ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
13.11.2019 Справа № 905/1134/19
Господарський суд Донецької області у складі судді Бокової Ю.В.
при секретарі судового засідання Барбаш Д.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача 1:державного реєстратора виконавчого комітету Дружківської міської ради Донецької області Редькіна Михайла Олексійовича (84206, Донецька область, місто Дружківка, вулиця Машинобудівників, будинок 64)
до відповідача 2:товариства з обмеженою відповідальністю "Контакт" (84200, Донецька область, місто Дружківка, вулиця Нахімова, будинок 1; код ЄДРПОУ 13499136)
до відповідача 3: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 )
до відповідача 4: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_3 )
про визнання недійсними рішення позачергових загальних зборів учасників, оформленого протоколом №7 від 22.05.2019, скасування державної реєстрації змін,-
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (особисто), Сологуб С.А. - на підставі ордеру №041273 від 19.06.2019
від відповідача 1: не з`явився
від відповідача 2 : Кислюк А.П.- на підставі наказу № 98 від 11.10.2019 (в.о.директора)
від відповідача 3 : ОСОБА_2 . (особисто)
від відповідача 4: не з`явився
С У Т Ь С П О Р У
ОСОБА_1 звернулася до господарського суду Донецької області з позовом до державного реєстратора виконавчого комітету Дружківської міської ради Донецької області Редькіна Михайла Олексійовича, товариства з обмеженою відповідальністю "Контакт", ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання недійсними рішення позачергових загальних зборів учасників, оформленого протоколом №7 від 22.05.2019 та скасування державної реєстрації змін, які були внесені державним реєстратором виконавчого комітету Дружківської міської ради Донецької області Редькіним Михайлом Олексійовичем за реєстраційним номером №12671050017000039 від 28.05.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на недійсність рішення загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю "Контакт", оформленого протоколом № 7 від 22.05.2019, оскільки загальні збори проведені з порушенням порядку, передбаченого статутом товариства.
Позивач та представник позивача під час розгляду справи наполягали на задоволенні позову в повному обсязі. Представником позивача було надано клопотання, в якому останній просив суд долучити до матеріалів справи належним чином завірені копії свідоцтва про смерть ОСОБА_4 . II-HO №087984, заповіту ОСОБА_4 від 28.09.2017 та інформаційної довідки №57295541 зі спадкового реєстру.
Представник відповідача 1 в жодне судове засідання не з`явився. Під час розгляду даної справи від представника відповідача 1 на виконання вимог ухвали суду від 27.08.2019, надійшла належним чином завірена копія реєстраційної справи товариства з обмеженою відповідальністю "Контакт".
Представник відповідача 2 під час розгляду справи проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі з огляду на те, що ним не було порушено порядок скликання загальних зборів учасників товариства та порядок збільшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю "Контакт". Відповідач 2 зазначив, що ним було надано всі необхідні документи до державного реєстратора для реєстрації змін до установчих документів і будь-які заперечення, щодо неправильності чи не відповідності зазначених документів від державного реєстратора не надходили.
Представник відповідача 3 в судове засідання з`явився, проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Представник відповідача 4 в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.
Стаття 42 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони. При цьому, норми вказаної статті зобов`язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Як зазначено в ч.1 ст.202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
При цьому, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Суд вважає за можливе розглянути спір за наявними в справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин, а відсутність належним чином повідомлених представників сторін істотним чином не впливає на таку кваліфікацію і не перешкоджає розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши обставини спору, доводи учасників судового процесу суд, -
ВСТАНОВИВ:
22.05.2019 року відбулись загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю Контакт , на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом № 7.
На загальних зборах учасників товариства з обмеженою відповідальністю КОНТАКТ були присутні учасники товариства, що володіють у сукупності 75% голосів, а саме:
- ОСОБА_2 (директор), який володіє часткою у статутному капіталі ТОВ Контакт у розмірі 61 250 (шістдесят одна тисяча двісті п`ятдесят гривень), що складає 24,5 % загального розміру статутного капіталу;
- ОСОБА_4 , який володіє часткою у статутному капіталі ТОВ Контакт у розмірі 65 000 (шістдесят п`ять тисяч гривень), що складає 26 % загального розміру статутного капіталу;
- ОСОБА_3 , який володіє часткою у статутному капіталі ТОВ Контакт у розмірі 61 250 (шістдесят одна тисяча двісті п`ятдесят гривень), що складає 24,5 % загального розміру статутного капіталу.
Відповідно до змісту протоколу № 7 від 22.05.2019 на порядок денний загальних зборів товариства 22.05.2019 було поставлено наступні питання:
1. обрання голови зборів;
2. прийняття від учасника ТОВ Контакт ОСОБА_2 додаткового особистого грошового внеску до статутного капіталу ТОВ Контакт у розмірі 10 000 (десять тисяч) гривень 00 копійок. Збільшення на цю сумму (10 000 грн.) загального розміру статутного капіталу ТОВ Контакт та про новий розподіл часток учасників ТОВ Контакт у статутному капіталі;
3. призначення особи, уповноваженої підписати протокол та подати відповідні до нього документи ТОВ Контакт на реєстрацію.
По першому питанню голосували за 3 учасники, що становить 75% статутного капіталу, та вирішили: обрати головою зборів ОСОБА_2 .
По другому питанню голосували за 3 учасники, що становить 75% статутного капіталу, та вирішили: прийняти від учасника TOB КОНТАКТ ОСОБА_2 додатковий особистий грошовий внесок до статутного капіталу TOB КОНТАКТ у розмірі 10 000 (десять тисяч) гривень 00 копійок та збільшити на цю суму (10 000 грн.) загальний розмір статутного капіталу TOB КОНТАКТ . Новий розмір статутного капіталу TOB КОНТАКТ : 260 000 (двісті шістдесят тисяч) гривень 00 копійок. Новий розподіл часток учасників TOB КОНТАКТ у статутному капіталі:
ОСОБА_2 - 71 250 (сімдесят одна тисяча двісті п`ятдесят) гривень 00 копійок, що складає 27,40% загального розміру статутного капіталу TOB КОНТАКТ , ОСОБА_4 - 65 000 (шістдесят п`ять тисяч) гривень 00 копійок, що складає 25% загального розміру статутного капіталу TOB КОНТАКТ , ОСОБА_1 - 62 500 (шістдесят дві тисячі п`ятсот) гривень 00 копійок, що складає 24,04% загального розміру статутного капіталу TOB КОНТАКТ , ОСОБА_3 - 61 250 (шістдесят одна тисяча двісті п`ятдесят) гривень 00 копійок, що складає 23,56% загального розміру статутного капіталу TOB КОНТАКТ .
По третьому питанню голосували за 3 учасники, що становить 75% статутного капіталу, та вирішили: доручити голові зборів ОСОБА_2 підписати протокол, підготувати всі необхідні документи TOB КОНТАКТ , відповідні протоколу та подати їх на реєстрацію державному реєстратору, ДПІ, ПФУ, службу статистики та в банк.
Протокол був підписаний головою зборів ОСОБА_2 .
В подальшому, 28.05.2019 за наслідками прийнятого рішення державним реєстратором Виконавчого комітету Дружківської міської ради Редькіним Михайлом Олексійовичем було вчинено реєстраційну дію у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за номером 12671050017000039 щодо змін до установчих документів ТОВ Контакт , змін статутного або складеного капіталу, змін складу або інформації засновників.
Вказане рішення державного реєстратора було прийнято на підставі, зокрема, протоколу загальних зборів учасників ТОВ Контакт від 22.05.2019 № 7.
На думку позивача, скликання та проведення загальних зборів учасників ТОВ Контакт , здійснені з порушенням законодавчо визначеної процедури, а прийняте рішення є незаконним, у зв`язку з чим він звернувся з позовом до суду.
Оцінюючи матеріали справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до змісту ст.ст. 11, 15 Цивільного кодексу України цивільні права й обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.
Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів визначений в ст.16 Цивільного кодексу України, ст.20 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно з ст. 89 ГК України управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках - учасники товариства.
Згідно ч. 2 ст. 97 Цивільного кодексу України органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ч. 1 ст. 145 Цивільного кодексу України своє право брати участь в управлінні справами товариства учасники реалізують через загальні збори учасників товариства, які є вищим органом товариства.
Суд зазначає, що 17.06.2018 набрав чинності Закон України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", який визначає правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов`язки їх учасників.
Відповідно до п. 3 Глави VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вищезазначеного закону протягом року з дня набрання чинності цим Законом положення статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, що не відповідають цьому Закону, є чинними в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом. Цей пункт не застосовується після внесення змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю.
Згідно ст. 9.1 Статуту в товаристві сформовано грошима статутний (складений) капітал (надалі статутний капітал) в розмірі 250 000,00 (двісті п`ятдесят тисяч) гривень.
Частки учасників у Статутному капіталі визначено:
ОСОБА_2 володіє часткою вартістю 61250,00 (шістдесят одна тисяча двісті п`ятдесят) гривень, що відповідає 24,5 % Статутного капіталу товариства;
ОСОБА_4 володіє часткою вартістю 65000,00 (шістдесят п`ять тисяч) гривень, що відповідає 26 % статутного капіталу товариства;
ОСОБА_1 володіє часткою вартістю 62500,00 (шістдесят дві тисячі п`ятсот гривень, що відповідає 25 % Статутного капіталу товариства;
ОСОБА_3 , 61250,00 (шістдесят одна тисяча двісті п`ятдесят) гривень, що відповідає 24,5 % Статутного капіталу товариства.
Статтею 20 Статуту ТОВ Контакт (в редакції, що діяла на момент прийняття оскаржуваного рішення) визначено органи управління товариством.
Так, згідно п. 20.1. Статуту вищім органом управління товариством є загальні збори (Збори) учасників. Збори складаються з учасників товариства та призначених ними представників.
Представники учасників можуть бути постійні або призначені на певний термін. Учасник має право в будь-який час відізвати свого представника, повідомивши про це інших учасників. (п. 20.1. Статуту).
Відповідно до п. 20.4. Статуту учасники мають кількість голосів, пропорційно розміру їх частки в статутному капіталі товариства. Учасники товариства обирають голову товариства.
Статтею 21 Статуту ТОВ Контакт визначено компетенцію загальних зборів учасників товариства.
Згідно п. 21.1. Статуту загальні збори учасників мають право розглядати всі питання, пов`язані з діяльністю товариства.
Відповідно до п. 21.2. Статуту до виключної компетенції загальних зборів учасників відноситься:
а) визначення основних напрямків діяльності товариства, затвердження його планів та звітів про їх виконання;
б) внесення змін в установчі документи товариства;
в) обрання та відкликання ревізора та директора;
г) затвердження річних підсумків роботи товариства, затвердження звітів та висновків ревізора, визначення порядку розподілу прибутку, строків, порядку та розміру сплати частки прибутку, порядку покриття збитків;
д) створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філій, представництв, затвердження їх статутів та положень;
е) прийняття рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління товариством;
ж) визначення умов оплати праці генерального директора товариства, керівників його дочірніх підприємств, філій, представництв;
з) прийняття рішення про ліквідацію товариства;
і) визначення розміру, порядку та форми внесення учасниками додаткових вкладень;
й) рішення питань про придбання товариством частки учасника;
к) виключення учасника з складу товариства;
л) затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів товариства, визначення організаційної структури товариства.
З питань, зазначених у пунктах а), б), к) ст. 21.2 рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотків загальної кількості голосів учасників Товариства. З решти питань рішення приймаються простою більшістю голосів (п. 21.3. Статуту).
Відповідно до ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів.
Установчими документами товариств, у статутному капіталі яких відсутня державна частка, може бути встановлений інший відсоток голосів учасників (представників учасників), за умови присутності яких загальні збори учасників вважаються повноважними.
Порядок прийняття рішень зборами учасників ТОВ Контакт передбачено статтею 22 Статуту.
Так, згідно п. 22.1. Статуту збори учасників вважаються повноважними, якщо на ньому присутні учасники (представники учасників), володіючи у сукупності не менш як 60 відсотками голосів.
Відповідно до п. 22.2. Статуту особи, які приймають участь в зборах учасників, реєструються до початку зборів з зазначенням кількості голосів. Цей перелік підписується головою загальних зборів учасників товариства та секретарем зборів товариства.
Кожен з учасників товариства має право вимагати розгляду питання на зборах учасників за умови, що питання було поставлено не пізніше як за 25 днів до початку зборів (п. 22.3. Статуту).
Відповідно до п. 22.4. Статуту у випадках, передбачених установчими документами або затвердженими зборами правил, допускається прийняття рішень шляхом опитування. В цьому випадку проект рішення або питання для голосування надсилається учасникам, які повинні в письмовій формі повідомити свою точку зору. На протязі 10 днів з дня отримання повідомлень від усіх учасників, голова загальних зборів учасників товариства зобов`язаний сповістити про прийняте рішення. На вимогу учасника йому можуть бути представлені для ознайомлення повідомлення інших учасників.
Голова загальних зборів учасників товариства організує ведення протоколу (п.22.5. Статуту).
Статтею 23 Статуту ТОВ Контакт передбачено періодичність скликання зборів учасників.
Відповідно до п. 23.1. Статуту загальні збори учасників скликаються не менш як два рази на рік.
Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, що вимагають негайного проведення зборів, у разі неплатоспроможності товариства, а також в інших випадках, коли цього потребують інтереси товариства. Збори учасників товариства можуть скликатися на вимогу виконавчого органу товариства. Учасники товариства, володіючи у сукупності більш як 20% голосів мають право вимагати скликання позачергових зборів, з будь-якого приводу відносно діяльності товариства. Якщо в 25 денний термін голова товариства не виконав зазначеної вимоги, учасники мають право самостійно скликати збори (п. п. 23.2-23.4 Статуту).
Відповідно до п. 23.5. Статуту про проведення зборів учасники товариства повідомляються письмово з зазначенням місця та часу проведення зборів та питань внесених до розгляду. Повідомлення повинно бути надіслане не пізніше 30 днів до скликання зборів. Не пізніше як за 7 днів до скликання зборів учасникам товариства повинні бути представлені документи, внесені до розгляду. З питань, не внесених до розгляду, рішення можуть прийматись тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Згідно з ч. 5 ст. 98 Цивільного кодексу України рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.
В якості однієї з підстав для визнання спірного рішення загальних зборів учасників ТОВ "Контакт" недійсним позивач посилається на неповідомлення про проведення 22.05.2019 загальних зборів учасників товариства та не отримання порядку денного зазначених загальних зборів.
Відповідно до ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.
Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу. Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу.
Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.
Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Частиною 4 статті 98 Цивільного кодексу України передбачено, що порядок скликання загальних зборів визначається в установчих документах товариства.
Як свідчать пункти 23.2-23.4 Статуту позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, що вимагають негайного проведення зборів, у разі неплатоспроможності товариства, а також в інших випадках, коли цього потребують інтереси товариства. Збори учасників товариства можуть скликатися на вимогу виконавчого органу товариства. Учасники товариства, володіючи у сукупності більш як 20% голосів мають право вимагати скликання позачергових зборів, з будь-якого приводу відносно діяльності товариства. Якщо в 25 денний термін голова товариства не виконав зазначеної вимоги, учасники мають право самостійно скликати збори.
Проте, відповідачем не надано доказів, які б свідчили про скликання загальних зборів товариства на 22.05.2019 головою або вимоги виконавчого органу за наявності володіючих учасників товариства більш ніж 20% голосів скликання позачергових загальних зборів з будь-якого приводу відносно діяльності товариства або невиконання зазначеної вимоги головою.
Як вже зазначалося, пунктом 23.5. Статуту передбачено, що про проведення зборів учасники товариства повідомляються письмово з зазначенням місця та часу проведення зборів та питань внесених до розгляду. Повідомлення повинно бути надіслане не пізніше 30 днів до скликання зборів. Не пізніше як за 7 днів до скликання зборів учасникам товариства повинні бути представлені документи, внесені до розгляду. З питань, не внесених до розгляду, рішення можуть прийматись тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Згідно правової позиції, викладеної у постанові Верховного суду від 12.04.2018 у справі № 914/1968/16, обов`язковою умовою повідомлення про скликання загальних зборів юридичної особи є одночасна наявність у такому повідомленні інформації про час, місце проведення зборів та інформації про питання, що будуть винесені на розгляд зборів (порядок денний). Відсутність у повідомленні про проведення загальних зборів будь-якої з названих складових, як і відсутність самого повідомлення, може бути підставою для визнання недійсним рішення загальних зборів.
Згідно правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 27.03.2018 у справі №904/6983/17, обраний особою, що скликає загальні збори учасників товариства, спосіб повідомлення про їх проведення повинен забезпечити реальне персональне повідомлення учасника і не бути лише формальним направленням такого повідомлення.
В підтвердження належного повідомлення позивача про проведення 22.05.2019 загальних зборів, відповідач надав копію фіскального чека № 3000338858 від 16.04.2019, який не може бути прийнятий судом в якості належного доказу, оскільки з нього не вбачається кому саме було надіслано дане поштове повідомлення. Крім того, виходячи зі змісту положень п. п. 2, 61 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України N 270 від 05.03.2009, та Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", належним доказом відправлення позивачеві повідомлення про проведення загальних зборів учасників товариства є опис вкладення у поштовий конверт, в якому зазначено, що вкладено повідомлення про проведення загальних зборів учасників товариства, та документ, що підтверджує надання поштових послуг (касовий чек, розрахункова квитанція тощо). Ані письмового повідомлення, ані опису вкладення, ані журналом вихідної поштової кореспонденції, ані документа, що підтверджує надання поштових послуг відповідачем щодо відправки відповідного повідомлення саме на адресу позивача відповідачем 2 під час розгляду даної справи не надано. Вказані факти спростовують обставини, викладені у заявах свідків ( ОСОБА_2 та ОСОБА_5 ) щодо відправлення позивачу повідомлення про проведення загальних зборів товариства, що мали відбутися 22.05.2019.
Згідно правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 02.05.2018 у справі № 910/807/17, обов`язок доказування обставин повідомлення позивача про проведення загальних зборів учасників товариства, покладається на відповідача, як особу, рішення органу управління якої оспорюється у цій справі.
Суд зазначає, що відповідач 2 як на підставу належного повідомлення позивача про проведення загальних зборів, призначених на 22.05.2019, посилався також на протокол загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю Контакт № 6 від 15.04.2019, на яких була також присутня ОСОБА_1 . Як вбачається зі змісту вказаного протоколу, на порядок денний було винесено, зокрема, питання щодо скликання 22.05.2019 загальних зборів учасників ТОВ Контакт з питання прийняття від учасника ТОВ Контакт ОСОБА_2 додаткового особистого грошового внеску до статутного капіталу ТОВ Контакт у розмірі 10 000 (десять тисяч) гривень 00 копійок, збільшення на цю суму загального розміру статутного капіталу ТОВ Контакт , новий розподіл часток учасників ТОВ Контакт у статутному капіталі ТОВ Контакт та питання щодо призначення особи, уповноваженої підписати цей протокол та розіслати відповідні до цього протоколу документи учасникам. Згідно протоколу № 6 від 15.04.2019 було доручено голові цих зборів ОСОБА_2 підписати цей протокол, а також підготувати всі необхідні документи ТОВ Контакт , відповідні цьому протоколу, відповідні листи (повідомлення) та розіслати їх всім учасникам ТОВ Контакт .
Разом із тим, суд відхиляє відповідні доводи відповідача щодо належного повідомлення позивача на загальних зборах, оформлених протоколом № 6 від 15.04.2019, про проведення загальних зборів товариства 22.05.2019 з огляду на наступне. Позивач в судових засіданнях наполягав на порушенні порядку їх скликання, оскільки не був належним чином повідомлений про їх проведення, тим самим заперечував факт присутності на загальних зборах 15.04.2019. Відповідачем 2 під час розгляду даної справи не надано доказів належного повідомлення ОСОБА_1 про проведення даних загальних зборів, які відбулись 15.04.2019. В матеріалах справи відсутній протокол реєстрації учасників загальних зборів 15.04.2019, як це передбачено п. 22.2. Статуту, що ставить під сумнів участь ОСОБА_1 у вказаних зборах, та, відповідно, її обізнаність про розгляд питання порядку денного позачергових загальних зборів, які мали відбутися 22.05.2019 щодо збільшення статутного капіталу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивача було позбавлено права на збільшення статутного капіталу товариства у встановленому законом порядку.
Приймаючи до уваги вищевикладене суд дійшов висновку, що відповідачем 2 не виконано обов`язку щодо належного повідомлення позивача - ОСОБА_1 про час, місце проведення зборів та інформації про питання, що будуть винесені на розгляд зборів (порядок денний) 22.05.2019.
Згідно приписів ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів. Установчими документами товариств, у статутному капіталі яких відсутня державна частка, може бути встановлений інший відсоток голосів учасників (представників учасників), за умови присутності яких загальні збори учасників вважаються повноважними.
Як вже зазначалося, згідно п. 22.1. Статуту збори учасників вважаються повноважними, якщо на ньому присутні учасники (представники учасників), володіючи у сукупності не менш як 60 % голосів.
Відповідно до частини 3 статті 60 Закону України "Про господарські товариства", учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.
Разом із тим, в матеріалах справи відсутній перелік учасників товариства, які реєструвались для участі у загальних зборах 22.05.2019, підписаний головою загальних зборів учасників товариства та секретарем зборів товариства.
Суд звертає увагу, що протокол загальних зборів фіксує факт проведення, хід загальних зборів, прийняття рішень і вирішення питань порядку денного. В протоколі відображається хід і результат голосування присутніх на зборах з кожного питання порядку денного. В протоколі зазвичай відображається дата та місце проведення загальних зборів, перелік учасників присутніх на них та результат голосування.
Згідно протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Контакт" №7 від 22.05.2019 на зборах присутні 3 учасника товариства, що володіють в сукупності 75 % голосів, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 . Разом із тим, у вказаному протоколі не зазначено місце проведення загальних зборів.
Відповідно до п. 7 ст. 33 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю загальні збори проводяться за місцезнаходженням товариства, якщо інше не передбачено статутом.
Суд зазначає, що згідно п. 1.11. Статуту місцезнаходження товариства: 84200, Україна, Донецька область, місто Дружківка, вулиця Нахімова, будинок 1. При цьому, жодні застереження щодо можливості проведення загальних зборів товариства в іншому місті в Статуті ТОВ Контакт відсутні.
Разом із тим, в судовому засіданні 19.09.2019 представник відповідача 2 зазначив про те, що загальні збори 22.05.2019 повинні були проводитись за місцезнаходженням ТОВ Контакт , проте, як свідчать матеріали справи, проводились за адресою: м. Дружківка, вул. Ж. Революції, б. 41. Присутній в судовому засіданні позивач ( ОСОБА_1 ) зазначила про те, що загальні збори за вказаною адресою не проводились.
Наведені обставини відображені у протоколі судового засідання від 19.09.2019.
Таким чином, факт проведення загальних зборів не за місцезнаходженням ТОВ Контакт не заперечується ані позивачем, ані відповідачем 2 по справі. Наведені обставини, за висновком суду, є порушенням приписів чинного законодавства під час проведення загальних зборів ТОВ Контакт , призначених на 22.05.2019.
Як зазначає позивач, ОСОБА_4 не міг бути присутній на загальних зборах 22.05.2019 та приймати участь у голосуванні, оскільки перебував під цілодобовим доглядом та піклуванням дружини ( ОСОБА_1 ), яка представляє інтереси ОСОБА_4 у ТОВ Контакт на підставі довіреності від 21.02.2018.
На підтвердження факту відсутності ОСОБА_4 на загальних зборах ТОВ Контакт позивачем надано нотаріально посвідчені заяви свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7
Відповідач 2 під час розгляду даної справи наполягав на тому, що ОСОБА_4 самостійно приймав участь у загальних зборах учасників, займався веденням господарської діяльності товариства. Зокрема, відповідач 2 зазначав про те, що твердження позивача про те, що ОСОБА_4 після ішемічного інсульту у 2012 році став погано ходити та розмовляти не відповідає дійсності, на підтвердження чого надав не засвідчені належним чином копії заяв свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_8 , ОСОБА_5 та ОСОБА_4 .
Разом із тим, суд не приймає в якості належних доказів вищезазначені заяви свідків, оскільки предметом розгляду даної справи є встановлення наявності або відсутності порушення корпоративних прав, пов`язаних з діяльністю товариством, саме позивача - ОСОБА_1 - внаслідок неповідомлення її про проведення загальних зборів учасників 22.05.2019, та, відповідно, неможливість реалізувати корпоративні права на управління товариством.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржуваним рішенням було, зокрема, прийнято від учасника TOB КОНТАКТ ОСОБА_2 додатковий особистий грошовий внесок до статутного капіталу TOB КОНТАКТ у розмірі 10 000,00 грн., збільшено розмір статутного капіталу TOB КОНТАКТ та в зв`язку із цим здійснено перерозподіл часток статутного капіталу товариства.
З цього приводу суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до приписів ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами). Справжність підписів на такому рішенні нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.
Згідно ч. 5 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації змін до відомостей про розмір статутного капіталу, розміри часток у статутному капіталі чи склад учасників товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю (далі в цій частині - товариство) подаються такі документи:
1) заява про державну реєстрацію змін до цих відомостей;
2) документ про сплату адміністративного збору;
3) один із таких відповідних документів:
а) рішення загальних зборів учасників товариства про визначення розміру статутного капіталу та розмірів часток учасників;
б) рішення загальних зборів учасників товариства про виключення учасника з товариства;
в) заява про вступ до товариства;
г) заява про вихід з товариства;
ґ) акт приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі товариства;
д) судове рішення, що набрало законної сили, про визначення розміру статутного капіталу товариства та розмірів часток учасників товариства;
е) судове рішення, що набрало законної сили, про стягнення з (повернення з володіння) відповідача частки (частини частки) у статутному капіталі товариства.
Справжність підписів учасників, які голосували за рішення, зазначені у підпунктах "а" і "б" цієї частини, засвідчується нотаріально.
Таким чином, оскільки загальними зборами ТОВ "КОНТАКТ" приймалось рішення про збільшення розміру статутного капіталу товариства та про новий розподіл часток для державної реєстрації змін до відомостей про розмір статутного капіталу, розміри часток у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю справжність підписів учасників, які голосували за зазначені рішення, повинні засвідчуватися нотаріально.
Між тим, в матеріалах справи відсутні нотаріально засвідчені підписи учасників на рішенні загальних зборів, що оформлені протоколом № 7 від 22.05.2019, які голосували за оскаржуване рішення.
Згідно правової позиції, викладеної у Постанові Верховного суду від 21.03.2018 у справі № 927/699/17, рішення загальних зборів учасників (акціонерів, членів) та інших органів юридичної особи не є правочинами у розумінні статті 202 ЦК України. До цих рішень не можуть застосовуватися положення статей 203 та 215 ЦК України, які визначають підстави недійсності правочину, і, відповідно, правові наслідки недійсності правочину за статтею 216 ЦК України.
Рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин. Зазначені рішення є актами ненормативного характеру (індивідуальними актами).
Зважаючи на положення статті 167 Господарського кодексу України та статей 58, 60 Закону України "Про господарські товариства" підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи можуть бути: невідповідність рішень загальних зборів нормам законодавства; порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів; позбавлення учасника (акціонера, члена) юридичної особи можливості взяти участь у загальних зборах.
Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з порушенням прямих вказівок закону є:
- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення або у разі неможливості встановлення наявності кворуму (статті 59 та 60 Закону України "Про господарські товариства", статті 41 та 42 Закону України "Про акціонерні товариства", стаття 15 Закону України "Про кооперацію");
- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина шоста статті 42 Закону України "Про акціонерні товариства");
- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного, на розгляд яких не було отримано згоди усіх присутніх на загальних зборах (частина п`ята статті 61 Закону України "Про господарські товариства");
- відсутність протоколу загальних зборів ТОВ (частина шоста статті 60 Закону України "Про господарські товариства");
- відсутність протоколу загальних зборів АТ, підписаного головою і секретарем зборів (стаття 46 Закону України "Про акціонерні товариства").
Під час вирішення питання про недійсність рішень загальних зборів у зв`язку з іншими порушеннями, допущеними під час їх скликання та проведення, господарський суд повинен оцінити, як ці порушення вплинули на прийняття загальними зборами відповідного рішення.
Суд зазначає, що участь позивача у загальних зборах не обмежується виключно голосуванням, так як голосуванню передує обговорення ним з усіма присутніми учасниками питань порядку денного, внесення обґрунтованих пропозицій та виступи учасників, що за певних обставин може істотно вплинути на загальний хід голосування та змінити його результати в порівнянні з тими результатами, які мали місце внаслідок незаконного позбавлення позивача можливості взяти участь у загальних зборах.
Згідно правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 у справі №907/167/17 права учасника (акціонера, члена) юридичної особи можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.
Як встановлено судом, позивач не був належним чином повідомлений про час, місце проведення зборів та інформацію про питання, що будуть винесені на розгляд зборів (порядок денний) 22.05.2019, у зв`язку з чим не приймав участі на такому засіданні, не зміг належним чином підготуватись до розгляду питань порядку денного і надати пояснення та скористатися своїм правом на збільшення статутного капіталу, що за певних обставин могло істотно вплинути на загальний хід голосування та змінити його результати в порівнянні з тими результатами, які мали місце внаслідок незаконного позбавлення позивача можливості взяти участь у загальних зборах.
Приймаючи до уваги вищевикладене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Контакт", оформлене протоколом №7 від 22.05.2019.
Щодо позовних вимог скасування державної реєстрації змін, які були внесені державним реєстратором виконавчого комітету Дружківської міської ради Донецької області Редькіним Михайлом Олексійовичем за реєстраційним номером №12671050017000039 від 28.05.2019 року суд зазначає наступне.
Право доступу до правосуддя є одним із фундаментальних прав, гарантованих, зокрема, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Суди повинні здійснювати правосуддя (стаття 124 Конституції України). Прийняте рішення повинно призводити до змін у правовому становищі сторін.
Європейський суд з прав людини, у справі "Delcourt v. Веlgіum", зазначив, що "...стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права...".
Тобто, у кінцевому результаті ефективний засіб повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
Згідно до ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України та ст.20 Господарського кодексу України суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Статтею 25 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань визначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: 1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації; 2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", в тому числі щодо визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань , визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Контакт", оформлене протоколом №7 від 22.05.2019 є підставою для відновлення порушеного права позивача шляхом задоволення позовних вимог щодо скасування державної реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприсмців та громадських формувань реєстраційний запис № 12671050017000039 від 28.05.2019, внесений державним реєстратором виконкому Дружківської міської ради Редькіним Михайлом Олексійовичем щодо змін до установчих документів ТОВ Контакт , зміни статутного або складеного капіталу, зміни складу або інформації про засновників
Щодо позовних вимог до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 суд зазначає наступне.
Відповідачем у спорах про визнання недійсним рішення загальних зборів та інших керівних органів юридичної особи виступає сама юридична особа
Суд зазначає, що заявлені позивачем при зверненні до суду з цим позовом вимоги стосуються виключно відповідача 2 (юридичної особи) та, відповідно, не можуть бути пред`явлені відповідачу 3 та відповідачу 4 як учасникам такої юридичної особи, а самостійних вимог до відповідача 3 та відповідача 4 позивачем не сформовано. Тобто, фактично, в цьому спорі відсутні вимоги до вказаних осіб, у зв`язку з чим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог щодо вказаних осіб.
Згідно ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Відповідно до положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача 2.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до державного реєстратора виконавчого комітету Дружківської міської ради Донецької області Редькіна Михайла Олексійовича, товариства з обмеженою відповідальністю "Контакт", ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання недійсними рішення позачергових загальних зборів учасників, оформленого протоколом №7 від 22.05.2019 та скасування державної реєстрації змін, які були внесені державним реєстратором виконавчого комітету Дружківської міської ради Донецької області Редькіним Михайлом Олексійовичем за реєстраційним номером №12671050017000039 від 28.05.2019 року - задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Контакт", оформлене протоколом №7 від 22.05.2019.
Скасувати у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприсмців та громадських формувань реєстраційний запис № 12671050017000039 від 28.05.2019, внесений державним реєстратором виконкому Дружківської міської ради Редькіним Михайлом Олексійовичем щодо змін до установчих документів ТОВ Контакт , зміни статутного або складеного капіталу, зміни складу або інформації про засновників.
У задоволенні позовних вимог щодо ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Контакт" (84200, Донецька область, місто Дружківка, вулиця Нахімова, будинок 1; код ЄДРПОУ 13499136) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 3842,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
У судовому засіданні 13.11.2019 проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 25.11.2019
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя Ю.В. Бокова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2019 |
Оприлюднено | 28.11.2019 |
Номер документу | 85936137 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Барбашова Сільва Вікторівна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Бокова Юлія Валеріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні