кредит надається в обмін на зобов`язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.
Відповідно до 3.18.1.8. Умов - Проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода").
Відповідно до п. 3.18.1.6. Умов зазначає, що Ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду. Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).
Частиною першою статті 1054 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною першою статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач виконав свої договірні зобов`язання, надавши відповідачу-1 кредитний ліміт у сумі 200 000 грн, що підтверджується виписками з рахунку.
У зв`язку з порушеннями зобов`язань за договором обслуговування № б/н від 04.03.2014 кредитних лімітів на поточному рахунку відповідач-1 станом на 18.07.2019 року рахується 129 008,33 грн заборгованості за кредитом.
Відповідач-1 суму заборгованості в добровільному порядку не сплатив, внаслідок чого має заборгованість на загальну суму 129 008,33 грн.
Разом з тим, 24.02.2015 між Публічним акціонерним товариством Комерційний банк Приватбанк , яке змінило найменування на Акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк та ОСОБА_1 (поручитель) було укладено договір поруки № РOR1424785876636 (далі - договір поруки), відповідно до умов якого:
- предметом договору поруки є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання підприємством (божником) зобов`язань за угодами-приєднання, у тому числі за договором (пункт 1.1 договору поруки);
- поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за угодою 1 та угодою 2, в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків (пункт 1.2 Договору поруки);
- у випадку невиконання боржником зобов`язань за угодою 1 та угодою 2, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники (пункт 1.5 договору поруки);
- сторони домовилися, що порука за договором поруки припиняється через 15 років після укладення договору поруки. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов`язань за угодою 1 та угодою 2 цей договір поруки припиняє свою дію (пункт 4.1 договору поруки).
Договір поруки підписано уповноваженими особами та скріплено печаткою позивача.
Відповідно до частини першої статті 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Частинами першою та другою статті 554 ЦК України передбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з частиною другою статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
З матеріалів справи вбачається, що позивач виконав свої договірні зобов`язання за договором, надавши відповідачу-1 кредитний ліміт, проте, позичальник не виконав взяті на себе зобов`язання, внаслідок чого виникла заборгованість перед позивачем.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частини першої статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно із статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачі не подали суду належних та допустимих доказів, які б спростовували доводи позивача та підтверджували заперечення проти задоволення позовних вимог.
За таких обставин, позов визнається судом доведеним, обґрунтованим, та таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати у порядку статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідачів.
Керуючись статтями 73, 74, 86, 123, 129, 178, 232, 233, 236, 237, 240 та 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позовні задовольнити повністю.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЧІП І ЗІП" (вул.Академіка Білецького, буд. 9-В, м. Київ, 03126, код ЄДРПОУ 38354640) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" (вул.Грушевського, буд.1 Д, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570) 129 008 (сто двадцять дев`ять тисяч вісім) грн 33 коп заборгованість за кредитом та 1 935 (одну тисячу дев`ятсот тридцять п`ять) грн 12 коп. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 18.11.2019
Суддя Н.І. Ягічева
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2019 |
Оприлюднено | 19.11.2019 |
Номер документу | 85714643 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ягічева Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні