ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2020 року
м. Київ
Справа № 920/508/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бенедисюка І.М. (головуючий), Колос І.Б., Селіваненка В.П.,
за участю секретаря судового засідання Ковалівської О.М.,
представників учасників справи:
позивача - Ветоха А.С. (ордер від 14.05.2020 № 21)
відповідачів - Суяров В.В. (ордер від 07.10.2019 № СМ05-10/19)
третіх осіб - не з`явився
розглянув у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго"
на рішення господарського суду Сумської області від 12.09.2019 та
постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.11.2019
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ньюсфера"
до: публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго";
публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго"
про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: товариство з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт";
товариство з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс плюс".
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Ньюсфера" (далі - ТОВ "Ньюсфера", позивач) звернулося до господарського суду Сумської області з позовною заявою до публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго"; публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (далі - ПАТ "Сумиобленерго", відповідач 2) про: 1) визнання неправомірними дій ПАТ "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго" щодо нарахування вартості послуги з розподілу електричної енергії за квітень 2019 року та в подальшому в 2019 році по II класу; 2) визнання неправомірними дій ПАТ "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго" щодо винесення Попередження про припинення надання послуг із розподілу електричної енергії від 17.05.2019 № 90; 3) зобов`язання ПАТ "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго" здійснити перерахунок вартості наданої послуги з розподілу електричної енергії ТОВ "Ньюсфера" у період із квітня 2019 року та в подальшому в 2019 році у відповідності до Договору про надання послуг із розподілу електричної енергії від 29.12.2018, шляхом застосування тарифів для I класу, а також відобразити його в рахунках за квітень 2019 року та в подальшому в 2019 році.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачами неправомірно, на порушення Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.08.1998 №1052 (в редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України 15.12.2004 № 1217), було нараховано вартість послуги з розподілу електричної енергії за квітень 2019 року та в подальшому в 2019 році як споживачу електричної енергії II класу, для якого тариф на послугу з розподілу електричної енергії є значно вищим, ніж тариф як споживачу електричної енергії I класу, яким вважає себе позивач.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
3. Рішенням господарського суду Сумської області від 12.09.2019 (суддя Жерьобкіна Є.А.) позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії ПАТ "Сумиобленерго " в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго" щодо нарахування ТОВ "Ньюсфера" вартості послуги з розподілу електричної енергії за квітень 2019 року та наступні місяці станом на дату ухвалення рішення суду (за травень, червень, липень, серпень, вересень 2019 року) по II класу.
Визнано неправомірними дії ПАТ "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго" щодо винесення Попередження про припинення надання послуг з розподілу електричної енергії від 17.05.2019 № 90.
Зобов`язано ПАТ "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго" здійснити перерахунок вартості наданої послуги з розподілу електричної енергії ТОВ "Ньюсфера" у період з квітня 2019 року та за наступні місяці станом на дату ухвалення рішення суду (за травень, червень, липень, серпень, вересень 2019 року) у відповідності до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 29.12.2018, шляхом застосування тарифів для I (першого) класу. У задоволенні позову в іншій частині відмовлено.
4. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 28.11.2019 (колегія суддів: Ткаченко Б.О., Гаврилюк О.М., Майданевич А.Г.) рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, ПАТ "Сумиобленерго" звернулося з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення та постанову попередніх інстанцій в частині задоволення позовних вимог і ухвалити в цій частині нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
6. Скарга мотивована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій припустилися неправильного застосування до спірних правовідносин норм матеріального права, а саме пунктів 2 та 4 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.03.2018 №312 " Про затвердження правил роздрібного ринку електричної енергії" та листів-роз`яснень НКРЕКП.
7. ПАТ "Сумиобленерго" зазначає, що суди попередніх інстанцій припустилися порушення норм процесуального права, а саме статті 236 Господарського процесуального права України (далі - ГПК України).
Доводи інших учасників справи
8. У відзиві на касаційну скаргу позивач доводи касаційної скарги не визнає і погоджується з висновками суду першої та апеляційної інстанцій, а також просить залишити рішення судів попередніх інстанцій без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Місцевим та апеляційним господарськими судами у справі, зокрема, встановлено таке.
10. Між ТОВ "Ньюсфера" та товариством з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" (далі - ТОВ "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт") 19.07.2013 був укладений договір про технічне забезпечення електропостачання споживача, відповідно до умов якого ТОВ "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" як власник мереж забезпечує технічну можливість передачі електричної енергії споживачу в обсягах згідно з договором про постачання або про купівлю-продаж електричної енергії, а споживач дотримується установленого режиму споживання електричної енергії та сплачує за отримані послуги.
11. Відповідно до пункту 1.2 цього договору передача електричної енергії забезпечується відповідно до однолінійної схеми, наведеної у додатку до договору. Власник мереж забезпечує передачу електричної енергії в точку продажу, визначену згідно з відповідним договором споживача з постачальником електричної енергії до комірки ГРУ-6кВ № 85б ШТЕЦ.
12. За умовами пункту 2.1 вказаного договору власник мереж зобов`язаний забезпечувати технічну можливість для передачі споживачу електричної енергії в межах 1280 кВт потужності на I класі напруги в обсягах, визначених відповідно до договору з постачальником електричної енергії, шляхом формування електричної схеми відповідної пропускної здатності.
13. ТОВ "Ньюсфера" згідно з договором про технічне забезпечення електропостачання споживача від 19.07.2013 та додатком 6 до цього договору, що підписаний власником мереж Шосткинської ТЕЦ - ТОВ "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт", споживачем - ТОВ "Ньюсфера" та філією "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго", є приєднаним до шин електростанції - ТОВ "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" на I класі напруги.
14. Також у матеріалах справи міститься укладений між ПАТ "Сумиобленерго" та ТОВ "Ньюсфера", шляхом подання останнім заяви-приєднання, договір про постачання електричної енергії від 01.12.2017 № 2411131 з додатками.
15. Згідно з пунктом 1.1 цього договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатків до договору.
16. Як свідчать матеріали справи та установили суди попередніх інстанцій, 19.12.2018 між ТОВ "Енергосервіс плюс" та ТОВ "Ньюсфера" було укладено договір про постачання електричної енергії шляхом приєднання останнього до запропонованого ТОВ "Енергосервіс плюс" договору в цілому, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії. Згідно з комерційною пропозицією від 29.03.2019 № 1С споживач здійснює оплату за надання послуг із розподілу електричної енергії самостійно з 01.04.2019.
17. Для постачання ТОВ "Енергосервіс плюс" електричної енергії ТОВ "Ньюсфера" на підставі зазначеного договору останнє зобов`язане укласти в установленому порядку з оператором системи розподілу договір про надання послуг із розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії (п. 2.2 Договору).
18. 29.12.2018 між ПАТ "Сумиобленерго" та ТОВ "Ньюсфера" було укладено договір споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії шляхом приєднання останнього до запропонованого ПАТ "Сумиобленерго" договору в цілому.
19. Згідно з пунктом 1.1 цього Договору він є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно із заявою-приєднанням, що є додатком 1 до цього Договору.
20. У пункті 1.2 Договору вказано, що умови договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312, та є однаковими для всіх споживачів.
21. Відповідно до пункту 2.1 Договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії, який є додатком 2 до договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних Оператора системи.
22. Пунктами 2.2 - 2.6 Договору передбачено, що відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкті (об`єктах) Споживача та субспоживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатках 3.1 та 3.2 до Договору. Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 до Договору. Межа балансової належності, на якій відбувається розподіл електричної енергії між електроустановками Оператора системи та Споживача встановлюється Додатком 6 (за участі власника мереж - Додатком 6.1 до Договору) та відображається у Додатку 7 до Договору. Споживач вносить плату за перетікання реактивної електричної енергії Оператору системи відповідно до умов договору про надання послуг із компенсації перетікань реактивної електричної енергії, який є Додатком 10 до Договору. Приєднана та дозволена (договірна) потужність по кожному об`єкту Споживача зазначена в додатку 12 до Договору.
23. Згідно з пунктами 5.1 - 5.4 Договору ціною договору є вартість послуг із розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача, зазначені у паспорті точки розподілу електричної енергії. Оплата послуг із розподілу електричної енергії за договором здійснюється на поточний рахунок Оператора системи. Тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 до договору. Споживач оплачує послугу з розподілу Оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання Споживач забезпечує оплату послуги з розподілу або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу Оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу забезпечує постачальник.
Відповідно до пункту 3 додатку 4 до Договору оплата послуг із розподілу електричної енергії здійснюється за тарифами, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.
24. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 11.12.2018 № 1843, яка набрала чинності з 01.01.2019, встановлено ПАТ "Сумиобленерго" тарифи на послуги з розподілу електричної енергії на рівні: для I класу напруги - 100,46 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість); для II класу напруги - 798,63 грн/МВт·год (без урахування податку на додану вартість).
25. 30.04.2019 ПАТ "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго" було виставлено ТОВ "Ньюсфера" рахунок № 5690002596842 за квітень 2019 року згідно з договором № 2411131 на оплату послуг із розподілу електричної енергії на загальну суму 72 711,00 грн. із застосуванням затверджених тарифів для I-го (0,10046 грн./кВт*год) - 2 484,98 грн. та для II-го класу (0,79863 грн./кВт*год) - 58 107,52 грн.
26. Згідно з платіжними дорученнями від 10.05.2019 № 1024 та № 1025 ТОВ "Ньюсфера" на підставі рахунка № 5690002596842 оплачені послуги з розподілу електричної енергії в сумі 11 753, 22 грн. лише за тарифами для I-го класу.
27. Рахунки на оплату за послуги з розподілу електричної енергії від ПАТ "Сумиобленерго" за подальші місяці 2019 року виставлялися для ТОВ "Ньюсфера" виключно за тарифом як для споживача II-го класу.
28. 17.05.2019 ПАТ "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" було винесено попередження ТОВ "Ньюсфера" про припинення надання послуг із розподілу електричної енергії від 17.05.2019 № 90, у зв`язку з несплатою виставлених рахунків на суму 108 875,58 грн.
29. З урахуванням наведених обставин ТОВ "Ньюсфера" звернулося до господарського суду Сумської області з позовною заявою до ПАТ "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго"; ПАТ "Сумиобленерго" про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії.
30. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про те, що позивач є споживачем I-го класу напруги, це підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а тому дії ПАТ "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго" щодо нарахування позивачу вартості послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням тарифів для II-го класу є неправомірними, безпідставними та такими, які суперечать вимогам підпункту 2 пункту 3.1 Порядку визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, затвердженого постановою НКРЕ від 13.08.1998 № 1052 (в редакції постанови НКРЕ 15.12.2004 № 1217), та умовам укладеного між сторонами договору про надання послуг із розподілу електричної енергії.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА
31. Порядок визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги, затверджений постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.08.1998 №1052 (в редакції постанови НКРЕ від 15 грудня 2004 N 1217)
підпункт 2 пункту 3.1
до I класу відносяться споживачі, які, зокрема, є приєднані до шин електростанцій (за винятком ГЕС, які виробляють електроенергію періодично), а також до шин підстанцій електричної мережі напругою 220 кВ і вище, незалежно від ступенів напруги в точці продажу електричної енергії електропостачальною організацією споживачу.
32. Правила роздрібного ринку електричної енергії, які затвердженні Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312
Пункт 1.1.1
ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Пункт 1.1.2
основний споживач - споживач та/або власник електричних мереж, який не є оператором системи, електричні мережі якого використовуються оператором системи для транспортування електричної енергії іншим споживачам та/або для транспортування електричної енергії в мережі оператора системи;
субспоживач - споживач, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж основного споживача;
Пункт 1.2.1
на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
33. Господарський процесуальний кодекс України від 06.11.1991 № 1798 - XII
Стаття 86 (у редакції, чинній на час розгляду справи судом першої інстанції)
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Стаття 86 (у редакції, чинній на час розгляду справи судом апеляційної інстанції)
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частина друга статті 300 (у редакції, чинній на момент подання касаційної скарги)
суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Пункт 1 частини першої статті 308 (у редакції, чинній на момент подання касаційної скарги)
суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення;
Частина перша статті 309 (у редакції, чинній на момент подання касаційної скарги)
суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка аргументів учасників справи і висновків попередніх судових інстанцій
34. Перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, касаційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.
35. Правовідносини між сторонами в даній справі стосуються сфери електроенергетики, діяльність у якій підпадає під державне регулювання, яке провадиться шляхом формування тарифної політики відповідно до законодавства надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, здійснення контролю за діяльністю суб`єктів електроенергетики та інших учасників ринку електричної енергії та встановлення відповідальності за порушення умов і правил здійснення ними діяльності в електроенергетиці та на ринку електричної енергії. Органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.
36. Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", прийнятою відповідно до Законів України "Про ринок електричної енергії" та "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила).
37. Згідно з пунктом 2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01 грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених із відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
38. Відповідно до пункту 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) у період із дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії до 01 грудня 2018 року операторам систем розподілу (далі - ОСР) передбачено укласти договори про надання послуг із розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, що затверджений постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, та форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. В свою чергу, ОСР направляє поштовим відправленням споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Направлення такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо).
39. Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 6 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 після укладення договору про надання послуг із розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.
40. Враховуючи вказані положення постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, після укладення між ПАТ "Сумиобленерго" та ТОВ "Ньюсфера" договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії на умовах укладеного між ними договору про постачання електричної енергії від 01.12.2017 № 2411131 (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо), цей договір між сторонами про постачання електричної енергії від 01.12.2017 № 2411131 продовжує свою дію виключно в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
41. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що укладений між ПАТ "Сумиобленерго" та ТОВ "Ньюсфера" в іншій частині договір про постачання електричної енергії від 01.12.2017 № 2411131 припинив свою дію після укладення 29.12.2018 між ПАТ "Сумиобленерго" та ТОВ "Ньюсфера" договору споживача про надання послуг із розподілу електричної енергії.
42. Тобто всі інші відносини між ПАТ "Сумиобленерго" та ТОВ "Ньюсфера", пов`язані з наданням послуг із розподілу електричної енергії, з моменту укладення між ними 29.12.2018 договору про надання послуг із розподілу електричної енергії регулюються саме цим договором, крім відносин щодо заборгованості/переплати за договором про постачання електричної енергії від 01.12.2017 № 2411131, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
43. Скаржник зазначає, що у додатку 3.1 до договору про постачання електричної енергії від 01.12.2017 № 2411131, на умовах якого між позивачем та відповідачем укладений договір про надання послуг з розподілу електричної енергії, було визначено перелік та дані комерційних засобів обліку, по яких проводиться розрахунок за відпущену електроенергію споживачу. У графі 20 додатку визначено клас напруги "I клас напруги". Згідно з приміткою 2 вказаного додатку "у випадку зупинки ТЕЦ та переключенням до мереж ПАТ"Сумиобленерго" споживач проводить розрахунки за використану електричну енергію по II класу напруги".
44. Отже, фактично примітка 2 додатку 3.1 договору містить умову про те, що позивач у випадку зупинки ТЕЦ та переключенням до мереж ПАТ "Сумиобленерго" , проводить розрахунки за використану електричну енергію по II класу напруги, у той час як у цьому ж додатку позивачу встановлений клас напруги перший.
45. Судами встановлено, що у додатку 3.1 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії наявні відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (точка встановлення, тип тощо), що також має графу 20 "Клас напруги". У примітці до вказаного додатку до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії зазначено, що у зв`язку з укладенням договору до 31.12.2018 у відповідності до вимог пункту 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 відомості, передбачені цим додатком, визначаються умовами діючого договору про користування або постачання, укладеного між споживачем та ПАТ "Сумиобленерго".
46.Таким чином, клас напруги позивача залишився той самий - I (перший) клас напруги. У додатку №3.1 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії примітка 2 не зазначена.
47. Як було встановлено судами попередніх інстанцій та не заперечується ПАТ "Сумиобленерго", ТОВ "Ньюсфера" є приєднаним до шин електростанції - ТОВ "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт", на I (першому) класі напруги.
48. Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.08.1998 № 1052 (в редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України 15.12.2004 № 1217; далі - Постанова НКРЕ від 13.08.1998 № 1052) затверджено Порядок визначення класів споживачів електричної енергії, диференційованих за ступенями напруги (далі - Порядок).
50. Отже, враховуючи наявність державного регулювання правовідносин з постачання електроенергії, при визначенні класу споживача електричної енергії застосуванню підлягають критерії, прямо визначені державним регулятором у відповідному Порядку, незалежно від того, який клас напруги погоджено сторонами у відповідному договорі та дати такого погодження.
Така ж позиція викладена в постановах Верховного Суду від 28.11.2018 у справі № 922/4198/17 та від 26.11.2019 у справі № 922/643/19.
51. Суди, з урахуванням Порядку, дійшли правильного висновку, що ТОВ "Ньюсфера" належить до I-го класу споживачів електричної енергії.
52. За таких обставин застосування відповідачем у рахунках за спірний період тарифів для II класу напруги з посиланням на умови додатку 3.1 до договору від 01.12.2017 №2411131 є неправомірним та суперечить вимогам нормативно-правового акта - Порядку, про що вірно зазначено судами попередніх інстанцій.
53. Касаційний господарський суд бере до уваги доводи, викладені у відзиві ТОВ "Ньюсфера" на касаційну скаргу, як такі, що узгоджуються з обставинами справи, встановленими попередніми судовими інстанціями, у залежності від яких (обставин) і прийнято судові рішення по суті спору.
54. Верховний Суд у прийнятті цієї постанови керується й принципом res judicata, базове тлумачення якого вміщено в рішеннях Європейського суду з прав людини від 03.12.2003 у справі "Рябих проти Росії", від 09.11.2004 у справі "Науменко проти України", від 18.11.2004 у справі "Праведная проти Росії", від 19.02.2009 у справі "Христов проти України", від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України", в яких цей принцип розуміється як елемент принципу юридичної визначеності, що вимагає поваги до остаточного рішення суду та передбачає, що перегляд остаточного та обов`язкового до виконання рішення суду не може здійснюватись лише з однією метою - домогтися повторного розгляду та винесення нового рішення у справі, а повноваження судів вищого рівня з перегляду (у тому числі касаційного) мають здійснюватися виключно для виправлення судових помилок і недоліків. Відхід від res judicate можливий лише тоді, коли цього вимагають відповідні вагомі й непереборні обставини, наявності яких у цій справі скаржник не зазначив й не обґрунтував.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
55. Звертаючись з касаційною скаргою, ПАТ "Сумиобленерго" не спростувало висновків, покладених в основу оскаржуваних судових рішень, та не довело неправильного застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права як необхідної передумови для скасування прийнятих ними судових рішень.
56. За таких обставин касаційна інстанція вважає за необхідне касаційну скаргу ПАТ "Сумиобленерго" залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін як такі, що відповідають вимогам норм матеріального та процесуального права.
Судові витрати
57. Понесені ПАТ "Сумиобленерго" у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції судові витрати покладаються на ПАТ "Сумиобленерго", оскільки касаційна скарга залишається без задоволення.
Керуючись статтями 129, 300, 308, 309, 315 ГПК України, Касаційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Сумської області від 12.09.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.11.2019 зі справи № 920/508/19 залишити без змін, а касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя І. Бенедисюк
Суддя І. Колос
Суддя В. Селіваненко
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2020 |
Оприлюднено | 20.05.2020 |
Номер документу | 89318832 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Бенедисюк I.М.
Господарське
Господарський суд Сумської області
Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні