Рішення
від 05.12.2019 по справі 912/2710/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2019 року Справа № 912/2710/19

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участю секретаря судового засідання Солдатової К.І. розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Біотрейд ЛТД" від 21.11.2019 про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу у справі №912/2710/19

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Біотрейд ЛТД", 63304, Харківська область, Красноградський район, м. Красноград, вул. Пушкіна, буд. 177, кв. 7

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес", 28200, Кіровоградська область, Новгородківський район, смт. Новгородка, вул. Пушкіна, буд. 132,

про стягнення 49 365,87 грн

Представники:

від позивача - Сільченко Т.І., свідоцтво адвоката №2058 від 21.12.16, ордер №000146 від 23.09.19 (в режимі відеоконференції);

від відповідача - участі не брали.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини додаткового рішення.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Біотрейд ЛТД" (далі - ТОВ "Біотрейд ЛТД", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою, яка містить вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес" (далі - ТОВ "Прогрес", відповідач) про стягнення 49 365,87 грн, в т.ч.: 34 800,48 грн заборгованості за договором на поставку товарів, 11 472,39 грн пені, 1 004,15 грн 3% річних та 2 088,85 грн інфляційних, з покладенням на відповідача судових витрат.

У позовній заяві позивачем зазначено, що попередній (орієнтовний ) розрахунок судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи: витрати на надсилання процесуальних документів учасникам справи - 300,00 грн, судовий збір - 1921,00 грн, витрати на професійну правничу допомогу - 20 000,00 грн.

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 21.11.2019 позовні вимоги задоволено частково; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Біотрейд ЛТД" 34 800,48 грн суми основного боргу, 11 472,39 грн пені, 984,13 грн 3% річних, 1 488,25 грн інфляційних втрат, а також 1 896,80 грн судового збору.

В судовому засіданні 21.11.2019 позивачем до закінчення судових дебатів шляхом оголошення подано заяву про подання доказів на підтвердження розміру витрат у зв`язку з розглядом справи в порядку ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Відповідно до частини другої статті 169 Господарського процесуального кодексу України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, або на вимогу суду заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.

При цьому, суд враховує, що положеннями частини восьмої статті 129 Господарського процесуального кодексу України не передбачено, що заява про надання доказів на підтвердження розміру понесених судових витрат, зроблена стороною у справі до закінчення судових дебатів, має здійснюватися виключно у письмовій формі.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у постанові від 08.10.2019 у справі № 920/810/18.

За правилами ч.ч. 1, 2, 3 ст. 221 Господарського процесуального кодексу України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

У відповідності до п. 5 ч. 6 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про призначення судового засідання для вирішення питання про судові витрати, дата, час і місце його проведення; строк для подання стороною, за клопотанням якої таке судове засідання проводиться, доказів щодо розміру, понесених нею судових витрат.

Враховуючи викладене, господарський суд призначив судове засідання для вирішення питання про судові витрати на 05.12.2019 о 16:00 год, про що зазначено в резолютивній частині рішення, та встановив позивачу строк для подачі суду доказів щодо розміру понесених ним судових витрат не пізніше 26.11.2019.

02.12.2019 на адресу суду надійшло клопотання ТОВ "Біотрейд ЛТД" від 21.11.2019 про розподіл судових витрат, згідно якого позивач просить стягнути з відповідача 10 000,00 грн витрат на професійну правову допомогу, з доказами на підтвердження понесених витрат.

Оскільки вказане клопотання з доказами здано позивачем до органу поштового зв`язку для направлення до суду 22.11.2019, про що свідчить поштовий конверт з відповідними відмітками, враховуючи положення частини 7 ст. 116 Господарського процесуального кодексу України, строк подання позивачем доказів щодо розміру понесених ним судових витрат дотримано.

Відповідач правом на участь свого представника в судовому засіданні 05.12.2019 не скористався, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення засідання суду. Будь-які заяви, клопотання щодо розгляду питання про судові витрати від ТОВ "Прогрес" не надходили, причини відсутності суду не повідомлено.

Частиною 2 ст. 221 Господарського процесуального кодексу України встановлено обмежений строк проведення судового засідання для вирішення питання про судові витрати (15 днів з дня ухвалення рішення по суті) та не передбачено відкладення такого судового засідання.

З підстав викладеного, господарський суд проводить судове засідання з вирішення питання про судові витрати 05.12.2019 за відсутності представника ТОВ "Прогрес".

Розглянувши у судовому засіданні клопотання позивача про відшкодування з відповідача на користь ТОВ "Біотрейд ЛТД" витрат на професійну правничу допомогу, господарський суд дійшов наступного висновку.

Як визначено ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Згідно ч. 3 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до ч. 4 ст.126 Господарського процесуального кодексу України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до ч. 5 цієї норми, суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. При цьому, як визначено ч. 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

У визначенні розумно необхідного розміру сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, можуть братися до уваги, зокрема: встановлені нормативно-правовими актами норми видатків на службові відрядження (якщо їх установлено); вартість економних транспортних послуг; час, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні; наявні відомості органів статистики або інших органів про ціни на ринку юридичних послуг; тривалість розгляду і складність справи тощо. Докази, які підтверджують розумність витрат на оплату послуг адвоката, повинна подавати сторона, що вимагає відшкодування таких витрат.

Поняття особи, котра є адвокатом, наводиться в статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", котра зазначає, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Адвокатське об`єднання є юридичною особою, створеною шляхом об`єднання двох або більше адвокатів (учасників), і діє на підставі статуту (ст. 15 Закону).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до ч. 2 та 3 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Слід зазначити, що витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

Як вбачається з наданих позивачем доказів на підтвердження витрат на правову допомогу, 10.09.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Біотрейд ЛТД" (далі - Замовник/Клієнт) та Адвокатським об`єднанням "Юридична фірма Фелікс" (далі - Виконавець) укладено договір про надання правової допомоги (далі - Договір, а.с. 15-19), відповідно до пункту 1.1. якого Замовник в порядку та на умовах, визначених цим Договором, доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання надати замовникові юридичні послуги в обсязі та на умовах визначених цим Договором, а Замовник зобов`язується своєчасно оплатити вартість послуг у розмірі, визначеному Договором та відшкодувати понесені Замовником витрати, пов`язані з наданням послуг.

Відповідно до п. 1.2. Договору Виконавець доручає здійснення дій з виконання цього Договору адвокату/адвокатам Адвокатського об`єднання "Юридична фірма Фелікс", який/які діятиме/діятимуть на підставі ордеру/ордерів.

Пунктом 1.3. Договору визначено, що юридичні послуги за цим договором полягають у наданні правової допомоги в тому числі, але не виключно: консультацій, підготовці документів, звернень, скарг, адвокатських запитів, позовів, інших процесуальних документів та представництва інтересів Замовника в судах всіх юрисдикцій та всіх інстанцій (надалі за текстом - суди), в тому числі господарських, адміністративних судах, судах загальної юрисдикції, третейських судах, Міжнародному комерційному арбітражному суді при Торгово-промисловій палаті України, Верховному Суді, Конституційному суді України у всіх-категоріях справ, що розглядаються цими судами у зв`язку з правовідносинами, що виникли між Замовником та ТОВ "Прогрес" на підставі Договору на поставку товарів № 35 від 03.06.2016.

Розділом 4 Договору сторонами обумовлено порядок оплати послуг Виконавця.

Так, вартість послуг Виконавця за договором складає 20 000,00 грн, ПДВ не передбачено. Замовник здійснює оплату послуг шляхом перерахування безготівкових коштів на рахунок Виконавця, наступним чином:

- першу частину у розмірі 10 000,00 (десять тисяч) грн Замовник повинен виплатити Виконавцю упродовж 3 (трьох) календарних днів від дати підписання цього Договору;

- другу частину у розмірі 5 000,00 (п`ять тисяч) грн Замовник повинен виплатити Виконавцю після відкриття апеляційного провадження упродовж 3 (трьох) календарних днів від дати виставлення рахунку (у разі підготовки апеляційної скарги або відзиву на апеляційну скаргу);

- третю частину у розмірі 5 000,00 (п`ять тисяч) грн Замовник повинен виплатити Виконавцю після відкриття касаційного провадження упродовж 3 (трьох) календарних днів від дати виставлення рахунку (у разі подання касаційної скарги або відзиву на касаційну скаргу).

Факт надання юридичних послуг, що є предметом цього Договору, підтверджується актом приймання-передачі наданих послуг. Послуги оплачуються за ті етапи, до виконання яких Виконавець вже приступив. Якщо Замовник на будь-якому етапі відмовиться від подальшого надання послуг, подальші етапи, до виконання яких Виконавець не приступав, Замовник не оплачує.

Договір підписано повноважними представниками сторін.

На підтвердження факту надання послуг з правової допомоги 18.11.2019 підписано Акт здачі-приймання наданих послуг за Договором про надання правової допомоги від 10.09.2019, відповідно до якого вбачається, що Адвокат Виконавця надав, а Клієнт прийняв наступні послуги:

- надання консультації щодо можливості стягнення заборгованості за наданими Клієнтом документами: оцінка правових підстав позову, перспектив стягнення, отримання інформації щодо майнового стану боржника, правовий аналіз наданих Клієнтом документів, визначення стратегії поведінки в судовому процесі - вартість послуги 2 500,00 грн;

- підготовка позовної заяви про стягнення заборгованості за договором на поставку товарів № 35 від 03.06.2016 до господарського суду Кіровоградської області; підготовка додатків до позову: розрахунку ціни позову про стягнення заборгованості за Договором поставки товарів № 35 від 03.06.2016 (обчислення сум штрафних санкцій) - 2 500,00 грн;

- Поштове відправлення позовної заяви з додатками на адресу відповідача та до суду; поштове відправлення клопотання про проведення засідання в режимі відеоконференції, відповіді на відзив на позовну заяву та інших процесуальних, документів до суду - 300,00 грн;

- отримання інформації щодо надходження відправлень - 200,00 грн;

- отримання інформації щодо руху справи - 500,00 грн;

- участь представника позивача при розгляді справи № 912/2710/19 у господарському суді Кіровоградської області - 3 000,00 грн;

- підготовка процесуальних документів (заяв/ клопотань) щодо проведення засідань в режимі відеоконференції, розподілу судових витрат, що попередньо були зазначені в позові - 1 000,00 грн.

В загальній сумі Виконавцем було надано послуг на 10 000,00 грн.

Акт підписано повноважними представниками сторін.

Позивачем оплачено надані послуги у повному обсязі в сумі 10 000,00 грн, що підтверджується банківською випискою за 19.09.2019 (а.с. 110).

Також у справу подано копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю № 2058 від 21.12.2016 на Сільченко Т.І.; ордер серії ХВ №1125000146 від 23.09.2019 на представництво адвокатом Сільченко Т.І. інтересів ТОВ "Біотрейд ЛТД" (а.с. 13-14).

Враховуючи надані докази на підтвердження здійснених фактичних витрат на оплату послуг адвоката та обґрунтованість їх розміру, предмет позову, підготовлені адвокатом документи, господарський суд вважає підтвердженими понесені витрати на правничу допомогу у розмірі 10 000,00 грн.

Клопотання відповідача в порядку частини 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України щодо зменшення розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу адвоката не надходило.

За правилами п. 3 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог у справі № 912/2710/19 наявні підстави, передбачені нормою п. 3 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, для покладення на сторін судових витрат понесених на правничу допомогу пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, з відповідача підлягають до стягнення на користь позивача витрати на правову допомогу у розмірі 9 874,00 грн, що складає 98,74 % задоволених позовних вимог від загальної суми заявлених.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 221, 233, 236-241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Біотрейд ЛТД" від 21.11.2019 про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу у справі №912/2710/19 задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес" (28200, Кіровоградська область, Новгородківський район, смт. Новгородка, вул. Пушкіна, буд. 132, ідентифікаційний код 05526770) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Біотрейд ЛТД" (63304, Харківська область, Красноградський район, м. Красноград, вул. Пушкіна, буд. 177, кв. 7, ідентифікаційний код 39757523) 9 874,00 грн витрат на правову допомогу.

Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.

У задоволенні клопотання у іншій частині відмовити.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Належним чином засвідчені копії додаткового рішення направити Товариству з обмеженою відповідальністю "Біотрейд ЛТД" за адресою: 63304, Харківська область, Красноградський район, м. Красноград, вул. Пушкіна, буд. 177, кв. 7 та на адресу представника адвоката Сільченко Т.І.: 61001, м. Харків, просп. Московський, буд. 52, 4 поверх; Товариству з обмеженою відповідальністю "Прогрес" за адресою: 28200, Кіровоградська область, Новгородківський район, смт. Новгородка, вул. Пушкіна, буд. 132.

Повне додаткове рішення складено 10.12.2019.

Суддя В.В.Тимошевська

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення05.12.2019
Оприлюднено11.12.2019
Номер документу86209144
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/2710/19

Рішення від 05.12.2019

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 21.11.2019

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 26.11.2019

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Рішення від 21.11.2019

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 28.10.2019

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 09.10.2019

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

Ухвала від 30.09.2019

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні