Справа № 640/14994/19
н/п 2/640/2614/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2019 року
Київський районний суд м. Харкова:
головуючий - суддя Золотарьова Л.І.
за участю:
секретаря Бломберус С.А.
позивача: ОСОБА_1 ,
третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги ОСОБА_2 ,
представника позивача, третьої особи ОСОБА_3 ,
представника відповідача ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу №640/14994/19 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради про скасування усиновлення,-
та за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору, ОСОБА_2 до Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради про скасування усиновлення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому: скасувати усиновлення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; передати ОСОБА_5 на опікування органові опіки та піклування; внести зміни до актового запису №240 від 15.06.2006 р. про народження дитини -ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зробленого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Лозова реєстраційної служби Лозівського міськрайонного управління юстиції у Харківській області відомості виключивши відомості про усиновлювачів - мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; повернути ОСОБА_5 прізвище, ім`я, по-батькові, яке він мав до усиновлення.
Як на підставу позову посилається на те, що вона та її чоловік ОСОБА_6 усиновили неповнолітнього ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінивши при цьому його ім`я на - ОСОБА_5 . З самого початку виховання ОСОБА_5 потребував від них значних зусиль, які вони від щирого серця докладали. ОСОБА_5 був забезпечений відповідно до віку дошкільним вихованням, шкільною освітою, позашкільним вихованням, отримував загальне та спеціальне медичне обслуговування. ОСОБА_5 неодноразово отримував психіатричну допомогу в умовах стаціонару психіатричного. Найбільш серйозною проблемою, встановленою під час спеціалізованої допомоги, є розлад емоцій та поведінки з суїцидальними тенденціями, що підтверджується діагнозом Р43.25 та анамнезом. На теперішній час, у їхній сім`ї склалися стосунки, які роблять неможливими спільне проживання і виконання нею та її чоловіком своїх батьківських обов`язків щодо усиновленої дитини, а також негативно впливають на виховання двох їхніх інших дітей. Обставинами, які мають такі наслідки є агресія ОСОБА_5 , яку він направляє на наймолодшого сина ОСОБА_9 , що викликає їх тривогу. Також агресія ОСОБА_5 направлена на нього самого, старшого сина ОСОБА_4 , батьків, старших родичів, однолітків. На цей час, вона розцінюю як високо вірогідну загрозу вчинення ОСОБА_5 насильницького злочину щодо двох її інших дітей, третіх осіб або суїциду. Крім страху за фізичне здоров`я всіх членів свої сім`ї, неможливість подальшого спільного проживання і виконання нею та її чоловіком своїх батьківських обов`язків щодо ОСОБА_5 , пов`язана із фактичною неможливістю виховання двох їхніх інших дітей та надання їм спокійних та не травмуючих умов життя. Своїми вчинками ОСОБА_5 руйнує родинну атмосферу, паплюжить їх вчинки, направлені на збереження сімейної атмосфери, знецінює їх батьківський авторитет, цінності, перешкоджаєїх засвоєнню їхнім іншими дітьми. Вони, фактично не можуть забезпечити в подальшому належний рівень освіти, медичного обслуговування через непокору та протидію ОСОБА_5 їхнім таким намаганням. Численні конфлікти, спричинені асоціальною поведінкою ОСОБА_5 майже в усіх освітніх закладах, позашкільних закладах та в багатьох інших формах соціальної взаємодії повністю їх деморалізували.
Ухвалою суду від 05.08.2019 у справі відкрито провадження, розгляд справи призначеного проводити у загальному порядку.
Ухвалою суду від 22.11.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору, - ОСОБА_2 , який пред`являє позов до Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради про скасування усиновлення, просить скасувати усиновлення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; передати ОСОБА_5 на опікування органові опіки та піклування; внести зміни до актового запису №240 від 15.06.2006 р. про народження дитини -ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зробленого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Лозова реєстраційної служби Лозівського міськрайонного управління юстиції у Харківській області відомості виключивши відомості про усиновлювачів - мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; повернути ОСОБА_5 прізвище, ім`я, по-батькові, яке він мав до усиновлення.
Як на підставу позову посилається на те, що він та його дружина усиновили ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінивши при цьому його ім`я на ОСОБА_5 . Відносини із ОСОБА_5 завжди складались досить важко, та останні декілька років почали значно погіршувались. На даний час склалася стосунки, які роблять неможливим спільне проживання і виконання ним та його дружною своїх батьківських обов`язків. Фактично вони не можуть забезпечити на цей час та в подальшому належний рівень сімейного виховання, освіти, медичного обслуговування через непокору та протидію їхнім намаганням та відсутністю будь яких можливостей по зміні таких взаємин.
Ухвалою суду від 28.11.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні, позивач, її представник позовні вимоги підтримали, надали пояснення відповідно до викладених в позові вимог, добавивши, що дитина з ними не спілкується та не бажає цього.
Представник відповідача позовні вимоги визнала, зазначивши, що дана сім`я потрапила у поле їх зору у липні 2019 року, з моменту звернення матері дитини з заявами щодо надання будь якої психологічної допомоги та будь якої допомоги у вихованні ОСОБА_5 . Саме з цього часу ОСОБА_5 потрапив к ним на облік, як дитина за вихованням, утриманням якого здійснюється нагляд. В ході заяв матері, вивчення даної ситуації, були залучені структури, які причетні до роботи з дітьми, це і школа і центр молоді та сім*ї , поліклініки, тобто вивчивши ситуацію, прийшли до висновку, що не існує в даній сім*ї теплих родинних відносин. Було встановлено, що неможливо відновити нормальні сімейні, гармонійні відносини. Вини батьків у даній ситуації не вбачається, дитина була забезпечена матеріально, духовно, однак психологічна обстановка дуже складана. Вважає, що в інтересах дитини буде доцільно скасувати усиновлення, враховуючи думку дитини, який постійно перебуває у лікарнях, центрах реабілітації, давно не проживає з родиною, готовий піти далі.
Третя особа, яка заявляє самостійні вимоги, та його представник, позов підтримали, просили його задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.
Суд, вислухавши пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 30.10.2008 року Харківським районним судом Харківської області було ухвалено рішення, яким дозволено ОСОБА_2 , ОСОБА_1 здійснити усиновлення ОСОБА_7 (а.с. 14-15)
Видане свідоцтв про усиновлення, відповідно якого ОСОБА_7 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у Харківській області м.Лозова присвоєно прізвище, ім`я , по-батькові ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - м. Харків . Усиновлювачі - ОСОБА_2 , ОСОБА_1 . (а.с.12)
Згідно свідоцтва про народження, батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_2 , ОСОБА_1 . (а.с. 130)
Із медичних карток амбулаторного (стаціонарно) хворого виданої КНП ХОР Обласної клінічної психіатричної лікарні №3 та ДУ Інститут охорони здоров*я дітей та підлітків Національної академії медичних наук України м. Харків вбачається, що ОСОБА_5 має гіпертонічний розлад поведінки. (а.с. 17-18)
Відповідно виписки з первинної облікової документації №112/0, історії розвитку дитини - ОСОБА_5 , у розділі результати психологічного обстеження зазначено, що спостерігається емоційне нестабільність ОСОБА_5 у поведінці, пригніченість часто змінюється підвищенням настрою, визиває агресію до оточуючих. Контактує з вузьким колом дітей, інтерес до співпраці з дорослими слабий. Хлопець досить не стриманий, не дисциплінований. Батьки приділяють належну увагу та вихованню сина, не дивлячись на ігнорування та свідомий опір збоку дитини. (а.с. 20)
05.06.2019 року ОСОБА_1 зверталася до Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради за допомогою по вихованню динити, посилаючись на те, що в їх родині склалась конфліктна ситуація з приводу виховання ОСОБА_5 , вказуючи, що він проявляє агресію до усіх членів сім*ї, проявляє інтерес до насильства, алкоголю, наркотиків. Він виріс та контролювати вони його більше не можуть. (а.с. 21-23)
На дане звернення Департаментом служб у справах дітей було надано відповідь та рекомендовано звернутися за допомогою до Інклюзивно-ресурсного центру ХМР для проведення психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини. (а.с. 24)
Відповідно висновку № 364 від 30.07.2019 року складеному фахівцями центру КЗ Інклюзивно-ресурсний центр ХМР встановлено, що дитина має порушення емоційно-вольової сфери, рекомендовано заняття з практичним психологом. (а.с.51-54)
Згідно коректної скарги батьків учнів 7-а класу вбачається, що ОСОБА_5 веде дуже агресивно по відношенню учнів та вчителів. Неодноразово наносив травми дітям, вживає постійно нецензурну лексику. Неодноразові звернення до матері як батьків учнів вимогою вжити заходів щодо поведінки її сина, залишаються без відповіді. (.а.с 65)
З характеристики наданої директором школи вбачається, що батьки приділяють належну увагу вихованню сина, не дивлячись на ігнорування та свідомий опір з боку дитини. (а.с. 66)
У медичній карти амбулаторного (стаціонарного) хворого № 4682виданої в ПНД №3 від 30.09.2019 року, у графі психічний статус зазначено, що контакту доступний формально, орієнтований усебічно правильно, на питання відповідає не завжди по суті, витіюватий у відповідях, власну поведінку розкриває не охоче, повідомляє. Що зберігаються думки про смерть, міркує не цю тему. Також повідомив, що із-зі пониженого настрою наніс собі лезом поріз на стопі, який гоївся місяцями. Відмічає, що цікавиться способами відходу з життя. (а.с. 67)
Відповідно психолого-педагогічної характеристики на виховання центу реабілітації відносно ОСОБА_5 , виданої директором КЗ ХОЦ СПРД Гармонія зазначено, що він проявив себе агресивним, конфліктним хлопцем, ображає дорослих і дітей, залякує, б*є дітей, поводить себе брутально, має бажання здійснити самогубство. (а.с. 69)
З психолого-педагогічної характеристики ОСОБА_5 , наданої практичним психологом центу КЗСЗД Центр соціально-психологічної реабілітації дітей м. Харкова , вбачається, що він перебував у центрі з 30.09.2019 року за путівкою Департаменту служб у справах дітей ХМР, у зв*язку із тим, що мали місце прояви деструктивної поведінки (часті конфлікти з рідними, втрата батьками контролю за поведінкою дитини). Характерні ознаки стану суб`єктивного дистресу і емоційного розладу, що перешкоджають соціальному функціонуванню та продуктивній діяльності (розлад психологічної адаптації). Проявляється як порушення в емоціональній сфері та поведінці. У поведінці ОСОБА_5 часті і виражені перепади настрою, буря емоцій часто по незначному приводу. Всі реакції спонтанні (виникають без серйозної причини, підстав) і некеровані. ОСОБА_5 болісно реагує навіть на незначні події, емоції, як правило, носять негативний характер (гнів, роздратування, образа). Неприємності сприймає досить емоційно, постійні спалахи гніву і дратівливості на близьких, оточуючих людей. Емоційна прихильність дитини не виказується на членів прийомної родини. Високий рівень тривожності, часті прояви імпульсивних реакцій як захисної форми поведінки. Характеризується підвищеною емоційною лабільністю. Мають місце часті прояви агресивної поведінки, з підвищеною дратівливістю реагує па перешкоди і опір, що перешкоджають його намаганням і намірам. Високий прояв егоцентричної поведінки, одностороннє сприйняття дійсності, притаманні демонстративність, намагання якомога більше залучити уваги до своєї особи. Часті прояви соціальної дезадаптації, ігнорування або нехтування соціальної комфортності. Схильний до конфліктів. Мають місце прояви сильних деструктивних емоційних реакцій, а також немотивовані перепади настрою та прояви деструктивної поведінки. Мали місце прояви суїцидальної поведінки демонстративного характеру. Потребує постійного нагляду та психотерапевтичної корекції психіатра та невропатолога щодо нейтралізації деструктивних емоційних реакцій, та проявів деструктивної поведінки, мають місце признаки посилення симптомів. (а.с. 70-71)
З інформації щодо перебігу адаптації ОСОБА_5 наданої КЗ ХОКЦПСД Гармонія зазначається, що проживати в сім*ї не бажає, між ОСОБА_5 та членами родини не було взаєморозуміння, тому постійно виникали конфліктні ситуації. (а.с.72).
Відповідно до висновку Департаменту служб у справах дітей від 27.11.2019 року №736 в сім`ї не склалися взаємовідносини між дитиною, ОСОБА_5 та усиновлювачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у зв`язку з тим що у дитини є розлад емоцій та поведінки з суїцідальними тенденціями. На теперішній час в родині склалися стосунки, які роблять неможливим спільне проживання та виконання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 своїх батьківських обов`язків щодо усиновленої дитини. Дитина на момент усиновлення мала діагноз відставання темпів розумового та психічного розвитку, майже не ходив та не розмовляв. Батьками було вирішено ряд медичних проблем. Але між дитиною та усиновлювачами завжди був психологічний бар`єр. Крім того хлопець вів себе конфліктно та агресивно в різних колективах незалежно дома або поза домом. ОСОБА_5 змінив два дитячих садка у зв`язку з тим, що були конфлікти з дітьми та вихователями. У школі ситуація не змінилась більше ніж рік у навчальному закладі дитина не затримувалась. Були нескінченні конфлікти с учнями, скарги від педагогів. З п`ятого класу дитина перебуває на індивідуальному домашньому навчанні. Хлопець був забезпечений позашкільним вихованням, шляхом відвідування спортивних секцій з боксу, тенісу, велоспорту, паркуру, ходив на заняття з малювання, займався грою на фортепіано. Отримував загальне та спеціальне медичне обслуговування. Батьки забезпечили дитині належний розвиток, здобуття освіти, постійне медичне обстеження та супроводження. Однак, між дитиною та батьками немає взаєморозуміння, психоемоційний стан напружений, що несе деструктивний характер в відносинах сім`ї, руйнує її засади та може призвести до негативних наслідків в поведінці та стані здоров`я усиновленої дитини. Враховуючи інтереси дитини, а також обставин справи, вбачається доцільним скасування усиновлення або визнання його недійсним та таким, що відповідає відповідає інтересам дитини. (а.с. 87-89)
В матеріалах справи наявна власноруч написана заява ОСОБА_5 , в присутності психолога, директора центу, головного спеціаліста по Київському району, про те, що він надає згоду на скасування усиновлення над ним, після скасування усиновлення бажає залишити прізвище, ім`я, по-батькові, яке було до усиновлення. (а.с. 86)
Згідно з положеннями ст.3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Наведені положення узгоджуються з нормами Конституції та законів України.
Національне законодавство, реалізуючи вказаний принцип, спрямовує на захист прав дитини та забезпечення до держання її інтересів.
Так, положеннями ч.1ст.238 Сімейного Кодексу України визначено виключний перелік підстав, за яких усиновлення може бути скасоване, а саме : усиновлення може бути скасоване за рішенням суду, якщо воно суперечить інтересам дитини, не забезпечує їй сімейного виховання ; дитина страждає недоумством, на психічну чи іншу тяжку невиліковну хворобу, про що усиновлювач не знав і не міг знати на час усиновлення; між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять неможливим їхнє спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов"язків.
Підставами скасування усиновлення у позові позивачі вказуютьна дуже складану психологічну обстановку, що із усиновленим намагалися налагодити стосунки, але всі намагання зводиться нанівець, вони не можуть забезпечити на цей час та в подальшому належний рівень сімейного виховання, освіти, медичного обслуговування через непокору та протидію їхнім намаганням та відсутністю будь яких можливостей по зміні таких взаємин.
Згідно п.п. 12 та 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007року " Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення та поновлення батьківських прав" усиновлення може бути скасоване або визнано недійсним тільки за рішенням суду за позовами батьків, усиновлювача, опікуна, піклувальника, органу опіки та піклування, прокурора, а також усиновленої дитини, яка досягла чотирнадцяти років, у випадку, коли воно суперечить інтересам дитини, не забезпечує її сімейного виховання, а також у випадку, коли між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять неможливим їх спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов"язків.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.14 Європейської конвенції про усиновлення дітей, усиновлення може бути скасовано або визнано недійсним лише за рішенням компетентного органу. Найвищі інтереси дитини завжди мають перевагу. Усиновлення може бути скасовано до досягнення дитиною повноліття лише на підставі серйозних обставин, передбачених законом.
Виходячи з аналізу зазначених приписів законодавства, скасування усиновлення - це припинення відносин, які виникають із факту усиновлення на майбутній час, якщо цього потребують інтереси дитини на підставі серйозних обставин, передбачених законом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в сім"ї між дитиною та батьками немає теплих сімейних стосунків, психоемоційний стан напружений, що несе деструктивний характер в відносинах сім`ї, руйнує її засади та може призвести до негативних наслідків в поведінці та стані здоров`я усиновленої дитини, склалася вкрай негативна атмосфера, взаємовідносини між усиновителями та усиновленим вкрай напружені, будь-яка повага та взаєморозуміння відсутнє.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 був забезпечений матеріально всім необхідним, за час перебування в цій сім"ї, намагались налагодити стосунки, але ОСОБА_5 не сприймає їх турботу.
Відтак, суд приходить до висновку, що склалася така обстановка, коли усиновителям і усиновленій дитині краще розійтися, щоб не призвести до негативних наслідків в поведінці та стані здоров`я усиновленої дитини.
З урахуванням вище викладеного, враховуючи найвищі інтереси дитини, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 263-268 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст.238 -240 Сімейного Кодексу України , суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради про скасування усиновлення - задовольнити.
Позов третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спор, ОСОБА_2 до Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради про скасування усиновлення - задовольнити.
Скасувати усиновлення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно рішення Харківського районного суду Харківської області від 30.10.2008 року по справі №2о-199/08.
Передати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на опікування органові опіки та піклування.
Виключити із актового запису № 240 від 15.06.2006 року, про народження дитини -ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зробленого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Лозова реєстраційної служби Лозівського міськрайонного управління юстиції у Харківській області відомості про усиновлювачів - мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Присвоїти ОСОБА_5 прізвище, ім`я, по-батькові ОСОБА_7 , яке він мав до усиновлення.
Рішення може бути оскаржено у встановлено порядку до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного тексту рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради , м. Харків, вул. Чернишевська, 55.
Третя особа : ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення виготовлено 10.12.2019.
Головуючий -
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2019 |
Оприлюднено | 11.12.2019 |
Номер документу | 86242566 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський районний суд м.Харкова
Золотарьова Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні