Рішення
від 12.11.2019 по справі 675/971/19
ІЗЯСЛАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 675/971/19

Провадження № 2/675/447/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" листопада 2019 р. м.Ізяслав

Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі головуючого судді Короля О.В., за участю секретаря судового засідання Сопронюк С.Л., учасників справи:

представника позивача: не з`явився,

відповідачі 1, 2: не з`явилися,

представника відповідача 3: ОСОБА_1 ,

представник третьої особи: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Укрелітагро до комунального підприємства Чемеровецьке бюро нерухомості , ОСОБА_2 , товариства з обмеженою відповідальністю Михнівські Лани ; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання договору оренди землі недійсним,-

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія Укрелітагро (по тексту - ТОВ Компанія Укрелітагро , позивач) звернулося до Ізяславського районного суду Хмельницької області з позовом до комунального підприємства Чемеровецьке бюро нерухомості (по тексту - КП Чемеровецьке бюро нерухомості , відповідач 1), ОСОБА_2 (по тексту - ОСОБА_2 , відповідач 2), товариства з обмеженою відповідальністю Михнівські Лани (по тексту - ТОВ Михнівські Лани , відповідач 3); третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного 20.08.2018 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6822184200:05:012:0011, площею 2, 2195 га.

В обгрунтування позовних вимог позивач покликається на наступні обставини.

Так, зазначає, що 10.09.2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень стало відомо про наявність подвійної реєстрації права оренди земельної ділянки, де орендарем вже виступає ТОВ Компанія Укрелітагро . При цьому, позивач звертає увагу, що між ним та відповідачем 2 було укладено договір оренди землі 14.12.2012 року, який зареєстрований 25.12.2012 року в управлінні Держкомзему в Ізяславському районі за №682210004005662, строком на 7 років на земельну ділянку з кадастровим номером 6822184200:05:012:0011, площею 2, 2195 га, тобто задовго до укладення договору оренди землі від 20.08.2018 року, між тим же власником та відповідачем 3, зареєстрованого 22.08.2018 року відповідачем 1.

Як вважає позивач оспорюваний у справі договір оренди землі є недійсним, оскільки він не відповідає вимогам чинного законодавства, укладений до закінчення строку дії попереднього договору оренди землі, спірна земельна ділянка на той момент знаходилася в законному користуванні позивача.

На думку позивача одна й та сама земельна ділянка не може бути об`єктом оренди двох договорів оренди землі, укладених з різними орендарями та не може бути передана в користування без припинення права попереднього користувача (орендаря). Крім того за покликанням позивача, державний реєстратор всупереч вимог закону не здійснив запити до відповідних органів з метою перевірки наявності вже зареєстрованих прав на вищезазначену земельну ділянку, що в свою чергу призвело до існування подвійної реєстрації прав оренди земельної ділянки та суттєвого порушення прав позивача, який має законні підстави (чинний договір оренди) на користування спірною земельною ділянкою.

З врахуванням зазначеного, позивач вказує, що укладений між ОСОБА_2 та ТОВ Михнівські Лани правочин порушує речові права ТОВ Компанія Укрелітагро , не відповідає вимогам закону та має бути визнаний судом недійсним.

Відповідачем 3 було подано відзив на подану позовну заяву (вх.№6590/19 від 18.06.2019 року), згідно якого позовні вимоги не визнає у повному обсязі.

Так у своєму відзиві відповідач підтверджує ту обставину, що між ним та відповідачем 2 було укладено оспорюваний у справі договір оренди земельної ділянки, однак за його покликанням перед його реєстрацією передувала перевірка факту наявності обтяжень на зазначену ділянку, в тому числі і перебування її в оренді, що дозволила зробити висновок про відсутність відомостей, які унеможливили б таку реєстрацію.

На думку ТОВ ОСОБА_3 Лани слід врахувати, що ані орендодавець, ані відділ в Ізяславському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не надав жодних відомостей про перебування земельної ділянки з кадастровим номером 6822184200:05:012:0011 в оренді, а відтак враховуючи відсутність доказів реєстрації договору в Книзі записів про державну реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі позовні вимоги не підлягають задоволенню, так як не підтверджені належними і допустимими доказами.

На поданий відповідачем 3 відзив позивачем подано відповідь на відзив (вх. №7166/19 від 03.07.2019 року), згідно якого вважає покликання ТОВ Михнівські Лани необгрунтованими. Так, вказує, що матеріали справи містять копію договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822184200:05:012:0011 від 14.12.2012 року, який пройшов державну реєстрацію, про що відповідно вчинено запис від 25.12.2012 року за №682210004005662, а відтак доводи про відсутність такої реєстрації є надуманими.

Також позивач просив врахувати правову позицію Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2018 року по справі №823/378/16 та вказав на безпідставність тверджень про відсутність у відповідача 3 відомостей щодо наявності орендних відносин відповідача 2 з ТОВ Компанія Укрелітагро , оскільки це спростовується листом від 03.09.2018 року за №МЛ-12-18.

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача подало письмове пояснення (вх. №6683/19 від 20.06.2019 року), у відповідності з яким вказує про недійсність оспорюваного договору з підстав, вказаних у позові, з врахуванням положень ст.ст. 203, 215 ЦК України.

У судове засідання 12.11.2019 року представник позивача не з`явився, подав письмове клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача 3 - ТОВ Михнівські лани в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог з підстав, викладених у письмовому відзиві, так як будь-яких неправомірних дій по укладенню оскаржуваного правочину, які б суперечили вимогам чинного земельного законодавства не здійснювалося. Також просив врахувати, що договір оренди землі від 14.12.2012 року, укладений між позивачем та відповідачем 2 по своїй суті не є належним чином зареєстрованим по встановленій процедурі.

Відповідачі 1 та 2 в судове засідання 12.11.2019 року не з`явилися, хоча про день, місце та час розгляду справи повідомлені належним чином, клопотань щодо відкладення судового розгляду або розгляду справи за їх обов`язкової участі суду не подавали.

Представник Головного управління Дежгеокадастру у Хмельницькій області в судове засідання також не з`явився, хоча про місце, день та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Неявка учасників справи у судове засідання 12.11.2019 року, які зазначені вище, не є перешкодою у вирішенні спору згідно встановленого порядку з`ясування обставин, на які покликаються учасники судового провадження.

Заслухавши пояснення представника позивача у судовому засіданні в якому брав участь, пояснення представника відповідача 3, врахувавши письмове пояснення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, допитавши свідка ОСОБА_4 , дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих доказів, суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог судом враховано наступне.

Так, спірні правовідносини врегульовані нормами як цивільного, так і земельного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

В силу ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України, Законом України Про оренду землі .

Положеннями ч. 4 ст. 124 ЗК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 13 Закону України Про оренду землі , у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі статтею 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Статтею 24 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендодавець зобов`язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

На підставі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

За змістом ч. 2 ст. 95 ЗК України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. в ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання угоди недійсною.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6822184200:05:012:0011, площею 2, 2195 га, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю Серія Р1 №818669.

Як вбачається з договору оренди землі від 14.12.2012 року ОСОБА_2 надала в оренду ТОВ Компанія Укрелітагро в строкове платне користування на 7 років земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6822184200:05:012:0011, площею 2, 2195 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Договір оренди землі від 14.12.2012 року, зареєстрований управлінням Держкомзему в Ізяславському районі, про що ОСОБА_4 , яка провела державну реєстрацію, у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25.12.2012 року №682210004005662.

Зазначені обставини підтверджуються відміткою в договорі оренди землі від 14.12.2012 року, де чітко зазначена дата державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, реєстраційний номер, є підпис посадової особи та мокра печатка державної установи.

Допитана в ході судового розгляду в якості свідка ОСОБА_4 вказала, що дійсно здійснювала державну реєстрацію такого договору, і відомості, що зазначені вище внесені нею особисто та засвідчені відтиском мокрої печатки державної установи.

Також судом встановлено і те, що 20.08.2018 року між ОСОБА_2 та ТОВ Михнівські лани укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого останньому в строкове платне користування на 10 років надано земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6822184200:05:012:0011, площею 2, 2195 га, яка знаходиться на території Мислятинської сільської ради Ізяславського району, що підтверджується належним чином засвідченою копією вказаного договору та оглянутим в судовому засіданні його оригіналом.

Згідно із Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта нерухомого майна №137153867 від 10.09.2018 року вбачається, що 22.08.2018 державним реєстратором КП Чемеровецьке бюро нерухомості зареєстровано за ТОВ Михнівські Лани право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822184200:05:012:0011, площею 2, 2195 га на підставі договору оренди від 20.08.2018 року між відповідачами по справі 2 та 3.

За вказаних обставин, фактично відбулася подвійна реєстрація договору оренди однієї і тієї ж земельної ділянки.

Відповідно до ч. 2 ст. 125 ЗК України, в редакції, чинній на момент укладення договору оренди від 14.12.2012 року та його державної реєстрації, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

З 2011 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року за №1021 Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (зі змінами), що діяла до 01.01.2013 року, відповідними повноваженнями були наділені територіальні органи Держземагентства за місцем розташування земельної ділянки.

Указом Президента України від 09.12.2010 року №1085/2010 Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади було утворено Державне агентство земельних ресурсів України, реорганізувавши Державний комітет України із земельних ресурсів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року №1021 Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів про право власності на земельну ділянку та право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі , Указу Президента України Про Державне агентство земельних ресурсів України від 08.04.2011 року № 445/2011 станом на 25.12.2012 року функції державної реєстрації договорів оренди землі виконувати територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, які були утворені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.2011 року № 974 Про утворення територіальних органів Державного агентства земельних ресурсів , що набрала чинності 26.09.2011 року.

Таким чином, у суду не має підстав вважати, що реєстрацію договору оренди землі від 14.12.2012 року проведено посадовою особою органу, яка не здійснювала ці повноваження.

Суд також враховує і те, що згідно довідки державного кадастрового реєстратора відділу в Ізяславському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №27-22-0.25-511/101-19 від 12.07.2019 року, дійсно, 25.12.2012 року було зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822184200:05:012:0011, укладений між позивачем та відповідачем 2.

При цьому, як вбачається з довідки державного кадастрового реєстратора відділу в Ізяславському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №27-22-0.25-517/101-19 від 18.07.2019 року між позивачем та відповідачем 2 було зареєстровано договір оренди земельної ділянки 25.12.2012 року на 7 років саме з реєстраційним номером 682210004005662 (земельна ділянка з кадастровим номером 6822184200:05:012:0011)

Також і враховано і те, що частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Як вже було вказано судом, відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Доводи відповідача 3 як на підставу для відмови у задоволенні позову, щодо порушення самого порядку реєстрації договору оренди землі від 14.12.2012 року та недоведеності факту реєстрації такого договору оренди землі з огляду відсутність запису про реєстрацію такого договору в Книзі записів про державну реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, суд відхиляє, оскільки немає підстав вважати, що такий договір укладено з порушенням ст. 125 , ч. 5 ст. 126 ЗК України (в редакції чинній станом на 25.12.2012 року). Доказів протилежного відповідачем 3 суду не надано.

При цьому, відповідач 2 не надав жодного доказу, що його волевиявлення на укладання правочину від 14.12.2012 року не було вільним та не відповідало його внутрішній волі, отже останній у такий спосіб розпорядився земельною ділянкою, що належить йому на праві власності, передавши її в оренду позивачу строком на 7 років.

Суд констатує, що за визначенням приписів ч. 1 ст. 203 ЦК України, укладення будь-якого іншого договору оренди відносно цієї ж земельної ділянки без розірвання діючого договору суперечить закону.

Враховуючи, що оспорюваний у справі договір оренди земельної ділянки від 20.08.2018 року укладений між ОСОБА_2 та ТОВ Михнівські Лани в період дії чинного договору оренди землі від 14.12.2012 року, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ Компанія Укрелітагро , за яким право користування земельною ділянкою належить останньому, то є законні підстави вважати, що він порушує право позивача як належного користувача земельної ділянки.

Таким чином, договір оренди земельної ділянки від 20.08.2018 року не відповідає вимогам ч. 1 ст. 203 ЦК України та на підставі ч. 1 ст. 215 ЦК України підлягає визнанню недійсним.

Відповідно до ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користування майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 236 ЦК України правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

Крім того, судом враховано і те, що відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

На думку суду, з огляду на заявлений предмет та підстави позову, КП Чемеровецьке бюро нерухомості не є належним відповідачем по справі, а відтак підстави для задоволення позову в частині заявлених до нього позовних вимог відсутні.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності, з урахуванням позицій учасників справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.

На підставі ст. 141 ЦПК України, в зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог, судові витрати, понесені ТОВ Компанія Укрелітагро слід покласти на ОСОБА_2 та ТОВ Михнівські Лани в рівних частках.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 141, 259, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, укладений 20.08.2018 року між ОСОБА_2 та товариством з обмеженою відповідальністю Михнівські Лани щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6822184200:05:012:0011, площею 2, 2195 га.

У решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Михнівські Лани (код ЄДРПОУ 41591072, м. Ізяслав, вул. Миколи Микитюка, 106, кв.18 Хмельницької області) на користь товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Укрелітагро (код ЄДРПОУ 30868790, с. Михнів, вул. Центральна, 64, Ізяславського району Хмельницької області) судовий збір в сумі 960 (дев`ятсот шістдесят) гривень 50 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Укрелітагро (код ЄДРПОУ 30868790, с. Михнів, вул. Центральна, 64, Ізяславського району Хмельницької області) судовий збір в сумі 960 (дев`ятсот шістдесят) гривень 50 копійок.

Рішення суду може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду через Ізяславський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його оголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 25.11.2019 року.

Суддя: О.В. Король

СудІзяславський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення12.11.2019
Оприлюднено04.12.2019
Номер документу86071636
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —675/971/19

Рішення від 12.11.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Король О. В.

Рішення від 12.11.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Король О. В.

Ухвала від 11.09.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Король О. В.

Ухвала від 11.09.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Король О. В.

Ухвала від 06.09.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Король О. В.

Ухвала від 12.07.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Король О. В.

Ухвала від 12.07.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Король О. В.

Ухвала від 12.07.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Король О. В.

Ухвала від 12.07.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Король О. В.

Ухвала від 24.05.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Король О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні