ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" листопада 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2975/19 Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,
секретар судового засідання Цісельський К.О.,
за участю представників учасників справи:
від позивача: Черкасова О.О.,
від відповідача: Огороднійчук М.І.,
від третьої особи: Ковальчук І.Ю.,
розглянув у відкритому підготовчому засіданні справу за позовом Компанії Swedish Match Lighters BV до Товариства з обмеженою відповідальністю ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Одеська митниця ДФС, про вилучення з цивільного обороту та знищення товару.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 07.10.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 916/2975/19, призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 05.11.2019 р., залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Одеську митницю ДФС.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.11.2019 р. оголошено перерву в підготовчому засіданні до 26.11.2019 р.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.11.2019 р. задоволено усну заяву позивача про відкликання заяви про забезпечення позову, останню залишено без розгляду.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.11.2019 р. заяву Компанії Swedish Match Lighters BV від 08.11.2019 р. про забезпечення позову із доданими до неї документами повернуто заявнику.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.11.2019 р. за заявою Компанії Swedish Match Lighters BV забезпечено позов шляхом заборони будь-яким особам вчиняти дії щодо знищення предмета спору - товарів чи предметів, що містять об`єкти інтелектуальної власності, - запальнички, імпортер/декларант - Товариство з обмеженою відповідальністю ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» , які ввозяться на митну територію України у контейнері TGBU7244051 у кількості 400000 штук на підставі попередньої митної декларації від 14.08.2019 р. ІМ40ЕЕ № UA100000/2019/854768.
Згідно із приписами ст.233,240 ГПК України в підготовчому засіданні 26.11.2019 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Компанія Swedish Match Lighters BV (далі - Компанія) - юридична особа, зареєстрована за законодавством Нідерландів, звернулась в Господарський суд Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» (далі - ТОВ ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» ), в якій просить вилучити з цивільного обороту та знищити товар - запальнички, імпортер/декларант - ТОВ ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» , які ввозяться на митну територію України у контейнері TGBU7244051 у кількості 400000 штук на підставі попередньої митної декларації від 14.08.2019 р. ІМ40ЕЕ № UA100000/2019/854768.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, Компанія посилається на положення ст.ст.420,424,426,431,432,492,494 ЦК України, ст.ст.16,20 Закону України „Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» , висновок експертного дослідження Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності від 30.08.2019 р. № 194/19, свідоцтво на товарний знак № 5168, сертифікат про міжнародну реєстрацію № 650787 знака для товару тощо та вказує на порушення ТОВ ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» майнових прав інтелектуальної власності позивача шляхом ввезення на митну територію України товару із нанесеним позначенням ,,CRICKET» на запальнички у кількості 400000 штук без отримання права на це.
Відповідач до початку розгляду справи по суті письмово визнав позовні вимоги у повному обсязі, у зв`язку з чим просив врахувати відповідну заяву при ухваленні рішення по даній справі та здійснити розподіл судових витрат відповідно до ч.ч.1,2 ст.124 та ч.1 ст.130 ГПК України. Крім того в засіданні суду представник ТОВ ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» повідомив, що між товариством та митним органом укладено мирову угоду про припинення провадження у справі про порушення митних правил № 2503/50000/19 шляхом компромісу від 23.10.2019 р. За умовами мирової угоди ТОВ ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» зобов`язується сплатити добровільно штраф, передбачений санкцією відповідної статті, та задекларувати спірний товар у режим знищення або руйнування до 23.11.2019 р. Також відповідачем надано суду договір від 16.10.2019 р. № 16/10 з ТОВ ,,Базука» на виконання послуг з утилізації (переробки), знищення неякісної продукції.
Одеська митниця ДФС в письмових поясненнях зазначила, зокрема, про те, що нею: складено протокол про порушення митних правил № 2503/50000/19 по відношенню до керівника ТОВ ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» у зв`язку з переміщенням через митний кордон товарів з порушенням права інтелектуальної власності; товар на митну територію України не пропущено.
Згідно ч.ч.3,4 ст.185 ГПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому ст.ст.191, 192 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч.1,2,4 ст.191 ГПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши відповідність доводів сторін фактичним обставинам справи та нормам українського законодавства, господарський суд, враховуючи зміст ст.ст.185 та 191 ГПК України та факт визнання відповідачем позову, дійшов висновку про його задоволення за результатами підготовчого провадження, виходячи з такого.
Компанія є власником майнових прав на об`єкт права інтелектуальної власності - зображувальний знак для товарів і послуг (торговельна марка) ,,CRICKET» , який пройшов міжнародну та українську реєстрацію, що підтверджується: свідоцтвом № 5168 на товарний знак і/або знак обслуговування, виданим Державним патентним відомством України 31.05.1994 р.; випискою з Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг відносно свідоцтва № 5168 станом на 21.08.2019 р.; сертифікатом про міжнародну реєстрацію № 650787.
Статтею 495 ЦК України встановлено, що майновими правами інтелектуальної власності на торговельну марку є: право на використання торговельної марки; виключне право дозволяти використання торговельної марки; виключне право перешкоджати неправомірному використанню торговельної марки, в т.ч. забороняти таке використання; інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом. Майнові права інтелектуальної власності на торговельну марку належать володільцю відповідного свідоцтва, володільцю міжнародної реєстрації, особі, торговельну марку якої визнано в установленому законом порядку добре відомою, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України „Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» від 15.12.1993 р. № 3689-ХІІ (із змінами) іноземці та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обов`язки, передбачені цим Законом, відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.5 ст.16 цього ж закону свідоцтво надає його власнику виключне право забороняти іншим особам використовувати без його згоди, якщо інше не передбачено цим Законом: зареєстрований знак стосовно наведених у свідоцтві товарів і послуг; зареєстрований знак стосовно товарів і послуг, споріднених з наведеними у свідоцтві, якщо внаслідок такого використання можна ввести в оману щодо особи, яка виробляє товари чи надає послуги; позначення, схоже із зареєстрованим знаком, стосовно наведених у свідоцтві товарів і послуг, якщо внаслідок такого використання ці позначення і знак можна сплутати; позначення, схоже із зареєстрованим знаком, стосовно товарів і послуг, споріднених з наведеними у свідоцтві, якщо внаслідок такого використання можна ввести в оману щодо особи, яка виробляє товари чи надає послуги, або ці позначення і знак можна сплутати.
В ч.4 ст.16 вказаного Закону України встановлено, що використанням знака визнається: нанесення його на будь-який товар, для якого знак зареєстровано, упаковку, в якій міститься такий товар, вивіску, пов`язану з ним, етикетку, нашивку, бирку чи інший прикріплений до товару предмет, зберігання такого товару із зазначеним нанесенням знака з метою пропонування для продажу, пропонування його для продажу, продаж, імпорт (ввезення) та експорт (вивезення); застосування його під час пропонування та надання будь-якої послуги, для якої знак зареєстровано; застосування його в діловій документації чи в рекламі та в мережі Інтернет. Знак визнається використаним, якщо його застосовано у формі зареєстрованого знака, а також у формі, що відрізняється від зареєстрованого знака лише окремими елементами, якщо це не змінює в цілому відмітності знака.
Проаналізувавши процитовані вище норми матеріального права, господарський суд зазначає, що Компанії як власнику прав на об`єкт права інтелектуальної власності - зображувальний знак для товарів і послуг (торговельну марку) надано виключне право забороняти іншим особам використовувати у будь-який спосіб, зокрема імпортувати (ввозити) в Україну, товар - запальнички із нанесеним позначенням ,,CRICKET» .
З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що 15.08.2019 р. під час митного огляду товару, ввезеного ТОВ ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» на митну територію України в зоні діяльності Одеської митниці ДФС за попередньою митною декларацією від 14.08.2019 р. ІМ40ЕЕ № UA100000/2019/854768, виявлено товари, що містять ознаки використання належного позивачу об`єкту права інтелектуальної власності, а саме запальнички, марковані позначенням ,,CRICKET» . Митницею 19.08.2019 р. відібрані зі складанням акту б/н та передані представнику Компанії зразки товару. Останні стали предметом експертного дослідження, за наслідками якого надано висновок Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності від 30.08.2019 р. № 194/19, де зазначено, що позначення ,,CRICKET» , що міститься на виявленій та вилученій продукції згідно акту б/н про взяття проб (зразків) товарів від 19.08.2019 р. Одеської митниці ДФС, є схожими зі знаками для товарів і послуг за свідоцтвом України № 5168 та за міжнародною реєстрацією № 650787 настільки, що їх можна сплутати, та котрі можуть ввести в оману щодо особи, яка виробляє товари 34 класу МКТП.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.20 Закону України „Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» будь-яке посягання на права власника свідоцтва, передбачені статтею 16 цього Закону, в т.ч. вчинення без згоди власника свідоцтва дій, що потребують його згоди, та готування до вчинення таких дій, вважається порушенням прав власника свідоцтва, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Згідно з ч.2 ст.20 названого Закону України на вимогу власника свідоцтва таке порушення повинно бути припинено, а порушник зобов`язаний відшкодувати власнику свідоцтва заподіяні збитки. Власник свідоцтва може також вимагати усунення з товару, його упаковки незаконно використаного знака або позначення, схожого з ним настільки, що їх можна сплутати, або знищення виготовлених зображень знака або позначення, схожого з ним настільки, що їх можна сплутати…
За правилами ч.1 та п.3 ч.2 ст.432 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого права інтелектуальної власності відповідно до ст.16 цього кодексу. Суд у випадках та в порядку, встановлених законом, може постановити рішення, зокрема, про: вилучення з цивільного обороту товарів, виготовлених або введених у цивільний оборот з порушенням права інтелектуальної власності, та знищення таких товарів.
Приймаючи до уваги наведене, підтвердження доданими до позовної заяви доказами факту порушення відповідачем прав інтелектуальної власності Компанії, відповідність законодавству обраних нею способів захисту порушеного права, визнання відповідачем позову, а також те, що укладання мирової угоди про припинення провадження у справі про порушення митних правил ніяким чином на можливість вирішення по суті спору по даній справі не впливає, господарський суд вважає, що заявлені Компанією вимоги підлягають задоволенню.
Згідно п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.130 ГПК України та ч.3 ст.7 Закону України ,,Про судовий збір» у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки відповідачем повністю визнано позов до початку розгляду справи по суті, позивачу слід повернути з державного бюджету 960,50 грн, що складає 50% сплаченого за подачу позовної заяви судового збору. Решта судового збору покладається на ТОВ ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» .
Керуючись ст.ст.129,130,185,191,232,233,238,240,241 ГПК України, вирішив:
Позов задовольнити.
Вилучити з цивільного обороту та знищити товар - запальнички, імпортер/декларант - Товариство з обмеженою відповідальністю ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» , які ввозяться на митну територію України у контейнері TGBU7244051 у кількості 400000 штук на підставі попередньої митної декларації від 14.08.2019 р. ІМ40ЕЕ № UA100000/2019/854768.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ,,КОНТРАКТ ЕКСПО 19» (49021, м. Дніпро, вул. Лісопильна, буд. 10, код 42729061) на користь Компанії Swedish Match Lighters BV (а/с 82, NL-9400 AB, м. Ассен, Нідерланди) 960/дев`ятсот шістдесят/грн 50 коп. судового збору.
Повернути Компанії Swedish Match Lighters BV (а/с 82, NL-9400 AB, м. Ассен, Нідерланди) з Державного бюджету України (УК у м. Одесі/Приморський р-н/ 22030101, код ЄДРПОУ 38016923, Казначейство України (ЕАП), р/р 34319206083034, МФО 899998, КБК 22030101) 960/дев`ятсот шістдесят/грн 50 коп. судового збору, сплата якого підтверджується квитанцією від 03.10.2019 р. № ПН1448.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання його повного тексту і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 29 листопада 2019 р.
Суддя Л.В. Лічман
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2019 |
Оприлюднено | 02.12.2019 |
Номер документу | 85971540 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Лічман Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні