Постанова
від 12.11.2019 по справі 662/793/18
ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Єдиний унікальний номер справи: 662/793/18

Номер провадження: №22-ц/819/1410/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2019 року Херсонський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Кутурланової О.В.,

суддів: Майданіка В.В.,

Орловської Н.В.,

секретар судового засідання Прушинська О.В.,

позивач ОСОБА_1

представник відповідача Єхвая М.Т.

адвокат Берьозка Ю.В.

розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма Тепло-Огарьовське на рішення Новотроїцького районного суду Херсонської області від 03 липня 2019 року у складі судді Решетова В.В. у справі за позовом ОСОБА_1 до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма Тепло-Огарьовське , Громівської сільської ради Новотроїцького району, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, державного реєстратора Громівської сільської ради Іванців Ірини Миколаївни про скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок,

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2018 року ОСОБА_1 звернулась з позовом до ПОСП агрофірма Тепло-Огарьовське , Громівської сільської ради Новотроїцького району, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, державного реєстратора Громівської сільської ради Іванців І.М. про скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що 25 жовтня 2017 року отримала у спадщину після смерті свого батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , земельну ділянку площею 6,6000 га із кадастровим номером 6524484000:14:020:0003 та земельну ділянку площею 9,7681 га із кадастровим номером 6524484000:14:007:0004, які розташовані на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області.

Посилаючись на те, що ані її батько за життя, ані вона після прийняття спадщини ніколи не укладали договорів оренди земельних ділянок із відповідачем, однак із витягу з ДЗК та Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 28.02.2018 року стало відомо, що ПОСП Тепло-Огарьовське після смерті батька подало на реєстрацію договори оренди земельних ділянок, на підставі яких державним реєстратором були зареєстровані за відповідачем речові права оренди на вище зазначені земельні ділянки строком на п`ятнадцять років.

Зазначивши про відсутність належним чином укладених правочинів із власником земельної ділянки та протиправність дій відповідачів по проведенню реєстраційних дій, позивач просила суд скасувати державну реєстрацію права оренди ПОСП агрофірма Тепло-Огарьовське на земельну ділянку площею 6,6000 га із кадастровим номером 6524484000:14:020:0003 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області, здійснену 13.07.2012 року Новотроїцьким районним відділом Херсонської регіональної філії ДП Центр ДЗК, а також скасувати державну реєстрацію права оренди ПОСП агрофірма Тепло-Огарьовське на земельну ділянку площею 9,7681 га із кадастровим номером 6524484000:14:007:0004 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області, здійснену Відділом Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області 26.06.2012 року за № 652440004002411.

Крім того, позивач просила скасувати державну реєстрацію права оренди ПОСП агрофірма Тепло-Огарьовське на земельну ділянку площею 9,7681 га із кадастровим номером 6524484000:14:007:0004 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області, здійснену Державним реєстратором Громівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області Іванців Іриною Миколаївною 25.01.2018 року з номером запису про право (в державному реєстрі прав) №24528547.

Рішенням Новотроїцького районного суду Херсонської області від 03 липня 2019 року позов задоволено.

Скасовано державну реєстрацію права оренди ПОСП АФ Тепло-Огарьовське на земельну ділянку площею 6,6000 га кадастровий номер 6524484000:14:020:0003 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області, здійснену 13.07.2012 року Новотроїцьким районним відділом Херсонської регіональної філії ДП Центр ДЗК.

Скасовано державну реєстрацію права оренди ПОСП АФ Тепло-Огарьовське на земельну ділянку площею 9,7681 га кадастровий номер 6524484000:14:007:0004 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області, здійснену Відділом Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області 26.06.2012 року за № 652440004002411.

Скасовано державну реєстрацію права оренди ПОСП АФ Тепло-Огарьовське на земельну ділянку площею 9,7681 га кадастровий номер 6524484000:14:007:0004 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області, здійснену Державним реєстратором Громівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області Іванців Іриною Миколаївною 25.01.2018 року з номером запису про право (в державному реєстрі прав) 24528547.

Вирішено питання судових витрат.

В апеляційній скарзі ПОСП агрофірма Тепло -Огарьовське , посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просило рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Відзив на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходив.

Заслухавши доповідача, осіб, які беруть участь у справі, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах визначених ст.367 ЦПК України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки укладені власником земельної ділянки додаткові угоди до договорів оренди земельних ділянок були зареєстровані після його смерті та втрати цивільної правоздатності орендодавцем із неможливістю набувати права та обов`язки за правочинами, то у реєстратора були відсутні підстави для їх реєстрації.

Однак такі висновки суду не ґрунтуються на встановлених обставинах справи та наданих сторонами доказах, а також нормах матеріального права, які регулюють спірні правовідносини.

Так, відповідно до положень ст.ст.628, 638 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .

Відповідно до ст.6 ЗУ Про оренду землі , орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст.15 зазначеного Закону визначені істотні умови договору оренди землі, якими є:

об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

За змістом статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Згідно ч.1 ст.210 ЦК України правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Відповідно до підпункту 1 п.1 ч.1 ст.2 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень , державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно п.3 ч.1 ст.2 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень заявником для проведення державної реєстрації є власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло, перейшло чи припинилося речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.

Розділом 7 наведеного Закону врегульовано порядок та строки проведення державної реєстрації прав та підстави для відмови у державній реєстрації.

Так, статтею 24 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень встановлені виключні підстави для відмови в державній реєстрації прав.

Пунктом 1 частини першої ст.24 передбачено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою;

3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом;

4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження;

5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;

6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;

7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

8) після завершення строку, встановленого ч.3 статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав;

9) документи подано до неналежного суб`єкта державної реєстрації прав, нотаріуса;

10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі;

11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав;

12) заявник звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, у тому числі за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.

Отже, з аналізу наведених норм матеріального права, що регулюють правовідносини сторін при укладенні договору оренди земельної ділянки та його подальшої реєстрації слід дійти висновку, що договір оренди землі є укладеним з моменту досягнення сторонами згоди в письмовій формі з усіх істотних умов договору. В подальшому відбувається його реєстрація, з моменту якої договір оренди земельної ділянки набуває чинності.

При цьому подача документів для проведення реєстраційних дій можлива будь-якою стороною правочину і чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у вчиненні реєстраційної дії, до якого не відноситься факт смерті або припинення однієї із сторін укладеного правочину, якщо за загальними правила цивільного законодавства такі правовідносини допускають правонаступництво.

Судом встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 15.04.2000 року між ОСОБА_3 та Приватно-орендним сільськогосподарським підприємством агрофірмою Тепло-Огарьовське у простій письмовій формі укладено договір оренди земельної частки (паю), відповідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну частку (пай) загальним розміром 17,45 умовних кадастрових гектарів, які розміщені в межах земельної ділянки, виділеної в натурі єдиним масивом строком до 15.04.2005 року. Договір зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Сивашівської сільради Новотроїцького району Херсонської області 20.04.2000 року за № 731 (а.с.35-37).

06 березня 2003 року ОСОБА_3 отримав Державний акт на право приватної власності на землю серії 111-ХС № 018602 на підставі розпорядження голови Новотроїцької районної державної адміністрації №55 від 14.02.2003 року, відповідно до якого йому у приватну власність передана земельна ділянка площею 9,77 гектарів з кадастровим номером 6524484000:14:007:0004 на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.42)

11 вересня 2003 року ОСОБА_3 отримав Державний акт на право приватної власності на землю серії ХС № 057540 на підставі розпорядження голови Новотроїцької районної державної адміністрації №55 від 14.02.2003 року, відповідно до якого йому у приватну власність передана земельна ділянка площею 6,60 гектарів з кадастровим номером 6524484000:14:020:0003 на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.46).

10 червня 2007 року між ОСОБА_3 та ПОСП агрофірма Тепло - Огарьовське укладено договори оренди землі відносно земельних ділянок площею 6,6000 га з кадастровим номером 6524484000:14:020:0003 та площею 9,7681 га з кадастровим номером 6524484000:14:007:0004 строком на 5 років, які зареєстровані 05 лютого 2018 року Новотроїцьким районним відділом Херсонської регіональної філії ДЗК за №№4АА002181-040872700176 (а.с.40-41).

Пунктом 8 договору оренди передбачено переважне право орендаря на поновлення договору на новий строк після закінчення строку договору оренди.

Крім того, у п.40 договору сторони визначили, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для змін умов або розірвання договору.

01.08.2011 року між ОСОБА_3 та ПОСП агрофірма Тепло - Огарьовське у простій письмовій формі укладено додаткові угоди до договору оренди землі, зареєстрованого 05.02.2008 року Новотроїцьким районним відділом Херсонської регіональної філії ДП центр ДЗК за №№4АА002181-040872700176 щодо збільшення строку дії договору оренди кожної земельної ділянки до 15 років та збільшення розміру виплати орендної плати (а.с.39-43), які зареєстровані відділом Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області 26.06.2012 року за № 652440004002411 та 13.07.2012 року за № 652440004002496 (а.с.39-46).

З листа відділу Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області від 16.05.2018 року №0-21-032-323/115-18 вбачається, що додаткові угоди від 01.08.2011 року до договорів оренди, зареєстрованих 05.02.2008 року для їх подальшої реєстрації надані стороною правочину ПОСП агрофірма Тепло - Огарьовське із визначеним чинним законодавством переліком документів. ОСОБА_1 з будь-якими вимогами до органів Держкомзему про надання будь-якої інформації щодо зазначених земельних ділянок не зверталась (а.с.47).

З матеріалів справи вбачається, що із заявами про реєстрацію додаткових угод від 01.08.2011 року до договорів оренди відповідач звернувся 07.10.2011 року (а.с.162, 171).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 04 жовтня 2011 року серії НОМЕР_1 , яке видано виконавчим комітетом Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області (а.с11).

Після його смерті зазначені земельні ділянки успадкувала його дочка ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвами про право на спадщину за законом від 25.10.2017 року та витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 01.11.2017 року (а.с.7-10).

З наданих відповідачем платіжних відомостей за період 2008 - 2010 роки вбачається, що за життя орендодавець ОСОБА_3 отримував орендну плату за надані відповідачу в оренду земельні ділянки (а.с.50-83).

З матеріалів справи також вбачається, що 30.07.2016 року, після прийняття позивачем спадщини після смерті ОСОБА_3 , сама ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою у якій просила надати орендну плату за 2016 рік зерном у кількості 1800 кг., яку отримала у повному розмірі (а.с.81).

Крім того, згідно видаткового касового ордеру та квитанції від 22.12.2017 року №7666 ОСОБА_1 , як спадкоємець і правонаступник ОСОБА_3 , отримала орендну плату за 2017 рік у розмірі 5630 грн (а.с.83).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходив з того, що оскільки укладені власником земельної ділянки додаткові угоди до договорів оренди земельних ділянок були зареєстровані після його смерті, то у реєстратора були відсутні підстави для їх реєстрації.

При цьому судом не враховано, що відповідно до зазначених положень договорів оренди та Закону України Про оренду землі в момент державної реєстрації набирає чинності (набуває юридичної сили) договір, укладення якого вже відбулося і яким визначені права та обов`язки сторін.

Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов`язки за договором, тобто коли договір, як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору, стає правовідносинами, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін. У правових висновках Верховного Суду України, викладених у постановах від 19 лютого 2014 року у справі № 6-162цс13 та від 13 червня 2016 року у справі № 6-643цс16, які також враховані та на які також міститься посилання в постанові Верховного Суду від 15 березня 2018 року у справі № 136/2211/15-ц (провадження № 61-5839св18), також йдеться про те, що моментом укладення договору оренди земельної ділянки є день, коли сторони дійшли згоди щодо істотних умов договору і скріпили його своїми підписами, а в момент державної реєстрації він набирає чинності.

Отже, зважаючи на те, що позивачем не заявлялися позовні вимоги про визнання недійсними укладених договорів оренди земельних ділянок та додаткових угод до них, а порушено лише питання про скасування реєстрації укладених правочинів; з огляду на те, що реєстрація правочину представляє собою офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, які виникли на підставі правочинів, укладених сторонами у встановленій законом формі; приймаючи до уваги, що укладаючи правочини сторони дійшли згоди з усіх істотних умов договору і виконували їх, у тому числі і позивач ОСОБА_1 , отримуючи у 2016 та 2017 роках орендну плату, як спадкоємець і правонаступник орендодавця ОСОБА_3 ; зважаючи на те, що відповідно до умов укладених договорів оренди смерть орендодавця не є підставою для змін або розірвання договору оренди, а до спадкоємця відповідно до положень ст.ст.1216, 1218 ЦК України переходять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, у тому числі і дії по реєстрації укладеного правочину; враховуючи, що при проведенні реєстрації стороною правочину були надані всі визначені чинним законодавством документи і за відсутності передбачених законом підстав для відмови у проведенні реєстрації додаткових угод до договору оренди реєстратор правомірно їх зареєстрував, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про обґрунтованість доводів апеляційної скарги.

Таким чином, з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального права при ухваленні рішення та невідповідність висновків суду встановленим фактичним обставинам справи, колегія суддів вважає необхідним скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення на підставі ст.376 ЦПК України про відмову у задоволенні позовних вимог.

На підставі ч.13 ст.141 ЦПК України при ухваленні судом апеляційної інстанції нового рішення підлягає зміні і розподіл понесених сторонами судових витрат, у зв`язку із чим з ОСОБА_1 на користь Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма Тепло-Огарьовське підлягають стягненню судові витрати, понесені ПОСП агрофірма Тепло-Огарьовське у зв`язку із сплатою судового збору за подачу апеляційної скарги у розмірі 3171,60 грн., що підтверджено долученими до матеріалів справи квитанціями.

Керуючись ст.367, ст.374, ст.376, ст. 382 ЦПК суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма Тепло-Огарьовське задовольнити.

Рішення Новотроїцького районного суду Херсонської області від 03 липня 2019 року скасувати та ухвалити нове.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма Тепло-Огарьовське , Громівської сільської ради Новотроїцького району, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, державного реєстратора Громівської сільської ради Іванців Ірини Миколаївни про скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства агрофірма Тепло-Огарьовське судові витрати у розмірі 3171,60 грн.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Дата складання повного тексту постанови - 26 листопада 2019 року.

Головуючий О.В. Кутурланова

Судді: В.В. Майданік

Н.В.Орловська

СудХерсонський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення12.11.2019
Оприлюднено10.12.2019
Номер документу86201516
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —662/793/18

Постанова від 02.09.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Воробйова Ірина Анатоліївна

Ухвала від 25.08.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Воробйова Ірина Анатоліївна

Ухвала від 26.02.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Воробйова Ірина Анатоліївна

Ухвала від 24.01.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Воробйова Ірина Анатоліївна

Постанова від 12.11.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Постанова від 12.11.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Ухвала від 06.11.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Ухвала від 19.09.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Ухвала від 11.09.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

Ухвала від 28.08.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Кутурланова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні