Справа № 909/1124/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.12.2019 м. Івано-Франківськ Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу № 909/1124/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фідгард" про стягнення з приватного акціонерного товариства Страхова компанія "Галицька" страхового відшкодування у розмірі 94 000 грн.
ТОВ "Фідгард" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом про стягнення з ПрАТ СК "Галицька" страхового відшкодування у розмірі 94 000 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що 12 вересня 2018 р., у м. Києві відбулася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобілів марки JEEP Renegade та марки SUBARU, внаслідок якої була завдана майнова шкода позивачу як власнику транспортного засобу марки JEEP Renegade. Оскільки відповідальність власника транспортного засобу марки SUBARU FORESTER була застрахована відповідачем на підставі договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (поліс серії АМ № 2429015), саме на останнього покладений обов`язок із відшкодування завданої шкоди в межах визначеного цим полісом ліміту та із врахуванням часткової сплати страхового відшкодування.
17 жовтня 2019 р., суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху та зобов`язав позивача у п`ятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути виявлені недоліки.
06 листопада 2019 р., у зв`язку із усуненням недоліків позовної заяви суд відкрив провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та зобов`язав відповідача у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати Господарському суду Івано-Франківської області відзив на позов та копію полісу серії АМ № 2429015.
Відповідно до даних рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач отримав копію ухвали суду 13 листопада 2019 р., відтак строк для подання відзиву та витребуваних судом документів розпочався 14 листопада 2019 р. та закінчився - 28 листопада 2019 р.
Відповідач вимог ухвали суду у встановлений судом строк не виконав.
Згідно з ч. 1 ст. 118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Статтею 178 ГПК України передбачене право відповідача подати суду відзив на позовну заяву. Разом з тим, як визначено в ч. 3 цієї статті, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
При розгляді даної справи суд також керується положеннями п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989 р. у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
12 вересня 2018 р., у м. Києві відбулася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобілів марки JEEP Renegade, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , та марки SUBARU FORESTER, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Внаслідок зазначеної ДТП була завдана матеріальна шкода власнику автомобіля марки JEEP Renegade, яка, відповідно до Звіту від 26 жовтня 2018 р. № 7700, із врахуванням коефіцієнта фізичного зносу склала - 528 079 грн 50 коп.
Згідно з даними свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , автомобіль марки JEEP Renegade, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 належить позивачу на праві власності.
Відповідно до постанови Голосіївського районного суду м. Києва від 11 жовтня 2018 р. у справі 752/19993/18, винним у вчиненні адміністративного правопорушення, що спричинило згадану ДТП, було визнано водія автомобіля марки SUBARU FORESTER, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 - ОСОБА_1 .
Згідно з даними поліса серії АМ № 2429015 від 18 грудня 2017 р., цивільно-правова відповідальність ОСОБА_1 власника автомобіля марки SUBARU FORESTER, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , була застрахована ПрАТ СК "Галицька".
В полісі серії АМ № НОМЕР_4 від 18 грудня 2017 р., встановлено ліміт відповідальності за шкоду майну у розмірі 100 000 грн із франшизою 0 грн.
В грудні 2018 р. сторони підписали протокол узгодження розміру страхового відшкодування та порядку його виплати № ГСК000009571-01М, в якому, зокрема, визначили графік виплати страхового відшкодування на загальну суму 100 000 грн із кінцевою датою погашення заборгованості - 31 липня 2019 р.
Як зазначає позивач, відповідач виконав свої зобов`язання із виплати страхового відшкодування частково - в сумі 6 000 грн, що підтверджується даними наявних у матеріалах справи копій платіжних доручень від 31 січня 2019 р. № 12755 та від 26 квітня 2019 р. № 13034.
Решту заборгованості в розмірі 94 000 грн відповідач в узгоджений сторонами строк не погасив.
Отже, предметом даного спору є вимога про стягнення з відповідача на користь позивача страхового відшкодування.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.
За змістом положень ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Згідно з ч. 3 ст. 512 та ст. 515 ЦК України, кредитор у зобов`язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом. Заміна кредитора не допускається у зобов`язаннях, нерозривно пов`язаних з особою кредитора, зокрема, у зобов`язаннях про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю.
Як визначено в ст. 979 ЦК України, за договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Згідно з ст. 993 ЦК України, до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Аналогічні норми містить ст. 27 Закону України "Про страхування".
Відповідно до п. 22.1 ст. 22 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
Згідно з ст. 6 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи.
За змістом ст. 9 Закону України "Про страхування", франшиза - частина збитків, які не відшкодовуються страховиком за договором страхування.
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
В п. 1.8 ст. 1 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" визначено, що страховий поліс - єдина форма внутрішнього договору страхування, яка посвідчує укладення такого договору.
У зв`язку із наведеним, враховуючи, що відповідальність власника транспортного засобу марки SUBARU FORESTER була застрахована відповідачем на підставі договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, саме на останнього покладений обов`язок із відшкодування завданої шкоди в межах визначеного цим полісом ліміту та із врахуванням часткової сплати страхового відшкодування.
Відтак позов ТОВ "Фідгард" слід задовольнити.
Витрати позивача по сплаті судового збору, згідно з положеннями ст. 129 ГПК України, суд покладає на відповідача.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 240, 241, 252 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
позов задовольнити;
з приватного акціонерного товариства Страхова компанія "Галицька" (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Василіянок, 22; ідентифікаційний код 22186790) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Фідгард" (02152, м. Київ, вул. Березняківська, буд. 12; ідентифікаційний код 40707601) стягнути 94 000 (дев`яносто чотири тисячі) грн страхового відшкодування та 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І. В. Ткаченко
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2019 |
Оприлюднено | 03.12.2019 |
Номер документу | 86037955 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Ткаченко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні