КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 2-221/2010
Провадження № 2-221/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05.10.2010 року м.Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючої по справі судді - Циганок В.Г.,
при секретарі судового засідання - Варакута Є.Ю.,
за участю представника позивача- ОСОБА_1 ,
представника відповідача- ОСОБА_2
розглянувши у судовому засіданні в залі засідань суду цивільну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства „Приват Банк» до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , яка також представляє інтереси малолітніх сина ОСОБА_6 та доньки ОСОБА_7 , третя особа: Служба у справах дітей про стягнення заборгованості за кредитним договором, звернення стягнення за договором іпотеки, виселення із зняттям з реєстраційного обліку,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2009 року ЗАТ КБ „Приват Банк» , правонаступником якого є Публічного акціонерного товариства „Приват Банк» ( далі ПАТ Приватбанк ) звернувся до суд з позовом до відповідача ОСОБА_3 про звернення стягнення, в подальшому двічі змінював позовні вимоги.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказував, що згідно договору № NKIPGА00000100 від 25.04.2008 року ОСОБА_3 отримала кредит у розмірі 27558.00 дол.США зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 12,96% на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення 25.04.2018 р. Згідно з умовами кредитного договору відповідач зобов`язався щомісячно з моменту отримання кредиту здійснювати погашення кредиту та сплачувати проценти за користування кредитними коштами у відповідності до графіка. Свої зобов`язання відповідач ОСОБА_3 за вказаним договором належним чином не виконувала, у зв`язку з чим станом на 10.11.2009р. має заборгованість в сумі 24602,05 дол.США., з них: 24244,16 дол.США,- сума заборгованості за кредитом, 349,39 дол.США.-сума заборгованості по процентах за користування кредитними коштами, 8,50 дол.США-заборгованість по комісії за користування кредитом.
В забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором між банком та ОСОБА_3 05.05.2008р. був укладений договір іпотеки № б/н, згідно з яким відповідач надав їм в іпотеку нерухоме майно, а саме: квартиру АДРЕСА_1 , яка належить відповідачу ОСОБА_3 на праві власності на підставі договору купівлі-продажу, посвідченому на біржі. Згідно з ч.І ст.ЗЗ Закону України „Про іпотеку» у разі невиконання боржником основного зобов`язання Іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов`язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. Відповідно до ч.І ст.40 ЗУ „Про іпотеку» та ст.109 ЖК України звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення є підставою для виселення всіх мешканців. В квартирі крім власника предмета іпотеки прописані і проживають ще інші особи: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , малолітні ОСОБА_8 , ОСОБА_6 .
Посилаючись на наведене, просили стягнути з відповідача ОСОБА_3 заборгованість по кредитному договору в розмірі 24602,05 дол.США., що еквівалентно 189435,78 гривень (за курсом НБУ станом на 25.02.2009р. 1 дол.США= 7,70 грн.) шляхом звернення стягнення на квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом звернення стягнення на квартиру, загальною площею 34,7 кв. м., шляхом продажу предмету іпотеки ПАТ „Приват Банк» з укладанням від імені відповідача договору купівлі-продажу будь-яким способом з іншою особою- покупцем, з отриманням витягу з Державного реєстру прав власності, а також наданням ПАТ „Приват Банку» всіх повноважень, необхідних для здійснення продажу, виселити відповідачів, які зареєстровані і проживають у спірній квартирі з займаної квартири зі зняттям їх з реєстраційного обліку у Відділі у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в м. Миколаєві та стягнути судовий збір у сумі та 1708,50 грн., та 30 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
В судовому засіданні представник позивача підтримала уточнені позовні вимоги та просила їх задовольнити з підстав, зазначених в остаточній уточненій позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_3 та її представник позов визнавали частково з тих підстав, що від сплати кредиту вона не відмовляється, визнає суму заборгованості та готова її погашати, як це вона робила з травня 2008р. до лютого 2009р., проте зараз в неї склався важкий збіг обставин, чоловік тяжко захворів і тому вона тимчасово не має змоги сплачувати кредит. Не визнає позовні вимоги щодо звернення стягнення на квартиру та виселення її родини з займаної квартири, оскільки в них немає іншого житла, а в квартирі крім дорослих зареєстровані та проживають двоє її малолітніх онуків, тому в цій частині позовних вимог вона просить банку відмовити. Крім того зазначили, що ніякого рішення про визнання угоди, тобто купівлі-продажу квартири дійсною у неї не має.
Відповідачі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , яка діє також в інтересах малолітніх дітей, в судове засідання не з`явилися, надали заяви про розгляд справи в їх відсутність, позовні вимоги не визнають та вважають, що вони не можуть бути виселені із квартири примусово т.я. вони в спірній квартирі зареєстровані та проживають разом з позичальником та іншого житла не мають. Представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги щодо стягнення кредитної заборгованості визнає, у задоволенні позовних вимог щодо звернення стягнення на квартиру, виселення відповідачів з неї зі знятям з реєстраційного обліку просить відмовити з тих підстав, що там проживають та зареєстровпні неповнолітні діти.
Представник третьої особи- Служба у справах дітей- в судове засідання після оголошеної перерви не з`явилася, надала заяву про розгляд справи в їх відсутності, просить відмовити в задоволенні тієї частини позовних вимог, що стосуються виселення малолітніх дітей зі спірної квартири зі зняттям їх з реєстрації, оскільки будуть порушені права та інтереси дітей, які захищає ст.12 Закону України „Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей» .
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково.
Як вбачається з кредитного договору № NKIPGА00000100 від 25.04.2008 року ОСОБА_3 отримала кредит у розмірі 27558,00 дол.США зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 12,96% на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення 25.04.2018 р. Згідно з умовами кредитного договору відповідач зобов`язався щомісячно з моменту отримання кредиту здійснювати погашення кредиту та сплачувати проценти за користування кредитними коштами у відповідності до графіка. Свої зобов`язання відповідач ОСОБА_3 за вказаним договором належним чином не виконувала, у зв`язку з чим станом на 10.11.2009р. має заборгованість в сумі 24602,05 дол.США., з них: 24244,16 дол.США.- сума заборгованості за кредитом, 349,39 дол.США.-сума заборгованості по процентах за користування кредитними коштами, 8,50 дол.США-заборгованість по комісії за користування кредитом.
В забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором між банком та ОСОБА_3 05.05.2008р. був укладений договір іпотеки № б/н, згідно з яким відповідач надав їм в іпотеку нерухоме майно, а саме: квартиру АДРЕСА_1 , яка належить відповідачу на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна №1007-Н, посвідченого на Універсальній біржі „Номінал» в Журналі реєстрації біржевих угод з нерухомістю за № 1007-Н від 26.11.2001р. та зареєстрованого в Миколаїському МБТІ 07.12.2001р. в реєстровій книзі № 102 за номером № 18751. Однак суд вважає, що відповідач ОСОБА_3 не набула право власності на квартиру, т.я. відповідно до ч.З ст. 334 ЦК України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішення суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним . Відповідно до норм ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу житлового будинку( квартири) укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Доказів того, що даний договір був посвідчений нотаріально або визнаний судом дійсним, позивач суду не надав.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Згідно ст.599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
У відповідності до ст. 611 ЦК України за порушення зобов`язання наступають правові наслідки, передбачені ст.ст. 624, 625 ЦК України, тобто при порушенні зобов`язань боржник повинен сплатити кредитору борг, відсотки від суми боргу та неустойку у вигляді пені та штрафу, що передбачена умовами договору, а тому борг відповідача станом на 10.11.2009р. складає в сумі 24602,05 дол.США., що еквівалентно 189435,78 гривень, які потребують стягненню в примусовому порядку.
Відповідачем ОСОБА_3 частково сплачені заборгованість по кредиту, пеня по кредитному договору, що підтверджується оглянутими в судовому засіданні квитанціями.
Згідно з вимогами ч.І ст.ЗЗ, ч.З ст.39 Закону України «Про іпотеку» у разі невиконання боржником основного зобов`язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов`язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.
Суд, вправі відмовити у задоволенні позову іпотекодержателя про дострокове звернення стягнення на предмет іпотеки, якщо допущене боржником або іпотекодавцем порушення основного зобов`язання чи іпотечного договору не завдає збитків іпотекодержателю і не змінює обсяг його прав.
В порушення вимог ч.ч.І, 2 ст.11 ЦПК України іпотекодержатель-позивач по справі не надав суду доказів на підтвердження факту спричинення йому збитків чи зміни обсягу його прав порушенням іпотекодавцем строків виконання основного зобов`язання, передбачених графіком погашення кредиту.
Крім того суд бере до уваги положення ч.ч. 4,5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою подолання фінансової кризи» , за змістом яких комерційним банкам надано право на реструктуризацію заборгованості за кредитами позичальників-фізичних осіб, а також введено в дію на 2009- 2010 роки мораторій на примусове виселення із житла, у якому зареєстрована фізична особа-іпотекодавець, і це житло є єдиним житлом іпотекодавця, у разі, якщо відсотки за іпотечним житловим кредитним договором сплачуються своєчасно або з максимальною затримкою до двох місяців, а також урегульовано питання реструктуризації боргу на узгоджених з банком умовах.
Виходячи з того, що питання реструктуризації боргу сторонами не врегульовувалось, відсотки, пеня за заборгованість за іпотечним житловим кредитним договором частково сплачуються, а спірне житло є єдиним місцем проживання відповідачки і членів її сім`ї, яка складається з 5-х осіб, вимога позивача про виселення відповідачки із спірного жилого приміщення є передчасною.
Крім того судом встановлено, що разом з відповідачкою в квартирі, яка є предметом іпотеки, проживають двоє малолітніх дітей: онук ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , права та інтереси яких відповідно до вимог ст. 12 ЗУ «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей» охороняються і захищаються державою. За змістом цієї норми неприпустимо зменшення або обмеження прав і охоронюваних законом інтересів дітей при вчиненні будь-яких правочинів стосовно жилих приміщень.
За наведених обставин суд вважає, що позов про звернення стягнення на предмет іпотеки є недоведеним і в цій частині позовних вимог необхідно відмовити.
Відповідно до вимог ч.І ст.88 ЦПК України з відповідачки на користь позивача слід стягнути понесені ним судові витрати по справі: 1700 грн. сплаченого судового збору та 30 грн. витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов`язаних з розглядом цивільної справи.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, ст.ст.526, 624, 625 ЦК України ч.І ст.ЗЗ, ч.З ст.39 Закону України «Про іпотеку» , ст.12 Закону України „Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства „Приват Банк» про стяїнсиня заборгованості за кредитним договором, звернення стягнення за договором іпотек виселення із зняттям з реєстраційного обліку задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства заборгованість за кредитним договором № NKIPGA00000100 від 25.04.2008 року в сумі 189,435 грн.78 коп. та судові витрати у розмірі 1730 грн., а разом 191 165 грн. 78 коп.
В задоволенні позовної заяви ПАТ „Приват Банк» до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , яка також представляє інтереси малолітніх: сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та доньки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа: Служба у справах дітей про звернення стягнення на предмет іпотеки, квартиру АДРЕСА_1 , за договором іпотеки без номеру від 05.05.2008р., посвідченому приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу та виселення з квартири АДРЕСА_1 із зняттям з реєстраційного обліку - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Миколаївської області через Корабельний районний суд м. Миколаєва протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Суддя: В.Г.Циганок
Суд | Корабельний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2010 |
Оприлюднено | 06.12.2019 |
Номер документу | 86132068 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Корабельний районний суд м. Миколаєва
Циганок В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні