ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" листопада 2019 р. Справа№ 920/508/19
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Ткаченка Б.О.
суддів: Гаврилюка О.М.
Майданевича А.Г.
За участю секретаря судового засідання Москаленко Г.С.
представників сторін:
від позивача - Вєтоха А.С. - ордер СМ № 4 від 19.11.2019,
від відповідача-2 - Суяров В.В. - ордер СМ № 05-10/19 від 07.10.2019,
представники інших сторін у судове засідання 28.11.2019 не прибули,
розглянувши матеріали
апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго
на рішення Господарського суду Сумської області
від 12.09.2019
у справі № 920/508/19 (суддя Жерьобкіна Є.А.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера
до 1. Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго
2. Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача:
1.Товариство з обмеженою відповідальністю Шосткинське підприємство Харківенергоремонт
2. Товариство з обмеженою відповідальністю Енергосервіс плюс
про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю Ньюсфера звернулося до Господарського суду Сумської області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго , Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго про: 1) визнання неправомірними дій Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго щодо нарахування вартості послуги з розподілу електричної енергії за квітень 2019 року та в подальшому в 2019 році по 2 класу; 2) визнання неправомірними дій Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго щодо винесення Попередження про припинення надання послуг із розподілу електричної енергії № 90 від 17.05.2019 (вих. № 66-19/779 від 17.05.2019); 3) зобов`язання Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго здійснити перерахунок вартості наданої послуги з розподілу електричної енергії Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера у період із квітня 2019 року та в подальшому в 2019 році у відповідності до Договору про надання послуг із розподілу електричної енергії від 29.12.2018, шляхом застосування тарифів для 1 (першого) класу та відобразити його в рахунках за квітень 2019 року та в подальшому в 2019 році.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачами неправомірно, в порушення Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.08.1998 № 1052 (в редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України 15.12.2004 № 1217), було нараховано вартість послуги з розподілу електричної енергії за квітень 2019 року та в подальшому в 2019 році як споживачу електричної енергії 2 класу, для якого тариф на послугу з розподілу електричної енергії є значно вищим, ніж тариф як споживачу електричної енергії 1 класу, яким вважає себе позивач.
Короткий зміст оскаржуваного рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття
Рішенням Господарського суду Сумської області від 12.09.2019 у справі № 920/508/19 позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго щодо нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю Ньюсфера вартості послуги з розподілу електричної енергії за квітень 2019 року та наступні місяці станом на дату ухвалення рішення суду (за травень, червень, липень, серпень, вересень 2019 року) по 2 класу.
Визнано неправомірними дії Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго щодо винесення Попередження про припинення надання послуг із розподілу електричної енергії № 90 від 17.05.2019 (вих. № 66-19/779 від 17.05.2019).
Зобов`язано Публічне акціонерне товариство Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго здійснити перерахунок вартості наданої послуги з розподілу електричної енергії Товариству з обмеженою відповідальністю Ньюсфера у період із квітня 2019 року та за наступні місяці станом на дату ухвалення рішення суду (за травень, червень, липень, серпень, вересень 2019 року) у відповідності до договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії від 29.12.2018, шляхом застосування тарифів для 1 (першого) класу.
У задоволенні позову в іншій частині відмовлено.
Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що, оскільки позивач є споживачем 1 (першого) класу напруги, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, суд вважає дії Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго щодо нарахування позивачу вартості послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням тарифів для 2-го класу, неправомірними та безпідставними, такими що суперечать вимогам пп. 2 п. 3.1 Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, затвердженого постановою НКРЕ від 13.08.1998 № 1052 (в редакції постанови НКРЕ 15.12.2004 № 1217), та умовам укладеного між сторонами договору про надання послуг із розподілу електричної енергії.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Публічне акціонерне товариство Сумиобленерго звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Сумської області від 12.09.2019 у справі № 920/508/19 скасувати в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове рішення у відповідній частині.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що при ухваленні рішення суд першої інстанції неповно з`ясував обставини, неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права, не дослідив особливості роботи Шосткінської ТЕЦ ТОВ Шосткінське підприємство Харківенергоремонт , безпідставно не застосував до спірних правовідносин положення пунктів 2 та 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії та листи-роз`яснення НКРЕКП, надані відповідачем як докази у справі.
Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.10.2019 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Ткаченко Б.О., судді: Коротун О.М., Майданевич А.Г.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 18.10.2019 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 19.11.2019.
08.11.2019 через Відділ автоматизованого документообігу суду та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, проведення якої останній просить доручити Шосткинському міськрайонному суду Сумської області.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 14.11.2019 задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера про проведення судового засідання в режимі відеоконференції з Шосткинським міськрайонним судом Сумської області.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 19.11.2019 розгляд справи відкладено на 28.11.2019.
Позиції учасників справи
У судовому засіданні представник Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго , Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго вимоги апеляційної скарги підтримав із підстав, викладених в апеляційній скарзі, просив апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове рішення у відповідній частині.
Товариство з обмеженою відповідальністю Ньюсфера у відзиві на апеляційну скаргу зазначає, що заявлені апелянтом підстави для скасування оскаржуваного рішення суду є надуманими, незаконними та такими, що не відповідають дійсності, а рішення суду першої інстанції є законним, ухваленим судом у відповідності до норм Господарського процесуального кодексу України та встановлених обставин справи.
Крім того, у додаткових поясненнях Товариство з обмеженою відповідальністю Ньюсфера в обґрунтування своєї позиції посилається на пояснення НКРЕКП від 29.10.2019 № 1463/15-19 як третьої особи в аналогічній судовій справі.
У судовому засіданні в режимі відеоконференції представник Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера погодився із висновками суду першої інстанції, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Товариство з обмеженою відповідальністю Енергосервіс плюс у поясненнях на апеляційну скаргу вказує, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, доводи скаржника є надуманими та не відповідають дійсності, а оскаржуване рішення є повністю ґрунтовним, законним, таким, що ухвалено судом у відповідності до встановлених обставин справи та з дотриманням норм Господарського процесуального кодексу України.
Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції
19.07.2013 між Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера та Товариством з обмеженою відповідальністю Шосткинське підприємство Харківенергоремонт був укладений договір про технічне забезпечення електропостачання споживача, відповідно до умов якого ТОВ Шосткинське підприємство Харківенергоремонт як власник мереж забезпечує технічну можливість передачі електричної енергії споживачу в обсягах згідно з договором про постачання або про купівлю-продаж електричної енергії, а споживач дотримується установленого режиму споживання електричної енергії та сплачує за отримані послуги.
Відповідно до п. 1.2 цього договору передача електричної енергії забезпечується відповідно до однолінійної схеми, наведеної у додатку до договору. Власник мереж забезпечує передачу електричної енергії в точку продажу, визначену згідно з відповідним договором споживача з постачальником електричної енергії до комірки ГРУ-6кВ № 85б ШТЕЦ.
За умовами п. 2.1 вказаного договору власник мереж зобов`язаний забезпечувати технічну можливість для передачі споживачу електричної енергії в межах 1280 кВт потужності на I класі напруги в обсягах, визначених відповідно до договору з постачальником електричної енергії, шляхом формування електричної схеми відповідної пропускної здатності.
Товариство з обмеженою відповідальністю Ньюсфера згідно з договором про технічне забезпечення електропостачання споживача від 19.07.2013 та додатком 6 до цього договору, що підписаний власником мереж Шосткинської ТЕЦ - Товариством з обмеженою відповідальністю Шосткинське підприємство Харківенергоремонт , споживачем - Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера та Філією Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго , є приєднаним до шин електростанції - Товариства з обмеженою відповідальністю Шосткинське підприємство Харківенергоремонт , на 1 класі напруги.
Також у матеріалах справи міститься укладений між Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго та Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера , шляхом подання останнім заяви-приєднання, договір про постачання електричної енергії № 2411131 від 01.12.2017 з додатками.
Згідно з п. 1.1 цього договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатків до договору.
19.12.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю Енергосервіс плюс та Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера було укладено договір про постачання електричної енергії, шляхом приєднання останнього до запропонованого Товариством з обмеженою відповідальністю Енергосервіс плюс договору в цілому, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії.
Відповідно до п. 2.1 вказаного договору за цим договором, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Згідно з п. 2.2 цього договору обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг із розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
29.12.2018 між Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго та Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера було укладено договір споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії, шляхом приєднання останнього до запропонованого Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго договору в цілому.
Згідно з п. 1.2 договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії умови договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312, та є однаковими для всіх споживачів.
30.04.2019 Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго було виставлено Товариству з обмеженою відповідальністю Ньюсфера рахунок № 5690002596842 за квітень 2019 року згідно договору № 2411131 на оплату послуг із розподілу електричної енергії на загальну суму 72 711,00 грн із застосуванням затверджених тарифів для 1-го (0,10046 грн./кВт*год) - 2 484,98 грн та для 2-го класу (0,79863 грн./кВт*год) - 58 107,52 грн.
Згідно з платіжними дорученнями від 10.05.2019 № 1024 та № 1025 Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера на підставі рахунку
№ 5690002596842 оплачені послуги з розподілу електричної енергії в сумі 11 753,22 грн лише за тарифами для 1-го класу.
Рахунки на оплату за послуги з розподілу електричної енергії від Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго за подальші місяці 2019 року виставлялися для Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера виключно за тарифом як для споживача 2-го класу.
17.05.2019 Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж було винесено попередження Товариству з обмеженою відповідальністю Ньюсфера про припинення надання послуг із розподілу електричної енергії № 90 від 17.05.2019 (вих. № 66-19/779 від 17.05.2019), у зв`язку з неоплатою виставлених рахунків на суму 108 875,58 грн.
З урахуванням наведених обставин, Товариство з обмеженою відповідальністю Ньюсфера звернулося до Господарського суду Сумської області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго , Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог, Товариство з обмеженою відповідальністю Ньюсфера посилалося на те, що Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго йому неправомірно було нараховано вартість послуги з розподілу електричної енергії за квітень 2019 року та в подальшому в 2019 році як споживачу електричної енергії 2 класу напруги, а не за тарифом як споживачу електричної енергії 1 класу напруги, який є значно нижчим.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови
Як вбачається із матеріалів справи, спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку із нарахуванням Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго Товариству з обмеженою відповідальністю Ньюсфера сум до сплати за послугу з розподілу електричної енергії, починаючи з квітня 2019 року та у подальшому у 2019 році, за тарифами як для споживача електричної енергії 2 класу напруги, який є значно вищим, ніж тариф для споживача електричної енергії 1 класу напруги.
Відповідно до преамбули Закону України Про ринок електричної енергії (далі - Закон), який набрав чинності 11.06.2017, цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону ринок електричної енергії - система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам (п. 74); виробництво електричної енергії - діяльність, пов`язана з перетворенням енергії з енергетичних ресурсів будь-якого походження в електричну енергію за допомогою технічних засобів (п. 11); передача електричної енергії (далі - передача) - транспортування електричної енергії електричними мережами оператора системи передачі від електричних станцій до пунктів підключення систем розподілу та електроустановок споживання (не включаючи постачання електричної енергії), а також міждержавними лініями (п. 60); розподіл електричної енергії (далі - розподіл) - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії (п. 78); постачання електричної енергії - продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії (п. 68).
Зі змісту наведених норм Закону вбачається, що ним чітко розмежовуються відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії споживачам.
Як свідчать матеріали справи, 19.12.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю Енергосервіс плюс та Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера було укладено договір про постачання електричної енергії, шляхом приєднання останнього до запропонованого Товариством з обмеженою відповідальністю Енергосервіс плюс договору в цілому, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 договору про постачання електричної енергії за цим договором, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку із оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу із розподілу електричної енергії.
Згідно з комерційною пропозицією № 1С від 29.03.2019 споживач здійснює оплату за надання послуг із розподілу електричної енергії самостійно з 01.04.2019.
Отже, для постачання Товариством з обмеженою відповідальністю Енергосервіс плюс електричної енергії Товариству з обмеженою відповідальністю Ньюсфера на підставі зазначеного договору останній зобов`язаний укласти в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг із розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
У п. 56 ч. 1 ст. 1 Закону визначено, що оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
29.12.2018 між Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго та Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера було укладено договір споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії (далі - Договір), шляхом приєднання останнього до запропонованого Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго договору в цілому.
Згідно з п. 1.1 Договору цей договір споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (далі - Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.
У п. 1.2 вказаного Договору вказано, що умови договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312, та є однаковими для всіх споживачів.
Відповідно до п. 2.1 Договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії, який є додатком 2 до договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних Оператора системи.
Пунктами 2.2 - 2.6 Договору передбачено, що відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкті (об`єктах) Споживача та субспоживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатках 3.1 та 3.2 до Договору. Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 до Договору. Межа балансової належності, на якій відбувається розподіл електричної енергії між електроустановками Оператора системи та Споживача встановлюється Додатком 6 (за участі власника мереж - Додатком 6.1 до Договору) та відображається у Додатку 7 до Договору. Споживач вносить плату за перетікання реактивної електричної енергії Оператору системи відповідно до умов договору про надання послуг із компенсації перетікань реактивної електричної енергії, який є Додатком 10 до Договору. Приєднана та дозволена (договірна) потужність по кожному об`єкту Споживача зазначена в додатку 12 до Договору.
Згідно з пунктами 5.1 - 5.4 Договору ціною договору є вартість послуг із розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача, зазначені у паспорті точки розподілу електричної енергії. Оплата послуг із розподілу електричної енергії за договором здійснюється на поточний рахунок Оператора системи. Тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 до договору. Споживач оплачує послугу з розподілу Оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання Споживач забезпечує оплату послуги з розподілу або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу Оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу забезпечує постачальник.
Відповідно до п. 3 додатку 4 до Договору оплата послуг із розподілу електричної енергії здійснюється за тарифами, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 11.12.2018 № 1843, яка набрала чинності з 01.01.2019, встановлено Публічному акціонерному товариству Сумиобленерго тарифи на послуги з розподілу електричної енергії на рівні: для 1 класу напруги - 100,46 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість); для 2 класу напруги - 798,63 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість).
Як вбачається із матеріалів справи, 30.04.2019 Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго було виставлено Товариству з обмеженою відповідальністю Ньюсфера рахунок № 5690002596842 за квітень 2019 року згідно договору № 2411131 на оплату послуг із розподілу електричної енергії на загальну суму 72 711,00 грн із застосуванням затверджених тарифів для 1-го класу напруги (0,10046 грн./кВт*год) - 2 484,98 грн та для 2-го класу напруги (0,79863 грн./кВт*год) - 58 107,52 грн.
Рахунки на оплату за послуги з розподілу електричної енергії від Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго за подальші місяці 2019 року виставлялися для Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера виключно за тарифом як для споживача 2-го класу напруги.
Обґрунтовуючи виставлення для Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера рахунку на оплату послуги з розподілу електричної енергії за тарифом як для споживача 2-го класу напруги, Публічне акціонерне товариство Сумиобленерго зазначило, що коли електростанція виробляє електричну енергію та здійснюється її продаж до ДП Енергоринок по всім приєднанням, що відходять від електростанції, клас споживача приєднаного до шин зазначеної електростанції визначається відповідно до вимог підпункту 3.1 Порядку визначення класів споживачів, затвердженого постановою НКРЕ № 1052 від 13.08.1998. На період, коли електростанція не виробляє електричну енергію, передача електроенергії від мереж оператора системи розподілу до споживачів, що приєднані до мереж електростанції, здійснюється технологічними мережами електростанції. В такому випадку електростанція є основним споживачем, споживачі приєднані до мереж електростанції є субспоживачами.
Позиція Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго полягає в тому, що оскільки, між ним та основним споживачем - Товариством з обмеженою відповідальністю Шосткинське підприємство Харківенергоремонт укладено договір про спільне використання технологічних електричних мереж, тому Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго здійснюється відшкодування основному споживачу вартості обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж протягом періоду, коли електростанція не виробляє електричну енергію і передача електроенергії від мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго до субспоживача, що приєднаний до мереж електростанції, здійснюється технологічними електричними мережами електростанції, для визначення класу субспоживача - Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера застосовується підпункт 2 пункту 5 Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.08.1998 № 1052 (в редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 15.12.2004 № 1217).
Також, Публічне акціонерне товариство Сумиобленерго вказало, що споживач отримує електричну енергію в точці продажу нижче 27,5 кВ, ступінь напруги якої згідно з підпунктом 3.2 Порядку належить до 2 класу споживачів електричної енергії, розрахунки за електричну енергію повинні проводитись за роздрібним тарифом для 2 класу напруги.
Проте, обґрунтовуючи виставлення для Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера рахунку на оплату послуги з розподілу електричної енергії за тарифом як для споживача 2-го класу напруги, Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго не враховано наступне.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Постанова НКРЕКП від 14.03.2018 № 312), прийнятою відповідно до Законів України Про ринок електричної енергії та Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг , затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила).
Пунктом 1.1.1 Правил передбачено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Згідно з п. 1.1.2 Правил основний споживач - споживач та/або власник електричних мереж, який не є оператором системи, електричні мережі якого використовуються оператором системи для транспортування електричної енергії іншим споживачам та/або для транспортування електричної енергії в мережі оператора системи; субспоживач - споживач, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж основного споживача.
За приписами п. 1.2.1 Правил на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Разом із тим згідно з п. 2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01 грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених із відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Відповідно до п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) у період із дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії до 01 грудня 2018 року операторам систем розподілу (далі - ОСР) укласти договори про надання послуг із розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР направляє поштовим відправленням споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Направлення такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо).
Згідно з абзацами 2, 4 пункту 6 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 після укладення договору про надання послуг із розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.
Враховуючи вказані положення постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, після укладення між Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго та Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії на умовах укладеного між ними договору про постачання електричної енергії № 2411131 від 01.12.2017 (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо), цей договір між сторонами про постачання електричної енергії № 2411131 від 01.12.2017 продовжує свою дію виключно в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Отже, в іншій частині, укладений між Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго та Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера договір про постачання електричної енергії № 2411131 від 01.12.2017, припинив свою дію після укладення 29.12.2018 між Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго та Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії.
Тобто, всі інші відносини між Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго та Товариством з обмеженою відповідальністю Ньюсфера, пов`язані із наданням послуг із розподілу електричної енергії, з моменту укладення між ними 29.12.2018 договору про надання послуг із розподілу електричної енергії регулюються саме цим договором, крім відносин щодо заборгованості/переплати за договором про постачання електричної енергії
№ 2411131 від 01.12.2017, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Крім того, як свідчать матеріали справи, з 01.01.2019 Публічне акціонерне товариство Сумиобленерго не є постачальником електричної енергії. Відповідна ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видана Публічному акціонерному товариству Сумиобленерго відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 01 жовтня 1996 року № 132, анульована з 01.01.2019 згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1445 від 16.11.2018 Про видачу ПАТ СУМИОБЛЕНЕРГО ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом .
Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.08.1998 № 1052 (в редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України 15.12.2004 № 1217) (далі - Постанова НКРЕ від 13.08.1998 № 1052) затверджено Порядок визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги (далі - Порядок).
Відповідно до п. 3 Порядку споживачі електричної енергії розподіляються на два класи.
Згідно з 3.1 Порядку (на момент виникнення спірних правовідносин) до 1 класу відносяться споживачі, які:
1) отримують електричну енергію від постачальника електричної енергії в точці продажу електричної енергії із ступенем напруги 27,5 кВ та вище;
2) приєднані до шин електростанцій (за винятком ГЕС, які виробляють електроенергію періодично), а також до шин підстанцій електричної мережі напругою 220 кВ і вище, незалежно від ступенів напруги в точці продажу електричної енергії електропостачальною організацією споживачу.
3) є промисловими підприємствами із середньомісячним обсягом споживання електричної енергії 150 млн. кВт.год. та більше на технологічні потреби виробництва, незалежно від ступенів напруги в точці продажу електричної енергії електропостачальною організацією споживачу;
4) є промисловими підприємствами, що збільшили обсяг річного споживання більш ніж утричі порівняно з 2008 роком або ввели нові виробничі потужності після 2008 року, та місячне споживання яких складає понад 20 млн кВт·год на технологічні потреби виробництва, незалежно від ступенів напруги в точці продажу електричної енергії електропостачальною організацією споживачу.
Пунктом 3.2 Порядку (на момент виникнення спірних правовідносин) було передбачено, що до 2 класу відносяться споживачі, які отримують електричну енергію від постачальника електричної енергії в точці продажу електричної енергії із ступенем напруги нижче 27,5 кВ, крім випадків, передбачених підпунктом 3.1 цього Порядку.
Отже, у пункті 3.2 Порядку відображено загальне правило, за яким до 2 класу відносяться споживачі, які отримують електричну енергію від постачальника електричної енергії в точці продажу електричної енергії із ступенем напруги нижче 27,5 кВ, крім випадків, передбачених підпунктом 3.1 цього Порядку.
Натомість, у підпункті 2 пункту 3.1 Порядку (на момент виникнення спірних правовідносин) було встановлено чіткі критерії віднесення споживачів до 1 класу, а саме: приєднані до шин електростанцій (за винятком ГЕС, які виробляють електроенергію періодично), а також до шин підстанцій електричної мережі напругою 220 кВ і вище, незалежно від ступенів напруги в точці продажу електричної енергії електропостачальною організацією споживачу.
Як було встановлено судом першої інстанції та не заперечується Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго , Товариство з обмеженою відповідальністю Ньюсфера є приєднаним до шин електростанції - Товариства з обмеженою відповідальністю Шосткинське підприємство Харківенергоремонт , на 1 класі напруги.
Таким чином, з урахуванням Порядку, Товариство з обмеженою відповідальністю Ньюсфера належить до 1 класу споживачів електричної енергії.
При цьому, як свідчать матеріали справи, у додатку 3.1 до договору про постачання електричної енергії № 2411131 від 01.12.2017, на який посилається Публічне акціонерне товариство Сумиобленерго в обґрунтування виставлення для Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера рахунку на оплату послуги з розподілу електричної енергії за тарифом як для споживача 2-го класу напруги, сторонами було визначено перелік та дані комерційних засобів обліку, по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу. Зокрема, у графі 20 вказаного додатку визначено клас напруги I клас напруги .
Згідно з приміткою 2 цього додатку у випадку зупинки ТЕЦ та перепідключенням до мереж ПАТ Сумиобленерго споживач проводить розрахунки за використану електричну енергію по II класу напруги.
Разом з тим, у додатку 3.1 до договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії від 29.12.2018, з набранням чинності яким договір про постачання електричної енергії № 2411131 від 01.12.2017 припинив свою дію, вказані відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (точка встановлення, тип тощо), що також має графу 20 Клас напруги .
У примітці до додатку 3.1 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії зазначено, що у зв`язку з укладенням договору від 31.12.2018 у відповідності до вимог п. 4 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 відомості, передбачені цим додатком, визначаються умовами діючого договору про користування або постачання, укладеного між споживачем та ПАТ Сумиобленерго .
При цьому у додатку 3.1 до договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії від 29.12.2018 примітка про умови переведення споживача на розрахунки за використану електричну енергію у випадку зупинки ТЕЦ та перепідключенням до мереж ПАТ Сумиобленерго по 2-му класу напруги взагалі відсутня.
Отже, враховуючи зміст додатку 3.1 до договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії від 29.12.2018, клас напруги Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера залишився той самий - 1 клас напруги.
За таких обставин, застосування Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго у виставлених Товариству з обмеженою відповідальністю Ньюсфера рахунках за спірний період тарифів для 2 класу напруги, з посиланням на умови Додатку 3.1 до договору про постачання електричної енергії № 2411131 від 01.12.2017, є безпідставним і таким, що суперечить положенням Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, затвердженого постановою НКРЕ від 13.08.1998 № 1052 (в редакції постанови НКРЕ 15.12.2004 № 1217), а також умовам договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії від 29.12.2018, про що вірно зазначено в оскаржуваному рішенні місцевого господарського суду.
З урахуванням вищевикладеного, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера до Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго , Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії.
Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги
Таким чином, рішення місцевого господарського суду про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Ньюсфера до Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго в особі Філії Шосткинський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго , Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії, є законним і обґрунтованим.
Інших доводів та доказів, які б могли бути підставою для скасування судового рішення у даній справі апелянтом не наведено.
Практикою Європейського суду з прав людини передбачено, що п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, проте його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Згідно ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Обставини, викладені Публічним акціонерним товариством Сумиобленерго в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду даної справи.
Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду Сумської області від 12.09.2019 у справі
№ 920/508/19 прийнято з повним та всебічним дослідженням обставин, які мають значення для справи, а також із дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв`язку з чим апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 76-79, 86, 129, 269, 270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Сумиобленерго залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Сумської області від 12.09.2019 у справі
№ 920/508/19 залишити без змін.
2. Матеріали справи № 920/508/19 повернути до Господарського суду Сумської області.
3. Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову може бути оскаржено до Верховного Суду у порядку та строк, передбачені ст.ст. 288, 289 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя Б.О. Ткаченко
Судді О.М. Гаврилюк
А.Г. Майданевич
Повний текст судового рішення складено 09.12.2019
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2019 |
Оприлюднено | 12.12.2019 |
Номер документу | 86243478 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Ткаченко Б.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні