Рішення
від 15.11.2019 по справі 698/423/19
КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 698/423/19

Провадження № 2/698/175/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2019 р. смт. Катеринопіль

Катеринопільський районний суд Черкаської області в складі: головуючого судді Баранова О.І.,

за участю секретаря Пугачовської Т.І.,

представника позивача Гармаш Т.П.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в селищі Катеринопіль справу за позовом органу опіки та піклування Мокрокалигірської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: служба у справах дітей Мокрокалигірської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області про позбавлення батьківських прав,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач органу опіки та піклування Мокрокалигірської сільської ради Катеринопільського району Черкаської області в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся з вищевказаним позовом до ОСОБА_1 , в обґрунтування якого зазначив, що відповідач ОСОБА_1 не виконує батьківських обов`язків щодо своїх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На підтвердження позовних вимог, зазначив, що відповідач ніякої матеріальної допомоги на утримання дітей не надає, не піклується про їх фізичний і духовний розвиток, не забезпечує дітей необхідним медичним забезпеченням, тобто ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просить суд їх задовольнити.

В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги визнала у повному обсязі, не заперечує проти задоволення позову.

Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

В судовому засіданні встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

З свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 16.11.2009 року Ярошівською сільською радою, Катеринопільського району, Черкаської області вбачається, що згідно актового запису № 16 від 16.11.2009 року, ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Ярошівка Катеринопільського району, Черкаської області, батьками зазначені: ОСОБА_1 та ОСОБА_5 .

Згідно довідки про внесення відомостей до єдиного державного демографічного реєстру № 79669-2019 від 23.01.2019 року, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Миропіль, Маловисківського району, Кіровоградської області.

Відповідно до довідки від 20.05.2019 року щодо реєстрації актів про народження, виданої Якимівською сільською радою Маловисківського району, Кіровоградської області, батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначені ОСОБА_1 та ОСОБА_6 (ч. 1 ст. 135 СК України).

З висновку органу опіки та піклування Мокрокалигірської сільської ради, Катеринопільського району, Черкаської області вбачається, що вказаним органом прийнято рішення про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_1 через невиконання нею батьківських обов`язків щодо своїх дітей: малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно довідки-характеристики виданої виконкомом Мокрокалигірської сільської ради Катеринопільського району № 23 від 10.05.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 проживає в с. Ярошівка, Катеринопільського району зі статусом одинока мати, безробітна. Житлово-побутові умови незадовільні. Матеріальне становище незадовільне. Сім`я проживає за рахунок соціальних виплат. Дітьми піклується бабуся, яка проживає в смт. Катеринопіль. ОСОБА_1 зловживає спиртними напоями, веде аморальний спосіб життя, інтересу до життя та здоров`я дітей не проявляє, у зв`язку із чим діти тривалий час пропускали зайняття в школі.

З акту обстеження умов проживання від 03.04.2019 року складеного комісією вбачається, що компетентною комісією проведено обстеження умов проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами якого встановлено, що умови проживання незадовільні, в помешканні холодно та не прибрано, діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживають в одній кімнаті з матір`ю, їжа для дітей відсутня, діти голодні, матір ухиляється від виконання батьківських обов`язків, вихованням дітей не займається, не цікавиться їхнім фізичним та духовним розвитком. Дітей вилучено із сім`ї та тимчасово влаштовано із бабусею ОСОБА_7 .

З акту обстеження умов проживання від 08.05.2019 року складеного комісією вбачається, що компетентною комісією проведено обстеження умов проживання ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 , за результатами якого встановлено, що умови проживання задовільні, будинок має три кімнати, в яких чисто та затишно, дохід сім`ї складається із пенсії ОСОБА_7 та заробітної плати ОСОБА_8 . Для дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 облаштовано окрему кімнату, в якій є все необхідне для навчання дітей. Діти відвідують Катеринопільську ЗОШ №2. В сім`ї створені всі необхідні умови для проживання підопічних.

За приписами ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечувати здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України Про охорону дитинства на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Пунктом 2 частини 1 статті 164 Сімейного кодексу України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

У відповідності до ст. 165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

У відповідності до роз`яснення, що міститься в п. 16 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 від 30.03.2007 року Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років і тільки з підстав, передбачених ст. 164 Сімейного кодексу України. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до ст. 8 Закону України Про охорону дитинства від 26 квітня 2001 року № 2402 зазначено, що кожна дитина має право на рівень життя достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Статтею 11 цього ж Закону передбачено, що сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Згідно статті 12 цього Закону виховання в сім`ї є першоосновою розвитку дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

У висновку органу опіки та піклування Мокрокалигірської сільської ради, Катеринопільського району, Черкаської області висловлена позиція з приводу даного спору. Так, орган опіки та піклування зробив висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 щодо своїх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Дане рішення мотивоване тим, що ОСОБА_1 свідомо та протягом тривалого часу ухиляється від виконання батьківських обов`язків, не піклується про стан здоров`я дітей, іхній фізичний, духовний та моральний розвиток.

З таким висновком погоджується і суд з огляду на наступне.

Статтею 6 Декларації прав дитини від 20.11.1959 р. закріплено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, якщо це можливо, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків і принаймні в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Наразі суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 безвідповідально ставиться до питання виховання своїх дітей.

Відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, що встановлено безпосередньо у судовому засіданні. Вона не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їхній фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дітьми в обсязі необхідному для їхнього нормального самоусвідомлення; не надає дітям доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню ними загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до їхнього внутрішнього світу; не створює умов для отримання ними освіти.

Вказане в судовому засіданні підтвердила і бабуся дітей ОСОБА_7 .

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про необхідність позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав щодо малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Заходи впливу на відповідача виявились безрезультатними, оскільки протягом розгляду справи відповідач для себе належних висновків не зробила, подальших намірів щодо виховання та утримання дітей не виявила, жодних реальних кроків на це спрямованих не вчинила.

Жодних об`єктивних даних, які б вказували на наявність перешкод у вихованні ОСОБА_1 її дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , судом не встановлено. Також судом не встановлено жодних об`єктивних даних, які б вказували на те, що ОСОБА_1 виконувала або намагалася виконувати вищезазначені батьківські обов`язки.

На переконання суду позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 щодо дітей не зашкодить інтересам останніх, їхньому подальшому вихованню та утриманню.

Згідно з ч. 4 ст. 60 ЦК України, суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ст. 63 ЦК України опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених ст. 60 ЦК України. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного.

Згідно з ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених ЦК України.

Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 244 СК України опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа. При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.

До суду Службою у справах дітей Катеринопільської райдержадміністрації надано висновок про доцільність встановлення опіки, піклування та відповідність інтересам дітей, з якого вбачається, що ОСОБА_7 , може виконувати обов`язки піклувальника над дітьми та не заперечує проти призначення її опікуном над дітьми: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Враховуючи, що бабуся дітей ОСОБА_7 належним чином піклується про дітей, які проживають на даний час разом з нею, підстав для передачі дітей під опіку держави суд не вбачає, а тому вважає за доцільне призначити ОСОБА_7 піклувальником над малолітньою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ст. 180 СК України та ст. 51 Конституції України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Одним із основних прав дитини є право на утримання, яке кореспондується з конституційним обов`язком батьків утримувати дітей до їх повноліття, що знайшло своє закріплення в Сімейному кодексі України.

Стягнення аліментів на утримання дитини є одним із способів захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності.

Згідно ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

За приписами ч. 1 ст. 183 Сімейного кодексу України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Виходячи з вищевказаного, суд задовольняє вимоги позивача про стягнення аліментів на утримання дітей.

Разом із тим, суд вважає за доцільне роз`яснити ОСОБА_1 , що вона не позбавлена у подальшому права вирішувати питання про поновлення її у батьківських правах щодо дітей в порядку, передбаченому ст. 169 СК України.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір, від сплати якого позивача звільнено відповідно до закону.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 19, 23, 76-83, 89, 141, 247, 258-259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 150, 164-166, 180, 183, 184, 243 СК України, ст.ст. 60, 63 ЦК України, ст.ст. 8, 11, 12, Закону України Про охорону дитинства , суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 батьківських прав стосовно малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Призначити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 опікуном над малолітньою дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітньою дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_7 аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку, починаючи з 23.05.2019 року і до досягнення старшою дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Управління Державної казначейської служби України у Катеринопільському районі Черкаської області (код ЄДРПОУ 36776810, рахунок № UA348999980000031211206023214 в ГУДКСУ у Черкаській області, МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір за майновими та немайновими вимогами у загальній сумі 1536,80 гривень.

Рішення в частині стягнення суми платежу аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Черкаського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Роз`яснити, що згідно ч.ч. 1,3 ст. 169 СК України мати і батько позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав до досягнення дитиною повноліття.

Головуючий Баранов О.І.

Довідка: після набрання рішенням законної сили воно підлягає направленню до органу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини відповідно до ч. 6 ст. 164 СК України.

СудКатеринопільський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення15.11.2019
Оприлюднено27.11.2019
Номер документу85881172
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —698/423/19

Ухвала від 05.10.2023

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Баранов О. І.

Ухвала від 21.09.2023

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Баранов О. І.

Рішення від 15.11.2019

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Баранов О. І.

Рішення від 15.11.2019

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Баранов О. І.

Ухвала від 31.07.2019

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Баранов О. І.

Ухвала від 31.07.2019

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Баранов О. І.

Ухвала від 10.07.2019

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Баранов О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні