Рішення
від 02.12.2019 по справі 902/750/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"02" грудня 2019 р. м. Вінниця Cправа № 902/750/19

Господарський суд Вінницької області у складі:

головуючий суддя Міліціанов Р.В.

при секретарі Незамай Д.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю "Негабарит-Сервіс", вул. Заводська, 7А, смт. Люблинець, Ковельський район, Волинська область, 45034, ідентифікаційний код 37707423

до : Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозапчастина плюс", вул. В. Нестерчука, 23, м. Калинівка, Калинівський район, Вінницька область, 22400, ідентифікаційний код 41412230

про стягнення 50 746, 30 грн.

В С Т А Н О В И В :

04.09.2019 року до Господарського суду Вінницької області надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Негабарит-Сервіс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозапчастина плюс" про стягнення 50 746, 30 грн. заборгованості за Договором на перевезення вантажів №42 від 28.08.2018 року, а саме: 41 999, 00 грн заборгованості за надані послуги, 7 490,78 грн. пені за прострочення платежу, 1 256,52 грн. 3 % річних за прострочення виконання грошового зобов`язання та 1 921,00 грн. витрат по оплаті судового збору.

Ухвалою суду від 06.09.2019 позов залишено без руху на підставі п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України та встановлено позивачу строк для усунення виявлених недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 01.10.2019 року відкрито провадження у справі № 902/750/19 у порядку спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду по суті на 21.10.2019 року.

20.11.2019 року по справі № 902/750/19 прийнято рішення, відповідно до якого позов задоволено повністю.

Крім того, в рішенні суду від 20.11.2019 року призначено судове засідання з приводу вирішення питання про розподіл судових витрат у справі № 902/750/19 на 02.12.2019 року.

27.11.2019 року на адресу суду від представника позивача надійшла заява (№ 1903 від 21.11.2019 року) про відшкодування судових витрат в якій останній просить суд стягнути з відповідача 7 000,00 грн витрат на професійно правничу допомогу та 1 921,00 грн судового збору.

02.12.2019 року на електронну адресу суду від представника позивача надійшла заява (б/н від 02.12.2019 року), в якій останній просить суд проводити судове засідання з розгляду заяви про стягнення судових витрат за його відсутності. Також, в заяві останній останній зазначає, що підтримує подану заяву в повному обсязі.

В судове засідання 02.12.2019 року представники сторін не з`явилися, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином.

В судовому засіданні розглянувши заяву представника позивача (б/н від 02.12.2019 року), яка надійшла на електронну адресу суду 02.12.2019 року, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до п.1.5.17 Інструкції з діловодства в господарських судах України затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.02.2013 р. № 28 документи, отримані електронною поштою без електронного цифрового підпису або каналами факсимільного зв`язку, не належать до офіційних. У разі надсилання електронних документів без електронного цифрового підпису та факсограм необхідно надсилати також оригінал документа в паперовій формі.

Як встановлено судом, згідно довідки від 02.12.2019 року, складеної відповідальним працівником апарату Господарського суду Вінницької області, вказана заява не містить електронного цифрового підпису.

Враховуючи те, що заява представника позивача надіслана без електронного цифрового підпису, а тому не є офіційною, остання не підлягає розгляду.

Розглянувши подані матеріали справи та заяву (№ 1903 від 21.11.2019 року) на підтвердження понесення позивачем витрат зі сплати правничої допомоги та судового збору, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

З матеріалів справи слідує, що представником позивача Товариства з обмеженою відповідальністю Негабарит-Сервіс до суду подано заяву (№ 1903 від 21.11.2019 року) стосовно розподілу понесених позивачем витрат зі сплати судового збору та на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати, на професійну правничу допомогу.

Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Частиною 4, 5 ст. 126 ГПК України встановлено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Згідно із ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Як вбачається із матеріалів справи 25.03.2019 року між Товариством з обженою відповідальністю "Негабарит-Сервіс" (Клієнт) та Адвокатським бюро "Богдани Чорної" (Адвокатське бюро) укладено договір про надання правничої допомоги (а.с. 23-24, т. 1).

Відповідно п. 1.1 Договору Адвокатське бюро зобов`язується надати правничу/правову допомогу та захист інтересів Клієнта, в тому числі, за окремими дорученнями Клієнта. Адвокатське бюро створене з метою забезпечення незалежної професійної діяльності Адвоката Чорної Богдани Миколаївни, яка є його засновником щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової/гіравничої допомоги в організаційно-правовій формі юридичної особи.

Згідно п. 1.2. Договору Адвокатське бюро приймає на себе обов`язки здійснювати надання правової допомоги, в тому числі консультацій, складання необхідних документів, а також представництва та захисту інтересів Клієнта перед будь-якими установами та організаціями, підприємствами, в тому числі судами, незалежно від їх форми власності (без обмежень у повноваженнях).

На визначення розміру гонорару Адвокатського бюро впливають строки та результати вирішення спірних правовідносин, ступінь важкості справи, обсяг правових послуг, необхідних для досягнення бажаного результату та належного виконання окремих доручень Клієнта. Обсяг правової допомоги враховується при визначені обґрунтованого розміру гонорару (п. 4.1 Договору).

Згідно п. 4.2 Договору розмір гонорару Адвоката складає розмір, визначений за домовленістю сторін на підставі окремої угоди. Розмір гонорару адвоката не може бути меншим 10% ціни позову у разі представництва інтересів Клієнта у суді.

Зокрема, Адвокатом здійснювалось ознайомлення з матеріалами справи, збирання необхідних доказів, консультування, підготовка позовної заяви та додавання до неї документів, підготовка розрахунку витрат правової допомоги, підготовка до судових засідань, участь в судових засіданнях, ознайомлення з відзивом, підготовка письмових пояснень щодо судових засідань, збір додаткових доказів.

Пунктом 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009 р. № 23-рп/2009 передбачено, що правова допомога є багатоаспектною , різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.

Отже, з викладеного слідує, що до правової допомоги належать й консультації та роз`яснення з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; представництво у судах тощо (постанова Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 р. у справі № 826/1216/16).

Також, в обґрунтування суми наданих послуг з правової (правничої) допомоги додано акт приймання-передачі наданих послуг правничої допомоги від 20.11.2019 року, за змістом якого вказано конкретний перелік видів правової допомоги та загальну суму гонорару, яка становить 7 000,00 грн. Також, додано платіжне доручення № 3558 від 31.11.2019 року про сплату послуг з надання правничої допомоги в сумі 7 000,00 грн.

Визначені сторонами послуги пов`язані з предметом судового розгляду, включають підготовку позову, визначення правовою позиції по справі, складення процесуальних документів, участь у судових засіданнях.

Таким чином понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу в сумі 7 000,00 грн. є обґрунтованими та підтвердженими доказами.

Згідно із ч. 5 ст. 126 ГПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Частиною 6 ст. 126 ГПК України встановлено, що обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону , яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Разом з цим, клопотання про зменшення розміру витрат, на професійну правничу допомогу адвоката до суду не подавалось. Заперечень щодо наданого позивачем розрахунку судових витрат також не подано.

Частиною 9 ст. 129 ГПК України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Суд враховує, що підставою звернення до суду стало порушення строків розрахунку саме зі сторони відповідача.

З огляду на викладене, беручи до уваги факт понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу, а також те, що сума зазначених витрат підтверджується матеріалами справи та враховуючи, що позивачем в порядку, визначеному п. 5 ст. 126 ГПК України не подано суду клопотання про їх зменшення, суд дійшов висновку про необхідність покладення зазначених витрат на позивача в сумі заявленій відповідачем.

Аналогічного висновку щодо покладення на сторону витрат на професійну правничу допомогу дотримується Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у додатковій постанові від 29.03.2018 р. у постанові № 907/357/16.

В силу ч. 4 ст. 129 ГПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.

Суд враховує, що при подачі позову Товариством з обмеженою відповідальністю "Негабарит-Сервіс" сплачено 1 921,00 грн згідно платіжного доручення.

Судові витрати зі сплати судового збору підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73 ,74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 126, 129, 221, ст.ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 244, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В :

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Негабарит-Сервіс" (№ 1903 від 21.11.2019 року) про розподіл судових витрат задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозапчастина плюс" (вул. В. Нестерчука, 23, м. Калинівка, Калинівський район, Вінницька область, 22400, ідентифікаційний код 414122300) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Негабарит-Сервіс" (вул. Заводська, 7А, смт. Люблинець, Ковельський район, Волинська область, 45034, ідентифікаційний код 37707423) 1 921,00 грн - витрат зі сплати судового збору та 7 000,00 грн - витрат на професійну правничу допомогу.

3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

4. Копію рішення надіслати сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Північно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Вінницької області.

Повне додаткове судове рішення складено 09.12.2019 року.

Суддя Міліціанов Р.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. Заводська, 7А, смт. Люблинець, Ковельський район, Волинська область, 45034)

3 - відповідачу (вул. В. Нестерчука, 23, м. Калинівка, Калинівський район, Вінницька область, 22400)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення02.12.2019
Оприлюднено10.12.2019
Номер документу86174590
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/750/19

Ухвала від 25.03.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Міліціанов Р.В.

Ухвала від 16.03.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Міліціанов Р.В.

Ухвала від 25.02.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Міліціанов Р.В.

Судовий наказ від 03.01.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тварковський А.А.

Судовий наказ від 17.12.2019

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Міліціанов Р.В.

Рішення від 02.12.2019

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Міліціанов Р.В.

Ухвала від 26.11.2019

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Логвинюк І. М.

Рішення від 20.11.2019

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Міліціанов Р.В.

Ухвала від 30.10.2019

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Міліціанов Р.В.

Ухвала від 23.10.2019

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Логвинюк І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні