Постанова
від 04.12.2019 по справі 908/1715/19
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.12.2019 року м.Дніпро Справа № 908/1715/19

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючоого судду: Іванова О.Г. (доповідача)

суддів: Березкіної О.В., Дарміна М.О.

секретар судового засідання : Логвіненко І.Г.

представники сторін:

від позивача: Оніщенко А.Г., протокол №1 від 14.11.2018 р., голова правління;

від відповідача: Молчанова А.В., ордер серія ДП № 001196/015 від 20.11.2019 р., адвокат;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія", м. Запоріжжя на рішення Господарського суду Запорізької області від 16.09.2019 року, ухвалене суддею Зінченко Н.Г., повний текст якого складений 26.09.2019, у справі № 908/1715/19

за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка", м. Запоріжжя

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія", м. Запоріжжя

про розірвання договору та зобов`язання передати технічну документацію

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № К-832 від 06.09.2017, укладеного між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: 69071, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 149, та ТОВ "Керуюча компанія "Мрія", і зобов`язання відповідача передати ОСББ "Чарівна веселка" технічну документацію на будинок, розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чарівна , буд. 149.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 16.09.2019 року у справі №908/1715/19 позовні вимоги задоволено у повному обсязі.

Розірвано договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № К-832 від 06.09.2017, укладений між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: 69071, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 149, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія".

Зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" передати за актом приймання-передачі Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка" технічну документацію на будинок, розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 149, а саме: план земельної ділянки, бухгалтерську та статистичну документацію, один примірник технічної документації на будинок, до якої включається: технічний паспорт на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок, проектно-кошторисна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових мереж, водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання, тощо, акти державної комісії про приймання жилого будинку в експлуатацію, паспорти котельного господарства, котлові книги, паспорти ліфтового господарства, акти приймання-передачі житлового будинку у разі зміни його власника чи балансоутримувача, кошториси, описи робіт на поточний і капітальний ремонт, акти технічних оглядів; журнали заявок жителів, протоколи вимірювань опору електромереж, протоколи вимірювань вентиляції, інформації щодо обліку мешканців об`єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об`єкта, які в ньому не мешкають, правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об`єкта, планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об`єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об`єкта.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка" 3842 грн. 00 коп. судового збору.

Не погодившись із вказаним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія", м. Запоріжжя звернулось до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення господарським судом норм матеріального та процесуального права, неповне з`ясування обставин справи, просить рішення господарського суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

При цьому, скаржник в апеляційній скарзі посилається на те, що відповідно до абзацу 11 частини 9 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.

Таким чином, голова правління ОСББ "Чарівна Веселка" не мав жодних повноважень звертатись до Відповідача із будь-якими заявами стосовно розірвання Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 06.09.2017 № К-832, оскільки належною формою такого звернення до управителя від імені ОСББ є виключно рішення (протокол) загальних зборів співвласників. Отже, встановлена законодавством форма прийняття Позивачем рішення про відкликання управителя (розірвання із ним договору) ОСББ "Чарівна Веселка" не була дотримана.

Відтак, в силу норми прямої дії - ч. 6 ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Договір № К-832 від 06.09.2017 станом на момент звернення Позивача до суду, так само, як і на момент винесення рішення Господарським судом Запорізької області від 16.09.2019, був діючим. Повідомлення, як то передбачено Законом про наміри розірвання договору не було. Через що у Відповідача на той час не було обов`язку передачі ОСББ "Чарівна Веселка" спірної технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж щодо передачі об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку.

Крім того, у протоколі від 13.12.2018 установчих зборів ОСББ всупереч вимогам ч. 6 ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласниками не було визначено відповідальної особи, якій ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" після припинення Договору мала б передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок, що унеможливило підписання Відповідачем договору про розірвання Договору № К-832 від 06.09.2017.

Зазначаючи про непогодження Позивачем та Відповідачем остаточних умов розірвання Договору № К-832, господарський суд підтвердив той факт, що сторони Договору не досягли згоди щодо розірвання вказаного Договору.

Позивач, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка", у відзиві на апеляційну скаргу проти задоволення апеляційної скарги заперечив, просив рішення залишити без змін. Вважає, що господарський суд всебічно, повно об`єктивно дослідив всі обставини справи, дав їм належну правову оцінку.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 04.11.2019 (у складі колегії суддів: головуючий Іванов О.Г. (доповідач), судді - Антоніка С.Г., Березкіної О.В.) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" на рішення Господарського суду Запорізької області від 16.09.2019 року у справі № 908/1715/19; розгляд справи призначено в судовому засіданні на 20.11.2019.

20.11.2019 розпорядженням керівника апарату суду відповідно до пункту 2.4.6 Засад використання автоматизованої систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл справи № 908/1715/19 у зв`язку з перебуванням на лікарняному судді Антоніка С.Г.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.11.2019, справу № 908/1715/19 передано колегії суддів у складі: Іванов О.Г. (головуючий, доповідач), Березкіна О.В., Дармін М.О., якою цю справу 20.11.2019 прийнято до свого провадження.

В судовому засіданні 20.11.2019 оголошено перерву до 04.12.2019.

04.12.2019 представником позивача подана заява про відкладення розгляду справи, яка мотивована неможливістю прибути в судове засідання, призначене на 04.12.2019 через участь у кримінальній справі.

Відповідно до ч.11 ст.270 ГПК України суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки будуть визнані судом поважними.

Оскільки на підтвердження вказаної заяви, окрім ордеру, не надано жодного доказу, зокрема, ухвали, колегія суддів вказані підстави не визнає поважними та відмовляє в задоволенні клопотання позивача.

В судовому засіданні 04.12.2019 Центральним апеляційним господарським судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови у даній справі.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень проти неї, перевіривши повноту встановлених місцевим господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів Центрального апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог частин 1, 2, 5 статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Судом першої інстанції та судом апеляційної інстанції встановлені наступні неоспорені обставини справи.

Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків міста Запоріжжя" призначено управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі Товариство з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" (код ЄДРПОУ 40413159) (п.1); департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради спільно з департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради зобов`язано підготувати проект договору з надання послуг з управління багатоквартирними будинками м. Запоріжжя, що має бути укладений від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу уповноваженою особою виконавчого комітету Запорізької міської ради, строком на один рік, з обов`язком управителя розпочати надання послуг з управління багатоквартирними будинкам за 01.11.2017 (п. 5).

Згідно пункту 6 вище зазначеного рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 укласти договір з надання послуг з управління багатоквартирними будинками міста Запоріжжя від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу уповноважено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М.

Матеріали справи свідчать, що 06.09.2017 між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: 69071, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 149, від імені яких діє Заступник голови Запорізької міської ради з питань діяльності виконавчих органів ради Бородай О.М., який уповноважений на укладення цього договору рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520, згідно з Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" (Управитель, відповідач у справі) укладено Договір № К-832 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (далі за текстом - Договір).

Згідно з п. 1 Договору Управитель зобов`язується надавати Замовникові послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та об`єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі - об`єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об`єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а Замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов`язані з управлінням об`єктом, у разі, коли Управитель отримав на такі витрати письмову згоду Замовника.

Загальні відомості про об`єкт зазначаються у додатку 1 до цього Договору, який є його невід`ємною частиною (п. 2 Договору).

В управління передається майно об`єкта, що належить власникам (співвласникам) окремих приміщень на праві спільної власності (п. 3 Договору).

Відповідно до підпункту 1 пункту 8 розділу Договору "Права і обов`язки сторін" об`єкт та технічна документація на нього були передані в управління ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" за Актом прийняття-передачі (додаток 1 до Договору).

Згідно з протоколом № 1 від 14.11.2018 установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка" по вул. Чарівна, буд. 149, 14.11.2018 співвласниками багатоквартирного будинку по вул. Чарівна, буд. 149 в м. Запоріжжі прийнято рішення створити в будинку № 149 по вул. Чарівна об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та ухвалити повну назву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка", а також затвердити Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка" у запропонованій редакції.

26.11.2018 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію юридичної особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка", ідентифікаційний код юридичної особи 42647995 (позивач у справі), керівник (підписант) - Оніщенко Андрій Георгійович.

13.12.2018 загальними зборами ОСББ "Чарівна веселка" прийняті рішення, оформлені протоколом від 13.12.2018 загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка" по вул. Чарівна, буд. 149, а саме:

- прийняти багатоквартирний будинок № 149 по вул. Чарівна у м. Запоріжжі до управління ОСББ "Чарівна веселка" з усіма основними засобами та загальнобудинковим приладом обліку теплової енергії (в разі наявності);

- для виконання рішення зборів доручити правлінню ОСББ "Чарівна веселка" довести рішення зборів до відома ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" та Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради і провести заходи щодо прийому-передачі житлового будинку № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі в управління ОСББ "Чарівна веселка";

- визначити порядок управління багатоквартирним будинком № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі через статутні органи ОСББ "Чарівна веселка".

04.01.2019 голова правління ОСББ "Чарівна веселка" Оніщенко А.Г. звернувся до відповідача з повідомленням б/н (отримане відповідачем 04.01.2019 за вх. № 19-0013 згідно вхідного штемпеля) про створення 26.11.2018 в житловому будинку № 149 по вул . Чарівна в м. Запоріжжі ОСББ "Чарівна веселка" і у зв`язку із цим із вимогою про передачу технічної документації на зазначений будинок. В цьому ж повідомленні позивач просив відповідача підготувати договір про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі, укладеного за результатами конкурсу. До повідомлення б/н від 04.01.2019 додавалися копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо державної реєстрації ОСББ "Чарівна веселка" та витягу з протоколу загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка" від 13.12.2018.

За наслідками розгляду вказаного повідомлення відповідачем надано відповідь від 23.01.2019 № 19-0013, в якій зазначено, що позивачу необхідно надати ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" примірник протоколу зборів співвласників будинку № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі, який відповідає формі, затвердженій наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 25.08.2015 № 203, і вже після його розгляду і перевірки позивачу буде запропоновано проект договору про розірвання договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.

18.03.2019 позивач повторно звернувся до відповідача із листом № 3 (отриманий відповідачем 18.03.2019 за вх. № 19-0472 згідно вхідного штемпеля) щодо передачі технічної документації на будинок і щодо розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі, укладеного за результатами конкурсу із наданням відповідного нормативного обґрунтування цих вимог.

18.04.2019 відповідачем на звернення позивача від 18.03.2019 надано відповідь № 19-0472, в якій повторно зазначено про необхідність надання примірнику протоколу зборів співвласників будинку № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі, який відповідає формі, затвердженій наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 25.08.2015 № 203.

Крім того, згідно листа Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради від 10.04.2019 № 293/01-39/01 на звернення ОСББ "Чарівна веселка" щодо сприяння передачі документації на житловий будинок № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі від ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" до ОСББ "Чарівна веселка" та розірвання відповідного договору позивачу рекомендовано вирішення зазначених питань здійснювати в судовому порядку.

26.06.2019 головою правління ОСББ "Чарівна веселка" Оніщенко А.Г. ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" надано для підписання у двох примірниках договір № К-832/Р про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. (Отриманий відповідачем 26.06.2019 за вх. № 19-09312 згідно вхідного штемпеля).

Як з`ясовано судом в ході вирішення справи, відповіді за наслідками розгляду даного звернення (від 26.06.2019) відповідач не надав. В матеріалах справи також відсутня інформація (документи) щодо розгляду та наслідків такого розгляду відповідачем звернення позивача.

Недосягнення сторонами згоди щодо розірвання спірного Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № 832 від 06.09.2017 та передачі технічної документації на житловий багатоквартирний будинок № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі від ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" до ОСББ "Чарівна веселка" стало підставою для звернення ОСББ "Чарівна веселка" до суду із відповідним позовом, за яким відкрито провадження у даній справі.

Задовольняючи позовні вимоги, господарський суд виходив з того, що за наявності у сукупності встановлених судом фактів щодо створення 26.11.2018 юридичної особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка", прийняття 13.12.2018 співвласниками багатоквартирного будинку по вул. Чарівна, 149 у м. Запоріжжя рішення про відкликання управителя та розірвання з ним договору, а також додержання вимог щодо відповідного повідомлення про це управителя, його ухилення від підписання угоди про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за вказаною адресою є безпідставною

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних мотивів.

Із змісту ст.ст.15, 16 ЦК України, ст.20 ГК України слідує, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб та в порядку, що встановлений договором або законом. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, в тому числі є припинення правовідношення.

Згідно з ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

01.07.2015 набрав чинності Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" від 14.05.2015 № 417-VIII, який визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Відповідно до ч. ч. 1, 7, 8 ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" багатоквартирний будинок - це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирного будинку - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Статтею 9 вказаного Закону визначено форми управління багатоквартирним будинком. В частині 1 цієї норми встановлено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Згідно з ч. 1 ст. 10 цього ж Закону співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.

Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. (ч. 1 ст. 11 Закону "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").

Спеціальним законом, який регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку є Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29.11.2001 № 2866-III (набрав чинності 01.01.2002).

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації. (ч. ч. 1, 14 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку")

Як вбачається з матеріалів справи, 26.11.2018 зареєстровано юридичну особу - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка" (позивач у справі) номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 1 103 102 0000 045672.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.

Згідно з ч. 6 ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" у разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку.

В частині 18 статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. (Статтю 6 доповнено частиною вісімнадцятою згідно із Законом України № 417-VIII від 14.05.2015 "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").

Згідно з абз. 4 ч. 5 ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Відповідно до ст. 907 ЦК України договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін. Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.

Частиною 1 ст. 598 ЦК України визначено, що зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Згідно з ч., ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Загальний порядок для розірвання договорів визначений ст. 188 ГК України.

Відповідно до ч., ч.1-4 ст.188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

При вирішенні спору у даній справі судом також враховано наступне.

Згідно зі ст. ст. 13, 14, 526 ЦК України цивільні права і обов`язки здійснюються та виконуються у межах, наданих договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, не допускається зловживання правами. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Як підтверджено матеріалами справи, після створення ОСББ "Чарівна веселка", державна реєстрація якого відбулась 26.11.2018, позивач неодноразово (04.01.2019, 18.03.2019, 26.06.2019) звертався до відповідача із повідомленням про припинення та пропозиціями про розірвання Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № К-832 від 06.09.2017, укладеного відповідно до вимог абз. 1 ч. 5 ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" з ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" - управителем, призначеним виконавчим комітетом Запорізької міської ради на конкурсних засадах, шляхом підписання відповідної угоди про розірвання зазначеного договору.

Відповідач, в свою чергу, у відповіді на отримані звернення посилався на необхідність надання примірнику протоколу зборів співвласників будинку № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі, який відповідає формі, затвердженій наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 25.08.2015 № 203.

В абз. 4 ч. 5 ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" чітко визначено порядок розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного з управителем, а саме шляхом направлення відповідного повідомлення не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Передбачене зазначеною нормою право співвласників будинку на розірвання договору з управителем, в тому числі у разі прийняття рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком, не залежить від будь-яких інших умов крім наявності відповідного рішення співвласників будинку та направлення існуючому управителю повідомлення з додержанням вищевказаного строку.

За таких обставин, за наявності у сукупності встановлених судом фактів щодо:

- створення 26.11.2018 юридичної особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка";

- прийняття 13.12.2018 співвласниками багатоквартирного будинку по вул. Чарівна, 149 у м. Запоріжжя рішення про відкликання управителя та розірвання з ним договору;

- а також додержання вимог щодо відповідного повідомлення про це управителя, його ухилення від підписання угоди про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за вказаною адресою є безпідставною.

Доводи заявника апеляційної скарги, якими він обґрунтовує незаконність рішення суду першої інстанції, про те що:

- голова правління ОСББ "Чарівна Веселка" не мав жодних повноважень звертатись до Відповідача із будь-якими заявами стосовно розірвання Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 06.09.2017 № К-832, оскільки належною формою такого звернення до управителя від імені ОСББ є виключно рішення (протокол) загальних зборів співвласників. Отже, встановлена законодавством форма прийняття Позивачем рішення про відкликання управителя (розірвання із ним договору) ОСББ "Чарівна Веселка" не була дотримана;

- у протоколі від 13.12.2018 установчих зборів ОСББ всупереч вимогам ч. 6 ст. 5 Закону співвласниками не було визначено відповідальної особи, якій ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" після припинення Договору мала б передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок, що унеможливило підписання Відповідачем договору про розірвання Договору № К-832 від 06.09.2017,

є безпідставними та спростовуються наступними матеріалами справи.

Так, 13.12.2018 загальними зборами ОСББ "Чарівна веселка" прийняті рішення, оформлені протоколом від 13.12.2018 загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна веселка" по вул. Чарівна, буд. 149, а саме:

- прийняти багатоквартирний будинок № 149 по вул. Чарівна у м. Запоріжжі до управління ОСББ "Чарівна веселка" з усіма основними засобами та загальнобудинковим приладом обліку теплової енергії (в разі наявності);

- для виконання рішення зборів доручити правлінню ОСББ "Чарівна веселка" довести рішення зборів до відома ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" та Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради і провести заходи щодо прийому-передачі житлового будинку № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі в управління ОСББ "Чарівна веселка";

- визначити порядок управління багатоквартирним будинком № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі через статутні органи ОСББ "Чарівна веселка".

Отже, саме загальними зборами ОСББ "Чарівна веселка", а не головою правління 13.12.2018 прийнято рішення про відкликання управителя та розірвання з ним договору.

При цьому, для виконання цього рішення загальних зборів доручено правлінню ОСББ "Чарівна веселка" довести рішення зборів до відома ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" та провести заходи щодо прийому-передачі житлового будинку в управління ОСББ.

Відповідно до протоколу № 1 установчих зборів ОСББ "Чарівна веселка" від 14.11.2018 по четвертому питанню вирішили:

- обрати правління ОСББ "Чарівна веселка" у запропонованому складі терміном на 1 рік: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7

- голову правління обрати на засіданні Правління (а.а. 68).

Відповідно до протоколу № 1 засідання правління ОСББ "Чарівна веселка" від 14.11.2018 вирішили: обрати головою правління ОСББ "Чарівна веселка" ОСОБА_6 (а.с. 70).

Таким чином протоколом загальних зборів ОСББ "Чарівна веселка" від 13.12.2018 уповноважено правління об`єднання в особі його голови ОСОБА_6 . провести заходи щодо прийому-передачі житлового будинку в управління ОСББ.

Вищенаведеним спростовуються доводи заявника апеляційної скарги про те, що у протоколі від 13.12.2018 загальних зборів ОСББ всупереч вимогам ч. 6 ст. 5 Закону співвласниками не було визначено відповідальної особи.

Матеріалами справи підтверджено, що Позивач на виконання рішення загальних зборів саме в особі голови правління ОСББ "Чарівна веселка" Оніщенка А.Г. неодноразово (04.01.2019, 18.03.2019, 26.06.2019) звертався до Відповідача із повідомленням про припинення та пропозиціями про розірвання Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № К-832 від 06.09.2017, чим підтверджено висновок господарського суду про додержання Позивачем вимог щодо відповідного повідомлення управителя про його відкликання та розірвання з ним договору.

Вищенаведеним спростовуються доводи заявника апеляційної скарги про ненадання Відповідачу повідомлення про наміри розірвання договору, як то передбачено Законом.

Враховуючи викладене, зважаючи на спеціальні норми законодавства, які регулюють правовідносини, що мають місце між сторонами у справі, господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність правових підстав для розірвання спірного Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № К-832 від 06.09.2017, укладеного між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: 69071, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 149, та ТОВ "Керуюча компанія "Мрія".

Стосовно вимоги про зобов`язання ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" передати ОСББ "Чарівна веселка" технічну документацію на будинок № 149 по вул. Чарівна в м. Запоріжжі, то в цій частині заявлені позовні вимоги колегія суддів також вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню судом, з огляду на наступне.

Згідно із ч., ч. 5, 6 ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" замовник будівництва або попередній власник будинку зобов`язаний передати паспорт об`єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об`єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об`єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 № 13 затверджені Правила управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (зареєстровані в Міністерстві юстиції України 27.04.2009 за № 377/16393), відповідно до пп. 2.2 п. 2 яких передбачено, що при передачі об`єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів (у разі зберігання оригіналів документів у місцевих архівах): щодо технічного стану об`єкта, у тому числі: план земельної ділянки з усіма будинками та спорудами, що на ній розташовані; паспорт об`єкта та земельної ділянки; проектно-кошторисну документацію та виконавчі креслення на кожний будинок та споруду об`єкта; акт технічного стану об`єкта на момент приймання-передачі; схеми внутрішньобудинкових мереж централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення тощо; виконавчі креслення контурів заземлення (для споруд, які мають заземлення); паспорти котельного господарства, котлові книги; паспорти ліфтового господарства; кошториси, описи робіт з поточного та капітального ремонту; акти технічного огляду; журнали заявок мешканців об`єкта; протоколи виміру опору ізоляції електромереж; протоколи огляду системи вентиляції; щодо бухгалтерського обліку та передбаченої законодавством звітності за об`єктом; обліку мешканців об`єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об`єкта, які у ньому не мешкають; правовідносин попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, з юридичними або фізичними особами у сфері надання та оплати житлово-комунальних послуг, найму, оренди та користування приміщеннями об`єкта; планових заходів за попередній та на поточний роки, необхідних для утримання об`єкта відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил та для збереження належного технічного стану будівельних елементів, конструкцій та мереж об`єкта.

Згідно пп. 2.3 п. 2 цих же Правил у разі відсутності документів, передбачених цим пунктом, відмітка про це робиться у акті приймання-передачі об`єкта. Відсутні документи виготовляються чи відновлюються за рахунок попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, протягом одного місяця з моменту складення акта приймання-передачі об`єкта та передаються ним особі, що буде здійснювати управління будинком, з оформленням додатку до акту приймання-передачі.

Нормами ч. ч. 18, 19 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об`єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об`єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об`єднання відновлює її за власний рахунок.

Отже, виходячи із приписів ч. ч. 18. 19 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" у ТОВ "Керуюча компанія "Мрія" виник обов`язок забезпечити передачу ОСББ "Чарівна веселка" спірної технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж щодо передачі об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку.

Будь-яких додаткових вимог для передачі даної документації від попереднього балансоутримувача Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" не встановлено.

Відповідно до п. 67 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком (далі - Правила № 67), що були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року № 712 управитель передає новому управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноваженій співвласниками, або об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку наявну технічну документацію на такий будинок не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору управління.

Таким чином, з урахуванням ухилення Відповідача по формальним причинам від розірвання спірного Договору та передачі ОСББ "Чарівна веселка" технічної документації на будинок, рішення господарського суду, яким розірвано Договір та зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія" передати Позивачу технічну документацію на будинок, не суперечить п. 67 Правил № 67.

Інші доводи апелянта є безпідставними і висновків суду першої інстанції вони не спростовують.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 275 та статті 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За викладених обставин, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає, що розглядаючи справу, суд першої інстанції дав оцінку наявним у справі доказам за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, правильно застосував норми матеріального і процесуального права, що у відповідності до ст. 276 ГПК України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.

Зважаючи на результати вирішення спору, за якими рішення відбулось на користь позивача, згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у даній справі покладаються на відповідача (заявника у апеляційній скарзі).

Керуючись ст. ст. 269, 275, 276, 282-284 ГПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія", м. Запоріжжя на рішення Господарського суду Запорізької області від 16.09.2019 року у справі №908/1715/19 - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 16.09.2019 року у справі №908/1715/19 - залишити без змін.

Судові витрати по справі Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Мрія", м. Запоріжжя за подання апеляційної скарги на рішення суду покласти на заявника апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її оголошення.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 09.12.2019.

Головуючий суддя О.Г. Іванов

Суддя М.О. Дармін

Суддя О.В. Березкіна

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення04.12.2019
Оприлюднено10.12.2019
Номер документу86208004
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/1715/19

Судовий наказ від 20.12.2019

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

Судовий наказ від 20.12.2019

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

Постанова від 04.12.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 20.11.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 04.11.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Рішення від 16.09.2019

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

Ухвала від 12.09.2019

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

Ухвала від 06.08.2019

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

Ухвала від 16.07.2019

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні