Справа № 194/1213/19
Номер провадження № 2/194/342/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2019 року м.Тернівка
Тернівський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Корягіна В.О.,
за участю секретаря судового засідання Ніколайчук О.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Тернівка Дніпропетровської області в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: державний нотаріус Тернівської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Надтока З.В., Перещепинська міська об`єднана територіальна громада в особі Шандрівської сільської ради Юр`ївського району Дніпропетровської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , треті особи: державний нотаріус Тернівської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Надтока З.В., Перещепинська міська об`єднана територіальна громада в особі Шандрівської сільської ради Юр`ївського району Дніпропетровської області, про встановлення факту, що має юридичне значення. Свою заяву обґрунтовує тим, що він є рідним сином ОСОБА_3 , який був зареєстрований за місцем проживання своєї сестри ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 . Але фактично його батько більший час мешкав з ним в кв. АДРЕСА_2 , а з березня 2004 року його батько став постійно проживати з ним у квартирі. ІНФОРМАЦІЯ_1 його батько ОСОБА_3 помер. Після смерті батька відкрилася спадщина на земельну ділянку, яка розташована на території Шандрівської сільської ради Юр`ївського району Дніпропетровської області. За життя ОСОБА_3 заповіту не склав, а він є його єдиним спадкоємцем, оскільки ніхто до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не звертався. Вважає, що він прийняв спадщину після померлого батька, але в зв`язку з неможливістю довести нотаріусу факт постійного проживання ОСОБА_3 разом з ним на день його смерті по причині реєстрації батька та його за різними адресами, він вимушений звернутися до суду. Просить встановити факт, що спадкодавець ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті фактично проживав разом із ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 , та вів з ним спільне господарство.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, оскільки його батько з 2004 року та до своєї смерті постійно проживав з ним в кв. АДРЕСА_2 , хоч і був зареєстрований у своєї сестри ОСОБА_2 Батька ховав він.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, але надала суду письмову заяву, в якій просить розглядати справу без її участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі, не заперечує проти задоволення позову. В попередніх судових засіданнях відповідач позовні вимоги визнала, просила їх задовольнити, бо її брат ОСОБА_3 мешкав у свого сина ОСОБА_1 аж до своєї смерті, а у неї він був лише зареєстрований. До нотаріуса вона не зверталася та на спадщину брата не претендує.
Заінтересована особа державний нотаріус Тернівської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області в судове засідання не з`явилася, але надала суду письмову заяву про розгляд справи без її участі.
Представник заінтересованої особи Перещепинської міської об`єднаної територіальної громади в особі Шандрівської сільської ради Юр`ївського району Дніпропетровської області в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена своєчасно та належним чином.
Суд, вислухавши позивача, відповідача, допитавши свідків, дослідивши письмові докази, вважає, що заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про народження, виданого Олексіївським с/ЗАГС Павлоградського району Дніпропетровської області 06 вересня 1965 року, батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Відповідно до свідоцтва про смерть, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Тернівського міського управління юстиції у Дніпропетровській області 10 квітня 2007 року, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно постанови про відмову вчинити нотаріальну дію від 12 квітня 2019 року, виданої державним нотаріусом Тернівської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Надтока З.В., ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті батька ОСОБА_3 , який на день смерті проживав в АДРЕСА_1 разом із своєю сестрою ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину фактично.
Відповідно довідки начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області від 04 квітня 2019 року за вих. №1043, ОСОБА_3 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та разом з ним на день смерті була зареєстрована ОСОБА_2 .
Згідно довідки начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області від 24 квітня 2019 року за вих. №1209, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно акту від 04 квітня 2019 року, складеного начальником ЖРЕД-8 ОСОБА_5 , сусідами ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_3 мешкав без реєстрації з березня 2004 року до моменту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ДП №053106 від 17 травня 2004 року вбачається, що ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 10 березня 2004 року є власником земельної ділянки площею 2,3553 га, яка розташована на території Шандрівської сільської ради Юр`ївського району Дніпропетровської області.
Згідно актового запису про смерть №170 від 10 квітня 2007 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Державним нотаріусом Тернівської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області на виконання ухвали суду надана копія спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_3 , з якої вбачається, що заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 подав ОСОБА_1 , дані щодо наявності інших спадкоємців відсутні.
Ухвалою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 05 червня 2019 року заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення залишено без розгляду.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 суду показала, що позивач є її сусідом. ОСОБА_3 мешкав разом з сином ОСОБА_1 аж до своєї смерті. Помер він давно. ОСОБА_3 ховав його рідний син ОСОБА_1 .
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 суду показала, що позивач є її сусідом. ОСОБА_3 мешкав разом з сином ОСОБА_1 в квартирі АДРЕСА_2 . ОСОБА_3 ховав його рідний син ОСОБА_1 .
У відповідності до ст.2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий та неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст.ст. 12, 13 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбаченому цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з частиною другою статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом норми ст. 1268 ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Так, відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Статтями 2, 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за місцем проживання ОСОБА_1 не може бути доказом того, що ОСОБА_1 не проживав з ОСОБА_3 , оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що ОСОБА_1 не проживав з ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10 січня 2019 року по справі № 484/747/17.
Встановлення в судовому порядку факту, що має юридичне значення, необхідно позивачу для вирішення спадкових прав.
Оскільки факт, про встановлення якого просить позивач, має для нього юридичне значення, так як надає право на отримання свідоцтва про право на спадщину і факт того, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на день смерті проживав разом із ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 , знайшов своє підтвердження, натомість факт ведення ними спільного господарства суду не доведений та не має юридичного значення для позивача, тому суд вважає за необхідне позовну заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити частково.
Керуючись ст. ст. ст. 12,18,265,293,315,319 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: державний нотаріус Тернівської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Надтока З.В., Перещепинська міська об`єднана територіальна громада в особі Шандрівської сільської ради Юр`ївського району Дніпропетровської області, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити частково.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті проживав разом із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду або через Тернівський міський суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його складення.
Повне судове рішення складено 10 грудня 2019 року.
Головуючий суддя: В.О. Корягін
Суд | Тернівський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2019 |
Оприлюднено | 11.12.2019 |
Номер документу | 86215453 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернівський міський суд Дніпропетровської області
Корягін В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні