20.11.2019
№ 2/637/200/19
РІШЕННЯ
Іменем України
20 листопада 2019 року с.м.т. Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Островської Н.І.,
за участю секретаря Бутрик Ю.С.,
учасники справи:
позивач - представник ОСОБА_1 ,
відповідач - представник ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с.м.т. Шевченкове Шевченківського району Харківської області цивільну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю Укрзернопром - Шевченкове до ОСОБА_3 , приватного підприємства Зоря - 2005 про визнання договору оренди земельної ділянки поновленим ,-
в с т а н о в и в :
У червні 2019 року товариство з обмеженою відповідальністю Укрзернопром - Шевченкове звернулося з позовом до ОСОБА_3 , приватного підприємства Зоря - 2005 про визнання договору оренди землі поновленим на умовах додаткової угоди.
Позов мотивовано тим, що 21 липня 2007 року між ТОВ "Укрзернопром - Шевченкове" та ОСОБА_4 , матір`ю відповідача ОСОБА_3 , якому наразі належить земельна ділянка, було укладено договір оренди земельної ділянки строком на 10 років, який зареєстровано 30.12.2008 року. У зв`язку з наміром скористатись переважним правом, передбаченим приписами п. 8 договору, ст. 777 ЦК України, ст. 33 Закону України Про оренду землі щодо поновлення терміну дії договору на новий строк, позивач 18.10.2018 року звернувся до ОСОБА_3 з відповідним листом - повідомленням поновити термін дії договору на новий строк, додавши до нього проект додаткової угоди. Натомість, 02.11.2018 року на адресу позивача ОСОБА_3 надіслав лист, повідомивши, що він не має наміру поновлювати термін дії договору на новий строк та заперечує проти поновлення договору. Вважають, що всупереч положенням ст. 33 Закону України Про оренду землі ОСОБА_3 жодних зауважень чи заперечень проти змісту додаткової угоди, істотних умов договору та підстав поновлення договору в зазначеному листі не навів, чим необґрунтовано відмовив позивачу у поновленні договору на новий строк, що призвело до порушення переважного права позивача на поновлення договору на новий строк. Позивач також вважає, що для поновлення договору оренди землі наявні всі юридичні факти: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою, орендар належно виконує свої обов`язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку договору; що передбачено ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі . Оскільки протягом місяця після закінчення строку дії договору оренди землі, відповідач не направив на адресу позивача повідомлення про заперечення у поновленні вказаного договору, позивач до цього часу продовжує користуватися земельною ділянкою та виконувати свої зобов`язання за договором оренди землі, в силу приписів ст. 33 Закону України Про оренду землі , вищезазначений договір оренди землі вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, що були передбачені договором оренди землі. Отже, позивач вважає, що існують законні підстави для зміни правовідносин між сторонами шляхом визнання договору оренди землі поновленим на умовах додаткової угоди на той самий строк і на тих самих умовах, починаючи з 30 грудня 2018 року.
У зв`язку з вищезазначеним, ТОВ Укрзернопром - Шевченкове просить визнати договір оренди землі № 0060 від 21 липня 2007 року, укладений між ТОВ Укрзернопром - Шевченкове та ОСОБА_4 , матір`ю відповідача ОСОБА_3 , якому наразі належить земельна ділянка, поновленим на умовах додаткової угоди, запропонованої позивачем, а також скасувати державну реєстрацію права оренди та інших речових прав, похідних від права власності за приватним підприємством Зоря - 2005 на вищезазначену земельну ділянку.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову.
Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних доказів та письмові заперечення проти позову, де вказав, що він є власником земельної ділянки площею 7,2681 га на території Волоськобалаклійської сільської ради Шевченківського району Харківської області, яку успадкував після смерті матері ОСОБА_4 . ТОВ Укрзернопром - Шевченкове використовували належну йому землю на підставі договору оренди землі від 21.07.2007 року, укладеного з його матір`ю ОСОБА_4 , зареєстрованого 30.12.2008 року, терміном на 10 років. Відповідно до п. 35 дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено. 12.07.2018 року ним на адресу позивача надіслано заяву-повідомлення, що він не має наміру продовжувати орендні відносини з ТОВ Укрзернопром - Шевченкове в зв`язку із закінченням строку дії договору оренди землі, відповідь на що не отримав. 18.10.2018 року від ТОВ Укрзернопром - Шевченкове надійшов лист-повідомлення, в якому позивач запропонував укласти додаткову угоду до договору оренди землі без зміни його умов, на що 01.11.2018 року він направив на адресу ТОВ Укрзернопром - Шевченкове лист-повідомлення із запереченнями продовження строку дії договору оренди від 21.07.2007 року. Розпорядившись власністю на свій розсуд, 04.01.2019 року він з приватним підприємством Зоря - 2005 уклав договір оренди землі № 60 на належну йому земельну ділянку. Отже вважає, що переважне право на укладення договору оренди землі у ТОВ Укрзернопром - Шевченкове припинилося. Вказує, що він не мав наміру укладати договір оренди землі з позивачем, а вимога про визнання договору оренди землі поновленим є протиправною та такою, що суперечить ч. 3 ст. 203 ЦК України, за якою волевиявлення учасника правочину має бути вільним та відповідати його внутрішній волі. Отже, основною умовою для продовження договору оренди землі є саме підписання угоди орендодавцем, що унеможливлює подальшу автоматичну пролонгацію договору оренди, оскільки він не бажав укладати договір з позивачем. Крім того, є діючий договір оренди землі від 04.01.2019 року, укладений між ним та ПП Зоря - 2005 та зареєстрований 04.01.2019 року за № 29791508, за яким земельна ділянка площею 7,2681 га з кадастровим номером: 6325784000:03:000:0174 передана в оренду строком на 15 років. Всі процедури щодо повідомлення орендаря про заперечення укладення додаткової угоди до договору оренди землі ним дотримані. Враховуючи викладене, просив відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
Представник відповідача ПП Зоря - 2005 у судовому засіданні позов не визнав, заперечував проти його задоволення, надавши відзив на позов, де зазначив наступне.
З ОСОБА_3 , який є власником земельної ділянки площею 7,2681 га на території Волоськобалаклійської сільської ради Шевченківського району Харківської області, успадкувавши земельну ділянку після смерті матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 закінчився строк дії договору, укладеного 21.07.2007 року між ТОВ Укрзернопром - Шевченкове та ОСОБА_4 . Про відсутність наміру продовжувати орендні відносини з вказаним підприємством ОСОБА_3 зазначив у листі від 12.07.2018 року на адресу ТОВ Укрзернопром - Шевченкове . 18.10.2018 року ОСОБА_3 отримав лист-повідомлення від ТОВ Укрзернопром - Шевченкове з пропозицією укласти додаткову угоду до договору оренди землі без зміни його умов, натомість свої заперечення він висловив у листі від 12.07.2018 року. Отже вважають, що у разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Крім того, 01.11.2018 року ОСОБА_3 направив на адресу ТОВ Укрзернопром - Шевченкове лист-повідомлення про заперечення продовження строку дії договору оренди, однак відповідь не отримав.
04.01.2019 року між ОСОБА_3 та приватним підприємством Зоря - 2005 укладено договір оренди землі № 60, за яким належна на праві власності ОСОБА_3 земельна ділянка площею 7,2681 га передана в оренду строком на 15 років. 30.07.2019 року ПП Зоря - 2005 виплатило ОСОБА_3 орендну плату за користування землею у розмірі 7 % від нормативно-грошової оцінки землі, що становить 15 529,24 гривень. Таким чином, переважне право на укладення договору оренди землі у ТОВ Укрзернопром - Шевченкове припинилося. Вважають, що ОСОБА_3 не мав наміру укладати договір оренди землі з ТОВ Укрзернопром - Шевченкове , а вимога про визнання договору оренди землі поновленим є протиправною та такою, що суперечить ч. 3 ст. 203 ЦК України, за якою волевиявлення учасника правочину має бути вільним та відповідати його внутрішній волі. З огляду на викладене, представник відповідача просив відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши наявні докази, вислухавши пояснення сторін, їх представників, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України , суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Стаття 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Так, відповідно до положення частини 1 статті 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України , Цивільним кодексом України , цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Стаття 13 Закону України Про оренду землі закріплює норму, згідно якій договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно вимогам частини 1 статті 210 Цивільного кодексу України , статті 125 Земельного кодексу України , право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 7,2681 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 6325784000:03:000:0174, розташованої на території Волоськобалаклійської сільської ради Шевченківського району Харківської області.
21.07.2007 року між товариством з обмеженою відповідальністю Укрзернопром - Шевченкове та ОСОБА_4 , матір`ю відповідача ОСОБА_3 , було укладено договір оренди земельної ділянки № 0060, який зареєстрований у Шевченківському районному реєстраційному відділі Харківської регіональної філії ДП Центр ДЗК , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.12.2008 р. за № 040887040077, на земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 7,2681 га, розташовану на території Волоськобалаклійської сільської ради Шевченківського району Харківської області, кадастровий номер: 6325784000:03:000:0174 (а.с. 12-17).
Відповідач ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 7,2681 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 6325784000:03:000:0174, розташованої на території Волоськобалаклійської сільської ради Шевченківського району Харківської області, яку успадкував після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом ВТА № 051633, виданого 02.10.2012 року Шевченківською державною нотаріальною конторою Харківської області (а.с. 18).
Відповідно до п. 43 Договору оренди землі договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації, що відповідає вимогам ст.ст. 18, 20 Закону України Про оренду землі (у редакції, чинній на момент укладення договору).
Згідно п. 8 Договору оренди землі договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Строк дії договору оренди землі обчислюється з моменту його державної реєстрації і становить до 30.12.2018 року.
Протягом дії договору позивач належним чином виконував умови Договору оренди землі, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями, видатковими касовими ордерами та видатковими накладними на видачу товарно-матеріальних цінностей за період 2016 - 2018 рр. (а.с. 30-33).
Обгрунтовуючи позов, представник ТОВ "Укрзернопром - Шевченково" в судовому засіданні зазначив, що по теперішній час товариство використовує спірну земельну ділянку, надавши відповідні акти про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин /а.с. 34-46/, в той час як представник ПП "Зоря - 2005" заперечував проти цього, вказавши, що підприємство використовує належну ОСОБА_3 землю, надавши інформацію /а.с. 118/.
Як вбачається із заяви-повідомлення від 12.07.2018 року, ОСОБА_3 не має наміру продовжувати орендні відносини з ТОВ Укрзернопром - Шевченкове в зв`язку із закінченням строку дії договору оренди землі (а.с. 63).
Переслідучи намір скористатись своїм переважним правом щодо поновлення терміну дії договору на новий строк, ТОВ Укрзернопром - Шевченкове 18.10.2018 року звернулося до ОСОБА_3 з відповідним листом-повідомленням про намір поновити термін дії договору на новий строк, додавши до нього проект додаткової угоди (а.с. 21, 22), на що 02.11.2018 року отримали відмову ОСОБА_3 у намірі поновлювати термін дії договору оренди землі на новий строк (а.с. 23).
Як досліджено судом, у листі від 01.11.2018 року ОСОБА_3 зазначив про його право, як власника землі, вільно розпоряджатися, володіти та користуватися належною йому земельною ділянкою, а тому просив позивача не використовувати та звільнити її, так як будуть виставлятися межі, термін дії договору з ТОВ Укрзернопром - Шевченкове продовжувати не буде (а.с. 23).
Судом встановлено, що за змістом листа ОСОБА_3 від 12.07.2018 року та 01.11.2018 року останній, посилаючись на статті 8 , 14 , 41 , 55 , 68 Конституції України та статті 33 , 34 Закону України Про оренду землі , відмовляється підписувати додаткову угоду до договору оренди землі.
Згідно з положеннями ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
За статтею 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. При передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може бути меншим як 7 років.
Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до п. 34 договору оренди землі зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Згідно із вимогами ст. 41 Конституції України , ст. ст. 316 , 319 , 373 ЦК України власник самостійно визначає спосіб та порядок користування та розпорядження належною йому власністю, зокрема на свій розсуд обирає контрагента за договором та визначає умови договору з ним.
Відповідно до Закону України "Про оренду землі" укладання договору оренди не може бути примусом і передбачає право, а не обов`язок на переукладання договору оренди, ураховуючи при цьому положення ст. ст. 6 , 627 ЦК України щодо свободи договору, укладання його при наявності вільного волевиявлення особи, непорушність права власності та здійснення при цьому права власником відповідно до закону на власний розсуд, за своєю волею, незалежно від волі інших осіб, необхідності згоди обох сторін при укладенні чи зміні договору.
Згідно із статтею 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 31 Закону України "Про оренду землі" визначено, зокрема, що дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі" , зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Відповідно до ст. ст. 319 , 626 ЦК України реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена ч. 1 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" , можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.
Отже, для застосування ч. 1 ст. 33 цього Закону та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов`язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив про наявність заперечень щодо поновлення договору та своє рішення.
Крім того, ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено іншу підставу поновлення договору оренди землі: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстави, передбаченої ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов`язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди: орендар продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди.
Частинами восьмою, дев`ятою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені в суді.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що переважне право орендаря, яке підлягає захисту відповідно до статті 4 ЦПК України , буде порушене при дотриманні процедури повідомлення про намір реалізувати своє переважне право на продовження користування земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди і відсутності протягом місяця після закінчення строку дії договору оренди заперечень орендодавця щодо поновлення договору.
Суд, дослідивши докази по справі, з"ясувавши обставини вважає, що фактично обраний позивачем спосіб захисту порушених цивільних прав суперечить ч.3 ст.626 ЦК України та ч.1 ст.627 ЦК України за якою, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про те, що у позивача відсутнє переважне право перед іншими особами на поновлення договору оренди земельної ділянки на новий строк за встановлених обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11 - 13, 81, 89, 263 - 265 ЦПК України, ст.ст. 13, 14, 41 Конституції України, ст.ст. 203, 626, 627, 638, 764, 777, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 3, 13, 18, 20, 31, 33 Закону України Про оренду землі ,-
у х в а л и в :
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю Укрзернопром - Шевченкове до ОСОБА_3 , приватного підприємства Зоря - 2005 про визнання договору оренди земельної ділянки поновленим - відмовити.
Копію рішення направити ОСОБА_3 ..
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Шевченківський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій ст. 358 цього Кодексу.
Суддя
Н.І.Островська
Суд | Шевченківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2019 |
Оприлюднено | 09.12.2019 |
Номер документу | 86159933 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд Харківської області
Островська Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні